Nem ment a Barcelonának, kikapott a (Geta)Fe otthonában

2020.10.17. 20:50
Ousmane Dembélé (11) megkapta a lehetőséget Ronald Koemantól, de nem igazán élt vele (Fotó: AFP)
Alaposan megszenvedett a Barcelona a (Geta)Fe otthonában, és nem is tudott nyerni: Jaime Mata góljával a hazaiak diadalmaskodtak a La Liga 6. fordulójának szombat esti mérkőzésén.

Az ideiglenesen nevet változtató (Geta)Fe ellen lépett pályára a válogatott meccsek miatti szünetet követően a Barcelona. A katalánoknál hosszú idő után újra a kezdőcsapatban jutott szóhoz Ousmane Dembélé, rajta kívül a két új szerzeménynek, a 19 éves Sergino Destnek és a 17 esztendős Pedrinek is bizalmat szavazott Ronald Koeman, aki az utóbbi időbenpozícióját kereső Antoine Griezmannt is harcba küldte. Habár szóba került a pihentetése, Lionel Messi mégis a kezdőben kapott helyet, ám a válogatottbeli igénybevétel nyomán kissé enerváltan futballozott.

Az ellenfélnél a korábbi Barcelona-játékos Marc Cucurella szemmel láthatóan nagy bizonyítási vággyal lépett pályára, rajta kívül Jaime Mata megmozdulásai is veszélyesek voltak. A hazai gárda elsősorban a védekezéssel volt elfoglalva, de a Marc-André ter Stegent helyettesítő Neto kapuja előtt is alakított ki helyzeteket.

A vendégeknél Griezmann és Dembélé nem igazán találta a ritmust – előbbi ziccert is rontott –, ám Dest és Pedri új színt hozott a csapat játékába. Ezzel együtt az első félidő nagyon küzdelmes játékkal telt, a játékvezető nem is fukarkodott a sárga lapokkal – egyik és másik oldalról is több ízben kifogásolták a ténykedését.

Alig tíz perce ment a második félidő, amikor tizenegyeshez jutottak a hazaiak: egy szöglet után Frenkie de Jong lökte fel hátulról figyelmetlenül Djené Dakonamot. Mata állt a labda mögé, s a jobb alsóba gurított a másik irányba vetődő Neto mellett – 1–0.

Jött is a módosítás Koeman részéről, érkezett a pályára Ansu Fati és Philippe Coutinho. Azonban a játék képe nem igazán változott meg: a hazaiak foggal-körömmel védekeztek, valamint veszélyes ellentámadásokat vezettek – és ezt erővel is bírták –, míg a vendégek szokásos játékstílusukkal próbálták feltörni a meglehetősen szoros védelmet.

A vezetőedző a végére az összes lehetséges támadó szellemű futballistája pályára küldésével is próbált segíteni, azonban emberei így sem jártak sikerrel, így a Barcelona elszenvedte idénybeli első vereségét a bajnokságban. Ezzel több sorozata is megszakadt a klubnak: a Getafe elleni 15 meccses veretlenségi széria – 2011 óta először veszített ellene a gránátvörös-kék alakulat –, a Coliseum Alfonso Pérez stadionban épített négymeccses győzelmi sorozat is a végéhez ért (2014-ben veszített legutóbb pontot itt a Barca), valamint a négymeccses idegenbeli győzelmi széria is lezárult.

SPANYOL LA LIGA
6. FORDULÓ
(Geta)Fe–Barcelona 1–0
Getafe,
Coliseum Alfonso Pérez, zárt kapuk mögött. V: Soto Grado.
GETAFE: Soria – Damián Suárez, Dakonam, Cabaco, Olivera – Nyom, Nemanja Makszimovics (Mollejo, 90+5.), Arrambarri, Cucurella – Jaime Mata (Ünal, 71.), Cucho Hernández (Timor, 89.). Vezetőedző: José Bordalás.
BARCELONA:
Neto – S. Roberto (Puig, 89.), Piqué, Lenglet, Dest – Busquets, F. de Jong (Braithwaite, 80.) – Griezmann (Trincao, 80.), Pedri (Coutinho, 62.), O. Dembélé (Fati, 62.) – Messi. Vezetőedző: Ronald Koeman.

ESEMÉNYEK

98. perc: ITT A VÉGE, NYERT A GETAFE!

97. perc:
teljesen felborul a pálya, Mollejo viszi rá a labdát egyedül Destre, az amerikai egy sárga lap fejében megállítja.

95. perc:
Makszimovics helyén Mollejo a folytatásban.

94. perc: MESSI, MI MARAD KI!
Piqué megharcol a labdáért a hazai tizenhatoson belül, a lendületből érkező argentin megcélozza a bal sarkot, de nem találja el!

93. perc:
Olivera kap sárga lapot.

91. perc:
hat perc lesz a ráadás!

90. perc:
Braithwaite centerezése után Dakonamnak kell szögletre mentenie.

89. perc:
Hernández le is jön, Timor váltja.

89. perc: ÓRIÁSI HELYZET!
Hernández teljesen egyedül vezetheti Netóra a labdát, de az égbe lövi a ziccert!

87. perc: Riqui Puig is érkezik, Sergi Roberto ül le a kispadra.

83. perc: KAPUFA! Hernández lép meg Lenglet szorításában, kb. 8 méterről, balról lő, Neto a keresztlécre üti a labdát!

82. perc:
Dest lép oda Nyomnak keményen, ordít is egy nagyot a hazai játékos. Getafe-szabadrúgás.

80. perc: újabb kettős csere a Barcánál, Braithwaite és Trincao jön, De Jong és Griezmann megy.

79. perc: ANSU FATI LŐ, DE LES.
Ziccerben a fiatal spanyol, de Soria bravúrral ment, és az asszisztens zászlaja is a levegőben.

78. perc: CUCURELLA!
Senki nem támadja meg az exbarcelonait, úgyhogy 18 méterről lő, de Neto védi!

77. perc: Piqué és Messi vezeti fel a Barcelona kontráját, az argentin megjátssza Fatit a szélen, ám Arrambarri egyszerűen odébb teszi vállal. Kemény szerelés, de a síp néma marad, tizenegyes nincs.

75. perc:
adogatva keresi a rést a Barca, egy hiba után labdához jut a Getafe, de Ünal lesen.

73. perc: Busquetset teríti le Nyom, ő is megkapja a sárga lapját.

71. perc:
Mata a földön marad egy ütközés után, saját lábán ugyan, de lemegy. Enes Ünal jön a helyére.

69. perc:
Fati cselez balról befelé, megcélozza a hosszú sarkot, de méterekkel eltéveszti.

68. perc:
Dest kapja a labdát Fatitól a bal oldalon, tenné is középre, de Nyom közbelép.

67. perc: Fati verné meg egy az egyben a bal oldalon Nyomot, a hazaiak játékosa kiteszi a karját, talán el is találja a fiatal támadó arcát, de ezért nem jár tizenegyes. Fati azért fogja az arcát egy darabig, Nyom meg odaáll fölé magyarázni. A játékvezető rendet tesz, jöhet a Getafe.

66. perc:
szöglettel jön a Barcelona, Messi teker középre, de Soria ezt simán lehúzza.

64. perc: JÖN PIQUÉ! Messi beívelésére lendületből, tökéletes ütemben érkezik a középhátvéd, de a fejese nagyon magas.

62. perc:
Nyom borítja fel a tizenhatos oldalvonalánál a labdát fedezi Ansu Fatit, szabadrúgás befelé.

62. perc: nem is vár tovább a cserével Koeman, Dembélé helyére Fati, Pedri helyére Coutinho érkezik.

61. perc:
Dembélé hozza fel a labdát, Messinek továbbít, ő Sergi Robertót keresi a jobb oldalon, de pontatlan a passza.

58. perc:
változtatnia kell a Barcának, ha meg akarja nyerni ezt a meccset.

56. perc: JAIME MATA A JOBB ALSÓBA GURÍT, NETO BALRA MEGY – VEZET A GETAFE!

55. perc: TIZENEGYEST RÚGHAT A GETAFE!
Az újabb hazai szöglet után Nyom teszi vissza a labdát Busquets mellett Dakonamnak, a hátulról érkező De Jong nekimegy – szól a síp!

53. perc:
Cucurella íveli be a labdát balról, Nyomot keresi, Dest ment szögletre.

52. perc:
De Jong birkózza le a levegőben Nyomot, hazai szabadrúgás.

51. perc:
Busquets íveli be a labdát a felállt védelem mögé a beinduló Messinek, de túl kicsi a hely a védelem utolsó sora és a kapus között, így utóbbié a labda.

48. perc: Dembélé megy neki a hazai védelemnek, de egyedül nem tudja áthámozni magát a falon.

46. perc: FOLYTATJUK!

45. perc: NINCS RÁADÁS, VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK!

45. perc:
Cucurella beívelése érintetlenül pattog ki az alapvonalon.

44. perc:
Hernández beadásába Lenglet ér bele karral, szabadrúgással jöhet a Getafe.

42. perc:
Messi szabadrúgása nagyon lágy, így simán odaér Soria.

41. perc:
illetve lap mégis van, Sergi Robertónak – vélhetően reklamálás miatt.

40. perc:
Dembélé passza után Messi viszi be a labdát a hazai védők sűrűjébe, Nyom könyökével találkozik – kialakul egy kisebb vita, lap nincs, szabadrúgás van.

37. perc:
Dembélé kap egy túl hosszú átadást a bal oldalon.

35. perc:
némi játékvezetői szónoklat után Messi íveli középre a szabadrúgást, de Lenglet lesen, így jöhet a Getafe.

33. perc:
Dest megint megveri emberét, Pedri viszont „agyonrúgja” Messit a labdával. Viszont gyorsan visszaszerzi a labdát Busquets, és egy szabadrúgást is kiharcol a Barca.

32. perc:
Dest hagyja faképnél emberét a bal oldalon, ám a beadására senki sem érkezik középen.

31. perc: ÉS MÁRIS EGY HELYZET A TÚLOLDALON!
Mata cselez balról befelé, ám 18 méteres jobblábas lövése elgurul a kapu mellett.

30. perc: GRIEZMANN! Pedri remek passzal szolgálja ki a franciát, aki ziccerben a kapu fölé bombáz!

29. perc: NAGY SANSZ!
Messi szabadrúgásánál Lenglet lóg be őrizetlenül középre, kapja is a labdát, de nem tud érdemben hozzáérni!

28. perc: Cabaco Pedri bal lábát tapossa le egy sárga lapért cserébe.

27. perc:
Jaime Mata is kap egy sárga lapot az előző, Piqué-féle esethez hasonló könyöklésért. Lenglet a szenvedő fél.

26. perc:
Dembélé indul meg a bal oldalon, de túl hosszan tolja meg a labdát, odapiszkál egyet Suáreznek – jöhet a Getafe.

24. perc:
Piqué sárga lapot kap, odakönyököl egyet Hernándeznek. Olyan nagyon azért nem találja el, de villan a sárga.

23. perc:
Cucurella lő egyet balról, jobbal. 17-ről, de eltöri a labdát, így Neto simán odaér.

22. perc:
Pedrit csaknem fellökik, de megtartja az egyensúlyát és a labdát is a Barca fiatalja, de indítása túl hosszú Sergi Robertónak.

21. perc:
Messi most Dembélét játszaná meg a bal oldalon, de közbelépnek a hazaiak.

20. perc: KAPUFA!
Pedri balra kitett labdáját Dest készíti le lövésre a lendületből érkező Messinek, a jobb kapufát találja el a Barca kapitánya!

18. perc: AZ ELSŐ HELYZET! Rossz passz után szerzi meg a labdát a hazai csapat, végül Makszimovics lőhet, de Neto hárít!

17. perc:
Arambarri ad be jobbal balról, de nagyon pontatlanul, ez a labda Netóé lesz.

15. perc:
jobbról jöhet bedobással a hazai csapat, Nyom fejeli a labdát Neto kapuja felé a kapunak háttal, de nem találja el.

13. perc:
újabb szabadrúgást ívelhet a Barca kapuja elé a Getafe, Damián Suárez rúgása azonban kissé pontatlan. Jöhet a Barca.

11. perc: VESZÉLYES BEÍVELÉS! Jól jön be Cucurella labdája, Nyom fejelne is Piqué szorításában, de ment a Barca védője.

10. perc:
Dest rúg oda a sarokban Nyomnak, szöglettel felérő szabadrúgást rúghat a Getafe.

9. perc:
Dembélé próbálja magát áthámozni ellenfelén, de későn szánja el magát a cselre. Az elrúgott labdát De Jong rúgná oda Destnek a bal szélre, de a védő már elindul visszafelé, így jöhet a Getafe.

7. perc:
Cucurella dobása után Mata, majd Olivera ér labdához. Utóbbi be is ad, de Frenkie de Jong tisztáz.

5. perc:
Dembélé játszik össze Griezmann-nal, lőhetne is, de inkább újra a honfitársát keresi – rossz döntésnek bizonyul, elrontja a passzt a szélső.

4. perc:
Mata indul meg a barcelonai kapu felé, Piqué állítja meg.

2. perc:
Messi fülel le egy keresztlabdát a felezővonal közelében, a tizenhatoshoz érve passzol, de gyorsan elhal a lehetőség.

1. perc: ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

ELŐZMÉNYEK

Senki ne lepődjön meg, ha a Barcelona ellenfeleként ma egy teljesen ismeretlennek tűnő csapatnevet lát: a Getafe a mai mérkőzésre megváltoztatta a nevét Fe CF-re. A fe spanyolul hitet jelent, a klub ezzel szeretné felhívni a szurkolói figyelmét arra, hogy a járványhelyzet közepette is tartsanak ki.

A Ronald Koemannal még veretlen FC Barcelona öt játéknapból még csak háromszor lépett pályára, ezeken két győzelmet és egy döntetlent hozott össze, a forduló előtt az ötödik helyről várta az összecsapást. A Getafe csupán két helyezéssel van hátrébb – Pepe Bordalás együttese négyszer lépett eddig pályára a bajnokságban, s a Barcelonáéval részben megegyező mérlege mellé már egy vereséget is elszenvedett.

A Barcelona a szombati találkozót követően a Bajnokok Ligájában a Ferencvárost fogadja a csoportküzdelmek első fordulójában, majd a Real Madriddal és a Juventusszal is megküzd. A holland edző biztosan nem számíthat Jordi Albára, Marc-André ter Stegenre, Samuel Umtitire és Matheus Fernandesre, azonban Junior Firpo zöld utat kapott az orvosoktól. A kezdőcsapatban először szerepelhet a 17 éves Pedri és a 19 esztendős Sergino Dest, valamint Ousmane Dembélé is bekerült.

„A felelősség viszont az edzőé, a játékos feladata az, hogy a legjobbját nyújtsa – reagált Antoine Griezmann szavairaRonald Koeman, a Barcelona vezetőedzője. – Beszéltem vele a helyzetéről és a teljesítményéről. Elmondtam neki is, hogy keresem a csapat számára legjobb megoldást, és ha azt gondolom a legjobbnak, hogy a jobb szélen szerepeljen, akkor ott fog játszani.”

Koeman Lionel Messi szombati játékával kapcsolatban kifejtette, bár kedden még főszerepet vállalt Argentína 2–1-es győzelmében a Bolívia elleni világbajnoki selejtezőn, a klasszis támadó az elmúlt években hozzászokott már ahhoz, hogy feszes menetrendben lépjen pályára.

A két fél legutóbb februárban találkozott egymással, akkor Antoine Griezmann és Sergi Roberto góljának köszönhetően a Barca otthon nyert 2–1-re.