Michael Phelpsé lett az első, Natalie Coughliné a második világrekord

2007.03.27. 12:03
Végre megszületett az első, sőt az első két világcsúcsa a 12. FINA-világbajnokság úszóversenyein, s ki más úszta volna az elsőt, mint a férfiak mezőnyének legnagyobb csillaga, Michael Phelps. A „földönkívüli” Ian Thorpe hat és fél éves, a 2001-es fukuokai vb-n felállított rekordját döntötte meg két tized másodperccel. A másik világcsúcsot Natalie Coughlin érte el női 100 háton, ő a saját korábbi abszolút idejét szárnyalta túl. A nap utolsó fináléjában a férfi hátúszás királya, Aaron Peirsol jóvoltából harmadszor is világcsúcsnak tapsolhatott a közönség (erről később bővebben olvashatnak).
Michael Phelps már a világcsúcsának kezd örülni, amikor Pieter van den Hoogenband a célba csap
Reuters
Reuters

Szavazás

Hány egyéni aranyérmet nyer Michael Phelps a melbourne-i világbajnokságon?

Írja be az itt látható számot!
Michael Phelps saját elmondása szerint végig érezte a ritmust, tudta, hogy képes megdönteni a világrekordot a 200 méteres gyorsúszás döntőjében, Melbourne-ben, és végül sikerült is átadnia a múltnak Ian Thorpe hat és fél éve megdönthetetlen csúcsát.

A címvédő amerikai a 2005-ös montreali vb-n 1:45,20-szal nyerte meg a számot, ehhez képest ma több mint 1,3 másodperccel tud jobbat.

Phelps csak az órával versenyzett, nem volt esélye ellene a szám 2000. évi olimpiai bajnokának, Pieter van den Hoogenbandnak sem.

A holland 1:46,28 perccel lett második, pontosan 2,4 másodperccel kapott ki a nála hét évvel fiatalabb tengerentúlitól.

Phelps jelenleg két aranyéremnél jár ezen a vb-n. A bronzérmet a 400 gyors világbajnoka, a koreai Pak Te Hvan szerezte meg.

Rögtönt ezt követően megdőlt egy másik világcsúcs is: női 100 háton a legnagyobb esélyes, az amerikai Natalie Coughlin óriási tempóban szelte a habokat, és végül a saját, 2002 óta fennálló rekordját szárnyalta túl.

Natalie Coughlin gondoskodott a világbajnokság második világcsúcsáról
Reuters

Ezzel övé lett minden idők két legjobb időeredménye ezen ebben a számban, de az „all-round” Laure Manaudou – aki itt is indult, utána pedig az 1500 méteres gyorsúszás döntőjében volt jelenése – a sportág történetében másodikként képes volt áttörni az egyperces határt, és 59,87 másodperces idejével megdöntötte az Európa-csúcsot.

Manaudou Coughlin után a második, akinek ez sikerült, és majdnem olyan boldog lehet, mint a nála négy évvel idősebb győztes.

Coughlinnak a 4x100-as váltóval szerzett ezüst- és a 100 pillangón nyert bronzérem után ez volt a harmadik medálja Melbourne-ben.

Női 1500 gyorson a címvédő Kate Ziegler győzött, ezzel ezen a napon az első három döntőt az amerikaiak nyerték. Ziegler új világbajnoki csúccsal ért célba, és nem sokkal előzte meg a 2005-ös montreali vb-n is második, svájci Flavia Rigamontit, aki mostani 15:55,38-as idejével megdöntötte az Európa-csúcsot.

A korábban már említett Laure Manaudou a táv második részében elfáradt, és végül a nyolcadik lett. A bronzérmes helyen a japán Sibata Ai ért célba.