Villámrajt, fogcsikorgató vég: a férfi pólósok ikszeltek Szerbiával

2016.08.06. 13:49
Szivós Márton gólöröme (Fotók: Szabó Miklós)
Megnyitóünnepségről a korai kezdés miatt szó sem lehetett, a magyar férfi vízilabda-válogatottnak reggel kilenckor a Maria Lenk Vízisport-központban volt jelenése, és remek kezdése ellenére 13–13-as döntetlent játszott Szerbiával a torna nyitó mérkőzésén és első nagy rangadóján. Hogy lesz-e az olimpia végén is magyar–szerb? A látottak alapján elképzelhető. A meccs eleje nekünk, a vége a szerbeknek adhat erőt.

RIO 2016, OLIMPIA
FÉRFI VÍZILABDA
CSOPORTKÖR, 1. FORDULÓ
A-CSOPORT

MAGYARORSZÁG–SZERBIA 13–13 (5–3, 4–3, 2–3, 2–4)
Maria Lenk Uszoda, 350
néző. V: Alexandrescu (román), Koryzna (lengyel)
MAGYARORSZÁG: Nagy Viktor – Vámos 2, Erdélyi 1, Szivós 1, Varga Dénes 2, Varga Dániel 1, Hárai. Cs: Zalánki 1, Manhercz 1, Hosnyánszky 3, Decker Á., Kis Gábor 1, Decker A. (kapus). Szövetségi kapitány: Benedek Tibor
SZERBIA: B. Mitrovics – Prlainovics, Csuk 2, Gocics, Nikics 2, Filipovics 4, Randelovics 1. Cs: Mandics 1, D. Pijetlovics 1, Alekszics, Jaksics 1, S. Mitrovics 1, G. Pijetlovics (kapus). Szövetségi kapitány: Dejan Szavics

TOVÁBBI EREDMÉNYEK
Görögország–Japán 8–7 (2–0, 2–3, 0–4, 4–0)
Brazília–Ausztrália 8–7 (3–2, 2–1, 2–2, 1–2)
B-CSOPORT
Horvátország–Egyesült Államok 7–5 (2–2, 1–1, 2–1, 2–1)
Olaszország–Spanyolország 9–8 (2–3, 1–2, 2–1, 4–2)
Montenegró–Franciaország 7–4 (2–0, 3–0, 0–1, 2–3)

Szurkoló vagy újságíró van több egy helyi idő szerint 9 órakor kezdődő magyar–szerb férfi vízilabdameccsen? Ami a két ország drukkereinek és képviselőinek kiemelt derbi, az másnak aligha az – nem lapjával fértek be az emberek a Maria Lenk nevét viselő uszodába, kezdés előtt fél órával néző sem nagyon jött még ki... A két tábor (nagyjából ötvenesre duzzadó, hangos magyar egység és kevesebb szerb) a békés egymás mellett élés taktikáját választotta, a két csapat nem, persze erre fogadni lehetett volna. A gólzsák kiszakadt már az elején, a Szivós Márton találata után kezdődő üldözőversenyben rendre mi voltunk előrébb. 3–3 után aztán sikerült két csapást is bevinni – Varga Dénes és Vámos Márton „csöngetett" –, ezzel egy negyed után 5–3 volt ide.

Nagy küzdelemben az iksz ellenére sem volt hiány

A szerbek egy medencén kívülre pattogó lövéssel nyitották a második negyedet – a nyitott uszodában a vízilabdapálya egyik oldalán melegítőrész, a másikon a műugróhelyszín van –, ez azért nem vette el Filip Filipovics önbizalmát, aki közelebb hozta a szomszédot. Nem sokáig, Varga Dániel ugyanis bepattintott egy büntetőt, visszaállítva a kétgólos különbséget, Manhercz is hozzátett egyet, így a szerbek úszhattak a távolodó hajó után. Az a hajó viszont mindig kicsit arrébb ment, 7–5 után Zalánki Gergő zúdította be a labdát a rövidbe, és bólintott rá a gólra.

Lelkes tábor drukkolt a magyaroknak

A szerbek időkéréssel (és Dusan Mandics fórgóljával) próbálták orvosolni a kétségtelenül meglevő gondokat, a nagyszünet előtt pedig Benedek Tibor is összehívta az övéit. Huszonegy másodperc alatt kellett befejezni a negyedet, össze is jött, centerből – Kis Gábor találatára a kispad „felrobbant", két negyed után 96 Magyarországnak. Közel húszszázalékos különbség volt dobóteljesítményben a két csapat között, kilenc magyar iratkozott fel az eredményjelzőre, Nagy Viktor pedig ötven százalékkal fogott – ez így elég erős kombináció. Bárkinek megárt.

Hosnyánszky Norbert lett az első magyar duplázó, a szerbek már a harmadik negyed elején tíz kapott gólnál tartottak, ilyen védekezéssel pedig nehéz meccset nyerni vagy egyáltalán meccsben maradni.

Össze is kapták a problémás csapatrészt valamennyire, Gojko Pijetlovics elkezdett fogni, a szerbek feljöttek kettőre, majd egyre, a mieink pedig – először a rangadó folyamán – gólcsendet tartottak. A feszültségmérő egyre kúszott fölfelé, Benedek Tibor egyre komorabban nézett, a szerbek meg centik híján egyenlítettek. A léc velünk volt Filip Filipovics ejtésénél, az ellentámadás végén Andrija Prlainovicsot kiszórták, és jött Hosnyánszky, aki égbe tartott kézzel ünnepelte a tizenegyedik magyar gólt. A harmadik negyed után 119 ide.

A játék több mint biztató volt

Gyors gólváltással kezdődött a csata utolsó szakasza, a szerbek kétszer is „eladtak" centerben egy Nikicsre játszott figurát, ezzel továbbra is a mieink nyakéba lihegtek. Ha ez nem lett volna elég, fórt is hibáztunk, így megint az egálért jöhettek a délszlávok, de a blokkon megpattanó lövésüket „kitolta" a kapufa. A tűzzel játszottunk, és meg is égtünk, mert most Filip Filipovics talált be, 12–12 három perccel a vége előtt.

Vámos Márton egy kobra gyorsaságával lőtt emberfórban, ráadásul pontosan is, ez nagyon kellett az idegek (valamelyest) megnyugtatásához. A szerbek dühödten csapkodtak, miután helyzetet hibáztak, a kapufa pedig továbbra is „magyar gyártmányként" működött. Kúsztak a másodpercek, de a délszlávoknak 13–12-es magyar vezetésnél volt még egy esélyük. Éltek vele, Filip Filipovics negyedik gólja (amelyet a megsérülő Nagy Viktor helyére beálló Decker Attilának lőtt) a meccs slusszpoénja volt egyben – 13–13 a vége, az emberfórjaikat remekül kihasználó szerbek döntetlenre mentették a rangadót. Hiányérzet bennünk maradhat valamennyi, főleg a remek kezdés után.

Persze senki sem hitte, hogy könnyű lesz, és nem is volt az. És nagyon könnyen lehet, hogy a két ősi rivális összefut még az olimpiai tornán.

„Tegyük el magunknak a csalódottságot, nagyon büszke voltam arra, ahogy elkezdtünk játszani. Ez már az a csapat, amelyik olimpiát tud nyerni. Hosszú az út, és nehéz mérkőzéseink lesznek például Ausztráliával és Görögországgal, amelyek ellen ugyanezt a harcosságot kell fenntartanunk és eljutni oda, hogy az első igazán fontos mérkőzésen, a negyeddöntőben is jól teljesítsünk, a kritikus pontokon még határozottabbak legyünk. Ez az olimpia, mindenki nyerni akar, taktikázni nem lehet, de úgy érzem, van még tartalék a csapatban” – értékelt Benedek Tibor szövetségi kapitány az M4 Sport mikrofonja előtt.

Volt mit ünnepelni a magyar kispadon, a szerbeknek kapaszkodniuk kellett az ikszért

4. NEGYED

32. perc: Vége a meccsnek, jól játszottunk, de végül nem sikerült nyerni. 13–13
32. perc:
Kiállítás nálunk, és négy másodperccel a vége előtt Filipovics belőtte. 13–13
32. perc: Nagy Viktor
megsérült, helyette Decker Attila a kapuban.
32. perc: 22 másodperc a meccsből, szerb időkérés.
32. perc:
Lassítottuk a játékot, húztuk az időt, le is járt a támadóidő.
32. perc: Magyar időkérés.
óriási bravúrja után megszereztük a labdát!
31. perc:
Nagy lövés, de a kapufáról kijött. Sajnos visszakerült a szerbekhez.
31. perc:
Megszereztük a labdát a szerbektől, és jöhettünk előre. Nem sokáig, mert kontra.
30. perc: BENT VAN!
Megjárattuk a labdát, és Vámos pattintott a bal alsóba. 12–13
30. perc: Emberelőnybe kerültünk, ezt be kellene lőni.
29. perc: EGYENLÍTETTEK.
Az emberelőnyt nagyon megjáratták a szerbek, és Filipovics a bal fölsőbe talált. 12–12
28. perc: Szivós kipontozódott.
28. perc:
A támadásunknak pillanatok alatt vége lett, ráadásul emberhátrányba kerültünk.
28. perc: MÁZLI! Sztefan Mitrovics
lövése már becsapta Nagyot, de a blokkról lepattanó labda végül a kapufáról jött ki.
28. perc: Kettős előnybe kerültünk!
Ezúttal kihagytuk, mert Vámos lövését a kapus védte.
27. perc: Sztefan Mitrovics
beadta, középről pedig Csuk három védő között pöccintett a kapuba. 11–12
27. perc:
A támadásunk nem sokat ért, de a szerbek is lassan jöttek föl. Így is jó volt nekik, mert kiállítás nálunk.
26. perc: Végre egy védés! Nagy Viktor
elkapta Mandics lövését.
26. perc:
Most mi kerültünk emberelőnybe. Sőt, kettős előnybe. A szerbek kihagyták, mi belőttük, méghozzá Varga Dénes révén, aki a léc alá vágta a labdát. 10–12
25. perc: SZERB GÓL.
Megint emberelőny, és megint a falból húzták be, ezúttal Nikics. 10–11
25. perc: Kis Gábort
eltüntették centerben, de nem fújtak a bírók.
25. perc:
A negyedik negyedben is mi hoztuk el a labdát!

3. NEGYED

24. perc: Vége a harmadik negyednek, két góllal vezetünk. 9–11
24. perc: GÓÓÓÓL! Hosnyánszky
kapta a labdát a jobb oldalon, és szépen be is lőtte. 9–11
24. perc:
Emberelőnybe kerültünk 12 másodperccel a negyed vége előtt.
24. perc: Filipovics
ejtése a felső lécről jött ki.
24. perc:
Gyönyörűen kijátszottuk a támadást, de Szivós közeli húzását kivédte Pijetlovics.
24. perc: Emberelőnybe kerültünk, Benedek Tibor időt kért.
23. perc: MÁR CSAK EGY GÓL AZ ELŐNYÜNK.
Megint gyengén támadtunk, jöhettek a szerbek. És góllal büntettek. Csuk lövésével 9–10
22. perc:
A támadásunknak gyorsan vége szakadt. Szerencsére Filipovics nagy helyzetben a kapufára ejtett.
21. perc: Kis Gábort
kiállították, ráadásul Filipovics gyorsan gólt lőtt. 8–10
21. perc:
Megint emberelőnybe kerültünk. Zalánki lövését védte a kapus.
20. perc: Vámos
nagy lövését ütötte ki a kapus. Maradt a labda nálunk.
20. perc:
Szórnak ki bennünket rendesen... Ezúttal viszont rossz a szerb bejátszás.
19. perc:
Maradt nálunk a labda, de kiegészült az ellenfél. Végül Zalánki lövése sima ügy volt a kapusnak.
19. perc:
Emberelőnybe kerültünk, Varga Dénes lövését Gojko Piejetlovics védte.
18. perc: SZERB GÓL.
Megint emberhátrányba kerültünk, ezúttal azonban nem sikerült kivédekezni, mert Jaksics közelről a hálóba húzott. 7–10
18. perc: Varga Dénes
lövését kapufára tolta a kapus.
17. perc:
Emberhátrányba kerültünk, de Prajlovics elrontotta a helyzetét. Szerencsére.
17. perc: GÓÓÓÓÓL!
Erre senki sem számított. Hosnyászky vállalta el kintről, és a csereként beállt Gojko Pijetlovics alaposan benézte a jobb alsóba vágódó labdát. 6–10
17. perc: Elkezdődött a harmadik negyed, ezúttal is mi hoztuk el.

2. NEGYED

16. perc: Vége a második negyednek, növeltük az előnyünket. 6–9

16. perc: GÓÓÓÓÓL!
Egy másodperccel a vége előtt Kis Gábor centerből kiválóan lőtt a jobb alsóba. 6–9
16. perc: Magyar időkérés.
16. perc: SZÉPÍTETTEK.
Szerb emberelőny után gyorsan megjáratták a szerbek, majd Mandics nagyszerűen lőtt a léc alá. 6–8
16. perc: GÓÓÓÓL! Zalánki
kapott labdát a jobb szélen, és a kapus feje és a kapufa között bevágta. 5–8
15. perc. GÓLT LŐTTEK A SZERBEK.
Kiállítás nálunk. Ezt gyorsan kihasználták, méghozzá Pijetlovics révén, aki a falban magasra emelkedett, és belőtte. 5–7
14. perc: MEKKORA GÓÓÓÓÓÓL! Manhercz
egészen távolról, néhány lóba után a bal kapufa segítségével növelte az előnyünket. 4–7
14. perc:
Ezúttal Nagy Viktor védett, az ellentámadásból Varga Dániel lövése jött ki a kapusról, de nálunk maradt a labda.
13. perc: Hárai
csavarását Mitrovics szépen védte.
12. perc:
Kivédekeztünk egy szerb támadást, majd Hosnyánszky lövése után sarokdobáshoz jutottunk. A támadásunkban ezúttal nem volt sok fantázia, de Zalánki lövését kiütötte Mitrovics.
11. perc: GÓÓÓÓL!
Az ötméterest Varga Dániel a bal alsóba pattintotta. 4–6
11. perc: Hárait visszarántották gólhelyzetben, ötméterest kaptunk.
11. perc: Filipovics
maradt egyedül lövőhelyzetben, ő pedig az ilyesmit belövi. 4–5
10. perc:
Ezúttal a szerbek kerültek előnybe, mindjárt kettősbe. De hiába, mert Sztefan Mitrovics lövése fölé szállt.
9. perc:
Emberelőnybe kerültünk Randjelovics szabálytalansága miatt, de Vámos lövése a kapufán csattant.
9. perc: A második negyedben mi hoztuk el a labdát.

1. NEGYED

8. perc: Vége az első negyednek, két góllal vezetünk. 3–5
8. perc:
A szerbek támadása eléggé tanácstalan volt, Filipovics elvállalta, és jócskán mellé durrantott.
8. perc: GÓÓÓÓÓL!
Emberelőnyben felálltunk, Vámos kintről elemi erővel bombázott a jobb fölsőbe! 3–5
7. perc: Magyar időkérés.
7. perc:
Labdát szereztünk, de Varga Dániel inkább komótosan jött előre. Jól tettük, mert egy emberelőnyt így is sikerült kiharcolni.
7. perc: Mandics
óriási bombája kijött Nagy Viktorról, de a szerbeknél maradt a labda.
6. perc: GÓÓÓÓL! Varga Dénes
kapott szép átadást, miután elvált az emberétől, és a kapus fölött csodásan ejtett a hálóba. 3–4
6. perc:
Szerb emberelőny, de két méteren belülre úszott egy támadó, ezért megszereztük a labdát.
6. perc: Mandics
maradt tisztán, és kintről a léc alá zúdított egy nagy bombát, csakhogy Nagy kivédte.
5. perc: EGYENLŐ. Csuk
a bal szélről ravaszul a jobb fölsőbe lőtt nagy gólt. A hosszúra várta kapusunk a lövést. 3–3
5. perc: Hárai
kapta a labdát centerben, de hárman is körbevették, el is szedték tőle.
4. perc:
A szerb támadás rövid ideig tartott, mert kontrát fújtak náluk.
4. perc: GÓÓÓÓL!
Most magyar emberelőny. Hosnyánszky kapufája után visszakerült hozzánk a labda, méghozzá éppen Hosnyánszky elé, aki Pijetlovics kezének közreműködésével talált a bal alsóba. 2–3
3. perc:
Elkapkodtuk a támadásunkat, megint emberelőnybe kerültek a szerbek. Csuk a jobb alsót vette célba, de Nagy kikapta a labdát.
3. perc:
A szerbek is kaptak egy emberelőnyt, ők is belőtték, méghozzá Sztefan Mitrovics révén. 2–2
2. perc: GÓÓÓÓL!
Emberelőnybe kerültünk, Erdélyire játszottuk ki a figurát, ő pedig laposan a jobb alsó sarokba lőtt. 1–2
2. perc:
Egyenlítettek a szerbek, Randjelovics jó nagy góljával. 1–1
1. perc: GÓÓÓL! VEZETÜNK! Szivós
kapott labdát centerben, és jobb kézzel remekül húzott a léc alá. 0–1
1. perc:
A bal felsőre tartó szerb lövést Nagy Viktor védte.
1. perc: A ráúszás után a szerbeké a labda.
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat kék, a szerb fehér sapkában játszik.

ELŐZMÉNYEK

„Nem tűztem ki célul a csoportelsőséget, azt viszont igen, hogy egyre jobban pólózzunk, egyre erősebbek és egységesebbek legyünk, mire eljutunk az utolsó három, legfontosabb meccsig – nyilatkozta Benedek Tibor szövetségi kapitány, aki a szombati mérkőzés feladatát tekintve nem kertelt. – Célunk természetesen a győzelem, amire minden lehetőségünk megvan.”

„Nem szabad elizgulni az olimpiát, nyugodtan készülök én is. A falu, a hangulat olyan, mint az universiadén, szóval nem voltak eddig nagy rácsodálkozásaim. Nagy utat tettem meg, hiszen három éve nem volt benne a levegőben, hogy kint leszek egy olimpián, de ez volt a minimális elvárásom magam felé. Nehéz lesz a nyitómeccs Szerbia ellen, de lehet, ez nem baj. Tavaly a kazanyi vébén könnyű meccseink voltak az elején, az nem sült el jól – hátha az igen” – mondta Erdélyi Balázs, a magyar válogatott szélsője.

Első és legnagyobb ellenfelünk, a szerb válogatott Dubai érintésével érkezett meg Rióba.

„Itt vagyunk már néhány napja, kezdtünk alkalmazkodni a körülményekhez, odafigyelünk az edzésekre, a legfontosabb pedig, hogy egészségesek maradjunk – idézte Zsivko Gocics csapatkapitányt a szerb szövetség honlapja. A Szolnok légiósa kitért a magyarok elleni nyitányra is. – Vízilabda-klasszikus. Szeretnénk jó meccset játszani, ami oldaná a hangulatot is. Nagyon hosszú az olimpia, a győzelem lökést ad, de egy vereség sem jelent tragédiát. Tudjuk, hogy mit akarunk, és hisszük, hogy képesek vagyunk ezt elérni.”