Szocsi 2014: elmaradt a svájci reváns, nyolc között a svédek

2014.02.14. 15:39
A svájciak az első meccsükön örültek, a másodikon szomorkodtak az egyetlen gól miatt (Fotó: Reuters)
Svédország a tavalyi világbajnokság döntője után az olimpiai hokitorna csoportmérkőzésén is legyőzte Svájcot. A pénteki találkozó sokkal szorosabb volt, mint a tavalyi 5–1-es összecsapás, a meccs egyetlen gólja hét és fél perccel a vége előtt született, Daniel Alfredsson egy kipattanót paskolt a kapuba. Ezzel Svédország csoportelső, és már negyeddöntősnek tekinthető. A B-csoportban Kanada és Finnország fölényes győzelme után csak vasárnap dől el, melyik válogatott lesz a csoportelső.

A pénteki nap folyamán már két aranyérmet begyűjtő svájciak szurkolótábora jó hangulatban kezdhette a svédek elleni mérkőzést, és hokicsapatuk sem rontott a kedvükön, hiszen az első harmadban jóval aktívabban játszott, mint a svédek. A második harmad elején Henrik Lundqvistnek kellett nagyot fognia, hogy megőrizze a 0–0-t, majd a svájci kapus, Reto Berra védte bravúrral Patrik Berglund kísérletét.

A svájciak Reto Suri szabálytalanságát követően kihúztak egy emberhátrányt, majd Roman Wicket fújták ki a bírók, de a svéd válogatott egyik emberfórral sem tudott élni, két harmad után is maradt a 0–0.

A csapatkapitányukat, Henrik Zetterberget még a mérkőzés előtt a teljes olimpiára elveszítő svédek mezőnyfölénye egyre meggyőzőbb volt, és a harmadik harmadban góllá is érett: a csúcsformában játszó Erik Karlsson jobb oldali lövése után a korong kipattant Berra kapusról, és éppen Daniel Alfredsson elé került, aki egy méterről könnyedén paskolta az üres kapuba.

A svájciak nem tudtak válaszolni, a minimális svéd győzelem pedig azt jelenti, hogy a „háromkoronások” az utolsó csoportmeccsüktől függetlenül erőnyerők a nyolcaddöntőben, és bármit is játszanak a lettekkel, készülhetnek a negyeddöntőre.

CSEHORSZÁG–LETTORSZÁG

A cseh férfiválogatott 4–2-es győzelmet aratott Lettország ellen.

A mérkőzésen végig kezdeményező és sokkal többet lövő csehek a 11. percben Martin Erat góljával szereztek vezetést, a korong Edgars Masalskis lábai között csúszott be. Janis Sprukts hálóból messze kivágódó (és végül csak a videobíró segítségével megadott) góljával egyenlített Lettország, az első harmad vége előtt közvetlenül azonban Jaromír Jágr emberelőnyből ismét a cseheket juttatta vezetéshez.

Ezzel még nem volt végük a letteknek, mivel Herberts Vasiljevs gyorsan egyenlített, de Jakub Vorácek és Marek Zidlicky góljára már nem volt válasz – a csehek kijavították a svédek elleni botlást, a lettek viszont továbbra is pont nélkül állnak.

B-CSOPORT

A kanadai, finn, osztrák, norvég négyes legsimábbnak ígérkező játéknapja nem okozott meglepetést, az észak-amerikaiak ugyanis 6–0-ra legyőzték nyugati szomszédunkat, míg a finnek 6–1-re lelépték Norvégiát.

Egyik eredmény sem meglepetés, sőt, ha azt nézzük, hogy Kanada az eddigi négy, osztrákok elleni olimpiai ütközetét 48–3-as összesített gólkülönbséggel nyerte meg, Ausztria olcsón megúszta a napot. A meccs hőse címen a 23 lövést hárító Roberto Luongo és a második harmadban klasszikus mesterhármast elérő Jeff Carter osztozhatott.

A finneknél Teemu Selännét kell kiemelni, a 43 éves hokis ugyanis megdöntötte Jaromír Jágr néhány órás rekordját, és minden idők legidősebb olimpiai gólszerzője lett.

Finnország és Kanada vasárnap magyar idő szerint 18 órától játszik egymással a csoportelsőségért.

TÉLI OLIMPIA, SZOCSI 2014
FÉRFI JÉGKORONGTORNA, CSOPORTKÖR

B-CSOPORT, 2. FORDULÓ
Kanada–Ausztria 6–0 (2–0, 4–0, 0–0)
G:
Doughty (5:24), Weber (10:12), Carter (22:39; 24:09, 34:33), Getzlaf (36:48)

Finnország–Norvégia 6–1 (3–0, 2–0, 1–1)
G:
Selänne (5:46), Korpikoski (6:51; 28:03), Lehterä (17:21), O. Jokinen (31:26), Määttä (57:41), ill. Skröder (41:01)

Alfredsson (52:39)

Csehország–Lettország 4–2 (2–1, 2–1, 0–0)
G: Erat (10:10), Jágr (19:29), Vorácek (27:06), Zidlicky (37:02), ill. Sprukts (13:05), Vasiljevs (22:45)