Parasport - Kovács Ervin világcsúcsa aranyat ért Argentínában

FÜREDI MARIANNE jelenti Mar del PlatábólFÜREDI MARIANNE jelenti Mar del Platából
2002.12.11. 21:13
"Csak ez a stressz ne lenne!  sóhajtott fel a keddi reggelinél Engelhardt Katalin. Az izgalom, a lámpaláz meglehetősen furcsa egy olyan rutinos versenyzőtől, mint az évek óta a tűz közelében lévő paralimpiai bajnok. Ô azonban azzal magyarázta állapotát, hogy "ezt nem lehet megszokni, minden verseny egy új kihívás.
3. IPC úszó-vb, Mar del Plata
(a magyar érdekeltségû számok eredményei)

Férfiak. 200 m vegyes. SM 5. Világbajnok: Kovács Ervin (Magyarország) 3:06.47 – világcsúcs, régi: 3:08.40
50 m gyors. S5. VB: Sebastien Rodriguez (spanyol) 33.40, 2. Kovács Ervin 35.29
Nôk. 200 m vegyes. SM 5. Vb: Olena Akopjan (Ukrajna) 3:36.40, …3. Engelhardt Katalin 4:05.24.
100 m hát. S6. Vb: Nyree Lewis (angol) 1:28.65, …8. Zámbó Diana 1:52.81
100 m hát. S7. Vb: Kris Hakonodottia (izlandi) 1:25.83, …8. Raczkó Gitta 1:45.51
100 m hát. S8. Vb: Karen Lebovitsch (izraeli) 1:19.02, …4. Poprocsi Tímea 1:37.79

Engelhardt délutánig várhatott a bemutatkozásra, a többieknek azonban már reggel vízbe kellett csobbanniuk – vannak számok, amelyekben a kevés induló miatt nincs selejtező, egyből döntőzik a mezőny. Ezen egyébként változtatni akarnak, és a készülő szabály szerint a jövőben nem rendeznek versenyeket azokban a számokban, amelyekben nincs legalább tíz induló. Most ugyanis előfordult, hogy valamire csak hárman neveztek, viszont 36 számban avattak bajnokot, így az estébe nyúlt az első napi program.
Számunkra nem is kezdődhetett volna jobban a vb: Engelhardt bronzérmes lett 200 vegyesen.
"Biztos, hogy ennyi? – kérdezte, amikor megtudta az idejét. – A legjobbamat úsztam, és ennek legalább annyira örülök, mint az éremnek. Nagyon rossz évem volt, csak az anyukám és az edzőm, Fóris Erika tartotta bennem a lelket, nekik köszönhetem, hogy nem hagytam abba. Eddig minden világversenyemen szereztem érmet, de ez a legkedvesebb” – mondta a magyar csapat első érmese.
Még ki sem örülte magát a magyar tábor, következett a férfiaknál ugyanebben a számban Kovács Ervin, akiről mindenki azt mondta, hogy jó formában van, s akinek a legjobb volt az ideje a döntősök közül. Kovács két éve három bronzérmet nyert a sydneyi paralimpián, tavaly három Eb-aranyat szerzett – és ezúttal pályafutása első világbajnoki győzelmét is megszerezte, méghozzá hatalmas világcsúccsal. Fölényére jellemző, hogy a 2. helyezett több mint tíz másodperccel ért mögötte célba. Tari Imre tanítványa ezzel nem fejezte be szereplését, még egy feladat várt rá. Közben Poprocsi Tímea értékes negyedik helyet szerzett, Zámbo Diána és Raczkó Gitta pedig nyolcadik lett. Szinte a nap zárásaként szólították ismét Kovácsot, aki a legjobb idővel jutott az 50 gyors fináléjába. A 24 éves versenyző másodikként ért célba, így két éremmel zárta az első napot.
"Még sosem úsztam világcsúcsot, és világbajnok sem voltam. Az volt az álmom, hogy egyszer világrekorddal legyek világbajnok, mert az az igazi, úgy érdemes nyerni. Most megvalósult az álmom. Az ezüstéremnek is úgy örülök, mint az aranynak, mert még nem úsztam ilyen jó időt. A spanyol fiú ötvenes menő, százon jobb leszek nála. Fáradt vagyok, de az egy nap pihenő elég lesz arra, hogy felkészüljek a kétszáz gyorsra, ahol szintén érem a célom. Tavaly Eb-t nyertem, és ugyanazok lesznek a nagy ellenfelek. Szóval, az első három hely valamelyike a cél, aztán majd meglátjuk. Egy nap kivételével mindennap versenyzek, remélem, sikerül igazolni a jó formámat” – mondta az első aranyérmesünk.
A krónikához tartozik, hogy bár az értelmi fogyatékosok is részt vehetnek a vb-n, számukra ez nem hivatalos világbajnokság, és csak az időeredményeik számítanak, nekik nem rendeznek döntőket.