M. G.M. G.
2020.05.26. 18:21
Joshua Kimmich emelése nyomán a labda úton a Dortmund kapujába (Fotó: AFP)
Hét pontra növelte előnyét a német labdarúgó Bundesligában a Bayern München, miután a Signal Iduna Parkban 1–0-ra legyőzte legnagyobb riválisát, a Borussia Dortmundot a 28. forduló csúcsmérkőzésén.

A Bundesliga „klasszikusa” nézők nélkül? Vajon milyen lesz így a csúcsrangadó? Nos, aki attól tartott, a szurkolók hiánya felkészülési jellegűvé silányítja a mérkőzést, hamar megnyugodhatott: a két német élcsapat rendkívül jó futballal rukkolt ki. Persze a tét akkora volt, hogy mindent bele kellett adni: négy pont a két csapat között, a bajnoki cím szempontjából sorsdöntő is lehetett a csörte.

Erling Haaland fél perc után vezetést szerezhetett volna a Dortmundnak, ám hiába adott kötényt a 400. Bundesliga-mérkőzésén védő Manuel Neuernek a kapus kifutása után, Jérome Boateng a gólvonalra visszafutva menteni tudott. Az első tíz perc egyértelműen a házigazdáké volt, majd egyre jobban elkapta a ritmust a Bayern is, s a 17. percben szintén eljutott a gólvonalig: Serge Gnabry lövését Lukasz Piszczek tisztázta az utolsó pillanatban. Kingsley Coman egy éles lövéssel megmozgatta Roman Bürkit, de ezt követően stabilizálódott a dortmundi védelem.

Fél óra után a támadásai többségét a jobb szélen vezető Dortmund ismét magához ragadta a kezdeményezést, ám az „utolsó labdák” nem eredményeztek tiszta gólhelyzetet, ráadásul Haaland minden lehetőségnél rosszul találta el a játékszert, nem tudott előnybe kerülni a BVB. A játékrész hajrájában aztán Joshua Kimmich előhúzta a varázspálcát: Coman visszapasszolt a védekező középpályásnak, Kimmich 18 méterről, a jobbösszekötő helyéről remek helyzetfelismeréssel kapura emelt, Bürki bele tudott még érni a labdába, ám menteni már nem tudta, egygólos fórral vonulhatott pihenőre a Bayern! 0–1

Lucien Favre a félidőben lecserélte a halovány teljesítményt nyújtó Thomas Delaneyt és Julian Brandtot, érkezett Emre Can és az érezhetően nem százszázalékos Jadon Sancho. Nagy változást nem hoztak a mérkőzésbe a cserék, a Bayern magabiztosan futballozott, igaz, az 59. percben Haaland egyenlíthetett volna, ám lövése a helyzet előtt elcsúszó Boateng könyökéről szögletre pattant. A VAR-egység nem látott okot a közbeavatkozásra.

A második félidő közepén inkább a lapokat gyűjtögették a csapatok, a dortmundiaknak pedig az okozott (újabb) fejfájást, hogy Haaland sérülten lesántikált, érkezett az ifjú Giovanni Reyna, s váltott a Bayern is, Coman helyére Ivan Perisic állt be. Favre mindent bevetett, pályára küldte Mario Götzét is, a hajrát pedig Mahmoud Dahoud nagy lövése (és Neuer szép védése) vezette be. Ettől eltekintve nem igazán lehetett érezni az átütőerőt a Dortmundban – nem is tudott egyenlíteni a BVB, a Bayern magabiztosan őrizte meg minimális előnyét az elsőnél gyengébb színvonalú második félidőben.

A Borussia Dortmund több mint egy év után szenvedett vereséget tétmérkőzésen hazai pályán (2019. április 27-én a Schalkétól kapott ki 4–2-re), a Bayern München pedig egymás után a hetedik bajnokiján hagyta el győztesen a pályát, veretlenségi sorozata immár 14 mérkőzéses. És ami a legfontosabb: a rekordbajnok győzelmével hét ponttal meglépett első számú üldözőjétől, s már csak hat forduló van hátra.

Eldőlt a versenyfutás?

Bajor öröm Kimmich gólja után (Fotó: AFP)

NÉMET BUNDESLIGA
28. FORDULÓ

Borussia Dortmund–Bayern München 0–1 (Kimmich 43.)
KÉSŐBB
EintrachtFrankfurt–Freiburg 3–3(André Silva 35., Kamada 79., Chandler 82., ill. Grifo 28., Petersen 67., Höler 69.)
Bayer Leverkusen–Wolfsburg 1–4(Baumgartlinger 85., ill. Pongracic 43., 75., M. Arnold 64., Steffen 68.)
Werder Bremen–Borussia Mönchengladbach 0–0