NB I: ha az MTK legyőzi a felcsútiakat, európai kupainduló

2015.05.08. 13:23
Kanta Józsefék számára az El-indulás a tét a PAFC ellen (Fotó: NS-archív)
MTK–Puskás Akadémia és Nyíregyháza–Újpest FC mérkőzésekkel rajtol pénteken a labdarúgó NB I 27. fordulója. A jelenleg harmadik helyen álló MTK győzelme esetén biztossá teszi, hogy európai kupaindulásra jogosító helyen végez, míg az Újpest öt éve nem látott dolgot szeretne véghezvinni a Sóstói Stadionban.

MTK–PUSKÁS AKADÉMIA

♦ A két csapat eddigi három NB I-es mérkőzéséből kettőt az MTK nyert meg, egy döntetlenre végződött.

♦ Az MTK a Ferencváros elleni veresége (március 22.) óta nem talált legyőzőre, öt meccséből kettőt megnyert, hármon ikszelt. A kék-fehérek több mint egy évig nem játszottak döntetlent a bajnokságban, de aztán belejöttek, a legutóbbi négy bajnokijukból három ikszre végződött. A Puskás Akadémia legutóbbi két bajnokiját egyaránt elveszítette.

♦ Hazai mérlege alapján az MTK a 3. legjobb a mezőnyben (9–1–3), a PAFC idegenben a 8. legjobb (4–1–8).

♦ A felcsútiak rövidke NB I-es történetük során kétszer kerültek hármas vagy hosszabb vereségszériába, ha az MTK (ideiglenes) otthonában kikapnak, ez lesz a harmadik.

♦ Ha az MTK megnyeri a mérkőzést, akkor biztosan európai kupaindulásra jogosító helyen végez a bajnokságban. A Magyar Kupa döntőjében a bajnok Videoton és a jelenleg második (a bajnokságban negyediknél hátrébb biztosan nem szoruló) Ferencváros mérkőzik meg, ez pedig azt jelenti, hogy az NB I negyedik helyezettje is indulhat az Európa-liga selejtezőjében. Amennyiben az MTK nyer, akkor 54 pontja lesz, és a negyedik DVSC még ugyan befoghatja, de az ötödik Paks már nem. A tolnaiak pontszámban beérhetnék az MTK-t, de ha 54 pontot is szereznek, akkor sem lehet több győzelmük a fővárosiaknál, márpedig pontazonosság esetén ez az első számú rangsoroló tényező.

♦ A Puskás Akadémia 27 szezonbeli bajnoki góljából 16-ot két volt MTK-s csatár, Lencse László és Tischler Patrik szerzett (8-8 eloszlásban).

NYÍREGYHÁZA–ÚJPEST FC

♦ A két csapat eddig 23 alkalommal játszott élvonalbeli mérkőzést, nagy az Újpest fölénye (4–6–13 a pályaválasztó Nyíregyháza szemszögéből).

♦ A Nyíregyháza 2000. március 8. óta nem tudta legyőzni bajnoki mérkőzésen az Újpestet, akkor 2–1-es sikerrel szerezte meg a három pontot. Azóta kilenc mérkőzés, hat újpesti siker és három döntetlen. A két csapat első hat NB I-es meccséből hármat megnyert a Szpari, azóta tizenhétből egyet.

♦ Az Újpest egyetlen alkalommal (1983-ban) nem tudott csak gólt szerezni a Nyíregyháza vendégeként élvonalbeli mérkőzésen. Akkor 1–0-ra nyertek a szabolcsiak.

♦ A Nyíregyháza a 10. legjobb hazai mérleget magáénak tudó csapat az NB I-ben (4–5–4). Az Újpest 7. az idegenbeli rangsorban (3–6–4).

♦ Az Újpest megnyerte legutóbbi három mérkőzését, ez sem gyakori jelenség a legutóbbi években – legutóbb 2011-ben fordult elő ilyen. Négy egymást követő újpesti bajnoki sikerre 2010 április-májusa óta nem volt példa, akkor egyhuzamban ötször nyertek a lilák.

♦ A Nyíregyháza legutóbbi négy bajnokiján nem talált legyőzőre, 2010 óta nem voltak ilyen hosszú élvonalbeli veretlenségi sorozatban a szabolcsiak. Négyesnél hosszabb veretlenségi sorozatot a Szpari 2008 ősze óta nem tudott összehozni, akkor nyolcnál állt meg.

1. Videoton FC 26 21 4 1 62–10 +52 67
2. Ferencvárosi TC 26 16 6 4 44–18 +26 54
3. MTK Budapest 26 16 3 7 36–23 +13 51
4. Debreceni VSC-Teva 26 13 7 6 34–18 +16 46
5. Paksi FC 26 11 9 6 37–25 +12 42
6. Újpest FC 26 10 9 7 27–22 +5 39
7. Diósgyőri VTK 26 10 8 8 36–34 +2 38
8. Kecskeméti TE 26 10 8 8 30–29 +1 38