A Real bilbaói sikerével begyűjtötte a 32. aranyérmét

2012.05.03. 00:06
Madridi öröm Bilbaóban: újra bajnok a Real! (Fotó: Reuters)
A spanyol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Primera División) elhalasztott és most pótolandó 20. fordulójában a Real Madrid három góllal nyert Bilbaóban az Athletic ellen, és függetlenül a hátralévő két forduló eredményétől megszerezte a bajnoki címet. A „királyiak” 32. bajnoki aranyérmüket gyűjtötték be, míg szakvezetőjük, José Mourinho Portugália, Anglia és Olaszország után a negyedik országban szerzett bajnoki címet csapatával az élvonalban.

José Mourinho egy lényeges változást hajtott végre alapcsapatán: Karim Benzema helyére Gonzalo Higuaínt állította be centernek. Az argentin mögött a Casillas – Arbeloa, Pepe, Sergio Ramos, Coentrao – Xabi Alonso, Khedira – Callejón, Özil, Cristiano Ronaldo csapat szorgoskodott, de még hogyan.

Sergio Ramos kemény szerelése

A vendégek nagyon el akarták dönteni a bajnoki cím sorsát, viszont mindenképpen győzniük kellett, ha ma este – holnap reggel – már bajnokként akarták álomra hajtani a fejüket. A bilbaóiak nehezen vették fel a tempót, jobban mondva, sehogy. A 12. percben Cristiano Ronaldo „panenkázott” a büntetőnél – azt kezezés miatt jogosan ítélte meg, ám előtte volt már két eset, amikor meg jogosan nem fújt a spori –, csak rosszul, Gorka Iraizoz lábbal hárított.

Nem sokáig örülhettek a házigazdák, a 16. percben Jon Aurtenetxét egy lövőcsellel magáról lerázó Higuaín irgalmatlanul kilőtte a bal felsőt (0–1). Még fel sem ocsúdhattak a házigazdák, a 20. percben máris kétgólos hátrányba kerültek: Cristiano Ronaldo jobb oldalról centerezett a baszk védővonal mögé, a hosszún Mesut Özil érkezett, aki okosan, laposan visszalőtte a labdát a kapu bal oldalába, oda, ahonnan Iraizoz kapus érkezett (0–2).

Érdekes volt, hogy egy kivétellel minden mezőnyjátékos a gólszerző német középpályáshoz sietett gratulálni, csak egy madridi volt, aki helyben várta meg, amíg jó 25 méterről odamegy hozzá a komplett csapat: a gólpasszos portugál, aki érzelmektől mentesen fogadta az ezerrel vigyorgó társak köszöntését.

Gyors kontráit veszélyes lövésekkel zárta a vendégcsapat, de C. Ronaldónak nem nagyon volt szerencséje, Özil meg a kapufát találta el. A Bilbao viszont nem adta olcsón a bőrét: a házigazdák is próbálkoztak rendesen, de csak kapufáig jutottak. Bár ki tudja, hogyan alakult volna a találkozó, ha a játékvezető nem int nagyvonalúan továbbot Sami Khedira nyilvánvaló tizenhatoson belüli kezezésénél, és a sokszor ámokfutás határát súroló Xabi Alonso kísértetiesen hasonló megmozdulásnál, amikor egy hazai akciót akasztott meg a mezőnyben, a madridi tizenhatos előterében.

Az 50. percben aztán megtört a jég: a kihagyott tizenegyese után kedvetlen Cristiano Ronaldo háromra növelte a vendégek előnyét (0–3).

Az Athletic játéka határozta meg a következő perceket, de a 78. percben emberhátrányba kerültek a házigazdák. A tizenegyest kézzel összehozó Javi Martíneznél egy indításnál szándékos kezezést vett észre a játékvezető – lényegesen kevésbé volt az, mint a két madridi esetnél –, így második sárgával kiszállt, a hajrára megfogyatkoztak a házigazdák, akik ráadásul egyik kulcsemberüket veszítették el. Cristiano Ronaldo tüzelte rá a szabadrúgást 23 méterről, de a felugró Markel Susaeta fejét találta telibe. A portugál sportszerűen mutogatott egy sort – csak ő tudja, miért –, majd különösebben nem érdekelte, mi történt a földre kerülő baszk játékossal, pökhendien sétálgatott, mintha kikérte volna magának, hogy bele mertek érni a lövésébe.

A fővárosiak a hátralévő időben nem sokat kockáztattak, a baszkok lendülete meg rendre megtört a madridi védőfalon. A mérkőzés utolsó nagy lehetőségét egy ziccer formájában Cristiano Ronaldo hagyta ki, majd kimutogatott a rajta élcelődő publikumnak. Ezután viszont már semmi sem számított: kezdődhetett a nyilván még sokáig tartó madridi ünneplés.

A Valencia sokáig szenvedett az Osasunával, amely az első félidő végén emberhátrányba került. A házigazdák aztán a hajrában csak megszerezték a vezetést, a hátralévő fertályórában aztán meggyőzővé tették a különbséget.