A Jets az utolsó percben fordított a Falcons otthonában

2013.10.08. 09:24
Geno Smith (jobbra) remek játéka is kellett a Jets sikeréhez (Fotó: Reuters)
Nehéz helyzetbe került az Atlanta Falcons a tengerentúli profi profi amerikaifutball-ligában (NFL), illetve nehéz helyzetbe hozta magát azok után, hogy az ötödik forduló hétfő esti rangadóján szinte felkínálta a lehetőséget Geno Smithnek, a New York Jets újonc irányítójának, hogy újabb utolsó perces fordítást mutasson be, és Dan Marino rekordját beállítva feledtesse a Tennessee Titans elleni négy eladott labdáját.

Az, hogy az Atlanta Falcons első labdabirtoklása egy blokkolt puntban végződött a félpálya környékén, már jelezhette a számukra, hogy ez az este nem lesz egyszerű. Erre az érzésre erősített rá a New York Jets azzal, hogy első három labdabirtoklását egyaránt eredményesen fejezte be – a remekül játszó Geno Smith (20/16, 199, 3 TD) két TD-passzal járult hozzá az előny kiépítéséhez, Nick Folk pedig berúgott egy mezőnygólt a Jets nyitó labdabirtoklása végén.

Smith három touchdown-passzal zárt, ami azt jelenti, hogy Dan Marinón kívül ő lett az egyetlen quarterback, aki újoncként három TD-passzt osztott ki egy Monday Night Football alkalmával. A másik oldalon Matt Ryan sem teljesített rosszul (45/36, 319, 2 TD), azonban a támadóknál a fal gyengesége megnehezítette a dolgát a negyedik negyedben, miközben a védőknél a hatékony passzsiettetés hiánya rengeteg időt biztosított a Jets irányítójának, ráadásul egy edzői döntés is nagyon sokba került. Az első félidő végén Mike Smith, a Falcons vezetőedzője úgy döntött, hogy másodpercekkel a második negyed lejárta előtt megpróbálja megfuttatni Jaqquizz Rodgersszel a touchdownt a New York egy yardos vonaláról, ahelyett, hogy berúgatja a biztosnak tűnő mezőnygólt, de a vendégek védelme kitartott, 7–17.

A harmadik negyed közepén Rodgers megfutotta két TD-jéből az elsőt, amire három drive-val később, Ryan elveszített fumble-jét követően válaszolt a Jets egy mezőnygóllal. A negyedik negyed elején viszont Smith kiosztotta harmadik hatpontost érő átadását is azok után, hogy egy nem túl sikeres punt, illetve Matt Bosher szabálytalansága miatt a Jets az Atlanta 23-asáról kezdhette támadását, így 12 perccel a mérkőzés vége előtt 14–27 állt az eredményjelzőn, vagyis Matt Ryannek legjobb énjét kellett elővennie a fordításhoz.

Az Atlanta irányítója ezt meg is tette, alig négy perc alatt a Jets célterületére vezérelte a Falconst (Rodgers 19 yardos futással fejezte be a támadást), majd a Jets támadóinak azonnali lezavarását követően – az Atlanta védelme itt szedte össze magát igazán, de ehhez egy büntetés, illetve Osi Umenyiora nyolc yardos veszteséget érő sackje kellett –, ismét végigmenetelt a hazai alakulat a pályán, és egy Levine Toililónak adott TD-passznak köszönhetően át is vette a vezetést, 28–27.

Azonban még maradt az órán majdnem két perc, ami bőven elegendő volt Geno Smithnek ahhoz, hogy mezőnygól távolságba vigye csapatát mintha csak edzésen gyakorolná a two-minute drillt – 4/4 passz, egy futás tőle, illetve kettő Bilal Powelltől –, amihez gyakorlatilag asszisztált a hazai védelem, így Nick Folknak 43 yard távolságból kellett mezőnygóllal próbálkoznia az utolsó másodpercekben, és mivel a Jets rúgója nem hibázott, meglepetésre a New York-i alakulat nyerte a hétfő esti rangadót. A Falcons zsinórban harmadik meccsét is elveszítette, ami a leghosszabb ilyen sorozata 2007 óta, ráadásul két elkapója, Roddy White és Julio Jones is megsérült.
Atlanta Falcons–New York Jets 28–30

Az Atlanta Falcons 1/4-es győzelem/vereség mutatóval vonul pihenőre, míg a Pittsburgh Steelers ellen készülő New York Jets 3/2-vel áll.