Serie A: ezüstéremmel köszönt el Róma nyolcadik királya

2017.05.28. 16:51
Tottitól elköszöntek a hazai szurkolók (Fotó: AFP)
Óriási mérkőzésen ezüstéremmel búcsúzott el a Stadio Olimpicótól és az AS Roma labdarúgócsapatától Francesco Totti. A világbajnok klasszis csereként lépett pályára a Serie A idényzáróján, csapata pedig egy 90. percben szerzett góllal 3–2-re legyőzte a Genoát. A Napoli hiába nyert a Sampdoria vendégeként, csak a bronzéremre volt jó.

Romulus, Numa Pompilius, Tullus Hostilius, Ancus Martius, Lucius Tarquinius Priscus, Servius Tullius, Lucius Tarquinius Superbus – a hagyomány szerint ezen hét király uralkodott Rómában az alapítástól egészen a köztársaság koráig.

A nyolcadik királyt a 20. és a 21. század fordulóján kell keresni: Francesco Tottit ugyanis így emlegetik a helyi drukkerek.

A klublegenda 1993. március 28-án mutatkozott be a Serie A-ban, Vujadin Boskov a Brescia elleni idegenbeli mérkőzésen küldte pályára a 16 éves középpályást.

A klubhoz pályafutása során végig hű maradt, noha többek között az AC Milan és a Real Madrid is hívta. Miután a klub nem kínált neki újabb szerződést, a 40 éves, világbajnok klasszis bejelentette, hogy ez lesz utolsó mérkőzése.

„Hétfőtől kezdve készen állok egy új kihívásra” – írta közösségi oldalán az egyszeres bajnok, kétszeres Olasz Kupa- és kétszeres olasz Szuperkupa-győztes játékos.

A meccsen valóban minden róla szól, a rómaiaknak egy győzelem a biztos ezüstérmet jelenti, és a Football Italia úgy tudja, a csereként benevezett Totti az 55. percben lép majd pályára.

A nézők is készültek a búcsúztatásra, erre utalt a stadionban készült fotó.

A 3. percben lehervadt Totti arcáról a mosoly, mert az első támadást góllal fejezte be a vendégcsapat (0–1): a 16 éves Pietro Pellegri lett a második olyan játékos, aki a 21. században (azaz minimum 2000-ben) született és gólt szerzett valamelyik topligában.

Egy nappal korábban Moise Kean (született: 2000. február 28.) talált be a Juventus színeiben, de Pellegri még nála is fiatalabb, hiszen 2001. március 17-én született.

A 10. percben Edin Dzeko egyenlített, a góllövőlista élén végzett bosnyák csatár lövése a jobb kapufáról visszapattant, ő pedig előrevetődve a testével sodorta a hálóba a labdát (1–1).

Az olasz sajtó tévedett, Totti nem az 55., hanem az 54. percben lépett pályára, a nézők meghatottan figyelték a városi legenda minden mozdulatát.

A 74. percben közel állt a gólszerzéshez is, de Dzeko centerezésére De Rossi előbb mozdult, és végül ő szerzett vezetést a hazaiaknak (2–1).

Nem sokáig örülhettek a hazaiak, mert Lazovics gyorsan egyenlített (2–2).

Sőt, a 82. percben ismét a szerb válogatott játékos került ziccerbe, de lövése a jobb kapufán csattant.

De még nem volt vége a fordulatoknak, a 90. percben Dzeko ismét előkészített egy gólt, Perotti közelről nem hibázott (3–2).

Győzelmével az AS Roma megszerezte az ezüstérmet.

A Napoli megcselekedte azt, amit elvártak tőle, sima 4–2-es győzelmet aratott Genovában a Sampdoria ellen. A mérkőzés első gólját szerző Dries Mertens lett az első játékos Zlatan Ibrahimovic 2011–12-es teljesítménye óta, aki idegenben legalább 15 gólt tudott szerezni.

A Sampdoria kispadján ott ült a 16 éves Hutvágner Gergely, de a magyar tartalék kapus nem jutott szóhoz.

OLASZ SERIE A
38. FORDULÓ
Roma
–Genoa 3–2 (Dzeko 10., De Rossi 74., Perotti 90., ill. Pellegri 3., Lazovics 79.)
Sampdoria–Napoli 2–4 (Quagliarella 50., R. Álvarez 90., ill. Mertens 36., Insigne 42., Hamsík 49., José Callejón 65.)
Cagliari–AC Milan 2–1 (Joao Pedro 17., Pisacane 93., ill. Lapadula 72 – 11-esből).