2019.09.16 17:09 Frissítve: 2019.09.16 17:38

Ismerik Erling Haalandot? Ha még esetleg nem találkozott a 19 éves játékos nevével, ne aggódjon, még biztosan fog! Édesapjának a karrierjét egy Manchester United-legenda tette tönkre, az övét egy másik MU-ikon indította el, már a Juventus is vitte volna, végül Szoboszlai Dominik csapattársa lett, lassan pedig egész Európa egyik legrettegettebb csatárává növi ki magát.

Szoboszlai Dominik (14) csapattársa, Erling Haaland (középen) lassan Európa egyik legrettegettebb csatárává válik
(Fotó: Getty Images)

MU-LEGENDA VETETT VÉGET APJA KARRIERJÉNEK

Az angol labdarúgás egyik nagy botránya volt, hogy Roy Keane, a Manchester United korábbi középpályása az életrajzi könyvében elismerte, szándékosan, egy korábbi sérelem törlesztése céljából talpalt bele 2001-ben Alf-Inge Haaland, a Manchester City játékosa térdébe. Haaland karrierjének gyakorlatilag véget vetett az incidens (bár a játékos utóbb azt mondta, krónikus térdproblémája így is fennállt), Keane-t előbb három, majd a könyv 2002-es megjelenése után újabb öt meccsről eltiltották.

A pályafutásának talán legjobb időszakát a Leedsnél töltő, védőként és középpályásként is bevethető futballista ezt követően érthetően nem rajongott Keane-ért, de igazából a Manchester Unitedért sem: „igazán nem kedvelem a Unitedet és ki nem állhatom a játékosait” – mondta korábban.

A NEM TÚL JÓ MINŐSÉGű VIDEÓ MEGTEKINTÉSÉT CSAK ERŐS IDEGZETŰ OLVASÓINK SZÁMÁRA AJÁNLJUK!

15 ÉVESEN MÁR FELNŐTTMECCSEN JÁTSZOTT – A HOFFENHEIM NEM KÉRT BELŐLE

Ehhez képeset fia, Erling „természetesen” egy Manchester United-legenda irányításával keltette fel először a figyelmet, kiváltképp a „vörös ördögökét”. Hogy még egy csavart adjunk a sztorinak, akkori edzője, Ole Gunnar Solskjaer ma már a manchesteri kispadon ül...

De kezdjük a történetünket korábbról. Az édesapjánál 16 centivel (178–194) magasabb, és magát inkább az ellenfél kapuja előtt otthonosan érző Erling Braut Haaland 2000. július 21-én Leedsben látta meg a napvilágot, de a pályafutását már Norvégiában, a Bryne FK utánpótlásában kezdte meg.

A 2015–2016-os idényben az együttes második számú csapatában 14 összecsapáson 18 gólig jutott, teljesítményével pedig kivívta, hogy 15 évesen, 2016. május 12-én felnőttmeccsen debütálhasson a másodosztályú gárdában.

Ebben a csapatban összesen 16 alkalommal lépett pályára bajnokin, gólt ezeken nem szerzett, közben pedig volt egy sikertelen próbajátéka a német élvonalbeli Hoffenheimnél is.

A Moldénál Ole Gunnar Solskjaer alatt robbant be (Fotó: vg.no)

MU-LEGENDA INDÍTOTTA BE A KARRIERJÉT – 21 PERC ALATT NÉGYET VÁGOTT AZ ÉLLOVAS OTTHONÁBAN!

A nagy váltásra 2017. február 1-jén került sor, amikor is a Molde FK bejelentette a szerződtetését. Az együttesben két hónappal később, egy kupamérkőzésen debütált, rögvest góllal vette ki a részét a Volda TI 3–2-es legyőzéséből.

A bajnokságban június 4-én, vagyis még 16 évesen kapta meg először a lehetőséget, a nagy akarásnak egy villámgyors sárga lap (65 másodpercet töltött a norvég élvonalban a pályára, amikor megkapta első figyelmeztetését) lett a „jutalma”. Két hónappal később már jobban szállt be, a 71. percben pályára lépve győztes gólt szerzett a Tromsö otthonában.

Solskjaer először 2017 szeptemberében, az Odds BK ellen állította a kezdőcsapatba, majd egyre gyakrabban szavazott neki bizalmat, ezt az évet két góllal zárta végül. Az igazi áttörésre pedig nem is kellett túl sokat várni, a következő kiírásban, 2018. július elsején az együttes a listavezető Brann otthonába látogatott, Haaland pedig olyat tett, hogy elakadt a megfigyelők lélegzete is!

Az első negyedórában mesterhármast szerzett, s a 21. percben tizenegyesből lőtt góljával beállította a 0–4-es végeredményt. Mindezt a helyszínen figyelte Tommy Möller Nielsen, az MU megfigyelője, aki tátott szájjal nézte a mesternégyest jegyző fiatal srácot, és alig győzött jegyzetelni a termetében és stílusában is Romelu Lukakura hasonlító fiatalemberről...

Rögvest a következő meccsen duplázott, remek játékával már a Juventus figyelmét is magára vonta, de végül maradt a Moldénál és a 2018-as kiírásban pedig az ezüstérmet szerző együttesben nem egészen 1600 játékperc alatt 12 gól és négy gólpassz ékesítette a statisztikai lapját.

MESTERNÉGYES A LISTAVEZETŐ OTTHONÁBAN – 21 PERC ALATT...

A Salzburgnak rendre jó szeme van a fiatalokhoz, ez például egy 2014-es kezdőcsapat!

9(!) GÓL AZ U20-AS VB-N – EGY MECCSEN!
Angliai születése ellenére végig a norvég korosztályos válogatottakat erősítette, az U15-ösök (4/4) és az U18-asok (6/6) után az U19-esek (6/6) között is megvolt a meccsenkénti egygólos mutatója, ráadásul itt kis túlzással egymaga vezette ki hazáját az Európa-bajnokságra!

Történt ugyanis, hogy az első selejtezőkörben négy góllal és egy góllal járult hozzá a továbbjutáshoz, majd az elitkörben 6–1-re(!) kikapott Norvégia Hollandiától. A következő meccsen Haaland korai duplájának nagyban köszönhetően 5–2-re legyőzték a rendező Németországot. A záró felvonáson az első félidőben két gólt vágott a skótoknak is, de erre az ellenfél a második félidő első felében négy(!) góllal felelt, és a 82. percig 4–2-es hátrányban voltak a norvégok. Jens Petter Hauge szépítése és Eman Markovic egyenlítése után a 91. percben Haalandon volt a sor, ha berúgja a megítélt büntetőt, akkor csapata kijut az Európa-bajnokságra, ha nem, akkor a németek örülhetnek. „Természetesen” berúgta, így mesterhármassal zárt. A kontinensviadal már nem alakult ennyire fényesen a számára, a későbbi két döntőssel (Portugália, Olaszország) egy csoportba kerülő norvégok a finneket megverték, az ezüstérmes olaszok ellen pedig ikszeltek, de végül nem jutottak tovább. Ez utóbbi meccsen Haalandé volt a norvég gól.

A csoport harmadikjaként viszont Norvégia játszhatott az U20-as világbajnokságon való részvételért, az elmúlt években utánpótlás-nevelő nagyhatalommá váló Anglia ellen pedig a végjátékban szerzett három találattal 3–0-ra nyert is. Itt nem kezdett jól az északi nemzet, Uruguaytól 3–1-re, Új-Zélandtól 2–0-ra kikapott, így abban reménykedhetett, hogy egy nagy győzelemmel a négy legjobb csoportharmadik közé beverekedheti magát. Ezt viszonylag simán abszolválta, Haaland kilenc(!) góljával 12–0-ra kiütötte Hondurast, az más kérdés, hogy végül a többi csoportharmadik egyaránt négy ponttal zárt, így ez is kevés volt a továbbjutáshoz. Az egy U20-as világbajnoki mérkőzésen szerzett kilenc gól óriási új rekord, 1997-ben Adaílton „csak” hatszor vette be a dél-koreaiak kapuját a 10–3-as végeredményt hozó Brazília–Dél-Korea csoportmérkőzésen.

SZOBOSZLAI CSAPATTÁRSA LETT

Természetesen ezt követően már nem tudta megtartani őt norvég klubja, és a fiatalokhoz mindig jó szemmel bíró, a Szoboszlai Dominiket is foglalkoztató Red Bull Salzburg ötmillió euróért megkaparintotta, Haaland ötéves szerződés végére kanyarította a nevét.

Az első fél évében nem kapott túl sok lehetőséget, a kupában kétszer állt be, összesen 64 percre, a Napoli elleni Európa-liga-nyolcaddöntő 3–1-es sikerrel záruló visszavágóján négy perc jutott neki, a bajnokságban pedig egy februári, Rapid elleni kis beugrás (13 perc) után egészen május 12-ig kellett várnia a lehetőségre.

A LASK ellen kezdőként 69 percet kapott már, és gyorsan megszerezte első salzburgi gólját is, a vége 2–1-es győzelem lett.

BOMBA FORMÁBAN KEZDTE AZ IDÉNYT – EURÓPAI SZINTEN IS KIEMELKEDŐ GÓLTERMÉS!

Az új kiírásban pedig nem lehet eléggé magasztalni a teljesítményét!

Az elképesztő U20-as világbajnoki góltermése után a klubidényt a negyedik ligás Parndorf elleni könnyed 7–1-es kupameccsel indította a Red Bull Salzburg, és bár ez könnyed edzőmeccsnek festett, Haaland három gólját azért nem kell megmagyarázni.

A bajnokságban a Rapid elleni nyitányon egy gólpasszal járult hozzá a 2–0-s sikerhez, azóta pedig hiába próbálkoznak ellene bármivel a védők.

A hétvégén három gólt és két gólpasszt jegyzett a Hartberg ellen, a legutóbbi hat bajnokin így már 11 gól és négy gólpassz a mérlege, az idénybeli mutatója pedig ugyancsak döbbenetes: nyolc tétmeccsen 14 gól és öt gólpassz a mérlege, vagyis meccsenként 2.375 kanadai pontot termel!

Körbelestünk az európai bajnokságok góllövőlistáin, és bár nyilván nem lehet az osztrák élvonalat a legkiemelkedőbb ligákkal egy kalap alá venni, azért jegyezzük meg, hogy ahol őszi-tavaszi rendszerű lebonyolítás van, ott ez a 11 találat a legjobb mutató!

A klubjában nyújtott szenzációs teljesítményének köszönhetően Lars Lagerbäck meg is hívta a felnőttválogatottba, Málta ellen (2–0) kezdőként 66, Svédország ellen (1–1) csereként beállva 14 percet kapott, gólt viszont még nem tudott szerezni.

AZ EURÓPAI LIGÁK LEGJOBB GÓLVÁGÓI, 2019. ŐSZ

Albánia: Realdo Fili (Luftërari), Grent Halili (Tirana), Vasil Shkurtaj (Kukësi) 3 gól/ 4 forduló
Anglia: Sergio Agüero (Manchester City), Tammy Abraham (Chelsea) 7/5
Ausztria: Erling Haaland (Salzburg) 11/7
Azerbajdzsán: Lorenzo Frutos (Kesla), Ismayil Brahimli (Qarabag), Mehdi Sharifi (Sumqayit) 3/4
Belgium: Jonathan David (Gent), Maxime Lestienne (Standard), Dieumerci Mbokani (Antwerp), Lior Refaelov (Antwerp), Mbwana Samatta (Genk) 5/7
Grúzia: Levani Kutalia (Dinamo Tbiliszi) 15/27
Görögország: Dimitrisz Manosz (OFI), Koszmasz Cilianidisz (OFI), Aposztolosz Velliosz (Atromitosz) 3/3
Szerbia: Bojan Matics (Vojvodina), Sztefan Mihajlovics (Radnicski Nis) 6/8
Szlovákia: VIDA KRISTOPHER (DAC), Jan Bernát (Zilina), Bogdan Mitrea (Trnava), Milan Risztovszki (Nitra), Andra Sporar (Slovan) 5/8
Wales: Chris Venables (Bala Town) 6/6
A gólok mögött (/-jellel elválasztva) az eddig eltelt fordulók számát tüntettük fel, ami nem feltétlenül azonos a játékosok meccsszámával!
Dőlttel a tavaszi-őszi rendszerű bajnokságokat tüntettük fel.

2019.10.11 09:44:13

Minden más foci THURY GÁBOR

Nemrég töltötte be 75. születésnapját az olimpiai bajnok – a nevezetes dátum alkalmából Orbán Viktor miniszterelnök levélben köszöntötte.

2019.10.11 00:23:37

Minden más foci CSINTA SAMU

ALAPVONAL. A mondás, miszerint a modern kori edző sohasem csomagol ki teljesen, hiszen bármikor szednie kellHET a sátorfáját, csak nyomokban tekinthető túlzásnak.

2019.10.09 19:56:59

Minden más foci M. G.

Joachim Löw felforgatott csapata az első félidőben sokkal jobban játszott, aztán visszavett, vesztére.

2019.10.08 18:50:57

Minden más foci CSILLAG PÉTER

A Puskás Arénát az Uruguay elleni mérkőzéssel avatja fel a magyar labdarúgó-válogatott. Mit érdemes tudni Uruguayról?