Drámai végjáték után hibátlan mérleggel lett csoportelső az U17-es válogatott

NAGY-PÁL TAMÁS, SZELI MÁTYÁS (WATERFORD)NAGY-PÁL TAMÁS, SZELI MÁTYÁS (WATERFORD)
2019.05.10. 17:50
Németh András (9) duplázott, a magyar válogatott Oroszországot is legyőzte (Fotó: uefa.com)
Az U17-es magyar labdarúgó-válogatott Németh András 94. percben szerzett góljának köszönhetően 3–2-re legyőzte Oroszországot a korosztályos Európa-bajnokság csoportkörének utolsó fordulójában, így hibátlan mérleggel, csoportelsőként jutott tovább a negyeddöntőbe, ahol a spanyol csapat vár rá.

U17-ES EURÓPA-BAJNOKSÁG (ÍRORSZÁG)
CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ
C-CSOPORT

OROSZORSZÁG–MAGYARORSZÁG 2–3 (1–1)
Waterford, 200
néző. Vezette: Burchardt (dán)
Oroszország: Kupcov – Logacsov, Usahin, Kotyin, Konjuhov – Gubzsokov (Mutalijev, 60.), Vorobjov (Kratkov, a szünetben), Avaneszjan (Smakov, 72.), Scsetyinyin (Goljatov, 80.) – Szavinov (Gyenyiszov, 60.) – Sapovalov. Szövetségi edző: Dmitrij Homuha
Magyarország: Megyeri – Orosz, Dávid, Horváth M., Bekker – Ominger – Kalmár (Molnár R., 77.), Major, Kosznovszky, Németh A. – Szalay (Komáromi, 55.). Szövetségi edző: Preisinger Sándor
Gólszerző: Sapovalov (20.), Bekker (87. – öngól), ill. Németh A. (33., 94.), Major (71. – 11-esből)
Sárga lap: Vorobjov (45.), Szavinov (54.)

Május 13.: Olaszország–Portugália

A Dublint és Waterfordot összekötő M9-es autópályán könnyen elaludhat az ember, már ha nem ő vezet. Az út mellett vakítóan zöldellő mezők, a komótosan vonuló, falunyi méretű felhőket bámulva andalító érzés vesz erőt rajtunk. Az Írország délnyugati részén fekvő Waterford az Ír Köztársaság egyik legnagyobb városa, bizonyos szempontól mégsem mérhetjük Dublinhoz. Kevésbé rohanó és karakteresebb egy metropolisznál.

Persze a magyar válogatott a biztos csoportelsőség tudatában sem aludhatott el az utolsó helyezett oroszok ellen, hiszen mint azt már többször említettük, ha netán kikapnánk a negyeddöntőben, a szerzett pontok is számíthatnak abból a szempontból, hogy ki szerepelhet az ötödik (még szintén világbajnoki indulást érő) helyért rendezendő rájátszásban.

De a lényeg akkor is az, hogy ott vagyunk a legjobb nyolc között, így néhányan pihenőt kaptak, Zuigeber Ákos pedig eltiltás miatt nem szerepelt. Preisinger Sándor szövetségi edző nyolc helyen változtatott csapatán az izlandiak elleni győzelemhez képest (az oroszokat irányító Dmitrij Homuha haton). Pénteken a Honvéd-MFA-t erősítő Megyeri Gábor kapus és a békéscsabai Dávid Zoltán is kezdő volt, így már a tornára nevezett összes kerettag elmondhatja magáról, hogy játéklehetőséget kapott.

Az oroszok a várakozásnak megfelelően és a biztos búcsú tudatában sem vették félvállról a találkozót, sőt többet birtokolták a labdát, igaz, eleinte nem sokat tudtak kezdeni vele. Ha a középső középpályások kapták meg, tőlük gyakran ment vissza a belső védőknek. A baj nem is onnan, hanem a szélről jött, Bogdan Logacsov jobb oldali beadását követően Igor Sapovalovnak volt ideje lekezelni a labdát, és tizenegy méterről jobbal a bal alsó sarokba rúgta. 1–0

Mondhatni, ismeretlen helyzettel találkoztunk, hiszen először kerültünk hátrányba az Európa-bajnokságon (sőt, a hat selejtezőn is csak egyszer, a belgák elleni mérkőzésen). Szerencsére nem sokáig tartott ez az állapot, mert az izlandiak elleni győztes gólt szerző Németh András a félpályáról megindulva végigment az orosz térfélen, és tizennyolc méterről jobbal kilőtte a bal alsó sarkot. 1–1

A félidő vége előtt többször kombináltunk jól elöl, főleg Németh volt aktív, míg a másik oldalon az egyik legveszélyesebbnek tartott orosz játékos, a balszélső Kirill Scsetyinyin próbálkozott tizennégy méterről, de Megyeri szögletre ütötte a labdát a bal alsó sarokba tartó lövésénél.

A második játékrész eleje eseménytelenül telt, majd Sapovalov lépett ki ziccerben, de kisodródott, lövéséből kevés híján bedobás lett. Nem sokkal később Ominger Gergő fájlalta a térdét egy párharcot követően, ápolni kellett, ám szerencsére folytatta a játékot. A magyar válogatott pedig megszerezte a vezetést: a villámgyorsan meglóduló Komáromi György ezúttal is tizenegyest harcolt ki, mivel Vagyim Konjuhov felrúgta a tizenhatoson belül, Major Sámuel pedig magabiztosan értékesítette a büntetőt. 1–2

Mégsem sikerült megtartani az előnyünket: a 87. percben egy szöglet után Bekker Rolandról pattant a saját kapujába a labda. 2–2

Hirtelen felgyorsultak az események, Komáromi lövése után Nyikita Kotyin szögletre rúgta a labdát a kapu torkából, majd az oroszok másodperceken belül kétszer is kapufát találtak. És mint eddig mindig, megint a miénk volt az utolsó szó, a hosszabbításban Komáromi elhúzott a jobb szélen, jól adott középre, Németh András pedig négy méterről a kapuba belsőzött. 2–3

Az eredmény a csoportálláson nem változtatott, de ez a csapat így is történelmet írt, hiszen az U17-es együttes (ötödször szerepelünk ezen a korosztályos tornán) még sosem ment tovább százszázalékos mérleggel a csoportjából! A mieink mögött a portugálok jutottak a kieséses szakaszba.

Ráadásul a győzelmünk azt is jelenti, hogy ha ki is kap a negyeddöntőben a magyar válogatott, az ötödik (még szintén világbajnoki indulást érő) helyért zajló rájátszásban biztosan érdekelt lesz.

D-CSOPORT
Ausztria–Németország 1–3 (Pehlivan 7., ill. Obuz 48., Samardzic 53. – 11-esből, Adeyemi 67.)
Olaszország–Spanyolország 4–1 (Colombo 22. – 11-esből, Moretti 49., Pirola 66., Esposito 89. – 11-esből, ill. Mario Soriano 45.)

A D-csoport végeredménye: 1. Olaszország 9 pont (9–3), 2. Spanyolország 6 (5–4), 3. Németország 3 (4–5), 4. Ausztria 0 (2–8)

MÁSODIK FÉLIDŐ

95. perc. Véget ért a mérkőzés, a mieink 3–2-re megnyerték a mérkőzést, így hibátlan mérleggel, csoportelsőként jutottak be a negyeddöntőbe. A mieink a legjobb nyolc között Olaszországgal vagy Spanyolországgal találkoznak.

94. perc: GÓÓÓÓL!!! MEGNYERTÜK!!! Komáromi húzott el a jobb oldalon, félmagas beadása után pedig a védőjét megelőző Németh Andrásról pattant az orosz kapuba a labda. 2–3

90. perc: Elképesztő, mi maradt ki! Egy jobb oldali orosz szöglet után Kotyin közelről a lécre fejelt, majd a kipattanót Usahin rúgta az öt és felesen belülről ismét a lécre. Ezt megúsztuk…

90. perc: Négy perc a ráadás.

87. perc: GÓL! EGYENLÍTETTEK AZ OROSZOK! Egy jobb oldali szöglet után Gyenyiszov fejelte középre a labdát, amely a középen harcoló Bekker és Mutalijev közül előbbiről pattant a kapunkba. 2–2

A portugálok eldöntötték, már 4–2-re vezetnek Izland ellen.

85. perc: Molnár lövése után Kupcov védett nagyot, de az asszisztens már amúgy is lest jelzett.

84. perc: Bekker lövését blokkolták az oroszok.

80. perc: Az oroszok ismét változtattak, Scsetyinyin helyére Goljatov érkezett

78. perc: Molnárt állították meg lesen.

Közben harmadszor is vezetést szerzett Portugália Izland ellen.

77. perc: Cseréltünk, Molnár Rajmund váltotta Kalmárt.

76. perc: Mutalijev talált be közelről a kapunkba, de les miatt érvénytelenítették a találatot.

Közben Izland másodszor is egyenlített, így Portugália ismét kiesésre áll.

72. perc: Azonnal cseréltek az oroszok, Smakov állt be Avaneszjan helyére.

71. perc: GÓÓÓL! FORDÍTOTTUNK! Major Sámuel állt a labda mögé, és jobbal a kapu bal oldalába rúgta a labdát. 1–2

70. perc: Tizenegyest kapott a magyar válogatott! Konjuhov borította fel Komáromit a tizenhatoson belül.

67. perc:Sapovalov továbbra is nagyon aktív, ezúttal kissé jobbról, 15 méterről tüzelt, de a kaput ezúttal sem találta el.

65. perc: Ominger maradt a földön, ápolni is kell.

63. perc: Újabb Sapovalov-lehetőség, ezúttal kissé balról a kapu előtt keresztbe lőtte a labdát.

62. perc: Sapovalov kiszorított helyzetből, egy védővel a nyakán az oldalhálóba vágta a labdát.

60. perc: Kettős csere az oroszoknál, Gubzsokov és Szavinov hagyta el a pályát, helyükre Mutalijev és Gyenyiszov állt be.

57. perc: Bekker húzódott előre, lövése azonban nem találta el a kaput.

55. perc: Cseréltek a mieink, Szalay helyére Komáromi állt be.

54. perc: Újabb sárga lap villant, Szavinov rántotta vissza a kezénél fogva Majort.

51. perc: Avaneszjan bal oldali beadása után Sapovalov fejelt volna, de éppen csak nem érte el a labdát.

50. perc: Scsetyinyint állították meg lesen.

Közben a portugálok másodszor is vezetést szereztek az izlandiak ellen.

46. perc: Újra útjára indult a labda, a mieink kezdték a második félidőt.

A szünetben egyet cseréltek az oroszok, Kratkov váltotta az első félidő végén besárguló Vorobjovot.

Ha nyerünk az oroszok ellen, akkor a többi eredménytől és a hátralévő mérkőzésektől függetlenül biztosan játszhatunk az ötödik helyért.

ELSŐ FÉLIDŐ

45+1. perc: Véget ért az első félidő, a szünetben 1–1 az állás.

45+1. perc: Orosz távoli lövését blokkolták az oroszok.

45. perc: Egy perc a ráadás az első félidő végén.

45. perc: Vorobjov sárgult be, Major vágta fel a kezdőkörben.

43. perc: Scsetyinyin húzott befelé balról, majd a jobb lábas lövése után a kapu fölé szállt a labda.

40. perc: Gubzsokov szöglete volt veszélytelen.

39. perc: VÉDÉS! Scsetyinyin egy csel után 15 méterről a bal alsó sarkot vette célba, Megyeri azonban oldalra tudta nyomni a labdát.

Közben Izland is egyenlített Portugália ellen.

33. perc: GÓÓÓL! EGYENLÍTETTÜNK! Németh András kapott labdát Bekkertől a felezővonalnál, majd egyedül megindult, a szólója végén pedig jobbal, 20 méterről kilőtte a bal alsó sarkot. 1–1

Közben a csoport másik meccsén Portugália vezetést szerzett Izland ellen – így jelen pillanatban a mieink mellett a portugálok állnak továbbjutásra.

30. perc: A másik oldalon Major próbálkozott meg egy távoli lövéssel, a labda viszont méterekkel a kapu fölé szállt.

30. perc: Gubzsokov a tizenhatos vonaláról próbálkozott, de a lövése után a labda jóval elkerülte a kaput.

27. perc: Szalay a tizenhatoson kívülről kísérletezett, lapos és nem túl erős lövése azonban nem lepte meg Kupcovot.

26. perc: Scsetyinyin kissé balról leadott lövése után Megyeri fogta meg a blokkon lelassuló labdát.

24. perc: Szalay távoli szabadrúgása után a labda jóval elkerülte az orosz kaput.

20. perc: GÓL! VEZETÉST SZERZETT OROSZORSZÁG! Logacsov jobb oldali félmagas beadása teljesen üresen találta meg Sapovalovot, aki egy átvétel után 10 méterről, jobb lábbal a bal alsó sarokba lőtte a labdát. 1–0

19. perc: Konjuhov mindenkit maga mögött hagyott a bal szélen, lapos beadása után azonban sikerült felszabadítania a magyar védelemnek.

16. perc: Magyar helyzet! Szalay játszott össze Némethtel, kényszerítőjük végén előbbi került helyzetbe, közeli, kissé balról leadott lövését azonban védte Kupcov.

15. perc: Bekker röviden adta haza a labdát, de Megyeri lábbal menteni tudott Sapovalov elől.

14. perc: Orosz szerzett labdát az ellenfél térfelén, majd Kalmár beadása után az oroszok kapusa szerezte meg a labdát.

12. perc: Sapovalov kiszorított helyzetből, kissé jobbról a kapu bal felső sarka mellé lőtte a labdát.

11. perc: Scsetyinyin bal oldali szöglete után nem alakult ki helyzet a mieink kapuja előtt.

A mérkőzést ide kattintva élőben követhetik az UEFA Youtube-csatornáján.

7. perc: Egy bal oldali orosz beadás után felszabadítottak a védőink. Egyelőre az oroszok tűnnek kezdeményezőbbnek.

6. perc: Kalmárt állították meg lesen.

4. perc: Csendesen csordogál a meccs, közben felharsan egy Ria, Ria, Hungária! rigmus.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, az oroszok indították útjára a labdát.

Nagyjából 200 szurkoló van a helyszínen, 80 százalékuk magyar.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik az Oroszország–Magyarország mérkőzés az U17-es Európa-bajnokság csoportkörének utolsó fordulójából. Tartsanak velünk!

A waterfordi az eddigi a legnagyobb stadion, amelyben pályára lépünk az Eb-n (Fotó: Nagy-Pál Tamás)

ELŐZMÉNYEK

A C-csoportban szereplő Magyarország a D-csoport második helyezettjével méri össze tudását hétfőn a dublini Eb-negyeddöntőben. Az már biztos, hogy onnan Spanyolország és Olaszország jut tovább (Ausztria, valamint nagy meglepetésre Németország kiesett). A két, egyaránt hatpontos csapat péntek 20 órától ki-ki meccset vív a csoportelsőségért, jobb gólkülönbségük miatt döntetlen esetén a spanyolok maradnának elöl, s így az olaszok várnának a mieinkre.

Ha megnyerjük a negyeddöntőt, akkor nincs gond, az elődöntős együttesek automatikusan kijutnak az őszi világbajnokságra. A négy vesztes negyeddöntős közül a két legjobb játszik az ötödik helyért, ennek a rájátszásnak a nyertese is kijut a brazíliai tornára. Itt elsősorban a csoportban elért helyezés rangsorol, tehát mi az első helyünkkel előnyben vagyunk, míg ha ez nem döntő szempont, akkor veszik figyelembe a csoportkörben elért eredményeket, a pontok számát, gólkülönbséget és így tovább.

„Annak ellenére, hogy a csoporton belüli helyezések szempontjából már nincs tétje a pénteki mérkőzésnek, ugyanolyan fontos összecsapás vár ránk, mint a portugálok és az izlandiak elleni volt. A továbbjutásunk már biztos, de a torna későbbi szakaszában még lehet jelentősége az oroszok elleni eredménynek. Ellenfelünk két vereséggel kezdett, ettől függetlenül kifejezetten erős csapat, a helyzetei alapján könnyen fordíthatott volna az izlandiak, valamint a portugálok ellen is. Szerencsés helyzetben vagyunk, mert az utolsó csoportmeccsünkön figyelhetünk arra, hogy ne vállaljuk az eltiltás kockázatát a sárga lapos játékosok esetében, illetve lehetőséget adjunk azoknak is, akik eddig kevesebb időt töltöttek a pályán. Ez nem azt jelenti, hogy ne vennénk a lehető legkomolyabban a találkozót, minden pályára lépő futballistától a maximumot várom, mert csak így lehet esélyünk egy kedvező eredményre” – fogalmazott a mérkőzés előtt Preisinger Sándor, a magyar válogatott szövetségi edzője.

„Bármi is történjék, a játékosaim az ilyen tornákon tudnak fejlődni, s értékes tapasztalatokat szerezni. Jól szervezett csapat a magyar, minőségi labdarúgókból áll, ezt a selejtezőben, illetve az elitkörben mutatott teljesítménye is bizonyítja” – mondta Dmitrij Homuha, az oroszok szövetségi edzője.

Zuigeber Ákos eltiltása miatt biztosan nem léphet pályára, és azt se feledjük, hogy László Dávidnak, Kata Mihálynak, Ominger Gergőnek és Posztobányi Patriknak is van sárga lapja, így előfordulhat, hogy olyanok is lehetőséget kapnak, akik kevesebbet játszottak.

A magyar válogatott korábbi csoportmérkőzései
Dublin, Belfield Bowl:
MAGYARORSZÁG–Portugália 1–0
Dublin, Whitehall:
Izland–MAGYARORSZÁG 1–2

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok: Hegyi Krisztián (Illés Akadémia), Megyeri Gábor (Honvéd-MFA), Vaits Marcell (Puskás Akadémia)
Védők: Buna Gábor (Honvéd-MFA), Posztobányi Patrik (Puskás Akadémia), Balogh Botond (MTK Budapest), Orosz Donát (Diósgyőri VTK), Horváth Milán (Budapest Honvéd), Dávid Zoltán (Békéscsaba), Bekker Roland (Borussia Mönchengladbach – Németország)
Középpályások: Kata Mihály (MTK Budapest), Major Sámuel (Salzburg – Ausztria), Ominger Gergő (Puskás Akadémia), Kosznovszky Márk (MTK Budapest)
Támadók: Molnár Rajmund (Honvéd-MFA), Zuigeber Ákos (MTK Budapest), Németh András (Genk – Belgium), Komáromi György (Puskás Akadémia), László Dávid (Honvéd-MFA), Szalay Szabolcs (Illés Akadémia), Kalmár Benedek (Puskás Akadémia)

Az április 4-i sorsoláson négy négyes csoportba sorsolták a 16 válogatottat. A csoportkör május 3-tól 10-ig tart. Mindegyik kvartettből az első kettő jut a május 12-én és 13-án sorra kerülő negyeddöntőbe. A torna öt legjobb csapata kijut az őszi brazíliai U17-es vb-re.