Gyurta és Jakabos bejutott a szerdai fináléba

2012.07.31. 22:31
Gyurta Dániel 2. idővel jutott a 200 mell döntőjébe (Fotó: Action Images, archív)
A londoni olimpia 200 méteres pillangóúszásának elődöntőjében Jakabos Zsuzsanna az 5. helyen kvalifikálta magát a szerdai fináléra. Hosszú Katinka ugyanitt 9. lett, így nem jutott be a döntőbe. A férfi 200 méteres mellúszás elődöntőjéből Gyurta Dániel a 2. idővel jutott a fináléba. A kedd esti döntőkben Hosszú Katinka és a 4x200 méteres férfi gyorsváltó révén voltunk érdekeltek, egy-egy 8. helyezést jegyezhettünk. Michael Phelps megszerezte 19. olimpiai érmét, amivel abszolút rekorder lett.

A 200 méteres mellúszás elődöntőjének első futamában a brit Michael Jamieson volt a leggyorsabb 2:08.20 perccel, megelőzve az amerikai Clark Burcklet és a japán Tateisi Rjót. A második futamban Gyurta Dániel az első fordulóhoz a negyedik helyen ért, és száz után sem lépett előre, de a szokásos hajrájának köszönhetően valamivel 150 után már vezetett, és 2:08.32-vel megnyerte a futamot, és a 2. legjobb idővel jutott be a döntőbe. A nagy ellenfél, japán Kitadzsima Koszuke 50-nél és 100-nál is vezetett, de végül csak 4. lett, összesítésben pedig ötödik idővel jutott tovább.

A 200 méteres pillangóúszás első elődöntőjében Hosszú Katinka a táv felénél a 4. helyen állt, és a folytatásban sem tudott ezen javítani, 2:07.69 perccel a 4. helyen végzett. A futamot a kínai Csiao Liu-jang nyerte meg 2:06.10 perccel.

A második elődöntőben Jakabos Zsuzsanna 50 méternél még másodikként fordult, és százon is tartotta ezt a helyezést. 150-nél már harmadik volt, és a végén hatalmas hajrában, 2:06.82 perccel meg is tartotta a 3. helyet, amivel 5. idővel fináléba jutott.

Az elsőnél gyorsabb futamot az amerikai Kathleen Hersey nyerte meg 2:05.90 perccel. Hosszú a 9. helyen zárt, így nem jutott be a holnapi döntőbe.

Hosszúval ötre nőtt a 9. helyezettjeink száma az olimpia úszóversenyein, Cseh és Jakabos Zsuzsanna 400 vegyesen, Biczó Bence 200 pillangón, Verrasztó Evelyn pedig 200 vegyesen maradt le éppen csak a döntőről. Mondhatni, nekünk kilenc…

Hosszú Katinka második kedd esti számában, a 200 méteres vegyes úszás döntőjében úgy állhatott a rajtkőre, hogy ez az utolsó esélye az egyéni éremszerzésre ezen az olimpián. Hétfőn az 5. helyen jutott be a döntőbe, és sokáig még azon is gondolkodott, hogy visszalép a pillangó miatt, utólag talán már jobb, hogy nem tette.

A rettentően erős mezőnyben Hosszú mellett többek között a világcsúcstartó amerikai Ariana Kukors (2:06.15, Róma) és a címvédő ausztrál Stephanie Rice is helyet kapott.

Hosszúnak azonban sajnos esélye sem volt az éremre, igaz, a másik két említett versenyzőnek sem. A legjobb idővel döntőbe jutott, 400-on világcsúccsal győztes Je Si-ven ezúttal olimpiai rekordot jelentő 2:07.57-es idővel (a régi rekordot Rice tartotta 2:08.45-tel, amelyet Pekingben úszott) nyert. Második lett az ausztrál Alicia Coutts, a bronzérmet pedig az amerikai Caitlin Leverenz szerezte meg.

MAGYAR HANGOK
HOSSZÚ KATINKA: „Most már tudjuk, választanom kellett volna a kétszáz pillangó és a kétszáz vegyes között. Mindkét úszást befolyásolta ez az egész, a pillangón bennem volt, hogy még vár rám a vegyes, a vegyeset pedig alig tudtam leúszni a pillangó után. Van bennem hiányérzet, hiszen olimpiai éremért jöttem ide.”
JAKABOS ZSUZSANNA: „Azért kezdtem erősen, hogy ne a hullámok között kelljen úszni, így viszont a végére elfáradtam. Ez lesz életem első egyéni olimpiai döntője, s bár most úgy érzem, teljesen kiúsztam magam, holnap megpróbálok még rátenni a mai teljesítményemre.”
GYURTA DÁNIEL: „Maradt még bennem, nem úsztam ki teljesen magam. A két brit fiú nem lepett meg, számítottam rá, hogy jók lesznek. Nem foglalkozom senkivel és semmivel, csak arra készülök, hogy a holnapi döntőben a maximumot hozzam ki magamból.”

A férfi 200 méteres pillangóúszásban a dél-afrikai Chad le Clos lehajrázta a címvédő amerikai Michael Phelpset. A szám címvédője jól kezdett, és 199 méterig vezetett is, ám a kiválóan hajrázó dél-afrikai ráúszott, és végül jobb ütemű benyúlásának köszönhetően meg is verte.

Phelps ezzel az ezüsttel beérte a mindenkori olimpiai éremtáblázaton az orosz tornásznőt, Larisza Latinyinát – 18-18 éremmel állnak az örökranglista élén.

Ebben a számban két magyar, Cseh László és Biczó Bence is érdekelt volt, de egyikük sem jutott be a döntőbe, előbbi 12., utóbbi 9. lett.

A kedd esti úszóprogram a férfi százméteres gyorsúszás elődöntőjével kezdődött. Az első futamban az ausztrál James Magnussen volt a leggyorsabb 47.63 másodperccel és ezzel a legjobb idővel jutott be a döntőbe, ugyanis a másik futamban első Nathan Adrian 47.97 másodperc alatt teljesítette a távot.

A második futamban a 200 gyorson és a 4x100-as gyorsváltó tagjaként már aranyérmet szerzett francia Yannick Agnel 48.23 másodperc alatt a hetedik helyen jutott be a fináléba.

A női 200 méteres gyorsúszásban az amerikai Allison Schmitt sokáig a világcsúccsal is versenyzett, végül olimpiai csúccsal, 1:53.61 perccel győzött Camille Muffat és Bronte Barratt előtt. A címvédő Federica Pellegrini nem tudta tartani a tempót a legjobbakkal, csak ötödik helyen végzett.

A nap záró számában, a 4x200-as gyorsváltóban az első emberünk Kozma Dominik volt, aki hatodik helyen adta át a stafétát Cseh Lászlónak, akit ketten is megelőztek, így fél távnál a 8. helyen álltunk. Cseh Lászlót Bernek Péter váltotta (délelőtt még fordított sorrendben úsztak), de ő sem tudta felhozni a csapatunkat, ahogy a befejező ember Kis Gergő sem.

Az amerikaiak fölényes győzelmet arattak, s a váltó utolsó tagjaként úszó Michael Phelps ezzel megszerezte első londoni aranyát és 19. olimpiai érmét, amivel élre állt az összesített olimpiai éremtáblázaton.