La Liga: Luis Suárez volt a Bilbaót lehengerlő Barca hőse

2016.01.17. 22:22
A spanyol labdarúgó-bajnokságban (La Liga) 20. fordulójában a címvédő Barcelona kiadós verésben részesítette az ötödik percben emberhátrányba kerülő Athletic Bilbaót. Betalált a friss aranylabdás Lionel Messi, a szintén eredményes Neymar nagy kedvvel játszott, ezúttal azonban a triplázó Luis Suárez volt a főhős.

Neymar elemében volt: gólja mellett két assziszt is fűződik a nevéhez (Fotók: Reuters)

Luis Enrique egy változtatással az alapcsapatát dobta csatába – Dani Alves megszokott helyét Aleix Vidal foglalta el a jobb oldalon –, majd közvetlenül a kezdés előtt a Camp Nou közönsége ünnepelte meg az ötödik Aranylabdáját a héten begyűjtő Lionel Messit, aki nem felejtette otthon a rangos trófeát.

Az ünnepi hangulatú mérkőzés aztán úgy kezdődött, hogy majdnem baj lett belőle: Piqué hajmeresztő hibája borzolta a kedélyeket. A védő úgy adott haza az oldalvonal mellől Claudio Bravónak, hogy nem nézett fel. A labdát Muniain csípte el, de nem találta meg a lövőpozíciót, és végül a kapu fölé emelt. Bár akkor a hazai védők már visszazártak. Az 5. percben Luis Suárez harcolt ki büntetőt és emberelőnyt – a kapus Gorka Iraizoz ütközött vele piros lapot érően –, két perc kényszerszünet elteltével Messi pedig bevarrta a bal alsóba a tizenegyest (1–0).

Nem állt vissza a Bilbao, amely ugyanúgy próbált letámadni labdavesztés után, mint teljes létszámmal. A Barca így is színezni tudta a játékot, miközben a vendégek nem játszottak alárendelt szerepet. Sőt, még komoly helyzetük is adódott. Azért a félidő közepén nem rajtuk múlt, hogy nem nőtt a hazaiak előnye: egy percen belül Neymar, Luis Suárez, majd Ivan Rakitic is veszélyes helyről próbálkozott. Aztán a 31. percben már nem volt menekvés: a félpályáig fellépő vendégvédelem nem tudott tisztázni, a labda a megiramodó uruguayi elé perdült, aki önzetlenül tálalt brazil csatártársához. Neymar nem hibázta el a ziccert: szépen emelte át a kifutó Iago Herrerint (2–0).

Luis Suárez mesterhármast szerzett, tarthatatlannak bizonyult

A második félidőre Messi helyett Arda Turan érkezett a pályára, Luis Suáreznek meg összejött a gól – Neymart adta vissza a korábbi kölcsönt –, hogy az uruguayi se maradjon ki a jóból (3–0). A brazil fertályórával később, pazar szólót követően Rakiticcsel rúgatott gólt (4–0), majd Arda Turan remek beadását váltotta gólra higgadtan Luis Suárez (5–0). Neymar a folytatásban is nagy kedvvel játszott, újabb gólt azonban az uruguayi társ ért el, aki a 82. percben Sergio Busquets mértani beadását fejelte be ellenállhatatlanul a kapu jobb oldalába (6–0). Luis Suárez így már 18 gólnál jár a bajnokságban, amellyel a góllövőlista első helyén áll. Két góllal megelőzve a Karim Benzema, Cristiano Ronaldo madridi duót, valamint Neymart.

Érthető okokból már a hajrá előtt elfogyott a tíz emberrel küzdő Bilbao – a végén már jöttek a vendégektől a faultok, szándékos ütközések –, amely a spanyol Király-kupa közelgő negyeddöntője előtt abban bízhat, hogy nem kerül ismét létszámhátrányba a katalánokkal szemben. Mert akkor a bilbaóiaknak annyi. Igaz, nem csak nekik... Szerdán a felek Bilbaóban mérkőznek meg, egy héttel később a kupameccs visszavágóján ismét a Camp Nouban.

SPANYOL LA LIGA
20. FORDULÓ
Barcelona–Athletic Bilbao 6–0 (Messi 7. – 11-esből, Neymar 31., Luis Suárez 47., 68., 82., Rakitic 62.)
Korábban közölt eredmények
Las Palmas–Atlético Madrid 0–3 (Filipe Luis 17., Griezmann 68., 89.)
Getafe–Espanyol 3–1 (Pedro León 29., Pablo Sarabia 37., Moi Gómez 94., ill. H. Pérez 26.)
Real Madrid–Sporting Gijón 5–1 (Bale 7., Cristiano Ronaldo 9., 18., Benzema 12., 41., ill. Isma López 62.)
Valencia–Rayo Vallecano 2–2 (Negredo 55., Alcácer 88., ill. Jozabed 15., D. Llorente 69.)

1. Atlético Madrid 20 15 2 3 30–8 +22 47
2. Barcelona 19 14 3 2 50–15 +35 45
3. Real Madrid 20 13 4 3 57–19 +38 43
4. Villarreal 20 12 4 4 26–16 +10 40
5. Celta Vigo 20 10 4 6 32–30 +2 34
6. Sevilla 20 9 5 6 28–22 +6 32
7. Eibar 19 8 6 5 27–20 +7 30
8. Deportivo La Coruna 20 6 10 4 27–24 +3 28