Újabb trófea került a Barcelona vitrinjébe

2011.08.26. 20:29
Az elején még veszélyes volt a Porto (Fotók: Reuters)<br />
A labdarúgó Európai Szuperkupa-mérkőzésen a BL-győztes Barcelona 2–0-ra legyőzte az Európa-liga-győztes Portót. A találkozó 39. percében a tegnap Európa legjobbjának is megválasztott Lionel Messi volt eredményes, majd az Arsenaltól szerződtetett Cesc Fabregas is betalált a 87. percben.

A Porto eddig három alkalommal játszott a Szuperkupáért, ám csak 1987-ben tudta megnyerni. A 2003-as és 2004-es kudarc után ezúttal újabb vereséget szenvedett. Igaz, a Barcelona ellen nem éppen az Európa-liga legutóbbi kiírásának győztese számított esélyesnek...

EDDIGI GYŐZTESEK

5 alkalommal: Milan

4: Barcelona

3: Ajax, Liverpool

2: Anderlecht, Juventus, Valencia

1: Manchester United, Dinamo Kijev, Nottingham Forest, Aston Villa, Aberdeen, Porto, Steaua Bucuresti, Mechelen, Parma, Chelsea, Lazio, Galatasaray, Real Madrid, Sevilla, Zenit, Atlético Madrid

Ennek ellenére meglepően jól kezdett a portugál csapat, egyértelműen jobban játszott katalán ellenfelénél. Hulk szabadrúgása, majd Joao Moutinho bal alsó sarokba tartó lövés (amit Victor Valdés védett) egyaránt veszélyt jelentett az első negyedórában.

A kezdeti portói fölény után elsősorban a mezőnyben kiegyenlítetté vált a mérkőzés képe. A Barcelona kezdett magára találni, de igazán nagy helyzetet nem alakított ki. Ekkor azonban a Porto kisegítette a gránátvörös-kékeket, egészen pontosan Guarín pöckölte kapusa felé a labdát, az éppen visszagyalogoló Lionel Messi azonban pont arra járt. Az aranylabdás támadó ezután okosan elvitte a labdát Hélton kapus mellett, és az üres kapuba lőtt. 1–0

A vezető gól megszerzése jót tett a Barcelonának, a BL-címvédő a második félidőben már magabiztosan játszott, egyértelműen irányította a mérkőzést. A győzelmet biztossá tévő találatot azonban egészen a mérkőzés hajrájáig nem tudta megszerezni.

A 87. percben aztán a csereként beálló Cesc Fabregas megszerezte első gólját a Barcában, miután mellel remekül átvette Messi indítása után a labdát, majd levegőből a léc alá bombázott. 2–0

A Barcelona az újabb kupát és Fabregas első barcás gólját ünnepelhette

Az egyébként jól játszó Porto játékosai közül nem mindenki tudta feldolgozni a kudarcot, így ketten is idő előtt mehettek zuhanyozni. A portugálok végül kilencen fejezték be a mérkőzést.

Pep Guardiola lett a hatodik edző (és az első spanyol), aki két Európai Szuperkupát is nyert. Amióta (11 éve) pedig az UEFA-kupa/Európa-liga győztese szerepel az Európai Szuperkupában, hat alkalommal fordult elő, hogy nem a BL-győztes nyerte meg a párharcot. Ez a szám most nem növekedett tovább.

BARCELONA–PORTO 2–0

EURÓPAI SZUPERKUPA
BARCELONA (spanyol)–PORTO (portugál) 2–0 (1–0)
Barcelona: Víctor Valdés – Daniel Alves, Abidal, Mascherano, Adriano (Busquets, 63.) – Iniesta, Xavi, S. Keita – Messi, Villa (A. Sánchez, 60.), Pedro (Fabregas, 80). Vezetőedző: Pep Guardiola
Porto: Hélton – Fucile, Sapunaru, Rolando, Otamendi – Joao Moutinho, Souza (Fernando, 77.), Guarín – C. Rodríguez (Varela, 68.), Hulk, Kléber (Bellushci, 77.). Vezetőedző: Vítor Pereira
Gólszerző: Messi (39.), Fabregas (87.)
Kiállítva: Rolando (85.), Guarín (90.)
1. perc: A Barcelona kezdte a mérkőzést.
A katalánok nyolcadik alkalommal mérkőznek meg a trófeáért, és eddig háromszor (1992, 1997, 2009) nyerték meg.
5. perc: Guraín lövése elakadt Abidal kezében, így szabadrúgás következhet a Portónak mintegy 20 méterről.
6. perc: Hulk lövése fölé szállt.
8. perc: Joao Moutinho bal alsó sarokba tartó lövését védte bravúrral Valdés.
A Porto három alkalommal játszott a Szuperkupáért, ám csak 1987-ben tudta megnyerni. 2003-ban és 2004-ben vereséget szenvedett.
11. perc: Védelmi hiba után Pedro kapura emelt, fölé.
12. perc: Hulk lefordult két Barca-játékosról, majd néhány biciklicsel után élesen a jobb alsó sarok mellé lőtt.
15. perc: Hulk 18 méteres szabadrúgása kipattant a sorfalról.
Az elmúlt percekben mezőnyjáték folyt a pályán, egyik csapat sem veszélyeztetett.
24. perc: Hulk csavarását Valdés a mezőnybe ütötte.
25. perc: Hulk remek csel után beadott a jobb oldalról, és bár labdájára Valdés rosszul mozdult ki, a védők kisegítették.
29. perc: Messi remek szóló után Villához passzolt volna, de indításába beleértek, így Héltoné lett a labda.
30. perc: A mérkőzés első sárga lapját Cristiano Rodríguez kapta, mert felrúgta Dani Alvest.
31. perc: Egyelőre kiválóan működik a Porto lescsapdája. Ezúttal Messi esett bele.
A katalánok mestere, Pep Guardiola lehet a hatodik edző, aki másodszor nyeri meg a kupát. Eddig Sir Alex Ferguson, Carlo Ancelotti, Arrigo Sacchi, Louis van Gaal és Raymon Goethals tudott duplázni.
37. perc: Xavi kapott labdát a tizenhatos előterében, keresztléc alá tartó lövését Hélton szögletre tolta.
39. perc: Messi az ajándékba kapott labdával egy az egyben törhetett kapura. Kicselezte Héltont, majd 10 méterről a kapuba emelt. 1–0!
Érződött a Barcelona játékán, hogy megnyugtatta Messi gólja, a Porto az utóbbi időszakban inkább a védekezésre fektette a hangsúlyt.
45. perc: Véget ért az első félidő.
46. perc: Elkezdődött a második félidő.
51. perc: Iniesta kapott sárga lapot labdaelrúgásért.
52. perc: Moutinho veszélyes lövéssel hívta fel magára a figyelmet, ami után szögletet végezhetett el a Porto.
53. perc: Guarín 30 méterről próbálta bevenni a Barcelona kapuját, Valdés nagy bravúrral hárított.
56. perc: Messi remek passzal ziccerbe hozta Villát,aki öt méterről a kapusba lőtt.
60. perc: A Porto végezhetett el egy szögletet, amiből a Barcelona vezetett egy villámgyors kontrát, de Hélton az utolsó pillanatban tisztázni tudott.
61. perc: David Villát Alexis Sánchez váltotta.
63. perc: Újból cserélt a Barcelona, ezúttal Adriano helyére Busquets érkezett.
65. perc: Rolando kapott sárga lapot Messi lerántásáért.
68. perc: Cserél a Porto is, Rodríguez helyén Varela folytatja a mérkőzést.
73. perc: Zavar a Barcelona védelmében. Egy hosszú indításra rosszul mozdult ki Valdés, Mascherano átfejelte fölötte a labdát, de Abidal még menteni tudott Hulk elől.
75. perc: Alexis Sánchez veszélyeztetett, lövése jócskán elkerülte a kaput.
79. perc: Guarín buktatta Abidal a tizenhatoson belül, a bíró azonban nem ítélt tizenegyest a Porto javára.
80. perc: Pedro helyett Fabregas folytatta.
82. perc: Guarín sárga lapot érően buktatta Fabregast.
85. perc: Tíz emberre fogyatkozott a Porto, miután Rolando megkapta a második sárga lapját is Messi buktatásáért.
87. perc: Fabregas a Messitől kapott zseniális átadás után az ötösről a léc alá tüzelt, amivel megszerezte a Barcelona második gólját. 2–0!
90. perc: Guarín egyből piros lapot kapott, mert hátulról, páros lábbal elkaszálta Mascheranót, aki azért alaposan eljátszotta a nagy halált.
90. perc: 3 percet hosszabbított a játékvezető.
92. perc: Iniesta egy csellel elfektette a védőjét, majd 15 méterről lőtt, Hélton nagy bravúrral védett.
93. perc: Vége a mérkőzésnek.
A Barcelona összességében megérdemelt győzelmet aratott a Porto felett, és hódította el az Európai Szuperkupát. A gólokon Messi és Fabregas osztozott, a meccs végére kilenc emberre fogyatkozó Porto becsületesen küzdött, de nem járt sikerrel.