Argentína elbukta a Copa-döntőt is, Chiléé az aranyérem

2015.07.04. 21:50
A santiagói Nemzeti Stadionban hatalmas tömeg várta a csapatokat (Fotó: Twitter/Jonathan Wilson)
A labdarúgó Copa América 2015-ös kiírását a házigazda Chile nyerte meg, Arturo Vidalék 0–0 után tizenegyesekkel győzték le Argentína válogatottját a fináléban.

COPA AMÉRICA 2015
DÖNTŐ
Chile–Argentína 0–0
– 11-esekkel 4–1
Santiago de Chile
, Nemzeti Stadion, 45 693 néző. Vezette: Roldán (kolumbiai)
Chile: Bravo – Isla, Medel, F. Silva, Beausejour – A. Vidal, M. Díaz, Aránguíz – Valdívia (M. Fernández, 75.) – E. Vargas (Á. Henríquez, 95.), A. Sánchez. Szövetségi kapitány: Jorge Sampaoli
Argentína
: Romero – Zabaleta, Demichelis, Otamendi, Rojo – Biglia, J. Pastore (Banega, 81.), Mascherano – Messi, Agüero (Higuaín, 74.), Di María (Lavezzi, 29.). Szövetségi kapitány: Gerardo Martino

Legutóbb a Goycochea – José Basualdo, Ruggeri (F. Cáceres, 40.), J. Borelli, Altamirano – G. Zapata, Simeone, Redondo, Gorosito (L. Rodríguez, 64.) – Batistuta, A. Acosta összetételű argentin csapat nyert nagy tornát a felnőttek között, történetesen egy Copa Américát 1993-ban, míg a házigazda Chile a Bravo – Isla, Medel, F. Silva, Beausejour – A. Vidal, M. Díaz, Aránguíz – Valdívia – E. Vargas, A. Sánchez összetételű csapattól várta, hogy a La Roja első nagy trófeáját a vitrinjébe tegye.

Ráadásul egy argentin mester, Jorge Sampaoli vezérletével, és amikor a szakember azt nyilatkozta a finálé előtt, hogy azonnal nekiesnek majd az argentin válogatottnak, sokan megmosolyogták – erre fel Alexis Sánchezék azonnal nagy nyomás alá helyezték ellenfelüket. Lionel Messiék az első félidő végéig egyetlen veszélyes akciót sem vezettek, ám a hazaiaktól Arturo Vidal, Alexis Sánchez és Eduardo Vargas is elpuskázta a maga kisebb-nagyobb helyzetét.

Kissé elfáradtak a „vörösök" az első játékrész végére, ezt Javier Pastore remek előkészítése után (a lesérülő Ángel Di Maríát váltó) Ezequiel Lavezzi góllal büntethette volna, csakhogy ő sem célzott pontosan. Emellett egy szabadrúgást követően is ziccerbe kerültek az argentinok, de Messi beadását Sergio Agüero közelről a kapusba fejelte.

A rohanás kapkodást szül – tartják az óvatosak és a lusták, de ez az okosság nem volt érvényes a chileiek első félidei futballjára, elvégre 84.5 százalékos pontossággal passzoltak Vidalék. Akik a második félidőre visszább vettek a tempóból, így nagyot esett a mérkőzés színvonala, hiszen az argentinok sem mutattak csúcsformát, hiába küldte pályára Gerardo Martino Éver Banegát és Gonzalo Higuaínt is.

Alexis Sánchez ezt a helyzetet is elpuskázta (Fotó: Action Images)

Chile legalább jegyzett egy veszélyes Sánchez-kapáslövést, majd a ráadás legvégén Higuaín eldönthette volna a mérkőzést, de hozta világbajnoki döntős formáját, így hosszabbításba torkollott a Copa-aranymérkőzés. Hozzá kell tenni: a labda inkább hosszú volt neki, mint jó...

Sokan tartottak attól, hogy a házigazdát a fináléig végig segítő „hátszél" ismét megjelenik, de szélcsend uralkodott a mérkőzésen ebből a szempontból is, a kolumbiai Wilmar Roldán játékvezetőt nem lehetett elfogultsággal vádolni. A hosszabbítás hozta az ilyenkor szokásos „szenvedést″, bár Javier Mascherano bakija után Sánchez ziccerbe keveredett, ám ismét rosszul célzott.

Ezen a mérkőzésen utoljára (0–0).

A tizenegyespárbaj ugyanis a házigazda sikerét hozta, az argentinoktól Banega és Higuaín is hibázott, a negyedik körben pedig Sánchez pimasz találata többnapos népünnepélybe borította egész Chilét.

Argentína pedig a 2014-es világbajnoki döntő után a 2015-os Copa América fináléját is elbukta.

A Copa América 2015-ös kiírásának győztese: Chile (Fotó: Reuters)

COPA AMÉRICA-ADATBANK ITT!

Közel 100 év Copa América-szereplés és 173 mérkőzés után Chile megnyerte első aranyérmét a kontinentális versengésen.

Az argentinok nyolc copás 11-espárbajukból csak hármat nyertek meg. A chileiek háromból kettőt.

A harmadik Copa dőlt el tizenegyespárbajban: 1995-ben Uruguay, 2004-ben (éppen Argentína ellen) Brazília diadalmaskodott ilyetén módon.

A TELJES 11-ESPÁRBAJ VIDEÓN ITT!

A MÉRKŐZÉS TELJES ÖSSZEFOGLALÓJA VIDEÓN ITT!

ALEXIS SÁNCHEZ jobbal pimaszul a kapu közepébe gurít, Romero balra el. 4–1, COPA AMÉRICA-GYŐZTES CHILE!

ÉVER BANEGA jobblábas lövését megfogja a bal alsó előtt Bravo! 3–1!

CARLES ARÁNGUÍZ jobbal magabiztosan a bal sarokba lő, Romero hiába vetődik. 3–1!

GONZALO HIGUAÍN jobbal az égbe lő! 2–1

ARTURO VIDAL a jobb alsó sarokba talál, pedig Romero még beleért az erős lövésbe. 2–1!

LIONEL MESSI ballal a bal alsóba talál, pedig Bravo érezte az irányt. 1–1!

MATÍAS FERNÁNDEZ jobbal a jobb felsőbe bombáz. 1–0!

Ki nyer ma az orosz ruletten?

120. PERC VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS MÁSODIK FÉLIDEJE IS, JÖHETNEK A 11-ESEK!

120. perc Még egy távoli argentin szabadrúgás a végére, a védők kifejeli, majd Higuaín lövését Medel csukafejessel teszi ártalmatlanná.

117. perc Fernández távoli szabadrúgását messzire öklözi Romero.

115. perc
Lavezzi elesik az ötösön Silva mellett, de ez nem ért 11-est.

113. perc
Vidal megküzd öt bekkel is Bravo indítása után, Aránguíz azonban 18-ról alaposan elvéti a kaput.

106. PERC FOLYTATJUK!

A labda csak az oldalhálóba került, nem a hálóba

Csak Messi (lóg a hálón)

105. PERC VÉGET ÉRT A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJE!

105. perc Sánchez ezt is kihagyja! Mascherano elméri Bravo hatalmas kidobását, Sánchez kapura tör, de 15-ről a léc fölé bombáz jobbal.

Csak szenvedés folyik a pályán, nem a labda lábról lábra.

98. perc
Díaz jobbal 21-ről alaposan elvéti a jobb felsőt.

95. perc Vargas le, Ángelo Henríquez be.

Messi csak 63-szer ért labdába, ez legrosszabb mutatója ezen a Copán.

91. perc Éver Benega megrúgja Islát, sárga.

91. PERC ELKEZDŐDÖTT A HOSSZABBÍTÁS ELSŐ FÉLIDEJE!

A két válogatott hétszer találkozott Chilében, háromszor az argentinok nyertek, négyszer iksz lett a vége.

90. PERC VÉGET ÉRT A RENDES JÁTÉKIDŐ, JÖHET A KÉTSZER 15 PERCES HOSSZABBÍTÁS.

90. perc OLDALHÁLÓ! Messi Lavezzit indítja a balon, ő a túlsó alsó elé lövi a labdát, a bevetődő Higuaín az oldalhálóba lő.

Két perc a ráadás.

89. perc
Messi újabb jobb oldali szabadrúgása is Bravóé.

87. perc Charles Aránguíz
löki Banegát, sárga.

84. perc
Lavezzi lő egy lesgólt.

83. perc
Rojo nyújtott lábbal odalép Islának, sárgával a háta mögött. Ma nincs chilei hátszél...

82. perc
Aránguíz indítását Sánchez az ötös bal sarka elől jobbal kapásból a hosszú alsó mellé húzza. HELYZET!

81. perc
Pastore le, Éver Banega be. Irányítócsere itt is.

A második félidő rövid összefoglalóját látják (Fotó: Action Images)

76. perc Vidal nagyot esik Demichelis mellett, de nincs 11-es. Nem is járt érte.

Valdívia ellen 6-szor szabálytalankodtak ma, ez meccsrekord.

75. perc Hazai oldalon meg karmestercsere: Valdívia le, Matías Fernández be.

74. perc Gonzalo Higuaín
be, Agüero le.

73. perc
Isla lecselezi a jobbon Rojót, középre gyötri a labdát, Vargas azonban jobbal 12-ről a kapus elé gurít.

66. perc Biglia kornerét elüti Bravo, a kontrából Sánchez Vidalhoz passzol, nagy erővel, de a középpályás megoldja, 12-ről ballal lő, ám Zabaleta a labda útjába dobja magát.

64. perc
Vidal a játékvezetőre vetett démoni tekintete ellenére is jár a szabadrúgás Messinek 26-ról. Ment azonban a sorfal, éppen Vidal.

Ma sem volt könnyű Messinek lenni (Fotó: Action Images)

62. perc
Pastore indítja Zabaletát a jobbon, akinek beadása a kapu mögött köt ki.

58. perc Otamendi 10-ről jócskán a bal sarok mellé fejeli Messi kornerét.

55. perc Az Isla beadását vetődve kézzel hárító Javier Mascherano is kap egy sárga lapot.

55. perc Marcos Rojo
megröpteti Islát, sárga.

50. perc Vidal bemutat egy olyan levételt és egy olyan passzt, hogy kétmillió euróval emelkedik vételára, Valdívia középre adása azonban pontatlan.

46. perc
Otamendi nem figyel, Sánchez jobbról középre ível, de Vidal tízméteres fejesét lehúzza a jobb felső sarok elől Romero. Kényelmesen.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

És 1993 óta nem passzolt ilyen pontosan egy válogatott sem a fináléban, mint most a chilei: 84.5 százalékkal. Meglepő adalék Vidalék rohanásához.

Csak 7 kapura lövés volt, 1993 óta csak egyszer (2007, Brazília–Argentína) volt ennél kevesebb a Copa-döntő első félidejében.

Chile még soha nem verte meg Copán a gaúchókat, öt iksz mellett 29-szer kikaptak. Chile a legutóbbi 10 argentinok elleni meccséből 9-et elbukott, haton gólt sem lőtt.

Otamendi nagy Mortal Kombat-rajongó lehet (Fotó: Action Images)

1995-ben a Hernán Cristante – Javier Zanetti, Roberto Ayala (Ricardo Altamirano, a szünetben), Fernando Cáceres, José Antonio Chamot (Néstor Fabbri, 59.) – Juan Borrelli, Diego Simeone, Leonardo Astrada (Hugo Perez, 59.) – Abel Balbo, Gabriel Batistuta, Ariel Ortega-féle arg 11 verte meg a Marcelo Ramírez – Gabriel Mendoza, Miguel Ramírez, Rodrigo Pérez, Eduardo Vilches – Esteban Valencia, Patricio Mardones, Fabián Estay (Pablo Galdames, 60.), Nelson Parraguez – Ivo Basay (Marcelo Salas, 78.), Rodrigo Ruíz (Sebastián Rozenta, a szünetben) féle Chilét Batistuta (2), Simeone és Balbo góljával.

Sose lássunk rosszabb nulla nullás félidőt!

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc LAVEZZI!
Javier Pastore először villan ma meg, mindenki fekszik a jobbon, aki vörös mezes, párizsi klubtársa elé tálal, aki jobbal 13-ról, nagy helyzetből telibe trafálja Bravót.

45. perc Vidal passzát jobbal Sánchez 12-ről feladja Romerónak. Haslövés.

45. perc
A változatosság kedvéért most Otamendi röpteti meg Valdíviát, majd Messit szabályosan szerelik véletlenül a magukról elfelejtkező chileiek.

44. perc Ez már sárga, Marcelo Díaz lerántja Messit.

43. perc Lucas Biglia meg Valdíviát tolja meg a felezővonal környékén, de nincs sárga.

Valdívia és Messi 3-3 gólpasszt tolt, ezzel vezetik is az illetékes listát ezen a kontinenstornán. Majdnem megtoldották mindketten eggyel ma este ezt a számot.

A meccs előtt Javier Mascherano 365-öt, Medel 332-őt passzolt, ők állnak a passzlista élén ezen a Copán.

33. perc
Sánchez lőne 15-ről, de blokkolják, Gary Medel meg hasba rúgja szerelés címén Messit. Sárga. Nem mondhatni, hogy békés Medelben zajlanának az események.

30. perc
Otamendi esés közben arcon rúgja véletlenül az őt fellökő Vargast.

Di María hamar kidőlt (Fotó: Action Images)

29. perc Ezequiel Lavezzi
váltja.

26. perc
Romero kiöklözi Valdívia jobb oldali beadását, Di María kontrázik, de Beausejour szereli. Di María lábához kap. Ápolás, csere.

24. perc Francisco Silva most kézzel alkot, lerántja Di Maríát, egy sárgáért.

23. perc
Vargas lő Silva remek, jó 45 méteres indításából jobbal 14-ről magasan a léc fölé.

20. perc Majdnem! Messi beadását a rövid sarok elől kapura teszi fejjel Agüero, három lépésről, de Claudio Bravo kipaskolja oldalra a testéhez tartó labdát.

19. perc
Beausejour lerúgja a jobbon Zabaletát, szabadrúgás.

15. perc Őrjítő iramban letámad a La Roja, csak most kezd eszmélni az albiceleste, de pontos akciókra nem futja Messiék erejéből.

Az argok egyébként két vesztes Copa-finálé (2004, 2007) után próbálkoznak ismét.

12. perc Ángel Di María hatalmasat kap Charles Aránguíztól, de nincs sárga.

Vidal kihagyta (Fotó: Action Images)

11. perc HELYZET! Sánchez jobb oldali beadását Martín Demichelis feltálalja Arturo Vidalnak, aki ballal 11-ről a bal alsót veszi célba, de Romero odaér a nem túl pontos és erős lövésre.

10. perc Vargas jobbal 21-ről eltéveszti a jobb alsót.

8. perc Nicolás Otamendi elfut a labda elől, Valdívia azonban nem mer lőni 14-ről, inkább passzol, Pablo Zabaleta ment Eduardo Vargas elől az ötösön.

Chile 1979-ben és 1987-ben járt már döntőben, de előbb Paraguay, majd Uruguay viccelte meg.

A két csapat első Copa-fináléját vívja egymással.

6. perc Messi első villanása, de beadása kicsit hosszú bent Sergio Agüerónak.

3. perc Jorge Valdívia csodapasszával Maurício Isla nyargal el a jobbon, de Marcos Rojo magabiztosan szereli. Őt meg Sánchez, de elnyomják.

2. perc Messi harcosan labdát szerez a jobbon, de megáll a támadás, Sánchez kontrázik, ám beadása Sergio Romeróé.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak piros mezben és kék nadrágban, az argentinok világoskék-fehér mezben és sötétkék nadrágban.

A himnuszok után (Fotó: Action Images)

A hangulat elképesztő, közel 50 ezer őrjöngő ember a lelátókon.

Egy kis örökmérleg: 83 mérkőzés, 6 chilei és 55 argentin sikerrel, 68, illetve 184 rúgott góllal.

Az argoknál Ezequiel Garay betegség miatt nem bevethető, így nem változott a kezdő az elődöntőhöz képest. Nem meglepő.

A chilei csapatból kikerült José Rojas, Jean Beausejour pedig bekerült Miikel Albornoz és Eugenio Mena előtt. Francisco Silva lesz a ma középső védő Gary Medel oldalán, nem pedig Albornoz.

Tökéletesen elkülönítették az arg szurkolókat (Fotó: Action Images)

Pedig ha valamikor, most, a Claudio Bravóval, Arturo Vidallal, Alexis Sánchezzel felálló garnitúrával van esélye túllépni a saját árnyékán. Ráadásul az apró, ám annál szembetűnőbb bírói segítségek érzékeltették, a hazai pálya kellemesen lejt Chilében.

Nézzük az ellenfelet! Szegény chileiek nem huszonkét éve, hanem az idők kezdete óta várják a nagy futballdicsőséget, az 1916-os „ős-Copa" négy résztvevőjének egyike sohasem nyerte még meg a tornát, és ami aggasztóbb, huszonnégy kísérletéből egyszer sem győzte le a versenyen Argentínát.

Ahogyan Adam Bate, a Sky Sports elemzője utalt a kettejük közti különbségre, Tévez a nép embere, Messi ezzel szemben megfoghatatlan csodalény. Kettejük játékán is múlhat, hogy szombaton felvirrad-e végre a modern kori argentin labdarúgás, de legfőképpen a csapatkapitány fényes napja.

Más. Régóta tartja magát ugyanis a nézet, hogy Messi és Carlos Tévez viszonya rideg és ellenséges, aminek okaként sokan a két játékos különböző társadalmi hátterét látják. Míg a Juventusból a napokban a Boca Juniorshoz hazatérő 31 éves csatár szegény környékről küzdötte fel magát a világhírig, és érzelmileg mindvégig szorosan kötődött szülőhazájához (még ha hároméves mellőzése idején tett is olyan sértett megjegyzést, hogy jobb neki a válogatott nélkül), a Barcelona viszonylagos jómódban nevelkedett szupercsillagát hamar kiragadták eredeti környezetéből, s a katalán klub által fizetett méregdrága hormonkezelés nemcsak fizikailag tette nagyobbá, de valamelyest el is idegenítette hagyományosan felserdülő társaitól. Talán ez is ott lapul a vele kapcsolatban gyakorta elhangzó „űrlény”, „ufó”, „túlvilágról való” megjelölések mögött.

„A mi nemzedékünknek mindennél fontosabb, hogy végre nagy sikert érjen el a válogatottal. Ha sikerül a Copa América-győzelem, sokat segítene abban, hogy a tavalyi vesztes világbajnoki döntő emléke elhalványuljon" – adta meg az alaphangot Messi a finálé előtt.

Már ha tényleg elmúlik az argentin csapaton ülő átok, amely immár huszonkét éve, az ecuadori Guayaquilben elért, Mexikó elleni diadal óta nyomasztja Diego Maradona utódait, és bizonyságot nyer az együttes karakterfejlődéséről született elemzések igazsága.

Nem lenne méltó, ha a világ legjobb futballistája végigjátszaná a pályafutását anélkül, hogy a válogatottjával bármit is nyer. Lionel Messi 28 éves, túl van egy elveszített világbajnoki döntőn (2014), valamint egy elbukott Copa América-finálén (2007), és bár U20-as vb-n (2005), illetve olimpián (2008) győzött már argentin színekben, felnőttszinten az eget rengető siker még várat magára.

Argentína a 15., Chile viszont az első diadalára készül a labdarúgó Copa América ma esti döntőjében. A santiagói mérkőzés Lionel Messi és generációja szempontjából is különleges jelentőségű.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A CHILE–ARGENTÍNA COPA AMÉRICA-DÖNTŐ ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!