A Dortmund kiütötte a Bayernt a kupadöntőben

A Német Kupa fináléjában a Bayern München és a bajnoki címvédő Borussia Dortmund találkozott egymással. Fantasztikus, hét gólt hozó mérkőzésen a Dortmund a pontvadászat után itt is jobbnak bizonyult a bajoroknál, miután 5–2-re győzött.

A bajnokság után a kupában is egymásnak feszült a BVB és a Bayern – megint a bajorok (pirosban) bánták
(Fotók: Reuters)

Egy igazi ínyenc a végére hagyja a legfinomabb falatot, és így tett most Németországban a két élcsapat, a Bayern München és a Borussia Dortmund is. Előbbi ugyebár a legismertebb, történelmileg legsikeresebb és legnépszerűbb csapat az országban, utóbbi pedig 2011 és 2012 bajnoka a Bundesligában, és az idény utolsó tétmérkőzésén, most egymással csaptak össze a nemzeti kupa döntőjében.

A találkozó előtt valósággal égett a bosszúvágytól a bajor klub, hiszen bár bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe, a hazai uralom elveszítése az elevenébe vágott. Ennek ellenére a harmadik percben már a Dortmund vezetett, mert Jakub Blaszczykowski elcsípett egy rossz hátrapasszt, az ő sikeres passzát Kagava Sindzsi pedig a 11-es pont környékéről az üresen maradt kapuba továbbította. 1–0

1992, Thomas Helmer, 3.750.000

Ezt követően inkább hajtós, mint izgalmas futballt láthattunk, majd amikor már éppen kezdett leülni a mérkőzés, a korábban hosszasan ápolt dortmundi kapus, Roman Weidenfeller másodszor is ütközött a 16-oson belül Mario Gomezzel: csakhogy amíg az elsőnél bravúrral hárított, a másodiknál összehozott fölöslegesen egy tizenegyest.

A jogos büntetőt Arjen Robben magabiztosan értékesítette: 1–1, Weidenfellert pedig gyorsan lekapta a pályáról edzője.

De messze nem volt még vége a félidőnek, amelyben Blaszczykowski is kiharcolt egy büntetőt, amelyet a többször is nagyot mentő védő, Mats Hummels váltott gólra, némi szerencsével (2–1), majd Robert Lewandowski játszott össze fantasztikusan Kagavával, és „bebőrözte" Manuel Neuert (3–1).

Bosszankodhatott a Bayern-kapus, hiszen a második dortmundi gól a kezéről, a harmadik a combjáról került hálójába.

Próbált újítani a második félidő elején a Bayern, egy alkalommal a cserekapus, Mitchell Langerak kis híján gólpasszt adott neki, de Neven Szubotics óriásit mentett Gomez elől. Ezt követően stabilan védekezett a Dortmund, és jól kontrázott, az egyik ilyen ellentámadás során az 58. percben Robert Lewandowski szétlőtte közelről a jobb felső sarkot. 4–1

Természetesen nem adta fel a Bayern, több okból sem, és előbb Gomez fejelt az ötösről a lécre, majd a neki az esetnél a labdát szállító Franck Ribéry jó tíz perc múlva két csodás cselt követően a 16-osról a jobb alsóba tüzelt. 4–2

Ám egy újabb egyéni hiba megpecsételte a bajorok sorsát: Neuer kiejtett egy labdát Lukasz Piszczek elé, aki azonnal honfitársa, Robert Lewandowski fejére ívelt, ő pedig közelről ismét nem hibázott: 5–2, eldőlt.

Megérdemelten nyert ilyen különbséggel is a Dortmund, amely történelme során először tudott duplázni – és sorozatban ötödször verte meg a Bayernt.

BORUSSIA DORTMUND–BAYERN MÜNCHEN 5–2

Lewandowski a harmadik játékos, aki háromszor talált be a Német Kupa döntőjében

90. perc Vége a mérkőzésnek, kiütötte a Bayernt a Dortmund.
Kezdenek begurulni a bajorok.
88. perc Gomeznek is, és rátart Schmelzer lábára.
87. perc Schweininek is elgurul a gyógyszere, és dulakodni kezd, de megússza piros nélkül.
83. perc Ivan Perisic váltja Kubát.
82. perc Mats Hummels műti meg Müllert, sárga.
Lewandowski Uwe Seeler és Roland Wohlfahrt után immáron a harmadik játékos, aki háromszor talál be egy Német Kupa-döntőben.
Eldőlt.
81. perc Neuer kivetődve fogja Grosskreutz keresztlabdáját. De nem! Kiejti Lukasz Piszczek elé, aki a kapunak háttal áll, majd megfordul, és gondolkodás nélkül azonnal honfitársa, Robert Lewandowski fejére emel jobbal, aki az újra lemaradó Boateng mellől a bal sarokba fejel, két lépésről. 52
81. perc Kagava helyett Sven Bender, erősíti középpályája munkás részét Klopp.
78. perc Ismét a kis gall villan meg, jobbal lő kapura a 16-os bal sarkától, de Langerak előredőlve véd.
75. perc Némi unalom után Franck Ribéry két parádés csel utén ballal kilövi 16-ról a jobb alsót. 4–2
71. perc Lahm lő jobbal a 16-os jobb csücskétől jócskán a léc fölé.
70. perc Bastian Schweinsteiger felvágja Lewandowskit, sárga.
69. perc Alabát Diego Contento váltja a védelem bal oldalán.
68. perc A kontrából pedig Ribéry ad be balról, Gomez az ötösről a lécre fejel.
68. perc Megalázó cseleket és passzokat villogtat a Dortmund. Az egyik ilyennel Lewandowski lő balról, kiszorított helyzetből, de Neuer vetődve véd.
A Bayern-főnök, Uli Hoeness nagyon szenved a lelátón.
A gólpassz Schweinsteiger lába között gurult a lengyelhez.
58. perc És jól támad: egy kontra során Grosskreutz játszik a 16-os bal oldala elől középre Robert Lewandowskinak, akit teljesen üresen hagynak, és a lengyel jobbal, kissé jobbról hét méterről kilövi a jobb felsőt. 41
58. perc Stabilan védekezik a Dortmund.

Bastian Schweinsteiger hatodik Német Kupáját nyerheti meg, ennyit csak Oliver Kahn nyert csak.

A Dortmund lehet az ötödik német duplázó. A Bayern már nyolcszor is megtette.

55. perc Gündogan teker balról a kapus elé, Neuer előtt Schweinsteiger szabadít fel, kissé kacskán.
52. perc Ilkay Gündogan emeli a 19 méteres szabadrúgást centikkel a jobb sarok mellé, félmagasan.
52. perc Holger Badstubernek elgurul, kis híján lerúgja Kuba fejét. Minimum sárga.
49. perc Langerak ment a 16-osról messze kifutva lábbal Robben elé, aki Gomezhez passzol, őt meg Szubotics szereli becsúszva.

Arjen Robben a második német futballista, aki két büntetőt is lőhetett a Német Kupa döntőjében. A bayernes Dieter Brenninger volt az első.

A kényszerszünetben összevész Gomez és a játékvezető.
46. perc Elkezdődött a második félidő, miután eloszlott a füstköd a pálya fölött. Van piró bőven a németeknél is.
  Thomas Müller be, Luiz Gustavo le.
Langerak kint marad, és melegít tovább.
45. perc Félidő.
45. perc Robert Lewandowski is betalál, 31! Egy hosszú előreívelést a lengyel csatár fejel le Kagavának, a japán ballal a 16-os elől laposan visszaadja a feladónak, aki nyolc méterről, kissé jobbról Neuer lába között a kapuba talál. Neuer ebbe is beleért...
Öt perc a ráadás.
Hummels ugyebár egykori bayernes.
41. perc Mats Hummels jobbal a bal alsóba lő. Neuer még beleért, de bent van. 21
40. perc Újabb büntető: Kuba, azaz Blaszczykowski cselez az ötös jobb oldala előtt egy Kagaváról lecsorgó labdával, de érkezik Jerome Boateng, és elkaszálja.
38. perc Ismét Robben ugratja ki a balon Gomezt, ballal, Langerak vetődik ki bátran, és felszedi a labdát. Szabályosan.
34. perc Weidenfeller le, a fiatal ausztrál, Mitchell Langerak be.
33. perc Gomez teszi ki balra Ribérynek, aki középre gurít, onnan Lahm nyolc méterről lő, és a labda a kapuban kötött volna ki, ha az előtte lévő Hummels nem blokkol ballal nagyot.
29. perc Szubotics hibázik, így Gomez 14 méterről, jobbról lőhet, de jobbal a léc fölé bombáz pár méterrel.
Langerak pedig elkezdett még intenzívebben melegíteni.
Weidenfeller majd felrobban a méregtől. Pedig nagyot hibázott, talán jobb lett volna, ha lecserélik, és akkor ő az önfeláldozó hős.
25. perc Arjen Robben ballal a bal alsóba gurít, a kapus a másik irányba ugrott. 11
23. perc Gomez ugrik ki a balon Bastian Schweinsteiger passzával, és alighogy beér a 16-os bal sarkán belülre, Roman Weidenfeller elkaszálja. Pedig a csatár kifelé tartott. Sárga a kapusnak és büntető.
Na ja, ő csak 8.5 milliót ér...
18. perc David Alaba emel csúnyán ballal a kapu fölé a 16-os bal sarkáról.
A dortmundi keret összértéke 191 millió euró, a münchenié 361 millió.
16. perc Franck Ribéry kavargat a balon a 16-oson belül, de csak addig, amíg oda nem ér Neven Szubotics.
15. perc Manuel Neuer menti fejjel a 16-os előtt Sebastian Kehl hosszú labdáját.
2008-ban Luca Toni góljával verte meg a Német Kupa-döntőben a München a Dortmundot.
13. perc Mats Hummels menti előbb a szögletet, majd Toni Kroos szabadrúgását.
11. perc Weidenfeller leveszi kesztyűjét, és kiköti nadrágkötőjét, majd iszik. Cseréje, Mitchell Langerak bőszen melegít, a tömeg fütyül. Weidi végül folytatja.
8. perc Robben ugratja ki a jobbon ballal Gomezt, aki elé kivetődik az ötös jobb sarkára önfeláldozóan Roman Weidenfeller kapus, és szögletre ment. Ebbe belesérül, mármint az ütközésbe, ápolás.

Kagava minden idők leggyorsabb kupadöntős gólja, Michael Ballackkal holtversenyben.

3. perc Vezet a Dortmund! Luiz Gustavo rossz hazaadását éri be a 16-os jobb oldalánál Jakub Blaszczykowski, középre gurít, ahonnan a búcsúzkodó Kagava Sindzsi 12 méterről a kapu közepébe lő. 10
2. perc Philipp Lahm jobb oldali beadását Mario Gomez teszi a rövid sarok mellé az ötös rövid sarkától.
A dortmundiak sárgában, a bajorok vörösben.
1. perc A Bayern kezdi a döntőt.
A mérkőzésre közel egymillió jegyigénylés futott be.
A prémium: 1.3 millió euró a keretnek itt, 100 ezer euró per kopf ott.
A kispadon: Langerak, F. Santana, Leitner, Götze, Perisic, Bender, L. Barrios itt, Butt, Rafinha, Contento, Pranjics, Timoscsuk, Olic, Th. Müller ott.
A kezdők: Weidenfeller – Piszczek, Szubotics, Hummels, Schmelzer – Gündogan, Kehl – Blaszczykowski, Kagava, Grosskreutz – Lewandowski itt, Neuer – Lahm, J. Boateng, Badstuber, Alaba – Luiz Gustavo, Schweinsteiger – Robben, Kroos, Ribéry – Gomez ott.

Klopp legnagyobb hiányzója a válogatott védő, Patrick Owomoyela, kollégája nem számíthat a két döntőben a két védőre, Brenóra és Daniel van Buytenre.

„Egy ilyen mérkőzésen számtalan dolog dönthet – mondta a Bayern trénere, Jupp Heynckes. – Természetesen felkészültünk abból, hogy hogyan lehet megverni a Dortmundot. Nagyon magabiztos vagyok! A BL-finálét nem tudom kitörölni a játékosok fejéből, de a Német Kupa megnyerése is fontos számunkra. Ezért most csak erre koncentráltunk, aztán ha ez meglesz, ráérünk aggódni a BL-döntő miatt."

„A kupadöntő mindig különleges – vallott a dortmundiak mestere, Jürgen Klopp, aki hatalmas rajongója a Német Kupának. – Az első a második ellen küzd most, így most számomra ez olyan, mint az FA-kupa-döntő a Wembley-ben. Kiváló kondícióban vagyunk, szeretnénk duplázni. Mi játsszuk a focit, mégpedig azért, hogy győzzünk."

A Dortmund lett 2012 német bajnoka a Bayern előtt, megvédve címét.
A billentyűknél: B. J.
Köszöntjük kedves olvasóinkat a Borussia Dortmund–Bayern München Német Kupa-döntő online közvetítésében!
NÉMET KUPA, DÖNTŐ
Borussia Dortmund–Bayern München 5–2 (3–1)
Berlin, Olimpiai Stadion, 77 500 néző. V: Gagelmann
Borussia Dortmund: Weidenfeller (Langerak, 34.) – Piszczek, Szubotics, Hummels, Schmelzer – Gündogan, Kehl – Blaszczykowski (Perisic, 84.), Kagava (S. Bender, 81.), Grosskreutz – Lewandowski. Edző: Jürgen Klopp
Bayern München: Neuer – Lahm, J. Boateng, Badstuber, Alaba (Contento, 69.) – Luis Gustavo (Th. Müller, a szünetben), Schweinsteiger – Robben, Kroos, Ribéry – Gomez. Edző: Jupp Heynckes
Gólszerző: Kagava (3.), Hummels (41. – 11-esből), Lewandowski (45., 58., 81.), ill. Robben (25. – 11-esből), Ribéry (75.)

A Nemzeti Sport digitális formában - az e-újságért kattintson ide!

2014.09.13 15:02:18

Német labdarúgás nemzetisport.hu

A Stuttgartnak momentumai sem nagyon voltak a félgőzzel is biztosan nyerő Bayern ellen • Szalaiék ikszeltek.

2014.08.30 14:11:52

Lewandowski találatával vezetett a Bayern, de Höwedes mázlis góllal egyenlíteni tudott.

2014.08.30 09:56:56

Guardiolának Neuert kell kapuba állítania, ha nyerni akar • Bemutatkozhat új csapatában Di María és Eto’o is.

2014.08.29 20:18:09

Három nullára is vezettek Augsburgban Reusék, de a végén majdnem egyenlítettek a hazaiak.