Újabb Bayern-gólparádé, óriási fordulat Dortmundban

2013.05.18. 17:49
Jannik Vestergaard (középen), Niklas Süle és Kevin Volland a Hoffenheim diadalát ünnepli (Fotó: Reuters)
A bajnok Bayern München a Mönchengladbach 4–3-as idegenbeli legyőzésével zárta a német élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 2012–13-as idényét. A negyedik német BL-hely a Freiburg ellen idegenben 2–1-re nyerő Schalkéé lett. A Düsseldorf kiesett, a Dortmundban csodát tevő Hoffenheim osztályozós, míg a veszélyeztetett trióból az Augsburg menekült meg. A gólkirályi cím a leverkuseni Stefan Kiesslingé – a 90. percben szerzett gólnak köszönhetően.

A NEGYEDIK BL-HELY A SCHALKÉNAK JUTOTT

A bajnok Bayern München, valamint a Dortmund és a Leverkusen dobogós helyezése, illetve BL-főtáblás helye már korábban biztossá vált, szombatra egyetlen kérdés maradt nyitva „odafent": kié lesz a BL-selejtezőt érő negyedik hely? Halovány reménye az Eintracht Frankfurtnak is volt, de valószínűbbnek tűnt, hogy a Schalke és a Freiburg egymás elleni meccsén dől el a kvóta sorsa.

Így is lett! Az első félidő derekán a Schalke Julian Draxler szép távoli lövésével megszerezte a vezetést, ám nem sokkal a szünet után Jonathan Schmid egy kontra végén egyenlített. Mielőtt azonban a Freiburg játékosai mélyebben átélhették volna az éledő reményt, egy rendkívül szerencsés góllal újra a vendégekhez került az előny: Jermaine Jones kapu mellé tartó lövését két visszafutó védő a kapuba ügyetlenkedte – Immanuel Höhn rárúgta a labdát Julian Schusterre, róla meg bepattant...

A Freiburgnak nem sikerült kihevernie a sokkot, kikapott, de az Európa-ligában így is elindulhat, akárcsak a Frankfurt, amely odahaza nagy nehézségek árán harcolta ki a döntetlent a Wolfsburg ellen. (A Stuttgart a Német Kupa révén szintén El-induló, függetlenül attól, mit ér majd el a Bayern elleni fináléban.)

KIESETT: DÜSSELDORF. OSZTÁLYOZÓS: HOFFENHEIM. MEGMENEKÜLT: AUGSBURG

Az utolsó játéknapon három csapat kereste a helyét a többfokozatú „menekülési skálán": a Düsseldorf, Augsburg, Hoffenheim trió tagjai egy biztos bennmaradó és egy osztályozós helyre kacsingattak – e két szék között, a pad alatt nyílt meg a csapóajtó a másodosztály felé.

A Hoffenheim kezdte a legrosszabb pozícióból a fordulót, és ahogyan várható volt, hamar gólt kapott Dortmundban. Több hazai gól nem esett, az idő múlásával tompult a Borussia, éledtek a vendégek, és megtörtént a csoda: az utolsó negyedórában Sejad Salihovic két tizenegyest is értékesített – a második előtt szabálytalankodó dortmundi kapus, Roman Weidenfeller piros lapot kapott –, amivel bennmaradó pozícióba került a Hoffenheim. A legvégén Schmelzer lőtt egy dortmundi gólt, de némi hezitálás után, de még éppen a Hoffenheim-szívek összetörése előtt az asszisztens zászlajának jelzésére a játékvezető érvénytelenítette a találatot – avagy a Kaiserslautern elleni osztályozón a Hoffenheim megmentheti öt éve élő élvonalbeli tagságát.

A Düsseldorf és az Augsburg azonos pontszámmal várta az utolsó játéknapot, ám korántsem egyformán nehéznek ígérkező kihívással nézett szembe. Az események igazolták is az előzetes várakozásokat: az Augsburg hazai pályán legyőzte a már kiesett Fürthöt, így megmenekült, a Düsseldorf kikapott Hannoverben, azaz – részben a Hoffenheim váratlan dortmundi győzelme következtében – kiesett!

JUPP HEYNCKES GYŐZELEMMEL BÚCSÚZOTT A BAYERN KISPADJÁTÓL

Szédületes tempóban kezdődött a bajnok Bayern München mönchengladbachi mérkőzése: húsz perc sem telt el, és már ötször kotorásztak a kapusok a hálóban – némi meglepetésre e feladatot Manuel Neuer, a bajorok kapusa gyakorolhatta többször. A fordulás után aztán a meccsen két gólt és két gólpasszt elkönyvelő – 15 asszisztjával az idény legjobb előkészítőjeként záró – Franck Ribéry vezérletével fordított a Bayern München.

Jupp Heynckes, a bajorok szakvezetője a napokban azt mondta, hogy jelenlegi és korábbi csapata randevúja lesz az utolsó Bundesliga-meccs, amelyiken vezetőedzőként vesz részt. Nos, ha így volt, győzelemmel, a tavaszt veretlenül végigjátszó csapattal búcsúzhatott – az egyetlen „savanyúság", hogy nem lett meg a Bayern 100. bajnoki gólja.

STEFAN KIESSLING LETT A GÓLKIRÁLY

A leverkuseni Stefan Kiessling 24, a dortmundi Robert Lewandowski 23 góllal várta az utolsó fordulót. Mivel az előbbi a 90. percig „csendben maradt" a hamburgi meccsen, utóbbi pedig betalált a Hoffenheimnek, úgy tűnt, meglesz a Bundesliga történetének 11. kettős gólkirálysága. Aztán Kiessling a 90. percben lőtt egy gólt, azaz egyedül lett gólkirály a Bundesligában – mellesleg életében először.

A FELÉPÜLŐ STIEBER ZOLTÁN JÁTÉKKAL KÖSZÖNT EL AZ IDÉNYTŐL

Sem Hajnal Tamás (Stuttgart), sem a 13 gólos – holtversenyben az idény hetedik legjobb góllövőjének befutó – Szalai Ádám (Mainz) nem lépett pályára csapataik egymás elleni, 2–2-es végeredményt hozó mérkőzésén. Az idényt 11 gólpasszal a vonatkozó rangsor előkelő hatodik helyén záró Huszti Szabolcs (Hannover) hosszú ideje sérült, így ő sem lehetett ott a pályán a Düsseldorf sorsát megpecsételő 3–0-s győzelem alkalmával. A már kiesett Fürth soraiban a súlyos sérüléséből felépülő Stieber Zoltán a 79. percben csereként lehetőséget kapott arra, hogy a pályán búcsúzhasson el (legalábbis egy időre) a német élvonaltól.

NÉMET BUNDESLIGA, 34. (UTOLSÓ) FORDULÓ
Borussia Dortmund–Hoffenheim 1–2 (Lewandowski 6., ill. Salihovic 77., 82. – mindkettőt 11-esből)
VfB Stuttgart–Mainz 2–2 (Wetklo 23. – öngól, Boka 33., ill. Ede 16., N. Müller 43.)
Hannover–Fortuna Düsseldorf 3–0 (M. Diouf 36., Ya Konan 61., 76.)
Augsburg–Greuther Fürth 3–1 (Werner 30., Callsen-Bracker 55., Dzsi Dong Von 75., ill. Trinks 62.)
Nürnberg–Werder Bremen 3–2 (P. Nilsson 61., Polter 81., Pekhart 88., ill. De Bruyne 37., 89.)
Mönchengladbach–Bayern München 3–4 (Hanke 3., 5., Nordveit 10., ill. Javi Martínez 7., Ribéry 18., 53., Robben 59.)
Freiburg–Schalke 1–2 (Schmid 24., ill. Draxler 20., Schuster 58. – öngól)
Hamburg–Bayer Leverkusen 0–1 (Kiessling 90.)
Eintracht Frankfurt–Wolfsburg 2–2 (A. Meier 36. – 11-esből, Rodríguez 90. – öngól, ill. Polák 8., Diego 19.)

18. Greuther Fürth 34 4 9 21 26–60 –34 21
EURÓPAI KUPAINDULÓK. BAJNOKOK LIGÁJA: Bayern München, Borussia Dortmund, Bayer Leverkusen (mindhárom főtábla), Schalke (selejtező, playoff kör). EURÓPA-LIGA: Freiburg, Eintracht Frankfurt, VfB Stuttgart (utóbbi a Német Kupa révén)
KIESETT: Fortuna Düsseldorf, Greuther Fürth. OSZTÁLYOZÓ: Hoffenheim
MÁR FELJUTOTT: Hertha BSC, Eintracht Braunscweig