Nyomasztó amerikai gépezet tépte szét női pólósaink döntős álmait

2016.08.17. 21:21
Nagyot küzdöttünk, ez a tisztes vereséghez volt elég (Fotók: Szabó Miklós)
Magyarország női vízilabda-válogatottja a bronzéremért játszhat a riói olimpián, miután vereséget szenvedett a favorit Egyesült Államoktól az elődöntőben.

RIO 2016
NŐI VÍZILABDA
ELŐDÖNTŐ

EGYESÜLT ÁLLAMOKMAGYARORSZÁG 1410 (32, 53, 43, 2–2)
Olimpiai Uszoda, 3500
néző. V: Flahive (ausztrál), Sztavridisz (görög)
EGYESÜLT ÁLLAMOK: Johnson – Fattal 1, Steffens 4, Mathewson 1, Neushul 2, Fischer M. 1, Craig 1. Cs: Musselman 2, Fischer A., Gilchrist 1, Clark, Seidemann 1
MAGYARORSZÁG: Kasó – Illés, Kisteleki H. 2, Szûcs, Keszthelyi 4, Bujka 2, Garda 1. Cs: Gangl (kapus), Antal, Czigány 1, Takács O., Tóth I., Csabai
(2–1, 3–1, 4–1, 2–1)
Spanyolország–Kína 11–6 (2–2, 2–0, 4–2, 3–2)

Bővebben itt!

Kisteleki Hanna csattint a rövidbe egy kapufás gólt, majd bemutat egy látványos gólörömöt, nem csoda, szép is a találat, fontos is, föl is van pörögve. Az amerikaiak nemkülönben. Döntő csillagos-sávos többség az uszoda lelátóján, szól a „USA, USA", a csapatkapitány, Maggie Steffens emberelőnyös gólját (pedig három magyar védekezett a kapuban) hangzavar fogadja.

És már futhatunk (úszhatunk?) is az eredmény után. Az Egyesült Államok eddigi négy mérkőzését 47–17-es gólkülönbséggel nyerte meg, mindig legalább 11 gólt szerzett, 6-nál többet egyszer sem kapott. Az ötgólos vereséggel a mieink voltak a legkeményebb ellenfelek.

Mondhatni, acélos lábbal tapossák vízbe eddig az ellenállást.

Bíró Attila az ausztrálok elleni negyeddöntő után azt mondta, két-három válogatott van az olimpián, amelyről egyáltalán elképzelhető, hogy megveri az amerikaiakat, az egyik Magyarország. Az első negyed nem is rossz, 2–3, lehetne 3–3 is, csak az utolsó fórt ziccerből belepüföljük Ashleigh Johnsonba.

A második rosszul kezdődik, Kasó Orsolya (bent maradt a kapuban a negyeddöntő után) nyújtózkodik, de hiába, Rachel Fattal lövése a hálóban akad meg. „Bosszúból” Bujka Barbara pattint egyet Johnson feje fölé. Gond a védekezéssel van: sokat lőnek az amerikaiak, és jól, el is húznak hárommal. Aztán néggyel.

Aztán időt kérünk.

Csak üldöztük a címvédőt, az amerikaiak végig kézben tartották az irányítást

Bujka lő egy olyan gólt, ami után még az eredményjelzőre is kiírják, hogy „incrível”, azaz szenzációs. Ettől még jön a nyolcadik amerikai találat, visszapattan hozzájuk a kapufáról a labda, Kaleigh Gilchrist beveri. Kicsit olyan az érzése az embernek, mintha egy nyomasztó gépezet kezeibe került volna, és az mindjárt végez vele. És nem feltétlenül azért, mert a Pink Floydtól az Another Brick in the Wall-t játsszák a gól után.

Keszthelyi Rita szépít, a vízre csap, kiszakad belőle a feszültség. Az amerikaiak elrontanak néhány támadást, de feszültség itt nincs, a szövetségi kapitány, Adam Krikorian előveszi a tábláját, nyugodtnak tűnik, mint Ulysses Grant Vicksburg előtt. Nyolc ötre vezetnek nagyszünetben.

Keszthelyi a szélről felhozza kettőre a mieinket, aztán jön három amerikai gól, mínusz öt, tényleg nyomasztó ez a gépezet. Nagyobbak, erősebbek, pontosabbak, jobbak. Most is. Három negyed után 8–12, más csapat még nem szerzett annyi gólt ezen a tornán az Egyesült Államok ellen, mint a magyar, erre viszont nem osztanak döntőt. Mindennek klappolnia kellene, mindennek százszázalékosnak kellene lennie ahhoz, hogy egyáltalán szoros legyen. Nem klappol minden, és nem is szoros sajnos.

Az amerikai gép csak darál, és darál, igazából izgulni sem nagyon lehet, a magyar válogatott mindent megtesz, mindent bevet, de hát beestünk a gép elé, amely csak jön, és jön, menekvés pedig nincs. A vége 10–14, az amerikai győzelem jogosságát képtelenség vitatni, ebben ennyi volt.

A magyar női válogatott augusztus 19-én 16.20-kor játssza a bronzmérkőzést Oroszország csapata ellen, az Egyesült Államok Olaszországgal csap össze a fináléban.

„Lehetett volna szorosabb az eredmény. Egy-két hibát el kellett volna kerülni ahhoz, hogy komolyabb pariban legyünk az amerikai csapattal. Egészen jól kezdtünk, aztán volt egy gyenge periódusunk, majd ismét beleálltunk a mérkőzésbe, de a végére fizikailag felőröltek minket. Extrém kapusteljesítmény, zárt blokk és zártabb védekezés kellett volna ahhoz, hogy egy amerikai csapatot megverjünk. Nem szeretnénk, hogy kiénekeljék a szánkból a bronzérmet. Jól összeállt ez az orosz csapat, de bennünk is maradt annyi erő, hogy holnapután megszerezzük azt a bronzérmet” – mondta Bíró Attila szövetségi kapitány az M4 Sportnak.

4. NEGYED

32. perc: Vége a meccsnek, nagyon biztosan nyert Amerika. 10–14
32. perc: GÓÓÓÓL!
Emberelőnybe kerültünk, megjárattuk a labdát, és Keszthelyi csak belőtte! 10–14
32. perc: Magyar időkérés.
32. perc:
Újabb emberhátrány nálunk, és ezúttal megszereztük.
31. perc:
Gyenge volt a lövésünk, Johnson könnyedén lehúzta. Amerikai időkérés.
30. perc: HIÁBA MINDEN.
Emberhátrányba kerültünk, és nagyon biztosan belőtték. Steffens csavart lövése a jobb alsóban kötött ki. 9–14
30. perc: GÓÓÓÓL!
Lejárt a támadóidő, megint a miénk lett, Czigány pedig néhány lóba után szépen lőtt a bal fölsőbe. 9–13
29. perc:
Csoda. Bukáról kaptunk egy kiállítást, de aztán Bujka jól helyezett lövését védte Johnson.
29. perc: Gangl
nagyszerű védése után támadhattunk.
28. perc:
Emberelőnybe kerültünk, de a kapus védett. Maradt nálunk a labda. Nem sokáig, kontra.
27. perc: Makenzie Fisher
lövése mellé szállt.
27. perc: Bujkát
ketten tüntették el a víz alatt, de nem fújtak semmit...
26. perc: KEZDHETÜNK KÉSZÜLNI A BRONZMECCSRE.
Ezúttal Neushul lőtt a jobb alsóba. 8–13
25. perc:
Szép blokk után indulhattunk támadásra. Takács távoli lövése a kapufáról jött ki.
25. perc:
Lövőhelyzetbe került Keszthelyi, de a lövést hosszú idő után védte Johnson.
25. perc: Az utolsó ráúszásnál megszereztük a labdát.

3. NEGYED

24. perc: Vége a harmadik negyednek, néggyel vezet az ellenfél. 8–12
24. perc:
7 másodpercük maradt, de ennyi idő alatt nem tudtak mit kezdeni.
24. perc:
Nem jutottunk lövéshez a támadásunkból, amerikai időkérés.
24. perc:
Lejárt az ellenfél támadóideje, az utolsó lövést mentettük.
23. perc: GÓÓÓÓL!
Emberelőnybe kerültünk, Kisteleki kiváló lövéssel vette be az amerikai kaput a jobb oldalról. 8–12
23. perc:
Megszereztük a labdát, magyar időkérés.
23. perc:
Páros kiállítás egy kis bunyó miatt. De az amerikaiak támadhattak.
22. perc: MÁS DIMENZIÓ.
Kiállítás nálunk, aztán azonnal belőtték Craig révén. 7–12
22. perc: GÓÓÓÓL! Keszthelyi
nem vacakolt, szépen lőtt a bal alsóba. 7–11
21. perc:
Labdát szereztünk, de megúszni nem tudtunk. Kiharcoltunk egy emberelőnyt.
21. perc:
Kapust cseréltünk, majd nagy hirtelenségben elveszítettük a labdát.
21. perc: EZ ITT... Steffens
is szabadon maradt középen, nyilván be is lőtte. A védekezés lanyhult... 6–11
20. perc:
Tanácstalanok voltunk támadásban, le is járt az erre szánt idő.
20. perc:
Lejárt az amerikai támadóidő, nem siették el...
19. perc: Bujka
lövése nem jutott el a kapuig.
19. perc: TE JÓ ISTEN... Neushul
emelkedett középen egyedül, és szépen be is pofozta a hálónkba a labdát. 6–10
19. perc:
Villámgyorsan elveszítettük a labdát, jöhettek előre az amerikaiak.
18. perc: MÁRIS BELŐTTÉK. Steffens
maradt szabadon, kapta is a labdát, és beejtette. 6–9
18. perc: GÓÓÓÓÓL! Keszthelyiről
megfeledkeztek az amerikaiak, ő pedig kíméletlenül bepattintotta! 6–8
17. perc:
Távolról lőtték el az amerikaiak, de Matthewson lövése a kapufáról pattant ki.
17. perc: Elkezdődött a harmadik negyed, a ráúszás után megszereztük a labdát, de Bujkától elvették.

2. NEGYED

16. perc: Vége a második negyednek, hárommal vezetnek. 5–8
16. perc: Tóth Ildikó
próbálta átejteni a kapust, a kapufa mentett.
16. perc:
Jó volt Illés blokkja, egy támadásnyi időnk még maradt.
16. perc:
Elvesztettük a labdát, nem jutottunk lövésig, időt kért az amerikai válogatott.
15. perc: Kasó
védte Neushul lövését.
15. perc:
Kontrát fújtak a centerünknél, jöhettek az amerikaiak.
14. perc:
Emberhátrányba kerültünk, de ezúttal elszórakozták az amerikaiak.
13. perc: GÓÓÓÓÓL!
Emberelőnybe kerültünk, és roppant gyorsan gólt lőttünk, Keszthelyi lőtt a bal fölsőbe. 5–8
13. perc: NEM BÍRUNK VELÜK.
Megint emberhátrány. Először kapufára dobták, aztán a kipattanóra lecsaptak, majd Gilchristhez került, ő pedig belőtte. 4–8
13. perc: GÓÓÓÓL! Antal
dobta el a labdát, amely lepattant a blokkról, Bujka megszerezte, és csavarral lőtt a kapuba. 4–7
12. perc: Nagyon elmentek az amerikaiak, Bíró Attila időt kért.
12. perc: A HETEDIK.
Amerikai emberelőny. Nincs mese, ezt is belőtték. Musselman a jobb oldalról vágta a rövidbe. 3–7
11. perc:
Emberelőnybe kerültünk, Antal Dóra pattintott lövése a lécről vágódott ki.
11. perc: KEGYETLENÜL BELŐTTÉK. Musselman
kapta a labdát, és a maga módján bevágta. 3–6
11. perc:
Gyorsan eladtuk a labdát, ráadásul kiállítás nálunk.
10. perc: MEGINT KETTŐ ODA.
Most az amerikaiak játszhattak emberelőnyben, Mathewson összekaparta a labdát, és óriási gólt lőtt. 3–5
10. perc: GÓÓÓÓÓL!
Emberelőnybe kerültünk, Bujka kapta a labdát, majd kiválóan lőtt a kapu bal oldalába. 3–4
9. perc: GÓL MEGINT.
A támadóidő lejártát jelző dudaszó pillanatában Fattal nagy gólt lőtt. 2–4
9. perc: Elkezdődött a második negyed, és ezúttal ők hozták el a labdát.

1. NEGYED

8. perc: Vége az első negyednek, eggyel mennek az amerikaiak. 2–3
8. perc:
Kiállítás az amerikaiaknál, Takács lőtt, de Johnson védett.
8. perc:
Kontrát fújtak Bujkánál, de megszereztük, majd Bíró Attila időt kért.
8. perc:
Labdát vesztettünk, de Musselman eléggé mellé durrantott.
7. perc: VEZETNEK.
Felálltak az amerikaiak, és hosszú adogatás után csak begyötörték Steffens révén. 2–3
7. perc: Amerikai időkérés.
7. perc:
Hamar elherdáltuk a lehetőséget, ráadásul kiállítás nálunk.
6. perc:
Gyorsan indultak volna az amerikaiak, de Kasó kimozdult a kapujából, és megszerezte.
6. perc: Czigány
lövése lejött a blokkról, majd visszaszereztük, de aztán nem sikerült a bejátszás centerbe.
5. perc: GÓL.
Amerikai lövés csattant a kapufán, de újra megszerezték. Seidemann vállalta el kissé jobbról, és tökéletesen lőtt a jobb alsóba. 2–2
5. perc: GÓÓÓÓÓÓL!
Emberelőnybe kerültünk, és Kisteleki Hanna tökéletesen lőtte a bal pipába. 2–1
4. perc:
Emberelőnyben az amerikaiak, de Kasó szenzációsan fogta Fisher helyezett lövését.
3. perc: Bujka
kapott jó labdát centerben, de a védők szerelték.
3. perc: L
ejárt az amerikai támadóidő, Fattal lövését Kasó védte.
2. perc: GÓÓÓÓL! Keszthelyi
vette célba a bal alsót, de Johnson védett. Maradt nálunk a labda, Garda pedig távolról kiválóan lőtte ki a bal alsót. 1–1
1. perc: GÓL. Makenzie Fisher
laza csuklómozdulattal küldte a bal alsóba a labdát. 0–1
1. perc:
Megszerezték a labdát az amerikaiak, és mindjárt emberelőnybe is kerültek.
1. perc: Elkezdődött a meccs, és mi hoztuk el a labdát.

KORÁBBAN JÁTSZOTTÁK
Oroszország–Olaszország 9–12 (2–2, 2–4, 0–2, 5–4)

ELŐZMÉNYEK

Átlagosan öt góllal kaptunk ki az amerikaiaktól, Antal Dóra mégis azt mondta az Ausztrália ellen ötméteresekkel megnyert negyeddöntő után, hogy ha valaki le tudja győzni a címvédőt, az Magyarország.

„Nagyon sokat készültünk vele, ellene. Nagyon jól tudjuk, mit fog csinálni, ha odafigyelünk arra, amiben jó, és ki tudjuk használni a gyengéit, nem lehet probléma ellene sem” – mondta Antal Dóra, aki jól ismeri a tengerentúli együttest. Az Egyesült Államokban tanul és vízilabdázik, tisztában van vele, a fizikailag felülmúlhatatlan társulat ellen a gyorsaságot, az ügyességet kell kihasználni. Meg kell próbálni minél többet mozgatni az amerikaiakat, sok úszásra kényszeríteni őket, ez lehet az esélyünk, ugyanakkor nem szabad belemenni a pozíciós játékba, amelyben érvényesülhet a fizikai fölényük.

„Mi vagyunk az egyik olyan csapat az olimpián szereplő kettő-három közül, amely képes megszorítani, esetleg megverni az amerikaiakat – mondta Bíró Attila szövetségi kapitány is. – A taktika már megvan a fejemben, amellyel remélhetőleg tényleg szoros meccset tudunk játszani. A lényeg, hogy felszabadult játékkal essünk nekik!”