Allez l’OM! 1992 után trónon a Marseille

2010.05.05. 23:28
Heinze gólöröme: ezzel indult az OM-fieszta (Fotó: Reuters)
Az Olympique Marseille labdarúgócsapata története során kilencedszer végzett a francia élvonalbeli bajnokság első helyén, miután 3–1-re legyőzte a Rennes-t. Az OM legutóbb az 1991–1992-es szezonban nyert bajnokságot, igaz, az 1992–1993-as idényben is az élen végzett – de egy vesztegetési ügy miatt a csapatot megfosztották címétől. A délfranciák hosszú várakozása véget ért – a bajnoki trófea a Vélodrome-ba kerül.

Véget ért egy nagyon hosszú várakozás: 1992 után ismét az egyik (ha nem a) legnépszerűbb francia csapat, az Olympique Marseille hódította el az élvonalbeli labdarúgó-bajnokság aranyérmét.

Az OM akkor tehette biztossá a hétközi fordulóban elsőségét, ha nyer a Rennes ellen, és a többiek (korábban kezdődő) mérkőzései kedvezően alakulnak. A bajnoki versengésből már kiszálló, de BL-helyre hajtó Olympique Lyon megtette azt a „szívességet", hogy legyőzte az Auxerre-t, ezzel esélyt adott a délfranciáknak az arany begyűjtésére.

Pedig a meglepetéscsapat AJA gólzsákja, a lengyel Ireneusz Jelen találatával vezetést tudott szerezni a Gerland-ban egy súlyos védelmi hiba után, de a Lyon Lisandro López büntetőjével kiegyenlített, majd egy Källström-kapufa és több helyzet után Miralem Pjanic hajrában elért góljával a három pontot is megszerezte.

A Girondins Bordeaux szezon végi összeomlása után lemondhat a Bajnokok Ligája-szereplésről: Laurent Blanc együttese Nizzában játszott 1–1-et, így elbukta az elitliga-szereplést 2010–2011-re.

Este minden szem Marseille-re szegeződött: a Vélodrome-ban mindenki óriási bulira készült. Az alapból igen jó hangulatot gyorsan tovább javította Gabriel Heinze, aki a 4. percben csodálatosan elnyesett szabadrúgásból vezetést szerzett az OM-nek. Az más kérdés, hogy a Rennes elrontani jött a fiesztát, egyenlíteni is tudott: egy bal oldali akció, illetve beadás után a védők rosszul tolódtak, középen egyedül érkezett Jimmy Briand, és a hálóba is fejelte a ziccert.

A marseille-iek a héten többször is elmondták, mekkora nyomást éreznek a szurkolók elvárásai miatt, és a 76. percig csak próbálkoztak és próbálkoztak, a hálót viszont nem sikerült megzörgetniük. Ekkor viszont két perc alatt eldőlt a meccs és a bajnoki cím: előbb egy üres kapura kijátszott akció után a gólkirályjelölt Mamadou Niang, majd Lucho González is betalált.

A hátralevő idő már a felhőtlen ünneplésé volt: a Marseille a Tapie-korszak után ismét bajnoki címet ünnepelhetett, a szezon egésze alapján teljesen megérdemelten. Az OM ráadásul még a klubrekordot is megdöntheti: már 15 meccse veretlen, ez 1998 óta a legjobb sorozata, és lassan belátható közelségbe kerül a Papin-féle remek együttes huszonkettes szériája...

HEINZE SZABADRÚGÁS GÓLJA

LIGUE 1
36. FORDULÓ
O. Marseille–Rennes 3–1 (Heinze 4., Niang 76., L. González 78., ill. Briand 37.)
O. Lyon–Auxerre 2–1 (Lisandro López 45. – 11-esből, Pjanic 85., ill. Jelen 15.)
PSG–Valenciennes 2–2 (Erdinc 29., Kezsman 90., ill. Bong 59., Ben Khalfallah 91.)
Boulogne–Saint-Étienne 0–1 (Riviere 87.)
Lens–Grenoble 1–1 (Maoulida 68., ill. Courtois 45.)
Lorient–Monaco 2–2 (Amalfitano 42., Gameiro 80., ill. Haruna 41., Maazou 72.)
Nancy–Le Mans 3–2 (Feret 18., 31., Malonga 62., ill. Maga 24., Dossevi 26.)
Toulouse–Lille 0–2 (Cabaye 34., Obraniak 48.)
Nice–G. Bordeaux 1–1 (Fae 27., ill. Wendel 33.)
Sochaux–Montpellier 0–1 (Costa 72.)