Túl sok volt a hiba: a Merész-csapat elbukott az elődöntőben

2012.08.07. 20:31
Már-már férfias küzdelem folyt a magyar–spanyolon (Fotók: Szabó Miklós)
A magyar női vízilabda-válogatott 10–9-re kikapott Spanyolországtól a londoni olimpia elődöntőjében, így a folytatásban a bronzéremért küzdhet az ausztrálokkal. A mieink rögtön a mérkőzés elején jelentős hátrányba került, és ugyan a második félidőben többször adva volt az esély az egyenlítésre, ezúttal túl sok volt a hiba: a spanyolok jutottak a fináléba.

ONLINE, SZÖVEGES KÖZVETÍTÉSÜNKET ITT OLVASHATJA!

A magyar válogatott egy góllal maradt alul az elődöntőben Spanyolországgal. Mondhatni hajszálnyi különbség, még ha valójában sima is volt a vége, hiszen válogatottunk kilencedik gólját Czigány Dóra az utolsó másodpercben szerezte. Egy kicsi végig hiányzott.

GALÉRIÁNKAT A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETI MEG!

Egy kicsivel jobb helyzetkihasználás, egy kicsivel több védés a kapusainktól, egy kicsivel több koncentráció és egy kicsivel több jóindulat a játékvezetőktől. Utóbbiak a mérkőzés elején és végén is „érdekesen” fújtak: abban, hogy a spanyolok 4–1-re megléptek az elején, vastagon benne volt a horvát és az olasz sípmester is, ám a meccsvégi ítéleteik sem nevezhetők szokványosnak. Az, hogy hátrányból lévő csapat ellen háromszor kontrát fújjanak, legalábbis furcsa.

De összességében mégiscsak hiba lenne erre fogni a vereséget, hiszen az első félidőben a védekezés, a másodikban pedig a támadás nem volt olyan a magyar csapatnál, amivel ki lehet vívni a továbbjutást. Bolonyai Flóra ezúttal sajnos alig találkozott a labdával, távolról és akcióból is betaláltak a spanyolok, akik közül Ana Espar és María del Pilar Pena is kiemelkedően játszott.

Fordulás után némileg stabilabb volt a magyar válogatott védekezése – igaz, a meccs hajrájára, Pena és Espar is kipontozódott –, ezt azonban nem tudtuk kihasználni, mert olyan előnyöket és helyzeteket hibáztunk, amik a fordulópontot jelenthették volna. Magyarország eggyel többet hibázott, mint amennyit szabadott volna, ám Ausztrália ellen van még egy esély a javításra.

Az első elődöntőt már kora este lejátszották, és az amerikaiak annak ellenére nyertek 11–9-re, hogy a rendes játékidő utolsó pillanataiban szövetségi kapitányuk hatalmas hibát követett el, és az ausztráloknak így nyílt lehetőségük a hosszabbításra. A ráadásban ugyanakkor az Egyesült Államok volt a jobb, és összességében megérdemelten jutott be a döntőbe. Az 5–8. helyért rendezett mérkőzésen a negyeddöntőben a mieinktől vereséget szenvedő oroszok nyertek a britek ellen 11–9-re, míg a kínaiak 14–10-re múlták felül az olaszokat.

A Magyarország–Ausztrália bronzmeccset csütörtökön 19.40-kor rendezik.

EZ TÖRTÉNT

1. félidő

„Bátran, nyugodtan, higgadtan. Játsszuk a saját játékunkat” – hangzott Merész András szövetségi kapitány utolsó eligazítása. Fehér sapkában kezdtek a mieink, kékben a spanyolok, nálunk Bolonyai Flóra kezdett a kapuban. Jennifer Pareja elhozta a labdát az első ráúszásnál Drávucz Rita elől, majd rögtön emberhátrányba is kerültünk Menczinger Katalin kiállítása miatt, Ana Espar értékesítette az előnyt középről. 0–1

Nem kíméltek minket a bírók (nevesítsük: a horvát Dragan Stampalija és az olasz Massimiliano Caputi) az elején, hiszen Csabai Dóra is pillanatok alatt mehetett a vörös ketrecbe, María del Pilar Pena lövése be is csúszott, majd fújtak egy kontrát is ellenünk. 0–2

Az első magyar gólra a 3. percig kellett várni, Antal Dóra előnyből bombázott a léc alá. Keszthelyi Rita közel járt az egyenlítéshez, ám Laura Ester szépen hárított. Egy perccel később még közelebb jártunk a célhoz, ám az újabb előny végén Takács Orsolya a kapufára pattintott. 1–2

Jó centerbejátszás után Czigány Dóra szállt ki, a bizonytalan labdajáratás végén azonban Bujka Barbara blokkolt. A túloldalon bezzeg elmaradt a kiállítás, nem úgy Bujka esetében, ezúttal Csabai Dórában akadt el a labda.

A negyed utolsó másodpercében Penát szórták ki, ám a labdával együtt az előnyt is elveszítettük a második negyed elején a ráúszásnál. A tendencia mindenesetre ekkor sem folytatódott: rögtön kiállítást kaptunk a nyolc perc elején, Espar pedig megszerezte a harmadik spanyol gólt. 1–3

Elbizonytalanodott a csapat, a következő spanyol támadásnál ráadásul Ona Meseguer megszerezte az ibériaiak első akciógólját is, miután elaludt a védelem. Merész András időt kért. Végre a magyar csapat is kapott egy tiszta fórt, amit kihasznált: Szücs Gabriellára játszották ki a figurát, és ő közelről nem hibázott. 2–4

Esparral sajnos nem bírt a csapat, amit meg is büntetett Miguel Oca Gaia gárdája, a spanyol pólós öt méterről állította vissza a háromgólos különbséget. Laura López kiállítása után ráadásul maradt is így, Bujka ugyanis a kapufát találta el. 2–5

A következő támadásnál akcióból betaláltunk végre: Szücs szépen lőtte ki a jobb felsőt. A spanyolok azonnal válaszoltak: az előny végén Pena közelről megtalálta az utat a kezek között a hálóba. Ezzel még nem volt vége szenvedéseinknek: Roser Tarrago 10 méterről vette be a magyar kaput. 3–7

Bolonyai Flóra helyére Gangl Edina érkezett a kapunkba, miközben ötösből szépítettünk: Antal Dóra laposan a jobb alsó sarokba helyezett. Az utolsó másodpercekben előnyből továbbzárkózhattunk, Keszthelyi Ritának sikerült kilőnie a bal felsőt. Szünetben: 5–7.

A kispadon is látszott: ezen a napon semmi nem jött össze

2. félidő

Pareja harmadszor is megszerezte a labdát, ennek ellenére jó volt a védekezés, ám Keszthelyi lövése sem sikerült a túloldalon. Előnybe került a magyar csapat, és már is le is járt a fór, amikor Bujkához került a labda, és a center sapka nélkül is bevette a jobb sarkot. 6–7

A spanyol kapitány reklamálása a következő támadásnál járt eredménnyel, tiszta labdaszerzés ellenére hátrányba került a csapat, Tarrago pedig a jobb alsóba helyezett. Sajnos, Czigány Dóra előnyben csak az oldalhálót találta el, ám Gangl Edina megfogta María García Godoy húzását. 6–8

Jó hír volt számunkra, hogy Pena kipontozódott, jöttünk is feljebb, Drávucz Rita bombázott a kapuba 8–7-re alakítva az állást. Spanyol kapufa után Bujka előnyt harcolt ki, de a fórnál nem sikerült a dobása, miközben Espar messziről ismét betalált. 7–9

Újabb eredménytelen támadás után Drávucz kapott kisbüntetést, ám a spanyolok támadóhibát követtek el, Drávucz megúszott, lövését viszont Espar blokkolta. Három negyed után kettő volt a hátrány.

Parejával szemben negyedszerre sem volt esély a ráúszásnál. Csabai Dóra kipontozódott, Tarrago lövése után szerencsére Gangl fejéről kapu fölé pattant a labda. A spanyoloknál Esparnak is összejött a harmadik kiállítása, az előnyt azonban elhibázta Bujka, a következőnél pedig eladtuk a labdát...

A végén nagy volt a csalódottság

Takács kiállításánál szerencsére Godoy találatát nem adták meg, mert a spanyol két méteren belül volt. Szücs Gabit is kiküldték, ám Godoy ellen ekkor már nem volt ellenszer, megpattanó lövése becsorgott a bal alsóba. 7–10

Újabb gyenge lövés után nagy bajba kerültünk, ráadásul Antal Dóra lövése is kipattant a lécről – Drávucz gólja után halványan még pislákolt a remény. Kivédekezett emberhátrány után a játékvezetők kontrát fújtak, majd Szücs ellen kiállítást, de hiába védekeztük ki, a bírók ismét támadószabálytalanságot láttak.

Az utolsó másodpercben Czigány Dóra még szépített, de válogatottunk 10–9-es vereséget szenvedett, így a folytatásban a bronzért játszhat csütörtökön 19.40-kor Ausztráliával.

OLIMPIA 2012
NŐI VÍZILABDA, ELŐDÖNTŐ
SPANYOLORSZÁG–MAGYARORSZÁG 10–9 (2–1, 5–4, 2–2, 1–2)
London, vízilabda-aréna, 5000 néző. Vezette: Stampalija (horvát), Caputi (olasz)
SPANYOLORSZÁG: L. Ester – Pareja, L. López, Ortiz, C. García 1, A. ESPAR 4, Pena 2. Csere: Bach, TARRAGO 2, Miranda, Meseguer 1, Blas. Szövetségi kapitány: Miguel Oca
MAGYARORSZÁG: Bolonyai – Czigány D. 1, Keszthelyi 1, Menczinger K., Bujka B. 1, Szücs G. 2, Drávucz 2. Csere: Gangl (kapus), Csabai, Tóth I., Antal 2, Takács O., Kisteleki H. Szövetségi kapitány: Merész András
Gól – emberelőnyből: 14/3, ill. 11/4
Gól – ötméteresből: –, ill. 1/1
Kipontozódott: Pena (15. p.), Csabai (25. p.). A. Espar (26. p.), Drávucz (30. p.)
KORÁBBAN
Egyesült Államok–Ausztrália 11–9 (3–3, 3–2, 1–1, 2–3, 2–0, 0–0) – hosszabbítás után
AZ 5–8. HELYÉRT
Oroszország–Nagy-Britannia 11–9 (3–3, 1–2, 4–2, 3–2)
Kína–Olaszország 14–10 (5–2, 5–2, 2–2, 2–4)