Távol Afrikától: 3-0-ra kaptunk ki Portugáliában

M. K. G.M. K. G.
2009.10.10. 21:37
A magyar labdarúgó-válogatott 3–0-ra kikapott a portugáloktól világbajnoki selejtezőn, így már csak matematikai esélye maradt arra, hogy kijusson a 2010-es világbajnokságra. A hazaiaknál Simao Sabrosa kétszer, Liédson egyszer volt eredményes, míg a mieink csak kapufáig jutottak. A csoport másik mérkőzésén Dánia legyőzte Svédországot, és ezzel biztosította szereplését a dél-afrikai tornán.

Az első portugál gól pillanata (Fotó: Szabó Miklós)

A találkozóról szóló szöveges tudósításunkat ide kattintva olvashatják.

KOEMAN SZERINT JÁTÉKOSAI A MAXIMUMOT NYÚJTOTTÁK

„Azt hiszem, nyugodtan mondhatom, hogy csapatom tagjai közül mindenki a maximumot nyújtotta a lehetőségekhez képest, dolgoztunk ki helyzeteket, ám sajnos nem volt szerencsénk, nem tudtunk gólt szerezni – nyilatkozta a meccs után Erwin Koeman, válogatottunk szövetségi kapitánya az MLSZ-nek. – A portugál együttes jobb gárda, mint a miénk, ez megmutatkozott ezen a mérkőzésen is. Megtettük, amire erőnkből telt, de ez most csak erre volt elég..."

A magyar és a portugál válogatott számára is csak a győzelem volt az elfogadható eredmény a két csapat szombat esti, lisszaboni világbajnoki selejtezőjén – hiszen két fordulóval a selejtezősorozat vége előtt mindkét válogatottnak volt még esélye a világbajnoki részvétel kiharcolására.

A statisztika ugyanakkor nem ígért sok jót a magyar nemzeti tizenegynek, hiszen a két együttes korábbi kilenc összecsapásán egyszer sem sikerült legyőznünk a luzitánokat – a mi szempontunkból hat vereség és három döntetlen volt a mérleg.

A mieink a Babos Gábor – Bodnár László, Gyepes Gábor, Juhász Roland, Vanczák Vilmos – Vadócz Krisztián, Tóth Balázs – Gera Zoltán, Huszti Szabolcs, Dzsudzsák Balázs – Torghelle Sándor összetételű tizeneggyel kezdték a mérkőzést.

A portugálok indították útjára a labdát, és az első percekben nem is nagyon szabadultak tőle – de a mezőnyfölény ellenére az első tíz percben nem tudtak veszélyes helyzetet kialakítani a mieink kapuja előtt.

Sőt, Gera Zoltán szép lövéssel tornásztatta meg Eduardót, mintegy jelezve, hogy a magyar válogatott sem „feltartott kézzel" ment ki a pályára.

Ronaldo számára hamar véget ért a meccs

A szeptemberi két vb-selejtezőnkön a tizedik perc után már mindkétszer hátrányban voltunk, így kijelenthettük, hogy ezúttal sikeresen megúsztuk a kezdeti rohamokat.

Aztán a 18. percben mégis hátrányba kerültünk, igaz, több védelmi hibára volt ehhez szükség. A jobb oldalról érkező beadás után Gyepes nem tudta elfejelni a labdát Cristiano Ronaldo elől, aki kiszorított helyzetből, balról kapura lőtt, Babos csak kiütni tudta a labdát, az érkező Simao Sabrosa pedig Gyepest megelőzve, az ötös vonaláról, bal lábbal a hálóba bombázott. 1–0.

A némileg váratlanul kapott találat láthatóan „megfogta" a mieinket, de a hazaiak lendületét átmenetileg megtörte, hogy az első félidő felénél elveszítették legnagyobb sztárjukat: a csapatkapitány Cristiano Ronaldo sérülés miatt nem tudta folytatni a játékot, helyére korábbi MU-s csapattársa, Nani érkezett.

Az aranylabdás hiánya azonban hosszú távon nem igazán látszott meg a házigazdák játékán, továbbra is könnyen okoztak zavart a mieink védelmében, míg mi alig-alig jutottunk el a portugálok tizenhatosáig.

A félidő vége előtt öt perccel aztán majdnem összejött az egyenlítés: a bal oldalról befelé cselező Dzsudzsák Balázs lövése centikkel pattogott el a jobb kapufa mellett – de ehhez az is kellett, hogy az egyik védő még az utolsó pillanatban bele tudja tenni a lábát a PSV légiósának lövésébe.

DÁNIA KIJUTOTT A VB-RE

A csoport másik mérkőzésén a dán válogatott hazai pályán Jakob Poulsen góljával 1–0-ra legyőzte Svédországot, ezzel biztosan ott lesz a 2010-es dél-afrikai világbajnokságon. A pótselejtezőt érő második helyért a magyar, a portugál és a svéd válogatott van még versenyben.

A játékrész hajrájában még közelebb jártunk a gólhoz, Dzsudzsák szabadrúgása után a védők által magára hagyott Gera Zoltán fejelhetett – de a labda a felső lécen csattant, így 1–0-s portugál vezetéssel ért véget az első félidő.

A szünetben egyik szövetségi kapitány sem cserélt, és a fordulás utáni percekben nem is változott a játék képe. A portugálok sokat járatták a labdát, keresték a lyukat a magyar védőfalon, míg a mieink szinte csak másodpercekre tudták megtartani a labdát. Ezt látva Erwin Koeman az 55. percben cserére szánta el magát, Vadócz Krisztián helyére érkezett Priskin Tamás, így két magyar csatár volt már a pályán.

Ennek ellenére ismét a portugálok veszélyeztettek, de a 63. percben Raul Meireles lövésénél Babos Gábor hatalmas bravúrral hárítani tudott. A magyar kapus néhány perccel később Nani lövésénél is megtette a magáét, a Manchester szélsőjének próbálkozását szép mozdulattal tolta ki a bal alsó sarokból.

Fogyott az idő, már csak alig húsz perc volt hátra, de a mieink továbbra sem tudtak helyzetet kialakítani. Nem úgy a portugálok! Liédson közeli fejesébe Babos még bravúrral belekapott, de már csak a gólvonal mögül tudta kiütni a labdát – a portugálok így 2–0-ra vezettek.

Pár perccel később a kegyelemdöfést is megadták a hazaiak: ismét Gyepes bizonytalankodott, ezúttal Dudával szemben, a portugál bal oldalról érkező beadására a túloldalon Simao Sabrosa érkezett, aki kapásból a rövid felső sarokba lőtt. 3–0!

A hajrában bemutatkozhatott a válogatottban a debreceni Varga József – alighanem a fiatal középpályás is szebb debütálásról álmodott...  Aztán az utolsó percek is lecsorogtak, újabb gól már nem esett, így a portugálok könnyedén, 3–0-ra verték meg a mieinket.

A magyar válogatottnak gyakorlatilag esélye sem volt a pontszerzésre, és az újabb vereséggel nagyon távol kerültünk Afrikától – már csak matematikai esélyünk maradt a pótselejtezőt érő csoportmásodik hely megszerzésére, és arra, hogy ott legyünk a 2010-es dél-afrikai világbajnokságon.

2008.09.06. Albánia–Svédország 0–0
2008.09.06. Málta–Portugália 0–4 (Said 26. – öngól, H. Almeida 61., Simao 72., Nani 78.)
2008.09.06. Magyarország–Dánia 0–0
2008.09.10. Svédország–Magyarország 2–1 (Källström 55., Holmén 63., ill. Rudolf 90+3.)
2008.09.10. Portugália–Dánia 2–3 (Nani 42., Deco 86.–11-es, ill. Bendtner 84., C. Poulsen 90., D. Jensen 90+2.)
2008.09.10. Albánia–Málta 3–0 (Bogdani 45., Duro 83., Dalku 89.)
2008.10.11. Magyarország–Albánia 2–0 (Torghelle 49., Juhász 81.)
2008.10.11. Dánia–Málta 3–0 (S. Larsen 10., 47., Agger 29. – 11-esből)
2008.10.11. Svédország–Portugália 0–0
2008.10.15. Málta–Magyarország 0–1 (Torghelle 23.)
2008.10.15. Portugália–Albánia 0–0
2009.02.11. Málta–Albánia 0–0
2009.03.28. Málta–Dánia 0–3 (Larsen 12., 23., Nordstrand 89.)
2009.03.28. Albánia–Magyarország 0–1 (Torghelle 39.)
2009.03.28. Portugália–Svédország 0–0
2009.04.01. Magyarország–Málta 3–0 (Hajnal 7., Gera 80., Juhász 94.)
2009.04.01. Dánia–Albánia 3–0 (Andreasen 31., S. Larsen 37., C. Poulsen 80.)
2009.06.06. Albánia–Portugália 1–2 (Bogdani 29., ill. Almeida 27., B. Alves 93.)
2009.06.06. Svédország–Dánia 0–1 (Kahlenberg 22.)
2009.06.10. Svédország–Málta 4–0 (Källström 22., Majstorovic 52., Ibrahimovic 56., M. Berg 58.)
2009.09.05. Dánia–Portugália 1–1 (Bendtner 42., ill. Liédson 87.)
2009.09.05. Magyarország–Svédország 1–2 (Huszti 79. – 11-esből, ill. Mellberg 8., Ibrahimovic 94.)
2009.09.09. Magyarország–Portugália 0–1 (Pepe, 9.)
2009.09.09. Málta–Svédország 0–1 (Azzopardi - öngól, 81.)
2009.09.09. Albánia–Dánia 1–1 (Bogdani 51., ill. Bendtner 40.)
2009.10.10. Portugália–Magyarország 3–0 (Simao 18., 79., Liédson 74.)
2009.10.10. Dánia–Svédország 1–0 (J. Poulsen 79.)