Nincs Juve-dupla, a Napoli a kupagyőztes

2012.05.20. 20:54
A Juventusnak nem sikerült a duplázás, az olasz élvonalbeli labdarúgó-bajnokságot megnyerő torinóiak ugyanis az Olasz Kupa római döntőjében 2–0-ra kikaptak a Napolitól. A déli alakulat negyedszer hódította el a trófeát, Alessandro Del Piero pedig lejátszotta – valószínűleg – utolsó hivatalos mérkőzését a Juventus mezében.

Nem ment füstbe Edinson Cavaniék terve (Fotó: Action Images)

ELŐZMÉNYEK

A Juventus és a Napoli eddig mindössze egyszer csapott össze kupadöntőben: az 1990-es Olasz Szuperkupában, ahol a nápolyiak 5–1-re győztek. A statisztikák azonban inkább a „zebrákat" igazolják, akik legutóbbi 13 kupafináléjukból mindössze négyet veszítettek el, s ma Rómában visszavághatnak a 22 évvel ezelőtti fiaskóért.

Alessandro Del Piero búcsúmeccse volt ez a kupadöntő, ennek megfelelően Antonio Conte vezetőedző a kezdőbe nevezte a nyáron minden bizonnyal távozó klublegendát. Apropó, Conte: a Juve trénere az összecsapás előtt az újságírók kérdésére elárulta: a torinóiak célja az, hogy veretlenek maradjanak az idényben. Ha ez sikerülne, a Juve harmadik dupláját érhetné el, amellyel olasz rekorder lehetne.

A MÉRKŐZÉS

Nagy Napoli-helyzettel indult a mérkőzés: Hugo Campagnaro robogott el a jobb szélen, centerezését a hosszún érkező Camilo Zúniga fejelte kapura, Marco Storari azonban bravúrral hárított. A Marek Hamsík, Ezequiel Lavezzi, Edinson Cavani támadótrió nagy lendülettel kezdett, a 10. percben az uruguayi futott lesre.

A torinóiak átlövésekkel operáltak, ám Morgan De Sanctis állta a sarat. A mérkőzés elején sok volt az apró szabálytalanság, ütemtévesztés. A mezőnyjáték dominált az első félidőben, melynek végén Andrea Pirlo fájdalmas arccal rogyott össze a gyepen. Az utolsó említésre méltó esemény Del Piero szabadrúgása volt, amelyet a Napoli kapusa bravúrral védett, így 0–0-s döntetlennel vonulhattak pihenőre a csapatok.

A fordulás után is a Napoli akarta jobban a kupagyőzelmet, ám a Juventus védelmét nem volt könnyű feltörni – mint ismert, a torinóiak veretlenül nyerték meg a bajnokságot. A 63. percben Lavezzit ugratták ki, aki eltolta a kapus mellett, Storari azonban ütemet tévesztve jött ki kapujából és elhúzta a Napoli csatárának lábát, így Brighi játékvezető büntetőt ítélt.

A 11-est Cavani magabiztosan helyezte a kapu bal oldalába, előnyhöz juttatva ezzel a Napolit. 0–1

Öt perccel később Conte változtatásokra szánta el magát a gólszerzés érdekében, s ennek áldozata lett Del Piero, akit Mirko Vucsinics váltott, míg Simone Pepe is pályára lépett Stephan Lichtsteiner helyett. A 71. percben Pirlo szöglete után Leonardo Bonucci kanalazta kapura a labdát, De Sanctis azonban a helyén volt és hárított. Két minutummal később Pepe közeli lövését blokkolták.

A 83. percben egy kontra végén gyakorlatilag eldöntötte a mérkőzést a Napoli: Goran Pandev ugratta ki remekül Hamsíkot, a szlovák támadó megtolta a labdát, majd mintegy 12 méterről okosan a jobb alsóba perdített Storari mellett. 0–2

A végére még maradt egy csúnya jelenet: a csereként beálló Fabio Quagliarella akadt össze Salvatore Aronicával, majd a Juve csatára nemes egyszerűséggel lekönyökölte ellenfelét, amiért a bíró egyből piros lapot mutatott fel neki – a 29 esztendős csatár 17 percig élvezhette a kupadöntőt.

A hajrára már nem tudott megújulni a Juventus, így a Napoli nyerte az Olasz Kupát, a klub története során negyedik alkalommal. A torinóiaknak nem sikerült tehát a történelmi duplázás, de így is remek idényen vannak túl, hiszen veretlenül lettek bajnokok.

Róma, Stadio Olimpico. V: Christian Brighi

Juventus: Storari – Barzagli, Bonucci, Cáceres – Lichtsteiner (Pepe 68.), Vidal, Pirlo, Marchisio, Estigarribia – Borriello (Quagliarella 73.), Del Piero (Vucsinics 68.). Vezetőedző: Antonio Conte.

Napoli: De Sanctis – Campagnaro, P. Cannavaro, Aronica – Maggio, Dzemaili, Inler, Hamsík (Dossena 85.), Zúniga – Lavezzi (Pandev 72.), Cavani (Britos 93.). Vezetőedző: Walter Mazzarri.

Gólszerző: Cavani (63. – tizenegyesből), Hamsík (83.)
Kiállítva: Quagliarella (90.)
96. perc: Véget ért a mérkőzés.
96. perc: Pandev távoli lövése kerülte el jócskán Storari kapuját.
93. perc: Cavani helyére Miguel Britos állt be.
90. perc: Öt perc lesz a hosszabbítás.
90. perc: Pirlo bal oldali beadását követően a játékvezető kiállította Quagliarellát, aki egészen egyszerűen arcba könyökölte Aronicát.
89. perc: Pepe jobb oldali beadását fejelték ki Estigarribia elől a hosszú oldalon.
88. perc: Cáceres maradt le pár centivel egy jobb oldali beadásról.
85. perc: Hamsík helyére Andrea Dossena állt be.
83. perc: Kettővel vezet a Napoli! Teljesen kitámadt a Juventus, a Napoli pedig egy kontrát követően Hamsík révén megduplázta az előnyét. A szlovák játékos gyönyörűen lőtte ki a jobb alsó sarkot Pandev átadását követően. 0–2
80. perc: De Sanctis kapott sárga lapot időhúzásért.
79. perc: Cáceres mentett nagyon fontos pillanatban Cavani elől a tizenhatos előterében.
75. perc: Pirlo lőhetett kapura szabadrúgásból szemben a kapuval, a labda azonban levágódott a sorfalról.
73. perc: Pepe szenzációsan hozta helyzetbe magát a jobb oldalon, lövése azonban nem talált utat a kapuba.
73. perc: Borriello helyére pedig Fabio Quagliarella állt be. Nem maradt több cserelehetősége a Juventusnak.
72. perc: Lavezzi helyére Goran Pandev állt be.
71. perc: Leonardo Bonucci lövését szedte ki bravúrral De Sanctis a jobb alsó sarokból.
69. perc: Andrea Barzagli jobb oldali beadását Aronica fülelte le, és vágta ki a mezőnybe a labdát.
68. perc: Kettős csere: Del Piero és Stephan Lichtsteiner le, Mirko Vucsinics és Simone Pepe be.
67. perc: Estigarribia belsőzött a kapu mellé az ötös jobb sarkánál.
65. perc: Közben Borriello is besárgult, mert túl hevesen reklamált a játékvezetőnél.
63. perc: Cavani magabiztosan a bal alsó sarokba lőtte a büntetőt. 0–1
62. perc: Tizenegyest ítél a Napolinak a játékvezető! Cavani csúsztatását követően Lavezzi tört a kapu felé, a kimozduló Storari pedig elkaszálta a támadót, amiért sárga lapot kapott a kapus.
60. perc: Pirlo bal oldali beadását követően Aronica mentett nagyszerű ütemben Borriello elől a tizenhatoson belül.
57. perc: Pirlo jobb oldali szögletét követően Cáceres esett el a tizenhatoson belül, de a játékvezető őt látta szabálytalannak az esetnél – a védő nem is reklamált.
55. perc: Paolo Cannavaro is besárgult, ő Del Pierót kaszálta el csúnyán.
55. perc: Inler ugratta ki Maggiót a jobb oldalon, aki Martin Cáceres mellett elesett a tizenhatoson belül, de a játékvezető nem látott szabálytalanságot.
54. perc: Dzemaili kap sárga lapot Borriello felrúgásáért.
53. perc: Pirlo indítását követően Del Pierót állította meg a játékvezető sípja, a csatár ugyanis lesen volt a partjelző szerint.
51. perc: Campagnaro harcolt ki egy szögletet a jobb oldalon, a sarokrúgást követően azonban nem tudott helyzetet kialakítani a Napoli.
49. perc: Dzemaili iramodott meg a bal oldalon, összejátszott gyönyörűen Lavezzivel, majd középre passzolt, a hosszú oldalon Cavani pár centivel lemaradt a labdáról.
46. perc: Lavezzi bal oldali szabadrúgását fejelték ki a védők.
Egyik oldalon sem történt csere a szünetben.
46. perc: Elkezdődött a második játékrész.
45+3. perc: Véget ért az első félidő.
45+3. perc: Del Piero szabadrúgását De Sanctis öklözte ki a mezőnybe.
45+1. perc: Cavani rúgta fel hátulról Pirlót, ami miatt néhány játékos összeszólalkozott egymással, de folytatódhatott a mérkőzés.
45. perc: Egy perc lesz a hosszabbítás.
42. perc: Marchisio lőtt kapura egy fordulást követően a tizenhatos vonaláról, majd lent maradt a földön, mert a lövés pillanatában hátulról Salvatore Aronica rácsúszott a lábára.
40. perc: Marchisio kapott sárga lapot Inler felrúgásáért.
38. perc: Marco Borriello lőtt ballal néhány méterrel a jobb alsó sarok mellé 18 méterről.
37. perc: Gökhan Inler távoli átlövése ment méterekkel a kapu fölé.
35. perc: Estigarribia bal oldali beadását Zúniga fejelte ki bevetődve az ötösön belül.
33. perc: Pirlo jobb oldali szabadrúgását fejelte ki egy védő az ötösről a mezőnybe.
28. perc: Campagnaro jobb oldali beadásáról maradt le centikkel Cavani és Marek Hamsík is középen.
28. perc: Vidal rántja le Zúnigát, majd kis híján kireklamál magának egy sárgát.
26. perc: Del Piero szabadrúgása vágódott szögletre, ám a szögletből sem alakult ki veszély a Napoli kapuja előtt.
24. perc: Marcelo Estigarribia bal oldali beadását kivágták a nápolyi védők, ezután Vidal próbálkozott sikertelenül egy átlövéssel.
23. perc: Lavezzi került ígéretes helyzetbe, de a labda helyett a szépen keresztező Vidal sípcsontját találta el a tizenhatoson belül.
22. perc: Vidal szerette volna kiugratni Del Pierót a bal oldalon, de pontatlan volt a chilei játékos.
20. perc: Arturo Vidal rúgta fel csúnyán hátulról Lavezzit, de nem kapott érte sárga lapot.
18. perc: Alessandro Del Piero lövését blokkolták a nápolyi védők, majd Claudio Marchisio lőtt 23 méterről kapura, Morgan De Sanctis szép mozdulattal védett.
17. perc: Campagnaro centerezett a jobb oldalról, a Juventus védői tisztáztak, a kipattanót pedig Blerim Dzemaili lőtte kapura igen gyengén.
16. perc: Andrea Pirlo szabadrúgását követően Cavani tisztázott a saját tizenhatosán belül.
15. perc: Campagnaro nagy bedobását követően Christian Maggio csúsztatta a labdát Storari keze közé három méterről.
11. perc: Lavezzi lőtt kapura kissé jobbról, nem sokkal tévesztette el a jobb alsó sarkot.
10. perc: Ezequiel Lavezzi ugratta ki Edinson Cavanit nagyszerűen, de a játékvezető les miatt lefújta az akciót.
2. perc: Hatalmas helyzetet hagyott ki a Napoli! Hugo Campagnaro jobb oldali beadása után Juan Zúniga fejelt kapura, Storari hatalmas bravúrral védett.
1. perc: A Juventus indította útjára a labdát.
Üdvözöljük kedves olvasóinkat! Hamarosan kezdetét veszi a Juventus–Napoli mérkőzés. A tét az Olasz Kupa!