Egy percig sem vezettünk, vereség ötösökkel: a férfi pólósok kiestek

2016.08.16. 15:48
A magyar vízilabda-válogatott ötméteresekkel maradt alul a negyeddöntőben (Fotó: Szabó Miklós)
A magyar férfi vízilabda-válogatott ötméteresekkel vereséget szenvedett Montenegrótól a negyeddöntőben, így nem játszhat éremért a riói olimpián. Legközelebb a házigazda brazilokkal találkozunk majd az 5–8. helyért.

RIO 2016
FÉRFI VÍZILABDA, NEGYEDDÖNTŐ

MAGYARORSZÁG–MONTENEGRÓ 99 (1–2, 2–3, 3–3, 3–1) – ötméteresekkel 2–4
Olimpiai Uszoda,
1500 néző. V.: Koganov (azeri), Peila (amerikai)
Magyarország:
Nagy – Vámos 3, Erdély 3, Szivós, Varga Dénes 2, Varga Dániel, Kis G. Cserék: Zalánki, Manhercz 1, Hosnyánszky, Decker Á., Hárai, Decker A.
Montenegró:
Scsepanovics – Dr. Brguljan 2, Paskovics 1, Radovics 1, Janovics 1, Csucskovics, Ivovics 3. Cserék: Petrovics, Misics, Klikovacs 1, Jokics, Da. Brguljan
Emberelőny/gól: 9/2, illetve 7/1
További negyeddöntők
Görögország–Olaszország 5–9 (0–2, 2–2, 1–2, 2–3)
Ld:
Janisz Fundulisz 2, Konsztantinosz Murikisz 2, ill. Pietro Figlioli 3, Matteo Aicardi 2

Szerbia–Spanyolország 10–7 (3–1, 4–2, 0–2, 3–2)
Ld: Dusan Mandics 4, Filip Filipovics 2, Sztefan Mitrovics 2, ill. Guillermo Molina 3, Alberto Munarriz 2

Brazília–Horvátország 6–10 (2–3, 1–4, 3–1, 0–2)
Ld: Bernardo Gomes 3, ill. Maro Jokovic 3, Xavier García 3

TOVÁBBI MENETREND (augusztus 18., csütörtök)
AZ 5–8. HELYÉRT
16.00: MAGYARORSZÁG–Brazília
20.10: Spanyolország–Görögország
ELŐDÖNTŐ
17.20: Montenegró–Horvátország
21.30: Szerbia–Olaszország

A montenegrói karakter pontosan olyan, mint a himnuszuk. Komor, fenyegető és harcos.

Na, ez ellen sosem könnyű játszani.

Nem is kell meglepődnünk. Azt kapjuk, amit vártunk, darálás, birkózás, szenvedés, meglepetés az égvilágon semmi. Bent darálás és fogcsikorgatás, kint feszültség. Drasko Brguljan lövi az elsőt, Manhercz Krisztián felel neki. Aztán Alekszandar Ivovics olyan lécet lő, hogy remeg minden, a kapu majdnem ráesik Nagy Viktorra. Nagyobb baj, hogy a kipattanót már a hálóba zúdítja.

SZIVÓS MÁRTON: EGY ÁLOM VÉGET ÉRT
„Most okosat kéne mondanom, de nehéz... Én büszke vagyok erre a csapatra, óriási mérkőzést játszottunk. Az elején elmentek a montenegróiak, de megmutattuk, hogy van bennünk tartás, visszajöttünk, és lehetett érezni, hogy ott vagyunk a nyakukon. Sikerült a végén egyenlítenünk, az orosz rulettben meg ők nyertek” – mondta Szivós Márton az M4-nek.

„Nagy iramot diktáltunk az elejétől fogva. Sokat, de pontatlanul lőttünk. Ez változott meg a meccs második felében, pontosabban kezdtünk el lőni és a védekezésben is jobban figyeltünk egy-két játékosukra, emiatt tudtunk feljönni” – tette hozzá.

A magyar csapat csoportelsőként kapta meg a rendkívül erős montenegróiakat.

„Ez nem szerencse kérdése. Mi nem számolgatunk, nem nézzük, hogy kivel kellene játszanunk, ez nem a mi stílusunk. Mi mindig a következő ellenfélre koncentrálunk. Montenegrót sodorta elénk a sors, sajnos nem sikerült túljutni rajtuk. Egy álomnak vége, de van még hátra mérkőzésünk, és szeretnénk becsülettel helytállni. Nagyon szeretném megszerezni az ötödik helyet” – zárta Szivós.

Nagy Viktor vicsorog és morog. Érthetően bosszantja az eseménysor. Ami ennél sokkal bosszantóbb, hogy tíz magyar lövésből egy kötött ki a kapuban, a tízszázalékos dobóteljesítmény pedig felettébb egészségtelennek mondható. Milos Scsepanovics pumpál az öklével, és kiacsarog a kapuból. Barátságtalannak tűnik.

Szerencsénk sincs, egy lövést kiimádkoznak a montenegróiak, Alekszandar Radovics pedig a messzi távolból talál be. Ivovics lő még egyet. Kísértetiesen emlékeztet a meccs a magyar–ausztrál női negyeddöntőre. Nagy Viktor helyére Decker Attila jön, itt is kapuscsere, még egy párhuzam. Annak a meccsnek jó vége lett.

Ennek így nem lesz jó vége, mert a lőlapunk egész egyszerűen siralmas, és ebből semmi jó sem sülhet ki. Még egy bejátszást is leszednek, illetve leszednének, de a labda Erdélyi Balázs kezében pihen meg, a magyar négyes fordul, lő, 2–4. Aztán 2–5, Mladan Janovics megsemmisítő ejtésével, még jó, hogy Varga Dénes lő egy olyat, amire Scsepanovics mozdulni sem tud. Mínusz kettő a szünetben, a lövőszázalék 3/19, a két kapusunk nem védett még.

Ennek így tényleg nem lesz jó vége.

A védelem kihagy, érthetetlen leblokkolás, Vjekoszlav Paszkovics belövi a ziccert. A támadójátékunk nem létezik. Decker 19 percnél fog egy lövést. Az első magyar védés. Tulajdonképpen annyi szerencsénk van, hogy a montenegróiak még nincsenek beláthatatlan messzeségben, és nem is tűnik teljesen elveszettnek a meccs. Főleg, hogy Vámos lő kettőt, a másodiknál a labda is beragad a fölsőbe. Vámos üvölt.

Valami mintha megmozdult volna.

Ettől még az utolsó negyed előtt mínusz kettő, most kellene valakinek kézbe vennie a vízben a csapatot, és „összerántania". Erdélyi a szélről talál, de a montenegróiakat ezen a napon semmi sem hatja meg, a kétely árnyéka sem jelenik meg bennük. Visszaállítják egyből a különbséget.

Vámost sem hatja meg semmi ezen a napon, így legalább tapadunk. Decker is labdákat fog.

Talán egyszer megremegnek.

1:11 van hátra, a támadóidőnk lejár. Varga Dénes messze a kaputól. Embere előtte. Ellövi, más választása nincs, mikor szedje elő a vezéri ütőkártyát, ha nem most? Bemegy. Világklasszis gól, és egál.

A végét is. 9–9, ötméteresek – úgy, hogy egy percig sem vezettünk a meccsen. Mint a női tornán Ausztrália ellen.

Összeölelkezések a parton. Benedek Tibor leguggol, és Decker Attilának magyaráz. Az első párok nem hibáznak. Vámos és Janovics ront, aztán Hosnyánszky is. Paszkovics kezében a labda, a továbbjutásért lő. A kapuba. A magyar játékosok állnak, Gerendás György vigasztalja a megsemmisülten távolba meredőket.

Nem olyan lett a vége, mint a lányoknál.

„Szerintem nem csak a szerencsén múlnak az ötméteresek. Felkészültség és koncentráció is kell hozzá, hiszen ugyanúgy részei ennek a játéknak, mivel a negyeddöntő, az elődöntő és a döntő is eldőlhet ötméteresekkel. Gyengébbek voltunk, az első negyedben kifejezetten rosszul játszottunk. Lélektani fölénybe kellett kerülnünk azzal, hogy visszajöttünk egy ilyen mérkőzésen, ennek annyi erőt kellett volna adnia, amivel megnyerjük az ötmétereseket. Sajnálom, hogy így alakult, sok álom veszett így a semmibe. Mindig készülünk a büntetőkre, csak sosem jönnek, most jöttek. Nem úgy alakult, ahogy szerettük volna. Borzalmas nehéz lesz a következő két meccs, mert ugyanolyan nehéz ellenfelekkel kell játszani az ötödik helyért, mint az elsőért. Ráadásul még lehetnek meglepetések is. Az olimpia nem csak az első helyről és az éremről szól. Volt már részem hatodik, ötödik és negyedik helyezésben is. Csináljuk a dolgunkat, és összeszedjük magunkat a következő mérkőzésre” – hangzott Benedek Tibor szövetségi kapitány értékelése az M4 Sport kamerája előtt.

ÖTMÉTERESEK

VÉGE A MECCSNEK, MONTENEGRÓ JUTOTT A LEGJOBB NÉGY KÖZÉ.

4. NEGYED

32. perc: Vége a meccsnek, döntetlen. A büntetők döntenek. 9–9
32. perc:
Rossz volt a bejátszásuk, Ivovics kezéről leperdült a labda.
32. perc: Szivós fölé lőtte. 12 másodperc van hátra. Montenegrói időkérés.
32. perc:
Támadtak a montenegróiak, Decker pedig védett.
31. perc: MEKKORA GÓÓÓÓÓL! Varga Dénes
egészen messziről, elhajolva félelmetesen nagy gólt lőtt. 9–9
31. perc: Magyar időkérés.
30. perc:
Emberelőnybe kerültünk, de elügyetlenkedtük. Mégis nálunk maradt a labda.
30. perc: Csucskovics
távoli lövését szerencsére mentette a kapufa.
30. perc:
Elvesztettük mi is, nem volt fantázia a játékban.
29. perc:
Húzták az időt a montenegróiak, meg is szereztük a labdát.
29. perc:
Kivédekeztük a támadásukat, és támadhattunk az egyenlítésért, de sajnos eladtuk a labdát.
28. perc: Varga Dániel
nem túl erős lövését könnyen védte Scsepanovics.
28. perc:
Kettős kiállítás nálunk, és a blokkról a kapufára pattant Brguljan lövése!
27. perc:
Kiállítás nálunk, de Decker Attila védte Janovics lövését.
26. perc: GÓÓÓÓÓL!
Emberelőnybe kerültünk, tanácstalanul passzolgattunk, Vámos pedig egészen lehetetlen helyzetből nagy gólt szerzett. 8–9
25. perc: GÓL NÁLUK IS.
Egészen hihetetlen volt, hogy Ivovicsot hogy engedtük a kapunk elé. Be is lőtte. 7–9
25. perc: GÓÓÓÓL! Erdélyi
kapott labdát a bal oldalon, ő pedig szépen belőtte! 7–8
25. perc: Ezúttal mi hoztuk el a labdát.

3. NEGYED

24. perc: Vége a harmadik harmadban, ez kevés lesz, ha nyerni akarunk. 6–8
24. perc: Emberelőnybe
kerültünk, de nem tudtunk vele mit kezdeni 6 másodperc alatt...
24. perc: Labdát szereztünk, Benedek Tibor időt kért.
24. perc: Szivós
távoli lövését Scsepanovics védte szépen.
23. perc: HIHETETLEN...
Egy másodperc volt a támadóidejükből, de Drasko Brguljan két védővel a nyakán is belőtte kintről. 6–8
23. perc: GÓÓÓÓL! Erdélyi
szenzációs pattintása ellen most nem tudott mit tenni Scsepanovics. 6–7
22. perc: MEGINT GÓL.
Most az ellenfél került emberelőnybe. Be is lőtték. Klikovac húzta a falból a hálóba. 5–7
22. perc: GÓÓÓÓL!
Emberelőnybe kerültünk, a végletekig kijátszottuk, és Vámos gyönyörűen lőtt a kapu jobb oldalába. 5–6
21. perc: Decker
halászott le egy átadást.
21. perc: GÓÓÓL! Vámos
vállalta el a lövést, és ez most bement! 4–6
21. perc:
Ezúttal Erdélyi lőtt, persze középre, ki is védte a kapus, de maradt nálunk.
20. perc: Decker
tartja a lelket, védte Janovics lövését.
20. perc: Vámos passzát könnyedén elvették, nagyon nem megy a csapatnak. Montenegrói időkérés.
19. perc:
Emberelőnyben Montenegró, de Decker óriási védése megmentett bennünket.
19. perc: Hárai
gyengécske próbálkozása nem okozott gondot a kapusnak.
18. perc: GÓL. NEVETSÉGES. Paskovicsot
egyedül hagytuk a kapunk előtt, ő meg üresben belőtte... 3–6
17. perc: Varga Dénes
került helyzetbe egy gyors megúszás után, de ha Scsepanovics hasán keresztül akarja belőni, akkor nem fog sikerülni.
17. perc: HÚÚÚÚ. Drasko Brguljan távolról mellé lőtt.
17. perc: Megint ők hozták el a ráúszás után.

2. NEGYED

16. perc: Vége a rémálomszerű második negyednek, két gól az ellenfél előnye. 3–5
16. perc: Decker Attila
labdát szerzett, maradt 20 másodperc a negyedből. Nem tudtunk mit kezdeni a támadásunkkal.
16. perc: GÓÓÓÓL!
Emberelőnybe kerültünk, és Varga Dénes a jobb alsóba lőtt. Ott nem állt a kapus. 3–5
15. perc: MÁR CSAK EZ HIÁNYZOTT. Janovics
lőtt gólt egy másodperccel a támadóidejük lejárta előtt. Azt gondoltuk, hogy a szabálytalanság öt méteren belül történt. Ezek szerint nem.
15. perc: Hosnyánszky
próbálkozott egy csavarással, de talán mondani sem kell, hogy ez is középre ment, úgy meg nehéz gólt lőni.
14. perc: Drasko Brguljan
lövése a kapufáról jött ki.
14. perc: GÓÓÓÓL!
Maradt a labda nálunk, és Erdélyi a falból húzta a hálóba. Végre! 2–4
14. perc:
Emberelőnybe kerültünk, Hosnyánszky lövése is középre ment, persze, hogy kivédte Scsepanovics.
13. perc: Radovics ejtése alig ment mellé.
13. perc:
Ez így nem lesz jó... Varga Dániel lövése Radovics kezéről pattant ki.
13. perc: Kapust cseréltünk, mert Nagy Viktor eddig egy lövést sem fogott...
13. perc: Labdát szereztünk, Benedek Tibor időt kért.
12. perc: Varga Dániel
lőtt ezúttal, de a kaput sem találta el...
11. perc: BENT VAN A NEGYEDIK. Ivovics
nagyon becsapta Nagy Viktort, és a jobb alsóba vágta a labdát. 1–4
11. perc:
A kapufák, azok bezzeg mennek. Ezúttal Hosnyánszky találta el.
10. perc: NA, AZ ILYESMIÉRT NAGYON NAGY KÁR... Radovics
lőtt a Kígyó térről, és a pattintás a jobb kapufáról vágódott a kapunkba. 1–3
10. perc: Vámos óriási lövése lepattant a kapufáról, de nem a gólvonal mögé...
10. perc:
Emberelőnybe kerültek, de Petrovics még a kaput sem találta el.
9. perc:
Hamar megszereztük a labdát, Varga Dénes egyedül maradt, lőtt, de a kapu közepére, ott meg Scsepanovics állt.
9. perc: Elkezdődött a második harmad, és megint a montenegróiak hozták el.

1. NEGYED

8. perc: Vége az első negyednek, vezet Montenegró. 1–2
8. perc:
Emberelőnybe kerültünk, de Zalánki lövése a kapusról jött ki.
8. perc: Janovics lövése mellé ment, Benedek Tibor fél perccel a negyed vége előtt időt kért.
7. perc:
Nagyszerűen került helyzetbe Kis Gábor, de nem tudta ellőni Scsepanovics mellett.
7. perc: DE KÁR! Ivovics
hatalmas lövése kijött a lécről, de éppen elé, ő azonnal reagált, és a jobb alsóba lőtt. 1–2
7. perc:
Labdát szereztünk, majd Kis Gábor centerből a kapust találta telibe.
6. perc: GÓÓÓÓL! Decker
kiharcolt egy kiállítást, nagyon hosszan járattuk a labdát, majd a bal oldalra adtuk, ahol Manhercz néhány lóba után a cél alá lőtt. 1–1
5. perc:
Kontra az ellenfélnél, megindultunk előre.
5. perc: Montenegrói időkérés.
5. perc: Ivovics
lövése mellé szállt, jöhetett a magyar támadás, Varga Dénes lövése viszont nem talált kaput.
4. perc:
Ezúttal Vámos próbálkozott, de a nem túl helyezett lövést Scsepanovics védte.
4. perc: Hárait
kiállították, megjáratták, de a lövés mellé szállt.
4. perc:
Egy nem túl jó lövést védett Scsepanovics, de maradt nálunk. Végül Szivós lőtt, de fölé pattintott.
3. perc: GÓL. Most az ellenfél került emberelőnybe, és be is lőtték... Drasko Brguljan középre lőtt, de így is befért a labda a léc alá. 0–1
2. perc: Varga Dénes
lövése a kapufáról jött ki, Petrovics megszerezte.
2. perc: Erdélyi
lövését blokkolták, de visszakerült elénk a labda, és emberelőnybe kerültünk.
1. perc:
A montenegróiak centerbe játszották a labdát, de megszereztük.
1. perc: A ráúszás után a montenegróiak hozták el a labdát.
1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat fehér, a montenegrói kék sapkában játszik.

A magyar válogatott kerete
Kapusok: 1 Nagy Viktor, 13 Decker Attila
Mezőnyjátékosok:
2 Zalánki Gergő, 3 Manhercz Krisztián, 4 Erdélyi Balázs, 5 Vámos Márton, 6 Hosnyánszky Norbert, 7 Decker Ádám, 8 Szivós Márton, 9 Varga Dániel, 10 Varga Dénes, 11 Kis Gábor, 12 Hárai Balázs

ELŐZMÉNYEK

Mint ismert, a csoportelsőség kétes értékű jutalmaként Montenegrót kapták ellenfélül a fiúk az olimpiai vízilabdatorna keddi negyeddöntőjében, amellyel legutóbb Belgrádban, a januári Európa-bajnokság elődöntőjében találkoztak, és annak 8–5-ös vereség lett a vége amiatt, hogy a montenegróiak, szépen fogalmazva, érvényesítették fizikai fölényüket, kevésbé szépen fogalmazva pedig ütötték-vágták a mieinket.

„Valóban nagyon agresszív ellenfélnek számítanak, ez az Európa-bajnokságon is kiderült – mondta Benedek Tibor szövetségi kapitány. – Ha ugyanúgy meg tudnak minket zavarni a keménységükkel, fizikai fölényükkel, ahogyan ott, akkor nagy bajban leszünk, de ha függetleníteni tudjuk magunkat attól, hogy ők az erősebbek, és arra koncentrálunk, hogy vízilabdázni mi tudunk jobban, akkor meg tudjuk nyerni a mérkőzést. Jó, hogy a brazilokkal éles meccset játszottunk, és nem kellett langyosabb találkozóval hangolnunk a negyeddöntőre, ráadásul ők is hasonlóan agresszív stílusban pólóznak, mint a montenegróiak. Ez a találkozó jól felkészített bennünket a keddire.”