Dortmund-siker a bírótragédia árnyékában vívott rangadón

2011.11.19. 20:40
Mario Götze (jobbra) szerezte a Dortmund győztes gólját (Fotó: Reuters)
A kiváló formába lendülő Borussia Dortmund 1–0-ra győzött a Bayern München vendégeként a német labdarúgó-bajnokság 13. fordulójának szombat esti rangadóján.

BÍRÓTRAGÉDIA

Nem rendezték meg ma délután az 1. FC Köln–Mainz mérkőzést, mivel a játékvezető nem érkezett meg a meccs helyszínére. A rendőrség megerősítette a korábbi médiainformációkat: Babak Rafati öngyilkosságot kísérelt meg. A játékvezető kórházban van, állapota stabil.

A Kicker kezdetben szűkszavúan csupán arról számolt be, hogy a játékvezető nem érkezett meg a mérkőzés helyszínére, és a szűkös határidő miatt nem találtak megfelelő helyettest, ezért a találkozó elmarad.

Más források – így például a Bild – tudni vélték, hogy az iráni származású játékvezető öngyilkosságot kísérelt meg. Amikor szombaton nem sokkal a meccs előtt rátaláltak a szállodai szobájában, az erei fel voltak vágva.

Egyelőre nincs hivatalos információ arról, hogy a játékvezető miért akarta eldobni az életét. Claus Horstmann, a Köln vezetője azt mondta: tudomása szerint Rafati életben van – ezt később az idegenkezűséget kizáró rendőrség is megerősítette, hozzátéve, a sportember állapota kritikus.

Theo Zwanziger, a Német Labdarúgó-szövetség elnöke kora esti sajtótájékoztatóján elmondta: miután a játékvezető asszisztensei kora délután hiába próbálták telefonon elérni Rafatit, majd hiába kopogtattak kölni szállodai szobája ajtaján, arra kérték a személyzetet, hogy nyissák ki az ajtót.

„A zuhanyfülkében találtak rá, minden csupa vér volt” – mondta Zwanziger, hozzátéve: Rafati állapotát azóta stabilizálták, de intenzív kezelésre szorul, és egy ideig kórházban kell maradnia.

Rafati FIFA-játékvezető, annak idején, 2005-ben éppen egy FC Köln–Mainz mérkőzésen mutatkozott be a német élvonalban. A 41 éves sportember Hannoverben él, eddig 84 élvonalbeli találkozón és két felnőtt válogatott mérkőzésen fújta a sípot.

„Nagyon jól ismerem őt, hiszen hannoveri. Sokkolt a hír” – mondta Mirko Slomka, a Hannover vezetőedzője.

A müncheni szurkolók nagy-nagy örömére az elmúlt napokban sérüléssel bajlódó Arjen Robben is ott volt a Bayern kezdő tizenegyében. Mivel a két csapat között taktikai csata bontakozott ki, és a fő célnak a vereség elkerülése tűnt, további jelentős örülnivaló sokáig nem akadt.

A 10. percben a Dortmund veszélyeztetett szabadrúgásból, Mario Götze 28 méteres lapos lövése a sorfalról a jobb kapufa mellé vágódott. A bajorok első nagy lehetőségére a 29. percig kellett várni, akkor Franck Ribéry 13 méterről az égbe lőtte a neki visszagurított labdát.

A 33. percben gyors Borussia-akció futott a jobb oldalon, a pimasz köténycselt bemutató Robert Lewandowski beadása nyomán a labda már-már eljutott Kevin Grosskreutzhoz az ötös túloldali sarkánál, Rafinha az utolsó pillanatban szögletre mentett.

Bár a szünet előtti és utáni percek enyhe Bayern-fölénnyel teltek, a következő nagy helyzet is a vendégek előtt adódott: az 51. percben Lukasz Piszczek remek csele és beadása után Lewandowski hat méterről a kapu fölé fejelt.

Válaszul az 55. percben Mario Gomez futtából, ballal alig lőtt a bal alsó sarok mellé. Felgyorsultak az események, az 58. percben újra a Dortmund szerezhetett volna gólt, kettőt is: Lewandowski perdítésével Kagava Sindzsi kiugrott a bal oldalon, átemelési kísérletébe a kifutó Manuel Neuer beleugrott, a kipattanót Götze kapásból rászúrta, a labda a jobb alsó sarok mellett suhant el.

Mondhatni, érett a dortmundi gól – és hamarosan meg is született! A bal oldalról induló akció végén Kagava perdített Götze elé, a bajor védők nem találták a felpattanó labdát, és mire eszméltek, Götze tíz méterről a bal alsó sarokba lőtt. 0–1

Nem sokkal később Lewandowski is a hazai kapuba talált, csakhogy a gólt leshelyzet előzte meg. Ez a szituáció is jelezte, hogy a Bayern kénytelen kockáztatni a remélt egyenlítés érdekében. A nekibuzdulást Luis Gustavo távoli lövése, majd a bal oldalon kilépő Ribéry közeli kísérlete érzékeltette – Roman Weidenfeller mindkétszer védett.

A 83. percben Holger Badstuber 19 méteres szabadrúgásból ballal alig lőtt a bal felső sarok fölé, nem sokkal később a csereként beálló Nils Petersen ágyúzott kevéssel a jobb alsó mellé 14-ről, lezárásul Ribéry akrobatikus lövése következett – mivel a labda újra fölément, a Bayern pont nélkül maradt.

A Dortmund története során először verte meg zsinórban harmadszor a Bayernt. A siker értékét növeli a Bayern lenyűgöző közelmúltbeli statisztikája: Jupp Heynckes csapata a megelőző öt hazai bajnokiját úgy nyerte meg, hogy gólkülönbsége 23–0 volt. No persze a Borussia statisztikája sem rossz, Jürgen Klopp tanítványai immár hét forduló óta veretlenek.

RÖVIDEN A DÉLUTÁNI MÉRKŐZÉSEKRŐL

A Mönchengladbach Marco Reus klasszikus mesterhármasára alapozva nem egészen egy óra alatt öt gólt vágott a Werder Bremennek, és sorozatban a harmadik győzelmét aratta – egyben vissza is vágott az egy évvel ezelőtt hazai pályán elszenvedett 4–1-es vereségért.

Folytatta jó sorozatát a Schalke is: Huub Stevens négy forduló óta veretlen csapata alaposan kitömte a Nürnberget. Klaas-Jan Huntelaar ott folytatta, ahol az előző fordulóban abbahagyta: ugyanúgy kétszer talált a kapuba, mint a Hoffenheim ellen.

Három rosszul sikerült forduló után nyert a Wolfsburg. A meccs hőse Hasan Salihamidzic volt, aki négy év után szerzett újra gólt a Bundesligában – rögvest kettőt is.

A Freiburg drámai körülmények között harcolt ki döntetlent a Hertha ellen: a berliniek a szünetben 2–0-ra vezettek, még a 94. percben is előnyben voltak, csakhogy a csereként beálló Stefan Reisinger hamarosan bevágta második gólját is.

1. Bayern München 13 9 1 3 32–5 +27 28
2. Borussia Dortmund 13 8 2 3 27–9 +18 26
3. Mönchengladbach 13 8 2 3 20–9 +11 26
4. Schalke 13 8 1 4 28–18 +10 25
5. Werder Bremen 13 7 2 4 23–21 +2 23
6. Bayer Leverkusen 13 6 3 4 17–16 +1 21
7. Hannover 13 5 4 4 17–21 –4 19
8. VfB Stuttgart 12 5 3 4 18–12 +6 18