Sokkolták a Barcelonát, 4–0-ra kikapott Bilbaóban

2015.08.14. 22:00
Luis Suárez (háttal) nem nagyon értette, mi történik a Barcelonával Bilbaóban (Fotó: AFP)
Valóságos sokkot és négy gólt kapott a spanyol bajnok és Király-kupa-győztes FC Barcelona az utóbbi döntőben vesztes Athletic Bilbao otthonában a spanyol Szuperkupa első felvonásán. Az európai Szuperkupa-mérkőzéssel ellentétben a katalánok most egyetlen egyszer sem tudtak betalálni az ellenfél kapujába, így nehéz helyzetbe kerültek a hétfői visszavágóra.

SPANYOL SZUPERKUPA
1. MÉRKŐZÉS

Athletic Bilbao–Barcelona 4–0 (1–0)
Bilbao, San Mamés, 50 000 néző. V: José González González
Bilbao: Iraizoz – De Marcos, Etxeita, Laporte, Balenziaga – Benat, San José – Susaeta (Bóveda, 84.), Eraso (Gurpegi, 77.), Sabin (Lekue, 66.) – Aduriz. Vezetőedző: Ernesto Valverde
A kispadon: Herrerín (k.), Kike Sola, Elustondo, Aketxe.
Barcelona: Ter Stegen – Dani Alves, Vermaelen, Bartra, Adriano – Sergi Roberto (Rakitic, 60.), Mascherano, Rafinha (Iniesta, 52.) – Messi, L. Suárez, Pedro (Sandro, 71.). Vezetőedző: Luis Enrique
A kispadon: C. Bravo (k.), Munir, Piqué, Busquets.
Gólszerző: San José (13.), Aduriz (53., 62., 68. – a harmadikat 11-esből)

Bár igencsak tartalékosan állt fel a Barcelona Bilbaóban, a Marc-André ter Stegen, Dani Alves, Javier Mascherano, Pedro, Luis Suárez, Lionel Messi vonulattal az élen hozta az első félidőben azt, amit elvártunk tőle: 76 százalékos labdabirtoklással, nagy mezőnyfölénnyel támadt. Hol egy utolsó pillanatban közbelépő védő mentett a gólvonalon, hol Gorka Iraizoz kapus védett bravúrral – csak éppen azt senki sem kalkulálta be, hogy az egyik hazai szűrő 47.5 méterről betalál a katalánok kapujába…

Történt, hogy Ter Stegen a 16-os elől középre fejelte ki kollégája kirúgását, Mikel San José meg nem variált, a kezdőkörből a jobb sarokba rakétázott: csodagóllal 1–0!

Jellemző volt azért a vendégek támadójátékára, hogy a 45. percben lőttek először kapura (Messi szabadrúgását védte a kapus) – a szünet után már jobban pörgött a Barca, Messi újabb kihagyott ziccere után Pedro közeli lövését a léc hárította, majd beállt Andrés Iniesta és Ivan Rakitic is.

Csakhogy beindult a hazaiak veterán támadója, Aritz Aduriz, aki bő negyedóra alatt klasszikus mesterhármasig jutott: előbb fejjel (2–0), majd ziccerből (3–0) és büntetőből volt eredményes (4–0).

Az utolsó 25 percben futballról tulajdonképpen nem beszélhettünk, de ez egyáltalán nem zavarta a hazaiakat, a bajnok pedig nem tudott sebességet váltani, és mintha meg sem próbálta volna ezt, olyan fásultan futballoztak Messiék.

Visszavágó a jövő héten hétfőn, majd a bajnokság első fordulójában ismét összeakaszkodnak egymással a felek.

90. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90. perc Andrés Iniesta
, majd kisvártatva Mikel San José dettó.

88. perc Gurpegui
is besárgul.

85. perc Susaeta is lemegy, Eneko Bóveda váltja.

14 éve kapott egymás után kétszer is négy gólt a Barca.

80. perc Javier Mascherano lerántja Balenziagát, sárga ez is.

77. perc Eraso le, Gurpegi be.

A Barcelona a legutóbbi hat spanyol Szuperkupából négyet megnyert, a Bilbao 1983-ban és 2009-ben is veszített.

74. perc Susaeta felavatja Sandrót. Egy sárgáért cserébe.

71. perc Sandro be, Pedro le.

70. perc Etxeita kap sárgát.

70. perc Messi középtávolról a kapu fölé lő.

Aduriz korábban 19 Barcelona elleni meccsén 3 gólt lőtt és adott 1 darab asszisztot.

Nem csak az eső mossa most a Barcát.

68. perc Aritz Aduriz jobbal a jobb alsóba lő: 4–0!

67. perc Dani Alves
löki egy bal oldali Benat-szöglet után a rövid sarok előtt Etxeitát, sárga és 11-es!

67. perc Lekue
be, a nem is rosszul debütáló Sabin le.

62. perc ÚJABB HAZAI GÓL! Aritz Aduriz
elé sodorja jobbról a labdát Alves (!) felszabadításnak induló keresztpassza után Eraso, a csatár meg 12-ről jobbal a jobb alsóba lő. A labda megpattant Vermaelen mellkasán is: 3–0!

60. perc Sergi Roberto le, Ivan Rakitic be.

57. perc Pedro nagyot rúg ellenfele lábába, de most sem kap sárgát.

55. perc Suárez jobbal a kapu fölé emel az ötös jobb sarka elől. Beadásnak szánta.

53. perc KETTŐ NULLA! Sabin labdát csen a balon Sergi Robertótól, lefutja Alvest, ballal középre ível, 10 méterről a Mascheranót túlugró Aritz Aduriz pedig a jobb sarokba fejel. 2–0!

52. perc Andrés Iniesta be, Rafinha le.

51. perc
Suárez jobbról laposan középre passzol, Messi ballal 13-ról lő, de Iraizoz jobbra vetődve védeni tud!

50. perc LÉC!
Pedro kilép középen, jobbal a lécre bombáz! Laporte indította, fejjel.

49. perc Egy szabadrúgás után José elé pattan a labda, aki vérhólyagot rúg rá ballal a 11-es pont környékén.

48. perc Pedro odakönyököl Etxeitának, de nincs sárga.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

76 százalékban volt a vendégeknél a labda.

2001 végén aztán a Roberto Bonano – Puyol, Frank de Boer, Patrik Andersson, Francesco Coco – Xavi, Fábio Rochemback (Rivaldo, 57.), Gabri – Javier Saviola (Gerard, 86.), Patrick Kluivert, Marc Overmars gárdát Urzáiz és Ezquerro (Rivaldo szépített) góljával elverte idegenben a Lafuente – Lacruz, Orbaiz, Alkiza, Felipe – Oscar Vales, Fran Yeste (Carlos García, 62.), Javi González, Tiko – Etxeberria (Ezquerro, 69.), Urzáiz (Murillo, 77.) féle AB.

2001 elején a katalánok nagyon elrakták a baszkokat Luis Enrique (3), Phillip Cocu (2), Abelardo és Marc Overmars góljával. A Pepe Reina – Sergi, Frank de Boer, Abelardo, Gabri – Guardiola (Xavi, 63.), Cocu (Gerard, 71.), Luis Enrique – Rivaldo, Patrick Kluivert, Marc Overmars (Alfonso, 71.) csapat verte el a Lafuente – Larraínzar, Lacruz, Urrutia, Aitor Larrazábal – Oscar Vales, Julen Guerrero (Alkiza, 71.), Fran Yeste (Felipe, 62.), Orbaiz – Joseba Etxeberria (Cuéllar, a szünetben), Urzáiz tizenhárom ellen.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

Ez volt a vendégek első kapura lövése.

45. perc Majdnem! Messi ballal a jobb felsőbe tekerne, ha nem védene hatalmasat Iraizoz.

45. perc Pedro ritmust vált, a 16-os közepe előtt felökleli Benat. Sárga és szabadrúgás.

44. perc Eraso fellöki légi párbaj címén Pedrót, sárga ez is.

41. perc
Benat szabadrúgása kapuscsemege.

41. perc Pedro
kap sárgát Susaeta fellökéséért.

Megmértük centivel: 47.57 méterről született a gól, az elmúlt három idényben nem kapott ennél messzebbről gólt a Barca.

36. perc Eraso nem éri el a 16-oson Sabin passzát, majd löki Bartrát a biztonság kedvéért, nehogy helyzetbe kerüljön.

34. perc
Benat távoliját a hazai szurkolók is megmosolyogják.

San José most játszik 11. alkalommal a Barca ellen, ez első gólja, még asszisztot sem jegyzett eddig a katalánok ellen.

32. perc
Sabin bal oldali, ballábas beadását kivágja a kapu torkából Vermaelen.

28. perc
De Marcost futtatja Aduriz, a visszakapott labdát azonban akrobatikus mozdulattal sem tudja megszelídíteni.

27. perc San José!
Ment a gólvonalon fejjel a bal sarok előtt, miután Suárez a túloldalon minden védőt és a kapust kicselezett, majd ballal középre ívelt.

26. perc Sabin megugrik a balon, de passza nem találja meg középen Erasót, ment Vermaelen a 16-os közepe előtt.

Mesitől félhetnek, legutóbbi 11 Bilbao elleni meccsén 11 gólt lőtt.

20. perc
Messi ível Pedro elé, de a 16-oson önfeláldozóan szereli a szélsőt Etxeita.

75 százalékban birtokolja a labdát a Barca.

17. perc
Suárez ballal odakönyököl Balenziagának, de tovább.

Ilyen egy mezei szűrő Bilbaóban.

13. perc MICSODA GÓL, VEZET A BILBAO! Ter Stegen középre ment fejjel a másik kapus kirúgása után, MIKEL SAN JOSÉ most nem variál, a kezdőkörből jobbal a jobb sarokba bombáz. Tökéletes ívben, félmagasan: 1–0!

11. perc HELYZET! De Marcos fejel José elé jobbról Ter Stegen rossz felszabadítása után, de a szűrő az ötös jobb sarka elől jobbal nem tud a rövid sarokba lőni, Vermaelen blokkol. Szöglet, majd még egy, végül Laporte fejel 11-ről a léc fölé.

A pénteki mérkőzés azért is különleges, mert két „szakadár” csapat, a Barcelona és az Athletic Bilbao csap össze, és a forradalmi hangulatot a vendégegyüttes mezválasztása is segíti.

9. perc
Aduriz és Vermaelen összefejel, ápolás.

7. perc
Aduriz, a hazaiak reménysége megindul a balon, de két csel után szereli Mascherano. Messi gyorsan kontrázna, ha José még gyorsabban fel nem rúgná.

4. perc Mascherano a középpályán a földbe rúg, majd azonnal elesik a másik szűrő Eraso mellet. Kap is egy szabadrúgást. Rutin.

2. perc Adriano indítása után hatalmasat ment becsúszva Pedro elől San José, de már szabadrúgás.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak piros-fehér mezben és fekete nadrágban, a vendégek sárga felsőben és kék nadrágban.

Egy kis örökmérleg:
185 találkozó, 64 bilbaói és 90 barcelonai sikerrel, 271, ill. 350 rúgott góllal.