A Debrecen nem engedte duplázni az ETO-t

2013.05.22. 19:50
Az első negyedóra után hatalmas csatát láthattunk (Fotó: Czerkl Gábor)
A tavaly duplázó DVSC-Teva és az idén duplázásra törő, a bajnoki címet már elhódító Győri ETO játszotta a labdarúgó Magyar Kupa döntőjét a Bozsik József Stadionban. Sokkal jobban kezdtek a zöld-fehérek, Nemanja Andrics révén vezetést is szereztek, de a roppant agilis Adamo Coulibaly vezérletével fordítani tudtak a debreceniek, megvédte elsőségüket a kupában. Élvezetes, fordulatos, színvonalas mérkőzésen dőlt el a trófea sorsa.

A bajnoki címet már napokkal ezelőtt bezsebelte a Győri ETO, és Pintér Attila legénysége arra készült (a hétvégi bajnokit is feláldozva ezért), hogy a klub történelmében először elhódítsa az élvonal aranyérme után a legfontosabb hazai kupát is. A duplázásban az a Debrecen jelentette a zöld-fehérek előtt az utolsó akadályt, amely tavaly diadalmaskodott az NB I-ben és a Magyar Kupában is, és most azt tűzte ki célul maga elé, hogy ez utóbbi sorozatban a Ferencváros, az MTK, a Győr és az Újpest után ötödikként megvédje címét az első számú honi kupasorozatban.

Külön érdekessége volt a címvédők találkozójának, hogy tudni lehetett jóval előtte: ha kikap is a Győrtől a DVSC, akkor is indulhat az Európa-liga következő kiírásában.

A Bozsik József Stadionban rendezett finálé előtt egyik mester, Pintér Attila és Kondás Elemér sem tudta meglepni a riválist, már ami a kezdőcsapatokat illeti. Az első negyedórában nem igazán tudtak mit kezdeni a csapatok egymással, de azután váratlanul felpörgött a mérkőzés: Nemanja Andrics egy nagy vágta és egy ügyes csel után közelről bevette a debreceni kaput (0–1), majd Adamo Coulibaly kihagyott három helyzetet, végül Tarmo Kink lőtt egy kapufát, következő lövését pedig hatalmas bravúrral védte Verpecz István.

Az első cserére is sor került a nagy rohanás közben: a futás közben meghúzódott Varga Rolandot Rok Kronaveter váltotta. Még a félidő előtt cserélt Kondás is, aki öt perccel a pihenőre vonulás előtt lekapta a pályáról – alighanem mérgében – Kulcsár Tamást, helyére Ibrahima Sidibét vezényelve. Az első félidőben az első után az utolsó helyzet is Czvitkovics Péteré volt, de az ötös elől ezúttal sem találta el a kaput a debreceni játékos.

Az egyenlítés után visszább vettek a csapatok, de ezt nem terv szerint tették, hanem egyre fáradtabban mozogtak. A két mester igyekezett felrázni övéit, a hajdúságiaknál Szécsi Márk, a másik oldalon Dudás Ádám lépett pályára, aki nem sokkal ezután férfiasan szerelte a kapura törő, gólhelyzetben lévő Sidibét.

A DVSC AZ ÖTÖDIK CÍMVÉDŐ

Tizenötödik alkalommal fordult elő, hogy az előző évi kupagyőztes megvédte címét. A DVSC 1999 óta immár hatszor nyert kupát, és először sikerült ez neki egymást követő két évben.
A korábbi címvédések: Ferencváros 1928, 1943, 1944, 1994, 1995, 2004, MTK 1911, 1912, 1925, 1998, Győri ETO 1966, 1967, Újpest 1970, 1983)

Kiderült, csak erőt gyűjtöttek a felek a továbbiakhoz a középszerű tíz percben, mert a hajrá felé közeledve az egyre lelkesebb Debrecen egyre veszélyesebb helyzeteket dolgozott ki, a Győr pedig főként középen vezetett, Kronaveterre kihegyezett kontrákkal operált. A mérkőzés és a kupa sorsát végül a roppant agilis, robbanékony, remekül cselező Adamo Coulibaly döntötte el, aki a 86. percben kihasználta a győri védők pocsék helyezkedését, és pár csel után a bal alsóba lőtt: 2–1!

A francia légiós ezzel a találattal elnyerte a sorozat gólkirályi címét, mintegy szimbolikus módon. Ez a Coulibaly, ha a nyáron tényleg elhagyja az országot, hiányozni fog a DVSC-ből és a magyar labdarúgásból is.

Nem hajtotta végre tehát a történelmi duplázást az ETO (azért ne feledjük, hogy a legvégén Pátkai Máté kis híján egyenlített), a motivált, lelkes Debrecen ügyesen kihasználta a csúcsformájától messze lévő bajnok megingásait ezen a mérkőzésen.

A DIGI SPORT ÖSSZEÁLLÍTÁSA A MÉRKŐZÉSRŐL

Átaludták a félidőt a gyarkorlott fordítók

MAGYAR KUPA, DÖNTŐ
DVSC-TEVA–GYŐRI ETO
2–1
Budapest, Bozsik Stadion, 4500 néző. Vezette: Kassai
DVSC-TEVA: Verpecz – Bernáth, Máté P., Mészáros N., Korhut – Bódi, Ramos, Czvitkovics (Se. Bouadla, 81.), Ferenczi J. (Szécsi M., 68.) – Kulcsár T. (Sidibe, 40.), Coulibaly. Vezetőedző: Kondás Elemér
A kispadon: Szécsi G. (k.), Szűcs I., Spitzmüller, Dombi
GYŐRI ETO: Molnár P. – Svec, Lipták (Djordjevics, 80.), Takács Á., Völgyi – Pátkai, Kamber, Trajkovics (Dudás Á., 62.) – Varga R. (Kronaveter, 32.), Kink, Andrics. Vezetőedző: Pintér Attilla
A kispadon: Kamenar (k.), Dinjar, Pilibaitis, Kvilitaia
Gólszerző: Coulibaly (51., 86.), ill. Andrics (17.)

A Loki játékosai emelhették magasba a trófeát

Lesz tehát a nyáron Szuperkupa-döntő.

Ötödikként megvédte MK-aranyát a DVSC.

Coulibaly ezzel megelőzte Dudást, nyolcgólos.Aranycipős.

90. PERC VÉGE, A DEBRECEN MEGVÉDTE ELSŐSÉGÉT, MEGNYERTE A 71. MAGYAR KUPÁT!

90. perc Takács Ákos reklamál, sárga.

90. perc
Svec lő kapura 26-ról, az ötösön Kamber centiméterekel marad le a labdáról.

88. PERC MI MARAD KI!!!! PÁTKAI FEJEL MILLIMÉTEREKKEL A JOBB FELSŐ MELLÉ
egy bal oldali szöglet után.

86. PERC COULIBALY, KETTŐ EGY!!!!! A ma erőtől duzzadó, igen agilis ADAMO COULIBALY kicselezi a bal oldalon Djordjevicset, mellette Kamber és Svec elalszik, a francia pedig jobbal az ötös sarka elől a hosszú alsóba teker. 21!

84. perc TAKÁCCCS!
Coulibaly kiteszi jobbra Szécsinek, a beadást Völgyi kivágja. A szöglet után Szécsi lő 14-ről, a nem sokkal előtte álló Takács azonban fejjel ment!

81. perc Czvitkovicsot pedig Selim Bouadla.

80. perc Vladimir Djordjevics váltja.

Lipták lesérül.

79. perc
Coulibaly ismét megállíthatatlan, csak éppen hosszan szökteti magát az utolsó csel után, Molnár felszedi a játékszert az ötös előtt, igen bátran kivetődve.

76. perc
Kronaveter lő jobbal a kapus ölébe 23-ról.

74. perc
Czvitkovics lő ballal 14-ről, kissé balról, Molnár véd a bal sarok előtt, majd Bódi beadását fejeli a bal sarok mellé Sidibe, mintegy nyolc méterről.

Co. Svecet, Kamber és Liptákot is kicselezte három hosszú lépés közben.

73. perc MICSODA BLOKKOK!
Takács javít: Coulibaly, majd Bódi lövését is blokkolja a 16-oson belül.

70. perc Sidibe nagyot esik az ötös előtt Dudás mellett, tovább. Ennyi lökés vígan belefér.

68. perc Ferenczit Szécsi Márk váltja.

63. perc
Kamber indítja ügyesen Völgyi Dánielt a balon, a beadásra kirepül Verpecz, az övé.

62. perc Trajkovics le, Dudás Ádám be.

57. perc
Sidibe passzol ismét, Bódi a 16-os bal sarkától a túlsó sarok mellé emel.

Coulibaly beérte az MK-góllövőlista élén a győri Dudás Ádámot. Hét gólnál tartanak.

51. PERC EGY EGY, COULIBALY! Egy előreívelt labdát Sidibe csúsztat fejjel ADAMO COULIBALY elé, aki elfut a labdával, mert Takács elvéti azt. A csatár jobbal lő az ötös elől, Takács becsúszik, de pechjére, mert lábáról kapusa fölött a bal felsőbe pattan a labda. 1–1!

50. perc
Kronaveter lő jobbal a bal felső mellé 14 méterről.

49. perc
Bernáth felfut, Trajkovics lök, Ferenczi János bead, Molnár lekésik, Máté fejel, Lipták fenékkel blokkol.

47. perc
Czvitkovics játszik Sidibe elé, aki hat méterről estében kapura kanalaz, de nem eléggé erősen és pontosan. Azért helyzet volt ez is!

46. PERC FOLYTATJUK!

Megpihenünk, újranézzük, átolvassuk. Maradjanak velünk!

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

Újabb szabad, 21-ről, Bódi jobbal a léc fölé lő.

45. perc Czvitkovics szabadrúgását Nikola Trajkovics kézzel hárítja, sárga. Jogos!

45. perc
Bernáth jobb oldali beadását jobbal, félfordulattal tereli a jobb sarok mellé Czvitkovics.

Egy perc a ráadás.

42. perc Ramos szereli Kronavetert, aki nem sokkal később megalázó csellel vesz rajta revánsot.

Kulcsár nagyon elguríthatta a focit mesterénél.

40. perc Érdekes: Kulcsár le, Ibrahima Sidibe váltja.

Coulibaly menne el a balon, ha nem lökné ki őt Lipták Zoltán a pályáról.

38. perc
Kamber indít, Trajkovics szaporázza, Verpecz lábbal ment előle.

35. perc VERPECZ!
Andrics passzol balról középre, Kink futtából lő 17-ről, a debreceni kapus azonban kipiszkálja a labdát a jobb alsó elől.

32. perc Le is kell cserélni, Rok Kronaveter váltja.

Varga Roland meghúzódik futás közben, ápolás.

29. perc
Andrics lő ballal a jobb alsó felé 16-ról, Verpecz István odaér.

28. perc
Bódi lő jobbal kapura egy 26 méteres szabadrúgást, Molnár Péter könnyedén fogja a labdát, futtában is.

25. perc KAPUFA!
Kink lő ballal kissé balról, 12 méterről a jobb oldali kapufára!

21. perc EZ IS HELYZET!
Coulibaly fejeli éppen csak a bal alsó mellé Bódi Ádám bal oldali szögletét.

20. perc
Coulibaly kétszer is cselezget, az első elrontja, a második alkalom után, szintén az ötösön már, Takács Ákos becsúszva szerelni tudja.

19. perc Nikola Trajkovicsot már eléri Luis Ramos. Sárga.

Pátkai Máté adta a gólpasszt, de még saját térfelén, ahonnan a szerb megindult. Nagy védelmi hiba volt ez, akárhonnan nézzük.

17. PERC VEZET A GYŐR, ANDRICS! Remekül megy el a balon a szerb légiós, NEMANJA ANDRICS, kicselezi Máté Pétert, Luis Ramos lemarad, Andrics pedig ballal, hat méterről a kapu közepébe lő. 0–1!

15. perc
Máté most Varga jobb oldali szögletét tisztázza, ezt fejjel. A kontránál Adamo Coulibaly ügyeskedik, de aztán mégsem. Eladja.

13. perc
Kamber most jobbról ad be, ez jobb, ám Máté Péter kivágja a labdát.

12. perc
Djordje Kamber ível a kapu mögé balról.

Mezőnymunkába feledkeznek a felek ezekben a percekben.

5. perc
Tarmo Kink vezeti fel a labdát szabadon a 16-os elé, majd ballal jócskán a jobb sarok mellé lő.

2. perc HELYZET!
Kulcsár Tamás cselez ki három embert is, majd remekük bead jobbról, az ötös túloldali sarka elől Czvitkovics Péter az égbe lövi a labdát.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Remek az idő, szép számmal jöttek nézők a Bozsik-stadionba. A debreceniek tiszta fehérben, a győriek sárga-feketében.

"Teljességgel kizárható, hogy ellenfelünk motiváltabb legyen! Történelmet írhatunk, hiszen egyazon esztendőben a Győr még sosem lett bajnok és kupagyőztes. Fantasztikus lenne rövid időn belül két trófeával gazdagodni – sőt hárommal, hiszen a kiírás értelmében ez esetben a Szuperkupa-győztest megillető serleget is átvehetnénk. Azt nem állítom, hogy gyerekkori álmom volt a futball históriás könyvében szerepelni, de ha jobban belegondolok, évtizedek múltán szívesen olvasnám a nevem azon az oldalon, amelyen a dicső tetteket végrehajtó ETO-játékosokat sorolják fel" – erősített rá gólgépe, Varga Roland.

Szerintem van hely a buszon, hogy hazahozzuk a kupát, úgyhogy mindent el fogunk követni azért, hogy ez így legyen. A klubnak az életében ez nagy dolog lenne, hiszen soha nem sikerült ugyanabban az évben a duplázás. Azt gondolom, ezt fel tudja mérni az egész csapat, túl vannak már egy bajnoki címen, amit már nem vehet el tőlük senki. Úgy hiszem, annál nagyobb motiváció nem kell, hogy a klub történelmébe be tudnak kerülni, ezt mindenki fel is tudja mérni. Úgyhogy szerintem odamegyünk és meg is fogjuk nyerni a kupát" így a mérkőzés előtt Pintér Attila csapata honlapján.

Eltiltott: a győri Marek Strestík.

Sérült: a debreceni Szakály Péter, Nagy Zoltán, Nenad Novakovics és Vukasin Polekszics, a győriektől Koltai Tamás és Szasa Sztevanovics.