Elmaradt a Barca-csoda, spanyol Szuperkupa-győztes a Bilbao

2015.08.17. 21:55
A Barca ellenében a Camp Nouban ünnepelhetett trófeát a Bilbao, ami azért keveseknek adatik meg (Fotó: AFP)
A hazai 4–0-s, kiütéses siker után az idegenbeli 1–1 azt jelentette az Athletic Bilbao számára, hogy elhódította a klub a spanyol Szuperkupát a Barcelona elől. A baszkok 1984 óta várnak egy újabb jelentős trófeára.

SPANYOL SZUPERKUPA
VISSZAVÁGÓ

Barcelona–Athletic Bilbao 1–1 (1–0)
Barcelona, Camp Nou, 93.000 néző. V: Velasco Carballo
Barcelona: Bravo – D. Alves, Piqué, Mascherano, Mathieu – Rakitic (Sergi Roberto, 68.), Busquets, Iniesta – Messi, L. Suárez, Pedro (Munir, 68.). Vezetőedző: Luis Enrique
A kispadon:
Ter Stegen (k.), Bartra, Vermaelen, Rafinha, Sandro
Athletic Bilbao: Iraizoz – Bóveda, Etxeita (Elustondo, 66.), Laporte, Balenziaga – Gurpegi, Benat (Rico, 83.), Eraso – De Marcos, Aduriz (Kike Sola, 80.), Susaeta. Vezetőedző: Ernesto Valverde
A kispadon:
Herrerín (k.), Aketxe, Sabin, Lekue
Gólszerző: Messi (43.), ill. Aduriz (74.)
Kiállítva: Piqué (56.), ill. Kike Sola (86.)

Spanyol Szuperkupa-győztes: az Athletic Bilbao, 5–1-es összesítéssel

Ugyan az FC Barcelona még soha egyetlen párharcban sem állt fel az első mérkőzésen szerzett négygólos hátrányból, de a csapat mestere, Luis Enrique optimistán nyilatkozott a visszavágó előtt – már csak azért is, mert legénysége a közelmúltban több súlyos vereséget is mért a Bilbaóra, másrészt játékosként maga is részese (sőt, mesterhármasával főszereplője) volt egy Athletic elleni 7–0-s sikernek.

A mester az idegenbeli vereség után Claudio Bravót, Gerard Piquét, Jérémy Mathieut, Ivan Rakiticet, Sergio Busquetset és Andrés Iniestát is a kezdőbe állította, és igen kevés híján villámrajtot vett csapata, de Piqué lövését a 6. percben hárította a léc. Ezt követően viszont jó harminc pedig unalmas mezőnyjátékot láthattunk, majd Eraso kihagyott ziccere felrázta a katalánokat, akik egy gyönyörű akció végén megszerezték a vezetést, és természetesen a Bilbao nagy mumusa, Lionel Messi talált a kapuba. 1–0!

A Barca idén nyári mumusa, az első mérkőzésen mesterhármast szerző Aritz Aduriz sem tétlenkedett, mert – már a második félidőben – a barcelonai védelem harmadik nagy megingását góllal büntette: 1–1; igaz, az is kellett a találathoz, hogy ekkor már a túlságosan is heves reklamálás miatt kiállított Gerard Piqué nélkül játsszon a Barca.

Marad még a végére egy véleményes Kike Sola-piros, de a hazaiak lélekben már korábban, két kihagyott helyzetük után feladták: 1984 után nyert újra nagy trófeát a Bilbao, nem söpör be minden elérhető címet 2015-ben a Barcelona.

Bilbao: 8 bajnoki cím, 23 Király-kupa-siker és két spanyol Szuperkupa.

Aduriz már ötödik gólját vágja az Enrique-féle Barcának. Rekord.

A hétvégén újra találkozik egymással a két csapat, már a La Ligában.

90. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

86. perc Kike Sola rálép Mascherano lábára, ez is azonnali piros. Meglehet, hogy jogtalan, mert csak odalépett kvázi estében az elécsúszó arg jobb bokájára. De nem oszt, nem szoroz.

83. perc Mikel Rico
be, Benat le.

Utoljára a valenciai Claudio López vágott 4-et a Barcának egy kupapárharcban. 1999-ben.

80. perc Kike Sola be, Aduriz le.

Carballo egyébként 2012-ben kiállította már egyszer Piquét.

Aduriz, a bilbaói futball-Adonisz. Kupát nyert az Athleticnek a veterán.

Aduriz 21 Barcelona elleni meccsén 7 gólt lőtt és adott 1 darab asszisztot.

Egy középpályáról vaktában felívelt labdát jobbról, Mathieu mellől De Marcos fejjel játszott középre.

74. perc ELDŐLT! Aritz Aduriz ziccerből 11-ről, középről először a balra eldőlő Bravóba lő, majd jobbal a kapu közepébe vágja a kipattanót, 9-ről. 1–1!

73. perc
Messi passza után Suárez ballal 14-ről a bal felső mellé teker, nem is sokkal.

68. perc A hazaiaknál meg Rakitic és Pedro jön le, Sergi Roberto és Munir pedig be.

68. perc Elustondo
be, Etxeita le(sérült).

65. perc Bravo elrúgja a labdát Aduriz elől, teljesen szabályosan, erre a csatár hevesen reklamál és fenyegetőzik. Sárgával a háta mögött...

63. perc Suárez jobbal 22-ről éppen Iraizoz elé lő jobbal, a kapus fogja is magabiztosan a labdát.

60. perc Aduriz, majd Benat is besárgul. Kezdődik megint, mint az első mérkőzésen?

58. perc Bizony nincs, Mathieu bal oldali beadását a túloldali ötössarokról Rakitic jobbal az oldalhálóba pattogtatja.

57. perc Nincs még vége, Suárez passzából Pedro már a kapuson is túlhúzza a labdát, az ötösön, visszafutó Balenziaga azonban tisztáz.

56. perc Gerard Piqué magából kikelve reklamál lest a partjelzőnél, majd odaszól a játékvezetőnek is, ezért (főleg az előbbiért) azonnali pirosat kap!

55. perc Ez meg rossz lövés! De Marcos megvillan, indítja a jobbon Adurizt, aki jobbal az ötös sarka elől lábon lövi Bravót.

54. perc Susaeta távolija csemege Bravónak, majd Suárez ellöketi magát okosan Gurpegivel, de nincs 11-es. Ez jó döntés.

54. perc
Balenziaga beragad Iniesta passza után, de megússza, mert les miatt megállítják Pedrót. Nem volt les...

50. perc Susaeta első veszélyesebb megmozdulása lenne a balon, de Alves habkönnyedén szereli. Nem megy ma a szélsőnek, hiányzik Muniain, de az első meccsen az újonc Sabin is remekül futballozott.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

Angol sajtóértesülések szerint a Barcelonában tartózkodó MU-alelnök, Ed Woodward nem üres kézzel, hanem Pedro Rodríguezzel tér vissza. Legalábbis képletesen, mindenesetre a mérkőzés után lezárják a tárgyalásokat a felek.

Spanyol Szuperkupa-góllövőlista: 1. Messi 11 gól, 2. Raúl 7 gól.

Messi: 23 meccs a Bilbao ellen, 17 gól és 9 gólpassz. Hét a különféle finálékban ugyebár.

A Bilbao legutóbbi 14 itteni meccséből egyen ikszelt, a többit bukta.

A gól utáni mai pogó.

2001 végén aztán a Roberto Bonano – Puyol, Frank de Boer, Patrik Andersson, Francesco Coco – Xavi, Fábio Rochemback (Rivaldo, 57.), Gabri – Javier Saviola (Gerard, 86.), Patrick Kluivert, Marc Overmars gárdát Urzáiz és Ezquerro (Rivaldo szépített) góljával elverte idegenben a Lafuente – Lacruz, Orbaiz, Alkiza, Felipe – Oscar Vales, Fran Yeste (Carlos García, 62.), Javi González, Tiko – Etxeberria (Ezquerro, 69.), Urzáiz (Murillo, 77.) féle AB.

2001 elején ugyebár a katalánok nagyon elrakták a baszkokat Luis Enrique (3), Phillip Cocu (2), Abelardo és Marc Overmars góljával. A Pepe Reina – Sergi, Frank de Boer, Abelardo, Gabri – Guardiola (Xavi, 63.), Cocu (Gerard, 71.), Luis Enrique – Rivaldo, Patrick Kluivert, Marc Overmars (Alfonso, 71.) csapat verte el a Lafuente – Larraínzar, Lacruz, Urrutia, Aitor Larrazábal – Oscar Vales, Julen Guerrero (Alkiza, 71.), Fran Yeste (Felipe, 62.), Orbaiz – Joseba Etxeberria (Cuéllar, a szünetben), Urzáiz tizenhárom ellen.

A Barcelona a legutóbbi hat spanyol Szuperkupából négyet megnyert, a Bilbao 1983-ban és 2009-ben is veszített.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Pedro kap sárgát, mert dulakodott a kapussal a gól után.

43. perc VEZET A BARCA! Iniesta megmozdulása után Rakitic jobbról jobbal Suárez elé íveli a labdát, aki mellel Lionel Messi elé teszi azt, az argentin meg a levétel után ballal közelről a kapu jobb alsó sarkába lő. Az Etxeita, Laporte kettős most nem állt a helyzet magaslatán: 1–0!

41. perc Eraso kap sárgát, mert majdnem letépi Iniestáról a mezt.

Mint az odavágón: 77 százalékban a Barcáé a labda.

38. perc MI MARADT KI!
Eraso labdát csen a jobbon Pedrótól, leülteti Mathieut, majd az ötös sarka elől az oldalhálóba lő jobbal.

34. perc Rakitic passzát Iniesta ballal 17-ről az égbe vágja.

31. perc
Messi ballal 25-ről a kapu tetejére íveli a szabadrúgást.

30. perc Eneko Bóveda odalép Iniesta bokájára, sárga.

28. perc
Aduriznak fáj egy Mascherano elleni ütközés, joggal, majd Pedro jobb oldali beadását Messi 12-ről kapura tenné, de ment a visszafutó De Marcos. A szöglet után Pedro lőne kapura 13-ról, ám a levegőt találja el a labda helyett.

A Barca kezdője átlagosan 29 éves és 256 napos, ez korrekord a spanyol szuperkupák történetében (MisterChip írja a Twitteren).

24. perc Lásd 20. perc, csak most Iniesta a bal sarok elől kisodródva nem bead, hanem a kapu mellé lő. Ballal.

23. perc
Ívelgetésekkel próbálkozik a Bilbao, de Piqué és Mathieu úr a levegőben.

20. perc Suárez és Iniesta passzolgat, egyikük sem lő az ötös elől, elvariálták ezt bizony.

17. perc Mathieu ment utolsó emberként Aduriz elől, De Marcos fejjel adott be jobbról.

Messi különbféle döntőkben már hatszor volt eredményes a Bilbao ellen, mindent összevetve legutóbbi 11 Bilbao elleni meccsén 11 gólt lőtt.

17. perc Messinek éppen csak magas középen, a 11-esponton Iniesta bal oldali beívelése, de les.

14. perc Magához tért a kezdeti sokkból a Bilbao, szigorúbban védekezik már.

A mérkőzés azért is érdekes, mert két úgymond szakadárcsapat csap ma össze egymással.

6. perc LÉC!
Pedro balról középre ad, az ötös elől Piqué ballal a lécre vágja a labdát. Etxeita most lemaradt kollégájáról.

5. perc Pedro középtávoli lövése egy védőről a jobb felső mellé pattan.

3. perc Messi jobbos indítása Iraizozé.

1. perc Suárez meghúzza a bal szélt, szépen lép ki elé, és keresztez Etxeita.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak gránátvörös-kék mezben és kék nadrágban, a vendégek piros-fehér csíkos mezben és kék nadrágban.

A Bilbao 1984-ben nyert utoljára nagy trófeát, akkor triplázott odahaza.

2001-ben a Barca Enrique vezérletével és mesterhármasával 7–0-ra lemosta odahaza a Bilbaót. Ma elég lenne az 5–0 is.

A katalánok még soha egyetlen párharcban sem álltak fel az első mérkőzésen szerzett négygólos hátrányból.

Egy kis örökmérleg: 186 találkozó, 65 bilbaói és 90 barcelonai sikerrel, 275, ill. 350 rúgott góllal.

nincs.

A hazaiaktól sérült Douglas, Jordi Alba és Neymar, a vendégektől Iker Muniain, Ibai Gómez, Mikel San José, Inaki Williams, Jonás Ramalho és Ander Iturraspe maródi.

A Barca az elmúlt idényben ugyebár mindent besöpört, a Király-kupa-döntőben is könnyen verte a mostani ellenfelet.

„Igaz, hogy nagy sikert arattunk, kevesen számítottak erre, de ilyen a labdarúgás. Ritkán kap a Barcelona négy gólt, főleg úgy, hogy nem talál be. Csodás este volt. Meglátjuk, meg tudjuk-e tartani az előnyt, még sok van hátra. A Barca ellen nem beszélhetünk lefutott párharcról. Sem mi, sem ők nem gondolják ezt. Tudjuk, mi vár ránk a Camp Nouban” – mondta a szakember.

Ernesto Valverde, a Bilbao vezetőedzője sem hiszi, hogy eldőlt a Szuperkupáért folyó harc.

„Ne higgyék, hogy halottak vagyunk! Még megfordíthatjuk a párharcot, és elvihetjük a trófeát – mondta Javier Mascherano a meccs után. – Semmi sem dőlt el, lesz még egy mérkőzés nálunk. Sokszor nyertünk már nagy különbséggel. Nehéz találkozó lesz, mivel nagyon erős az ellenfelünk, de megvan az esélyünk.”

„Persze, hogy aggaszt a sok kapott gól. Az is, amennyi gólt kaptunk, és az is, ahogy a gólokat kaptuk. Megpróbáljuk kijavítani a hibákat. A futball a hibák játéka is, és bár az előző idényben a legkevesebb gólt kapó csapat voltunk, most könnyedén találtak be ellenünk. Változtattam az összeállításon, és vállalom a felelősséget a vereségért, a négy nulláért. Az Athleticnek pedig gratulálnom kell, az atmoszférához is, amelyet teremtettek, és meghívom őket, hogy hétfőn éljenek át egy másféle légkört a Camp Nouban. Minden tőlünk telhetőt megteszünk a sikerért” – mondta a szakember.

A Barcelona legutóbbi két tétmeccsén nyolc gólt kapott: a Sevilla elleni európai Szuperkupa-mérkőzés után ismét négyszer került a labda a gránátvörös-kékek kapujába.

„Nem önteltség azt gondolni, hogy megfordíthatjuk a párharcot. Nem voltunk jó formában, és szerencsénk sem volt. A Bilbao nagy nyomást helyezett ránk, ebben az egyik legjobb a spanyol csapatok közül. De ha van olyan együttes, amelyik képes felállni ilyen eredmény után, az a Barca. Ha esetleg nem is sikerül, minden erőnkkel azon leszünk, hogy megfordítsuk a párharcot” – mondta Luis Enrique a súlyos vereség után.

Spanyol Szuperkupa: Messiék arca mindent elmond… – galéria

Valóságos sokkot és négy gólt kapott a spanyol bajnok és Király-kupa-győztes FC Barcelona az utóbbi döntőben vesztes Athletic Bilbao otthonában a spanyol Szuperkupa első felvonásán. Az európai Szuperkupa-mérkőzéssel ellentétben a katalánok most egyetlen egyszer sem tudtak betalálni az ellenfél kapujába, így nehéz helyzetbe kerültek a hétfői visszavágóra.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ FC BARCELONA–ATHLETIC BILBAO SPANYOL SZUPERKUPA-MÉRKŐZÉS VISSZAVÁGÓJÁNAK ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!