La Liga: elúszóban a Getafe-csoda, a Sevilla még nagyot liftezhet

2019.05.14. 12:15
A Valencia és a Getafe virtuálisan küzd meg a negyedik helyért – a korábbi eredmények a valenciaiaknak kedveznek (Fotó: AFP)
Valencia vagy Getafe? Esetleg a nevető harmadik Sevilla? A Bajnokok Ligája-indulást érő negyedik helyért még hárman küzdenek Spanyolországban. Az Európa-ligával sem egyszerűbb a helyzet. A Real Sociedad csúnyán megtréfálhatja az Athletic Bilbaót, ha utóbbi nem tud nyerni Sevillában. Ha összejön az idegenbeli siker, az a sevillaiaknak lesz kellemetlen: miközben a BL-ről álmodoznak, a biztos El-főtáblás helyről is lecsúsznának. De még az Espanyol is számolgathat. A La Liga 38. fordulójában a Celta Vigónak is van miért aggódnia, hiába tűnik úgy, hogy a Girona bennmaradással kapcsolatos esélye csak matematikai. Ehhez az Alavésnek is lehet egy-két szava...

MINITABELLA DÖNT A BL-RŐL?

Talán a legnagyobb presztízsű kérdés, hogy melyik csapat kvalifikál az FC Barcelona, az Atlético Madrid és a Real Madrid triumvirátusa mellé a Bajnokok Ligájába. Erre az utolsó fordulóban még három csapatnak van esélye: a Valenciának, a Getafénak és a Sevillának. Igaz, az utóbbinak kisebb csodára van szüksége a negyedik hely megszerzéséhez.

Bajnoki negyedik és így BL-induló…

…a Valencia, ha idegenben legyőzi a Real Valladolidot.
…a Valencia, ha döntetlent játszik a Real Valladoliddal, miközben a Getafe nem nyer.
…a Valencia, ha nem szerez pontot, miközben a Getafe kikap és a Sevilla nem nyer.

…a Getafe, ha legyőzi odahaza a Villarrealt, miközben a Valencia nem nyer
…a Getafe, ha döntetlent játszik a Villarreallal, miközben a Valencia veszít

…a Sevilla, ha legyőzi odahaza a Bilbaót, miközben a Getafe és a Valencia is kikap.

Miért?

A spanyol bajnokságban pontegyenlőség esetén elsődlegesen az egymás elleni eredmény rangsorol. Ez a Valencia és a Getafe összevetésében a Valenciának (0–0, 1–0), a Getafe és a Sevilla összevetésében a Getafénak (3–0, 2–0), a Valencia és a Sevilla esetében a Valenciának (1–1, 1–0) kedvez. Hármas holtverseny esetén a minitabellán is a Sevilla jár a legrosszabbul (1 pont), a Getafe lenne a második (7 pont), míg a Valencia lenne az elszámolás győztese (8 pont). Mindezek alapján a Valencia van a legjobb helyzetben, a Sevilla csak „utas”, legvalószínűbb, hiába nyer, marad Európa-liga-induló.

Athletic Bilbao (o)
A Sevilla szerencsés esetben negyedik is lehet, kevésbé szerencsés forgatókönyv szerint viszont hetedik. A Bilbaóval mini döntőt játszik (Fotó: AFP)

AZ EURÓPA-LIGÁÉRT IS NAGY CSATA LEHET

Akár a Getafe, akár a Valencia marad le a BL-ről, az európai kupaindulása már biztos. Sőt, ha a Sevilla esetleg megragadja csekély matematikai esélyét, s megelőzi mindkét riválisát, akkor az is biztos, hogy a Getaféé és a Valenciáé a két főtáblás El-hely. Ezzel az opcióval tehát alább már nem számolunk.

Ami viszont kérdőjeles: bár a Sevilla már a legrosszabb esetben (ha visszacsúszna a 7. helyre) is Európa-liga-induló, azt jelenleg nem tudjuk, hogy a főtáblán (5. vagy 6. helyezettként), vagy a selejtezőben (7. helyezettként) vág-e neki a második számú európai kupasorozatnak. A jelenleg a 7. helyen álló Athletic Bilbao lemaradása ugyanis csak három pont a sevillaiak mögött, az egymás elleni eredmény pedig pontegyenlőség esetén a baszkoknak kedvezne (az első meccset ugyanis 2–0-ra megnyerték), azaz a Bilbao még megelőzheti a Sevillát.

A sors játéka: lényegében döntőzhetnek a biztos El-csoportkörért…

A Sevillának ilyen szempontból kötelező lenne a pontszerzés a Bilbao ellen. Csakhogy az Athletic sem „lötyögheti el” az utolsó meccsét, mert a Real Sociedad vagy az Espanyol még kiütheti az El-selejtezős pozícióból. Mind a két csapat három pontra van a Bilbaótól és az egymás elleni eredmények alapján a Real Sociedad (3–1, 2–1) és az Espanyol (1–0, 1–1)is jobb a Bilbaónál. A Real Sociedad és az Espanyol éppen egymás ellen játszik az utolsó fordulóban, ha a Bilbao kikap a Sevillától, akkor az Espanyol–Real Sociedad meccs győztese megelőzi a bilbaói csapatot.

A Európa-liga csoportkörös a(z)…

…Sevilla, ha nem kap ki otthon az Athletic Bilbaótól és a Getafe, Valencia páros legalább egyike pontot szerez.
…Athletic Bilbao, ha legyőzi a Sevillát.

Európa-liga-selejtezőt játszik a(z)…

…Sevilla, ha kikap a Bilbaótól.

…Bilbao, ha döntetlent játszik a Sevillával.
…Bilbao, ha kikap a Sevillától, s közben az Espanyol és a Real Sociedad egymás elleni meccse döntetlen lesz.

…Real Sociedad, ha legyőzi idegenben az Espanyolt és az Athletic Bilbao kikap Sevillában.

…Espanyol, ha legyőzi otthon a Real Sociedadot és az Athletic Bilbao kikap a Sevillától.