U20-as vb: a Brazíliát legyőző Szerbia a világbajnok

2015.06.20. 09:30
Szerb gólöröm a brazilok elleni U20-as vb-döntőben (Fotó: AFP)
Szerbia nyerte meg az Új-Zélandon rendezett U20-as labdarúgó-világbajnokságot, miután a döntőben hosszabbítás után 2–1-re legyőzte Brazíliát. A bronzéremért vívott találkozón Mali 3–1-re megverte Szenegált.
MERVÓNÁL SENKI SEM SZERZETT TÖBB GÓLT

Az új-zélandi vb-n Mervó Bence és Viktor Kovalenko is ötször volt eredményes, ám az ukrán adott két gólpasszt, ezért ő lett a torna gólkirálya.

A legjobb játékosnak a mali Adama Traorét, a legjobb kapusnak a szerb Predrag Rajkovicsot választották meg.

A legsportszerűbb csapatnak Ukrajnát látták az illetékesek.

Fájó szívvel nézhettük az aucklandi finálét, hiszen Brazília (a csoportkörben) és Szerbia (a nyolcaddöntőben) is csak nagy nehézségek árán tudta legyőzni a magyar válogatottat. A brazilok kettő, a szerbek három hosszabbításos mérkőzést játszottak az egyenes kieséses szakaszban a döntőig vezető úton, ennek ellenére kifejezetten jó iramú játékot hozott az aranymeccs. A brazilok valamivel aktívabbak voltak, a 70. percben azonban déli szomszédaink szerezték meg a vezetést Sztanisa Mandics góljával, szépen kijátszott akció végén. 0–1

Gyorsan jött rá a válasz, mégpedig a csereként beálló Andreas Pereirától, aki a bal oldalról betörve kicselezte az útjába kerülő védőket, majd a hosszú alsó sarokba lőtt. 1–1

MALI MÁSODSZOR BRONZÉRMES
A harmadik helyért két afrikai válogatott küzdött. Mali 3–1-re nyert a második félidőben végig emberhátrányban játszó Szenegál ellen, amely bő negyedórával a vége előtt még 1–0-ra vezetett. Mali a második érmét szerezte meg az U20-as vb-ken, 1999-ben szintén harmadik lett.

Több találat nem született a második félidőben, azaz sorozatban a negyedik U20-as vb-döntőben is jött a hosszabbítás.

Sokáig a túlórában sem változott az állás, mígnem a 117. percben Nemanja Makszimovics kilépett a brazil védők közül a leshatáron, és Jean alatt a kapuba gurított. 1–2

Az önálló Szerbia először lett U20-as világbajnok, 1987-ben a Robert Jarni, Zvonimir Boban, Robert Prosinecki, Predrag Mijatovics és Davor Suker nevével fémjelzett (az említett húzóneveket tekintve zömmel horvátokból álló) társaság még Jugoszláviának szerzett aranyérmet.

Az ötszörös győztes brazilok negyedszer végeztek másodikként, vagyis nem sikerült befogniuk a ranglistát hat elsőséggel vezető Argentínát.

A torna történetében először fordult elő, hogy egy csapat úgy nyert aranyérmet, hogy mind a négy meccsét ráadásban (hosszabbításban és/vagy 11-esekkel) hozta az egyenes kieséses szakaszban. Szerbia esetében ez úgy néz ki, hogy a legjobb tizenhat között hosszabbítás után 2–1-re nyert a magyar válogatott ellen, míg a negyeddöntőben tizenegyespárbajban múlta fölül az Egyesült Államokat (0–0-t követően). A döntőbe jutásért rendezett meccsen 2–1-re verte meg Malit hosszabbításban, a fináléban pedig szintén hosszabbításban győzte le a brazilokat 2–1-re.