Hosszú Katinka 100 méter háton is aranyérmes!

2016.08.09. 02:56
Hosszú Katinka kétszeres olimpiai bajnokként mutatta ezt a szívet (Fotó: Szabó Miklós)
Hosszú Katinka a 400 m vegyes után 100 méteres hátúszásban is aranyérmet szerzett a riói olimpián. Ez a magyar küldöttség harmadik elsősége a brazil városban. Férfi 200 méter pillangón két magyar döntős lesz, Kenderesi Tamás a legjobb, Cseh László a harmadik idővel jutott tovább az elődöntőből. Női 200 méter vegyesen Hosszú Katinka a második idővel jutott a fináléba, Jakabos Zsuzsanna viszont nem került a legjobb nyolcba.

NŐI 100 M HÁT

VOLT IDŐ, AMIKOR MEGUTÁLTA AZ ÚSZÁST

Hosszú Katinka reakcióideje csak a hatodik legjobbnak bizonyult, és 50 méternél hatodikként fordult. A második hosszon azonban ismét fantasztikus volt, Kathleen Bakerrel vívott nagy csatát, és végül viszonylag nagy előnnyel, három tizeddel őt is megelőzte. Az 58.45-ös eredmény mellesleg élete legjobbja.

Ő lett ezzel az első sportoló, aki a riói olimpián két aranyérmet szerzett.

Ebben a számban korábban csak egyszer lett olimpia bajnok magyar úszó: Egerszegi Krisztina 1992-ben, Barcelonában végzett az élen.

„Tegnap azt mondtam, hogy ez a száz méter hát olyan, hogy az első helytől a nyolcadikig bármi lehet. Most kijött, hogy hányszor versenyeztem az elmúlt négy évben. Nagyon magabiztosan álltam fel és tudtam, ha ki kell magamból hoznom a maximumot, azt meg tudom csinálni. Sikerült elérnem, hogy nem aggódom azon, hogy mi lesz a végeredmény, hanem tényleg a kivitelezésre koncentrálok. Ez azért nem egyszerű, amikor egy olimpiai döntőbe áll fel az ember. Még nem fogtam fel, már az eredményhirdetés alatt is próbáltam a kétszáz vegyesre koncentrálni. Elég hihetetlen, hogy száz háton olimpiai bajnok vagyok. Persze, álmodoztam meg beszéltünk is róla, milyen jó lenne, ha összejönne. Nagyon örülök, hogy itt van a családom és támogat. A holnapi kétszáz vegyes döntőjében szeretnék egyéni csúcsot úszni” – mondta a kétszeres olimpiai bajnok Hosszú Katinka az M4 Sportnak.

FÉRFI 200 M PILLANGÓ, ELŐDÖNTŐ

Két magyarért izgulhattunk, mindkettő megnyerte a futamát! Először Cseh László csapott a célba elsőként, majd következett Kenderesi Tamás és Michael Phelps futama. Kenderesi ezúttal is az utolsó ötvenen robbantott, és csakúgy, mint a délutáni előfutamok során, most is megelőzte a 19-szeres olimpiai bajnok amerikait. Délután 1:54.73-at úszott, este pedig 1:53.96-ra javította egyéni rekordját.

„Végig azon agyaltam, hogyan ússzam le ezt a négy hosszt. Boldog vagyok, hogy nem jártam úgy, mint az Európa-bajnokságon, nem vett ki belőlem sokat a korábbi úszás. Örülök, hogy megmutathattam, mit tudok, akkor is, ha ez csak egy elődöntő volt. Decemberben volt egy térdszalag-szakadásom, ahhoz képest elég jól állok, nem? Azóta edzettem, mint az állat, ez az eredménye. A döntőben maradok a taktikámnál, az utolsó ötven méterre fókuszálok. Úgy számoltam, a negyedik idővel befityegek a hatos pályára” – mondta 19 esztendős ifjúsági olimpiai bajnokunk, aki újra túlteljesítette a tervét.

Kenderesi Tamás (jobbra) és Michael Phelps (Fotó: Szabó Miklós)

Cseh László így értékelt: „Először is gratulálok Hosszú Katinkának az újabb aranyéremhez, fantasztikusan úszott. Az elődöntőben nem voltam elég dinamikus, ennél jobban kell teljesítenem a döntőben. Azt hittem, jobb lesz az időm, mert viszonylag erőset úsztam, de ezzel a fináléban nem lehet mit kezdeni” – mondta az M4 Sportnak háromszoros olimpiai ezüstérmes úszónk.