A Sampdoria nyerte a genovai derbit

2012.11.18. 22:57
A Sampdoria szurkolói lehettek boldogabbak a genovai derbi láttán (Fotó: Action Images)
Az olasz labdarúgó–bajnokság 13. fordulójának vasárnap esti mérkőzésén a Sampdoria 3–1-s győzelmet aratott a Tőzsér Dánielt az első félidőben bevető Genoa ellen. A genovai rangadókon megszokott kíméletlen belépőket ezúttal felváltották a gólok, így összességében élvezetes és jó iramú találkozót láthattak a nézők.

Egyik csapat sem várta kedvező előjelekkel a Serie A 13. fordulójának derbijét. A Sampdoria a legutóbbi hét, míg a Genoa az ezt megelőző öt bajnokiját veszítette el zsinórban, így a presztízs mellett az is nagy kérdés volt: melyik csapat szakítja meg múltjához viszonyítva méltatlanul rossz szereplését?

Az első komolyabb lehetőségre a 8. percig kellett várni: ekkor egy remekül felépített kontra végén Ciro Immobile lövését védte Sergio Romero, a Sampdoria kapusa. Öt perccel később Marco Borriello lőtt kapura kisodródott helyzetből, ám az argentin kapuvédő ezt a lövést is magabiztosan hárította.

A 16. percben azonban első valamirevaló lehetőségéből vezetést szerzett a Sampdoria: Enzo Maresca vállalkozott lövésre a tizenhatoson kívülről, ám Andrea Poli jobbnak látta, ha átveszi a nem túl ígéretesnek tűnő próbálkozást. Ahogy az pillanatokkal később kiderült, az Interben is megfordult játékos jó döntést hozott, hiszen tiszta gólhelyzetbe került, majd tíz méterről a kapu jobb alsó sarkába gurította a labdát, 1–0. Poli egyébiránt pályafutása első gólját szerezte a Serie A-ban.

A folytatásban a küzdelem dominált: Niccolai Manganelli játékvezető öt perc leforgása alatt három sárga lapot is felmutatott. A 32. percben Frey mozdult ki borzalmas ütemben a kapujából, ám Mauro Icardi nem tudta kihasználni a kínálkozó lehetőséget.

A 36. percben második helyzetéből a második gólját is megszerezte a Sampdoria: egy villámgyors kontra végén Icardi lövését még hárította Frey, ám a nagy lendülettel visszaérkező Cesare Bovo belebotlott a kapusról kipattanó labdába, amely a saját kapujába vánszorgott, 2–0.

A második gól már érezhetően megfogta az egészen addig több helyzetet kialakító piros-kékeket, akik csak kapusuknak köszönhették, hogy nem kerültek még nagyobb hátrányba a szünet előtt. Frey előbb a mindvégig aktív Icardit, majd Gianni Munarit akadályozta meg a gólszerzésben.

A második félidő elejét „megnyomta" az ekkor már Tőzsér Dániel nélkül rohamozó Genoa: a 49. percben Immobile lövésénél kellett figyelnie Romerónak, majd három perccel később Borriello érkezett jó ütemben egy oldalról belőtt labdára, ám az argentin kapus ezúttal is a helyén volt.

A folytatásban a Genoa – főképp rögzített játékhelyzetekből – több helyzetet is kialakított a Sampdoria kapuja előtt, ám tényleges gólveszélyt egyik lehetőség sem rejtett magában, egészen a 73. percig: egy szögletet követően a csereként beállt Juan Manuel Vargas lőtte vissza a kapu előterébe a védők által kifejelt labdát, amelyet Immobile már gólra váltott, 2–1. A szépítő gólt követően újult erőre kapott a Genoa. A piros-kékek sorra dolgozták ki a kisebb-nagyobb lehetőségeket, ám ezeket nem sikerült kihasználni.

A három pont sorsa végérvényesen a 87. percben dőlt el: az öt perccel korábban pályára lépő Fernando Tissone ragyogó kiugratását Icardi váltotta gólra, 3–1.

A mérkőzés összképét tekintve elmondható: a szerencsével sem hadilábon álló Sampdoria megérdemelten nyerte meg a hat sárga lapot hozó genovai derbit.

1. Juventus 13 10 2 1 29–9 +20 32
2. Internazionale 13 9 1 3 26–15 +11 28
3. Fiorentina 13 8 3 2 23–10 +13 27
4. Napoli 13 8 3 2 22–11 +11 27
5. Lazio 13 7 2 4 19–17 +2 23
6. Catania 13 5 4 4 17–17 0 19
7. Atalanta 13 6 2 5 14–19 –5 18
8. Roma 12 5 2 5 28–23 +5 17