Válogatott: kijutást érhet a kevesebb pont és az egy helyben toporgás

2015.10.12. 10:00
A magyar labdarúgó-válogatott a Görögország ellen elszenvedett 4–3-as vereséggel annak is búcsút inthetett, hogy a Mexikó óta lejátszott selejtezősorozatokat tekintve megdöntsön vagy beállítson néhány rekordot – a számok (és az eredmények) egyaránt azt mutatják, hogy nincs előrelépés, viszont a 2010-es évek stabilnak mondható szereplése sem szakadt meg.

A válogatott egymás után negyedszer végzett ötvenszázalékosnál jobb mérleggel – az 1988-as Eb selejtezői és a 2008-as kontinenstorna kvalifikációs sorozata között egyszer sem sikerült a nemzeti csapatnak ötven százalék fölé jutnia. A Mexikó óta eltelt „tornátlan” időszakban most először sikerült egymás után három selejtezőcsoportban is megszerezni a harmadik helyet. A 2010-es években sikerült stabilizálni a válogatott helyét az európai középmezőny közepén, ám pontszámban nincs előrelépés – a válogatott tulajdonképpen ugyanott tart, ráadásul ezúttal sztárcsapat nélküli, veszettül erősnek nem mondható csoportban szerepelt. Az UEFA ellenben felemelte az Eb létszámát, ez pedig reményt ad a kijutásra, akár egyenes ágon is.

A nemzeti csapat pontszámban és százalékos mutatóban is visszaesett az előző két kvalifikációs sorozathoz képest. Tizenhat ponttal legutóbb Erwin Koeman kapitánysága alatt zárt a csapat, Egervári Sándorral az elmúlt közel harminc év legjobb eredményét jelentő 19, majd 17 pont jött össze. A selejtezők során Pintér Attila, Dárdai Pál, majd Bernd Storck irányította gárda gólszegénysége a Koeman-féle csapattal rokonítható: felfogásbeli különbséget mutat a gólkülönbség (a Dárdai edzői filozófiájához nagyon hasonlót képviselő Koemannal 10–8, most – még a vasárnapi 4–3-as vereséggel is – 11–9).

A válogatott csak két ellenfelét (Finnországot és Feröert) tudta legyőzni a selejtezősorozatban. Ilyen legutóbb a 2006-os vb-selejtezőkön fordult elő – akkor Izlandot és Máltát sikerült megverni kétszer-kétszer, ellenben a döntetlen, vereség mutató pont fordított (4, 2 helyett 2, 4).

A nemzeti csapat pireuszi 4–3-as vereséggel zárta a kvalifikációt (Fotó: AFP)

A pireuszi mérkőzésen megszakadt a magyar válogatott hatmeccses veretlensége és tétmérkőzéseken mutatott nyolcmérkőzéses veretlen szériája. A nemzeti csapat most veszítette el az Eb-selejtezőkön idegenbeli veretlenségét.

Érdekes adat, hogy a válogatott alig 140 percig (133, plusz még néhány olyan meccs, melynek ráadásában nem esett gól, nem úgy, mint Észak-Írország ellen) vezetett az Eb-kvalifikáció során, a legtovább a Feröer elleni, idegenbeli mérkőzésen. Ezt a meccset leszámítva mindegyiken minimális ideig – 20 vagy kevesebb percig – volt a fór a mieinknél.

6. Görögország 10 1 3 6 7–14 –7 6

Azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmény rangsorolt, Feröer oda-vissza legyőzte Görögországot.

AZ F-CSOPORT MENETRENDJE

2014. szeptember 7.:
Magyarország–Észak-Írország 1–2
(Priskin 75., ill. McGinn 81., Vanczák 88. – öngól)
Feröer–Finnország 1–3 (Holst 41., ill. Riski 53., 78., R. Eremenko 82.)
Görögország–Románia 0–1 (Marica 10. – 11-esből)

Október 11.:
Románia–Magyarország 1–1
(Rusescu 45., ill. Dzsudzsák 82.)
Finnország–Görögország 1–1 (Hurme 55., ill. Karelisz 24.)
Észak-Írország–Feröer 2–0 (McAuley 6., K. Lafferty 21.)

Október 14.:

Feröer–Magyarország 0–1 (Szalai 21.)
Finnország–Románia 0–2 (Stancu 54., 83.)
Görögország–Észak-Írország 0–2 (Ward 9., K. Lafferty 51.)

November 14.:
Magyarország–Finnország 1–0
(Gera 84.)
Görögország–Feröer 0–1 (Edmundsson 61.)
Románia–Észak-Írország 2–0 (Papp 74., 79.)

2015. március 29.:
Magyarország–Görögország 0–0

Észak-Írország–Finnország 2–1 (K. Lafferty 33., 38., ill. Sadik 92.)
Románia–Feröer 1–0 (Keserü 21.)

Június 13.:
Finnország–Magyarország 0–1
(Stieber 82.)
Feröer–Görögország 2–1 (Hansson 32., B. Olsen 70., ill. Papasztathopulosz 84.)
Észak-Írország–Románia 0–0

Szeptember 4.:
Magyarország–Románia 0–0

Görögország–Finnország 0–1 (Pohjanpalo 75.)
Feröer–Észak-Írország 1–3 (Edmundsson 36., ill. McAuley 12., 71., K. Lafferty 75.)

(Böde (63., 71., ill. Jakobsen 11.)
Észak-Írország–Görögország 3–1 (S. Davis 35., 59., Magennis 49., ill. Aravidisz 87.)
Románia–Finnország 1–1 (Hoban 91., ill. Pohjanpalo 67.)

Görögország–Magyarország 4–3
(Sztafilidisz 5., Tahcidisz 57., Mitroglu 79., Kone 86., ill. Lovrencsics 26., Németh K. 54., 76.)
Finnország–Észak-Írország 1–1 (Arajuuri 88., ill.Cathcart 31.)
Feröer–Románia 0–3 (Budescu 4., 45+1., Maxim 83.)