La Liga: Barca-gála, Messi triplával üzent Zürichbe

2016.01.09. 17:51
A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (La Liga) 19. fordulójában a címvédő Barcelona otthon simán nyert a Granada ellen. A győzelemből Lionel Messi oroszlánrészt vállalt: a FIFA-Aranylabda hétfői díjátadója előtt a cím legnagyobb esélyese három gólt szerzett. A vendégek számára a kegyelemdöfést a hajrában Neymar adta meg.

Messi a hétfői Aranylabda-gála előtt mestermunkát végzett (Fotó: AFP)

A Barcelonában a nyári, vagy inkább téli szerzemény, Aleix Vidal és Arda Turan a kezdőben kapott helyet, Dani Alves és Andrés Iniesta így a kispadra szorult a stabil őszi kezdőcsapatból. Az átigazolási tilalom miatt eddig partvonalon kívülre rekedő, a hétközi kupameccsen a tűzkeresztségen azért már áteső két új fiút nyilván játékba akarja lendíteni Luis Enrique – kell az erő a tavaszra –, és erre mi lehetne jobb alkalom, mint a Granada elleni hazai bajnoki.

A vendégek nem álltak be a Camp Nouba védekezni a kezdés után: alaposan feltolták a védővonalukat, olykor hét emberrel támadtak le a hazai térfelén. Vesztükre, a hazaiak a 8. percben vezetést szereztek. Lionel Messi indult keresztbe, majd játszotta meg a bal szélen érkező Arda Turant. Utóbbi a védők cipőorra előtt középre passzolta a labdát, ahol a berobbanó argentin feladó a kapuba terelte (1–0). Nem kellett sokat várni az újabb hazai gólra: a 14. percben villant az MSN. Pontosabban ezúttal NSM. A brazil keresztpasszát a leshatáron helyezkedő uruguayi kapásból készítette le középre az argentin társnak, aki sprintelve még az alapvonal előtt utolérte a labdát, majd éles szögből a kapuba lőtt (2–0). Mindezt négy vendégvédő és Andrés Fernández kapus asszisztálása mellett. A gyorsan és könnyedén jött kétgólos előny elkényelmesítette a házigazdákat, a vendégeknek meg elvette a motivációját. A Granada visszaállt a saját térfelére, így a lassabb sebességi fokozatra váltó katalánoknak nehezebb volt helyzetbe kerülniük. A 27. percben a Neymarral összejátszó Luis Suárez azért kihagyta az „évszázad helyzetét”: négy méterről nem találta el az üres kaput. A folytatásban nyomasztó volt a Barca-fölény, de a vendégek az utolsó pillanatban sokszor szerelni, blokkolni tudták a sebességüket vesztő hazaiakat, akik olykor belehaltak a szépségbe. Mindegyik akciójukat alaposan megcifrázták.

A szünet után nem kellett sokat várni az újabb hazai-, vagyis Messi-gólra. Az aktív, bátran cselező Neymar kapott egy kiugratást a bal szélen – Arda Turan olyan flegma arccal lépett át a labdán, mintha tíz éve ebben a csapatban és rendszerben játszana –, a granadai kapusnak kötényben leadott lövése azonban a kapufán végezte. A kipattanó labdát három védő közül Messi juttatta rendeltetési helyére (3–0). A hátralévő időben változatlanul a Barca dominált, de már arra is figyelt, hogy ne fárassza le magát a mérkőzésekkel zsúfolt januárban. Főként nem az előzmények ismeretében minden bizonnyal érzelmekkel bőven túlfűtött, Espanyol elleni kupamérkőzésig. Amelyen Messi nagy valószínűséggel már ötszörös aranylabdásként lép pályára, hiszen hétfőn még egy zürichi kirándulás is vár a katalánok legjobbjaira, és aligha üres kézzel térnek haza. A Barca a Camp Nouban őrzi bajnoki veretlenségét a szezonban: tizedik fellépésén kilencedszer győzött.

Zinedine Zidane madridi bemutatkozásáról, a Real–Deportivo meccsről itt olvashat!