Bayern-siker, Huszti-rekordbeállítás, Lewandowski a gólkirály

2014.05.10. 17:36
Senki sem maradt ki a szokásos idényvégi sörfürdőből (Fotó: Reuters)
A német labdarúgó Bundesliga 34., záró fordulójában eldőltek az európai kupahelyeket és a kiesést jelentő kérdések: a hatalmas fölénnyel bajnok Bayern München és a simán második Borussia Dortmund mögött a Schalke lett a harmadik, a Leverkusen a negyedik. Európa-ligát érő helyre ért oda a Wolfsburg, a Mönchengladbach és a Mainz, osztályozót játszik a Hamburg, kiesett a Nürnberg és a Braunschweig. Gólkirály a dortmundi, a nyáron a Bayernbe igazoló Robert Lewandowski 20 találattal.

Az élen már réges-rég eldőltek a kérdések, az új, piros-kék csíkos mezében játszó Bayern számára az volt a tét, hogy 90 pontig jut-e (tavaly 91-gyel nyerte meg a Bundesligát), a Dortmund pedig a hetvenes határt ostromolta. A legerősebb összeállításában pályára lépő Bayern a szünetben még 0–0-ra állt a Stuttgart ellen (Pep Guardiola pedig elővigyázatosságból lecserélte a lesántikáló Schweinsteigert), a Dortmund pedig Lewandowski és Jojics gyors egymásutánban érkező góljaival 2–0-ra vezetett Berlinben.

…44. Szalai (Schalke) 7 gól

A Bayern a 92. percben Claudio Pizarro góljával aztán kigyötörte a sikert, a Dortmund pedig lemásolta az első félidőt, a másodiknak is a hajrájában vágott két gólt, közte egy újabb Lewandowski-találattal. Robert Lewandowski így 20 góllal megszerezte a gólkirályi címet a Bundesligában, Mario Mandzukic (18) és Josip Drmic (17) előtt.

Lewandowski második góljával a kanadai táblázaton is az élen végzett (31 pont, 20 gól + 11 gólpassz) Marco Reus (16 + 14) és Roberto Firmino (16 + 11) előtt. Huszti Szabolcs a 15. helyen zárt (10 + 9).

Pizarro gólja

Hertha–Dortmund 0–4

HARC A KUPAHELYEKÉRT

A harmadik, automatikus BL-helyért és a negyedik, BL-selejtezőt érő pozícióért még többen izgulhattak az utolsó forduló előtt. A Schalkénak egy pont kellett a fix bronzéremhez, és a Szalai Ádámmal a kezdőben felálló (Klaas-Jan Huntelaar sárga lapok miatti eltiltását töltötte) gelsenkircheniek a kieső helyen álló Nürnberg ellen gyorsan vezetést is szereztek Joel Matip fejesével. A félidőben már nyugodtan pihenhetett a Schalke, mivel Roman Neustädter találatával a szünet előtt megduplázta előnyét. A hajrában Julian Draxler növelte háromra a fórt, aztán jött még egy gólváltás, a Schalke könnyed győzelemmel zárta az évet, és ünnepelhette a bronzérmet. Szalai Ádámot a 72. percben lecserélték, a magyar center a szezonban 28 mérkőzésen lépett pályára, 7 gólt szerzett, és 3 gólpasszt adott.

Huszti beállította gól- és pontrekordját (Fotó: Reuters)

A Leverkusen a 3. hely helyett hátrafelé tekintgethetett, főleg, hogy hátrányba került a Werder ellen, ám Gebre Selassie góljára Ömer Toprak válaszolni tudott – igaz, mivel a szünetben a rivális Wolfsburg Kevin de Bruyne révén vezetett, 45 perc után a „farkasok" álltak BL-selejtezőt érő helyen.

A kezdeményezés a dél-koreai Szon Hung Min fejesével került vissza a Leverkusenhez, a Wolfsburgnak ettől kezdve nem volt elég az, hogy tette, amit tennie kellett, brémai gólért kellett drukkolnia. Hiába drukkolt (így hiába nyert), a Leverkusen megőrizte előnyét, így odaért a BL-selejtezős pozícióra. A Wolfsburg az Európa-ligában indulhat, csakúgy, mint a Mönchengladbach.

A KÖZÉPMEZŐNYBEN

A már tét nélküli Hannover–Freiburg összecsapáson a házigazdák Huszti Szabolcs 17 méteres, rövid fölső sarokba tekert szabadrúgásával szereztek vezetést közvetlenül az első félidő lefújása előtt. Huszti tizedik gólját szerezte meg a 2013–2014-es Bundesliga-szezonban, tíz góllal és kilenc gólpasszal állt a kanadai táblázaton. Mindkettő csúcsbeállítás – Huszti 10 gólt szerzett a Hannoverben a 2007–2008-as idényben, és 19 pontot (9 gól + 10 gólpassz) a 2012–2013-asban. Huszti a szezon „laprangsorában” is előkelő helyen végzett, 4. lett (10 sárga és 1 piros lap).

A második félidőben beindult a gólgyártás, az egyenlítő freiburgi gólra a csereként beálló Artjoms Rudnevs „kontrázott rá”, a vendégek még egyszer egalizáltak, de egy újabb csere, Edgar Prib eldöntötte a találkozót, 3–2-re győzött a Hannover.

A Hoffenheim lazán lepöckölte a sereghajtó Braunschweiget, megpecsételve annak sorsát, az Augsburg kitűnő szezont zárt a Frankfurt legyőzésével.

HARC A KIESÉS ELKERÜLÉSÉÉRT

A legnagyobb kérdés az volt, megmenekül-e a közvetlen kieséstől a Bundesliga alapkövének – és egyetlen még sosem kieső csapatának – számító Hamburger SV, vagy az idei játékoskeret történelmi szégyent hoz a klubra. A lehető legrosszabbul kezdődött a délután a HSV-nak, a Mainz már a 7. percben előnybe került, ám Lasogga gyorsan felelt, ráadásul a Nürnberg hátrányban volt Gelsenkirchenben, és a Braunschweig is vesztésre állt a Hoffenheim otthonában – a félidei eredmények alapján maradt a HSV, Nürnberg, Braunschweig sorrend, ami az utóbbi kettő kiesését jelentette.

A HSV a második félidőben ismét futhatott az eredmény után, ám sem a Nürnberg, sem a Braunschweig nem tudott újítani. A Nürnberg és a Braunschweig így búcsút intett a Bundesligának, a HSV osztályozót játszhat a Bundesliga 2. harmadik helyezettjével. A pótvizsga előjelei nem a legjobbak: a hamburgiak (ugyanúgy, mint a Nürnberg és a Braunschweig) elveszítették a legutóbbi öt bajnoki mérkőzésüket...

Az 1. FC Köln már feljutott a második ligából, a Bundesliga 2. utolsó fordulója előtt a Paderborn áll az automatikus feljutó 2. helyen, a Greuther Fürth pedig a 3. pozícióban van – vasárnap kiderül, melyik csapat lesz a HSV ellenfele az osztályozón.

NÉMET BUNDESLIGA
34. (UTOLSÓ) FORDULÓ
Augsburg–Eintracht Frankfurt 2–1 (Klavan 29., Hahn 80., ill. Joselu 15.)
Bayer Leverkusen–Werder Bremen 2–1 (Toprak 33., Szon Hung Min 53., ill. Gebre Selassie 21.)
Bayern München–VfB Stuttgart 1–0 (C. Pizarro 92.)

Hannover 96–Freiburg 3–2 (Huszti 45+1., Rudnevs 65., Prib 80., ill. Schmid 50., Zulechner 78.)
Hertha BSC–Borussia Dortmund 0–4 (Lewandowski 41., 81., Jojics 44., Mhitarjan 82.)
Hoffenheim–Eintracht Braunschweig 3–1 (Rudy 15., Firmino 64., Volland 70., ill. Hochscheidt 88.)
Mainz 05–Hamburger SV 3–2 (Soto 7., Malli 65., Okazaki 82., ill. Lasogga 12., Ilicevic 84.)
Schalke 04–Nürnberg 4–1 (Matip 6., Neustädter 45., Draxler 75., Obasi 92., ill. Drmic 91.)
Wolfsburg–Borussia Mönchengladbach 3–1 (De Bruyne 30., Perisic 68., Knoche 81., ill. Kramer 64.)

18. Braunschweig 34 6 7 21 29–60 –31 25
A bajnok Bayern, a 2. Dortmund és a 3. Schalke a BL csoportkörébe kvalifikálta magát. A 4. Leverkusen a BL-selejtező rájátszáskörében kezd. A Wolfsburg az Európa-liga csoportkörébe kvalifikált, a Mönchengladbach az El rájátszáskörében, a Mainz az El 3. selejtezőkörében rajtol. Osztályozós a Hamburg, kiesett a Nürnberg és a Braunschweig.

A német Bundesliga bajnoka, 2013–14: az FC Bayern München (Fotó: Reuters)

A 2013–14-es szezon gólkirálya: Robert Lewandowski, Borussia Dortmund (Fotó: bvb.de)