A Bayern a forduló nyertese, pedig nincs is Németországban

2013.12.21. 17:35
A dortmundi Südtribüne pazar élőképe (Fotó: Imago)
A Bayern München a marokkói klubvilágbajnokságon szerepel, de a német labdarúgó Bundesliga 17. fordulójában így is minden eredmény a rekordbajnoknak kedvezett: a Borussia Dortmund hazai pályán 2–1-re kikapott a Herthától, míg a Bayer Leverkusen Brémában maradt alul 1–0-ra.

A héten alapításának 104. évfordulóját ünneplő Dortmund gyenge bajnoki formában fogadta az ősz meglepetéscsapatát, hiszen a Bundesligában legutóbbi öt meccséből csak egyet nyert meg Jürgen Klopp együttese. Az újonc Hertha az év utolsó mérkőzésén elért jó eredménnyel kívánta feltenni a koronát 2013-as teljesítményére.

Ennek ellenére gyors hazai góllal kezdődött a találkozó, a fővárosiak kapujában debütáló, 18 éves Marius Gersbeck sem tudta javítani a védelem hibáját, túl messzire merészkedett gólvonalától, amit Marco Reus könyörtelenül kihasznált. 1–0

A Herthát megzavarta a gól, a BVB perceken belül többször is növelhette volna előnyét, de nem élt a lehetőséggel, védelmi hibáinak köszönhetően pedig visszahozta a vendégeket a meccsbe.

A 23. percben Durmtól csente el a labdát Allagui, precízen Ramos elé tálalt, aki közelről nem hibázott (1–1), és 11. bajnoki góljával utolérte a góllövőlista élén Lewandowskit is. A Dortmund komoly erőket mozgósított az újabb gól érdekében, a szünet előtt mégis a Hertha került előnybe. A 45. percben Sarr ajándékozott utolsó emberként egy ziccert Allaguinak, aki Weidenfellert is kicselezte, és elhelyezte az üres kapuban a berliniek vezető gólját. 1–2

A második félidőre Klopp átszervezte védelmét, lehozta a bizonytalan Sarrt, behozta Piszczeket, és középre tolta Grosskreutzot, aki igazi jolly joker a csapatban, szinte minden poszton szerepelt már.

A Hertha taktikusan őrizte előnyét, kihúzta a hazaiak Reus által vezetett támadásainak méregfogát. A találkozó elején kissé zavarodott Gersbeck teljesítménye feljavult, több bravúrt is bemutatott a Hertha kapujában.

A Borussia fölénye a mérkőzés végéig meddő maradt, a maratoni (bő hétperces) hosszabbítás sem hozott újabb gólt, így Jürgen Klopp legénysége keserű szájízzel zárhatja a 2013-as évet a német bajnokságban: utóbbi hat mérkőzésén a szerezhető tizennyolcból csak négy pontot gyűjtött be a Dortmund. A Hertha ezzel szemben kiválóan zárta a félévet, újoncként a tavasszal is harcban lehet az Európa-ligát erő helyekért.

A vereségre nem gyógyír, de a Borussia Dortmund ultrái újabb remek óriás élőképpel álltak elő, tisztelegve a klub alapító atyái (a BVB-t 1909. december 19-én alapították) előtt.

A TÖBBI PÁLYÁN...

A klubvilágbajnokságon döntőt vívó Bayern München számára minden tökéletesen alakult, nem elég, hogy botlott a Dortmund, a Bayer Leverkusennek sem jött össze a karácsony előtti forduló. A leverkuseniek Brémába látogattak, és a 74. percben kerültek hátrányba: egy kontra végén a felfutó Santiago García talált be, eldöntve a mérkőzést. Ha a Bayern megnyeri elmaradt mérkőzését a Stuttgart ellen, tíz ponttal meglép.

Az eltiltását töltő Huszti Szabolcs nélkül felálló Hannover jött, látott, és vesztett, ahogy idegenben már megszokhatta. A hannoveriek gyalázatosan szerepelnek vendégként, eddig nyolcból nyolc vereség a mérlegük a 2013–14-es bajnoki szezonban – ezúttal az otthon még nyeretlen Freiburg verte el őket Admir Mehmedi duplájával, a szépítés már későn jött.

A Hamburg Hakan Calhanoglu góljával megszerezte a vezetést a Mainz ellen, de a mainziak a szünet után fordítani tudtak: előbb Okazaki Sindzsi lépett ki, és egalizált, majd Nicolai Müller a japán támadó passzából megszerezte a második vendéggólt. Az egyenlítés feladata Rafael van der Vaartra várt, a holland szezonbeli hetedik találatát szerezte meg. A végén mégis a Mainz nevetett, a remekül játszó Okazaki döntött.

A kiesés elől menekülő Braunschweig nagyon fontos sikert aratott, az újonc a Hoffenheimet győzte le Torsten Oehrl tizenegyesgóljával úgy, hogy a hajrában emberhátrányt is kihúzott.

Az egész ősszel borzalmasan balszerencsés Nürnberg ma is átkozhatta a balsorsot: a Schalke ellen az első félidőben szerzett góljukat les miatt nem adták meg (véleményes volt, de inkább nem volt les...), majd a másodikban a szezon során tizenhatodszor is eltalálták a kapufát. A Schalke ötlettelenül darált, Szalai Ádám – aki mostani bevetésével a gelsenkircheniek mind a tizenhét őszi bajnokiján szerephez jutott – veszélytelen volt, a döntetlen miatt inkább a Nürnberg lehet elégedetlen. Szalai gyenge, ötös osztályzatot kapott a helyi WAZ-tól, mely eléggé „lehúzta” a csatár teljesítményét.

BUNDESLIGA, 17. FORDULÓ
Borussia Dortmund–Hertha BSC 1–2
(Reus 7., ill. A. Ramos 23., Allagui 45.)

Werder Bremen–Bayer Leverkusen 1–0 (S. García 74.)
Freiburg–Hannover 2–1 (Mehmedi 25., 36., ill. Bittencourt 90.)
Hamburg–Mainz 2–3 (Calhanoglu 21., Van der Vaart 79., ill. Okazki 47., 93., N. Müller 50.)
Eintracht Braunschweig–Hoffenheim 1–0 (Oehrl 29. – 11-esből)
Nürnberg–Schalke 04 0–0