Serie A: a Napolié az ezüst, Higuaín történelmet írt

2016.05.14. 22:51
A Gonzalo Higuaín harmadik gólja előtti pillanat – szenzációs szezonra tette fel a koronát (Fotók: Reuters)
Az olasz labdarúgó-bajnokságban a szombat esti mérkőzések voltak hivatottak dönteni arról, mely csapatok milyen leosztásban indulhatnak a nemzetközi kupákban Olaszországból a következő szezonban. Nagy meglepetés nem történt, így a Napolié a BL-főtábla, a Milan pedig ha nem veri meg a Juventust a jövő heti kupadöntőben, újra távol marad Európától... Gonzalo Higuaín 35 mérkőzésen 36 találattal fejezte be a bajnokságot, amivel történelmet írt.

NAPOLI–FROSINONE

Papíron a Napolinak volt a legkönnyebb a helyzete a játéknapon, hiszen egyrészt csak saját magára kellett figyelnie, másrészt az élvonaltól már biztosan búcsúzó Frosinone volt az ellenfele. Ennek ellenére a nápolyiak görcsösen kezdtek, és ezen Mirko Gori váratlan és korai kiállítása sem enyhített. A Frosinone középpályása alighanem halmozottan érdemelte ki a piros lapot, pár másodpercen belül volt egy visszahúzása, egy labdaelrúgása, egy kakaskodása, ráadásként még vissza is szájalt Domenico Celi játékvezetőnek, így 13 perc játékidő után maga mögött hagyhatta az esős pályát.

A Napoli ennek ellenére nehezen kapta el a fonalat, Lorenzo Insigne zúgó lécet lőtt, Massimo Zappino kapus többször is nagyot védett, Gonzalo Higuaín lesről talált be, míg végül a 44. percben Fauzi Gulam bal oldali, lepattanó beadását követően Marek Hamsík lőtt közelről a kapuba. 1–0

A második játékrészben már tejesen máshol volt a meccs hangsúlya, a találkozó szépen-lassan gyakorlatilag Higuaín-show-vá alakult át – az egész szezonban parádésan teljesítő argentin támadó háromszor is a kapuba talált. Előbb Allan, majd Elseid Hysaj beadása után passzolt a kapuba, végül pedig Dries Mertens átadását követően bombázott a léc alá – mestermunka! 4–0

Higuaín ezzel egyrészt megdöntötte Gunnar Nordahl Serie A-rekordját (1949–1950), másrészt beállította az olasz élvonalbeli bajnokságok gólcsúcsát is (korábban Gino Rosetti jutott eddig 1928–29-ben) – Pipita 35 mérkőzésen 36 találattal zárta az idényt. A Napolié az ezüst és az indulás joga a BL-főtáblán.

Gianluigi Donnarumma egymaga nem bírhatott a Romával

MILAN–ROMA

Az első félidő alatt – egészen pontosan Hamsík találatáig – még a második helyre is esélyesnek tűnt a Roma, amely a meccsen többször csúfot űzött a Milan darabos védelméből az összecsapáson. Az egyébként sem lassú Mohamed Szalah kétszer is a kapussal szemben nyargalhatott a pocsék milánói helyezkedés következtében, elsőre rossz lövéssel fejezte be az akciót, másodjára már viszont nem hibázott. 0–1

Gianluigi Donnarumma tartotta a rossoneri esélyeit Stephan El Shaarawy szünet utáni góljáig. A Fáraó Miralem Pjanic kiváló indításából vette be a kaput, majd feltartott kezekkel kért elnézést a korábban számára is hazai közönségtől. 0–2

Francesco Totti kis híján első labdaérintéséből gólt szerzett egy közvetett szabadrúgás után, ám Donnarumma kapufára mentett, ennek ellenére Emerson 82. percben született gólja után gyakorlatilag elkezdett kiürülni a San Siro, Carlos Bacca szépítő gólja sem sokat segített a milánói hangulaton (1–3). Ha a piros-feketék jövő héten Rómában nem győzik le a kupadöntőben a Juventust – és erre a szombati játékuk alapján kevés esély látszik –, ismét lemaradnak Európáról.

SASSUOLO–INTERNAZIONALE

Reggio Emiliában a nagy esőben rendezett meccsen az Internazionale meglepően simán kapitulált a Sassuolóval szemben. Sztevan Jovetics lesgólja után két perccel, már a 6.-ban vezetést szerzett a Matteo Politano révén a Sassuolo, amely a félidő derekán egy ellentmondásos szituáció után – a később kiállított Jeison Murillo a földön maradt, de a vendéglátók nem rúgták ki a labdát – Lorenzo Pellegrini révén növelte előnyét. 2–0

Rodrigo Palacio közelebb hozta a milánóiakat, de csak percekre, mert Politano duplázott. A Sassuolo a folytatásban rendkívül taktikusan játszott, megőrizte 3–1-es előnyét, így tiszta szívvel szurkolhat a Juvénak a szezonzáró kupadöntőn.

OLASZORSZÁG, SERIE A
38. FORDULÓ

Napoli–Frosinone 4–0 (Hamsík 44., Higuaín 52., 62., 72.)
Milan–Roma 1–3 (Bacca 86., ill. Szalah 19., El Shaarawy 59., Emerson 82.)
Sassuolo–Internazionale 3–1 (Politano 6., 39., Pellegrini 26., ill. Palacio 31.)
KORÁBBAN
Juventus–Sampdoria 5–0 (Evra 5., Dybala 15., 37. – az elsőt 11-esből, Chiellini 77., Bonucci 85.)

20. Verona 37 5 13 19 32–60 –28 28
A Juventus és a Napoli a Bajnokok Ligája főtábláján, a Roma a BL-selejtezőben szerepelhet. Az Internazionale és a Fiorentina az Európa-ligában indulhat.
A Frosinone és a Hellas Verona kiesett, még egy csapat követi vasárnap.