Bajnoki szépségtapasz a kupavereség után az Olajnak

2013.04.03. 20:57
Florence és az Olaj ezúttal megtalálta az Alba védekezésének ellenszerét (Fotó: Pozsonyi Zita)
A Szolnoki Olaj a férfi kosárlabda-bajnokság középszakaszának 5. fordulójában visszavágott az Alba Fehérvárnak a vasárnapi kupadöntőben elszenvedett vereségért, és ezzel elvette a székesfehérváriak veretlenségét a felsőházban, s az élre állt. Az Atomerőmű simán nyert Körmenden, a Kaposvár viszont nagy csatában győzte le a Jászberényt.

A vasárnapi Magyar Kupa-döntőben Pakson az Alba Fehérvár 20 ponttal, 74–54-re legyőzte a Szolnokot, amely szerdán máris visszavághatott, hiszen hazai pályán fogadta a bajnoki középszakasz felsőházának élén álló riválist. Nedeljko Asceric, az Olaj vezetőedzője a hét véginél sokkal koncentráltabb játékot várt csapatától, és az elején nem is kellett csalódnia.

A Szolnok jobban kezdett, 5–0-ra elhúzott, s lassan kilenc pontosra hízlalta előnyét, miközben a fehérváriaknak semmi sem sikerült. A védekezés még összeállt volna, de hiába vette el Ronald Moore a labdát James Brian Florence-től, saját csapattársa fellökte, majd Keller Ákos légüres térbe passzolt. Utána meg Damian Hollis blokkolta Rashad Bellt, de a megszerzett labdát Brandon Wood úgy passzolta le, hogy a saját gyűrűjén irányt változtató labda a Szolnokhoz került.

A negyed végén felzárkózhatott volna az Alba, de Hollis és Lekli József büntetőire Trepák Zoltán duplája és Horváth Ákos triplája volt a válasz, így 18–10-es hazai vezetéssel várták a csapatok a folytatást. A rövid szünet után szigorított a védekezésén a Fehérvár, Dzunics Braniszlav játékosai szorításában tanácstalanná váltak a hazaiak, akiknek az előnye a második tíz perc felére kétpontosra csökkent. Sőt a 17. percben a fehérvári Szabó Zsolt labdát szerzett, végigvezette a pályán, beleállt a triplába, és fordított. A ritka triplák egyike volt ez, az első félidőben a Szolnok 12 kísérletéből egy volt sikeres, az Alba oldalán 11-ből kettő. 25–24-re már a vendégek vezettek, de Bell gyors indulás után szerzett kosara után Dzunics kért időt.

A nagyszünetig fej fej mellett haladtak a csapatok, amelyek 29–29-cel vonultak pihenni – nemcsak pontokban, lepattanózásban is kiegyenlített csata folyt, eltűnt a Fejér megyeiek vasárnapi fölénye.

Legtöbb gólpassz: Simon B. 5, ill. Szabó Zs. 5

A szünetben lehiggadhattak a játékosok, javult a dobások pontossága (volt honnan...), de egyik csapat sem tudott elhúzni a másiktól, mindkét edző idegeskedhetett, Asceric még össze is szólalkozott a játékvezetővel. Horváth és Wood triplaváltása után 45–45-tel várták a csapatok a harmadik negyed hajráját, amelyben Florence és Ernests Kalve duplája, valamint Bell faulttal megtámogatott hárompontos egyéni akciója után csak Szabó Zsolt tudott válaszolni.

A záró tíz perc előtt hárommal vezetett a Szolnok (51–48), amelyet Horváth vett a hátára, triplájával és dupláival már 58–50-re vezetett az Olaj – többel is vezethetett volna, ha Horváth a büntetőjét is bedobja. Sead Sehovics bedobta, kilenc ponttal elhúzott a Tisza-parti együttes, amely távolról is remekelt, Moore hárompontosára Trepák Zoltán szintén triplával válaszolt.

A negyed derekán kapkodóvá vált a játék, ami a fehérváriak részéről érthető volt, hiszen fogyott az idejük – nem is volt meglepő, hogy a Szolnok kezdte el lassítani a játékot, s biztató volt, hogy még négy perccel a vége előtt is kilenc volt közte. A mezőny legeredményesebbje, Bell szerzett labda utáni zsákolása után pedig már 11 (68–57)!

Ezen a ponton úgy tűnt, eldőlt a meccs, Sehovics újabb büntetőivel ugyanis már 14 pont volt a hazai előny (71–57). A Fehérvár azonban nagyon elszántan kapaszkodott, az utolsó percben 74–70-re feljött a vendéglátóra, amely azonban Kalve sikeres büntetőjével, majd fontos védőlepattanójával véget vetett a küzdelemnek.

Az Olaj visszavágott a vasárnapi kupadöntőbeli vereségért, a Fehérvár pedig elvesztette középszakaszbeli veretlenségét.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I, KÖZÉPSZAKASZ
FELSŐHÁZ
SZOLNOKI OLAJ KK–ALBA FEHÉRVÁR 75–70
(18–10, 11–19, 22–19, 24–22)
Szolnok, 1300 néző. V: Cziffra, Györffy, Frányó
SZOLNOK: Florence 7, Fodor M. 1, SEHOVICS 12, BELL 17, Trepák 7/3. Cs: Szabó M. 2, Simon B. 9/3, Kalve 7, HORVÁTH Á. 13/9. Edző: Nedeljko Asceric
FEHÉRVÁR: Moore 12/6, WOOD 16/6, Hollis 9/3, Szabó Zs. 8/6, Keller Á. 7. Cs: Lekli 2, SMITH 8, Juhos 6/3, Supola 2. Edző: Dzunics Braniszlav
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–0. 8. p.: 13–4. 9. p.: 13–10. 15. p.: 22–20. 17. p.: 24–25. 20. p.: 29–29. 25. p.: 38–34. 27. p.: 42–42. 32. p.: 58–50. 34. p.: 63–54. 37. p.: 68–57. 39. p.: 74–70
Kipontozódott: Hollis (37. p.), Horváth Á. (40. p.)
Nedeljko Asceric: – Nincs a legjobb passzban a csapat. De volt erőnk és energiánk nyerni a nagyon jó Alba Fehérvárral szemben. Ezen az úton kell tovább haladnunk, akkor érhetünk el sikereket. A játékvezetők sajnos nem mindig kontollálták a játékot, ezért néha olyan volt a pálya, mint egy bokszring.
Dzunics Braniszlav: – Ha kis különbséggel is, de megérdemelten nyert a Szolnok, ennyivel jobb volt. Az utolsó pillanatig harcoltunk. Ha a negyedik negyedben pontosabban, precízebben támadunk, s kevesebbet hibázunk védekezésben, még szorosabbá tehettük volna a végjátékot.

LAMI-VÉD KÖRMEND–ATOMERŐMŰ SE 67–93 (10–27, 17–28, 15–18, 25–20)
Körmend, 1700
néző. V: Kapitány, Török, Németh
KÖRMEND: Ruják 12/6, Fodor 2, Ferencz 8/6, Austin 11, SHAW 21/9. Cs: Kutasi 2, Grebenár 4, SONYÁK 3/3, Farkas 4, Kocsis , Sömenek. Edző: Hencsey Tamás
PAKS: WILLIAMS 10/6, LEVY 14, Vojvoda 9/3, Kámán 13/9, Tóth 11. Cs: Idlet 13, KÖRTÉLYESI 16/6, Eilingsfeld 2, Kovács 5/3, Kerpel-Fronius, Illés. Edző: Schmidt Béla
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–2. 8. p.: 9–21. 14. p.: 17–29. 17. p.: 21–45. 25. p.: 36–66. 28. p.: 40–71. 32. p.: 48–75. 37. p.: 62–84
Kipontozódott: Farkas (33. p.)
Hencsey Tamás: – Gratulálok a Paksnak, mert teljesen megérdemelt nyertek így is. Kicsit értetlenül állok a látottak előtt, mert igaz, hogy kevés időnk volt az öt öt elleni játék gyakorlására, de az számomra elfogadhatatlan, hogy nem volt kellő tűz és agresszivitás a játékunkban. Főleg az első negyedben teljesen erőtlenek voltunk, és itt el is dőlt minden.
Schmidt Béla: – Nagyon örülök, hogy morálisan ismét olyan hozzáállásban játszott a csapat, mint a kupamérkőzéseken. Főleg védekezésben teljesítettünk kimagaslót, de támadásban is jók voltunk, ez eredményezte a fölényes győzelmet.

KAPOSVÁRI KK–TOP COP SECURITY JÁSZBERÉNY 96–93 (26–27, 18–22, 30–22, 22–22)
Kaposvár, 900
néző. V: Földházi, Hegedűs T., Jurák
KAPOSVÁR: DUNN 25/3, Swanston 17, Drahos 5/3, HENDLEIN 17, SPICA 29. Cs: Kiss K. 3/3, Kovács S. Edző: Fekete Ádám
JÁSZBERÉNY: Mladenovics 12/6, Soós G. 14/6, RAKICS 17/3, DRAMICANIN 23/12, DJIKANOVICS 18. Cs: Szabó P. 5/3, Horti 1, Varga I., Török R. 3/3. Edző: Földi Sándor
Kipontozódott: Rakics (40. p.)
Fekete Ádám: – Óriási tétje volt a mérkőzésnek, és ez rányomta bélyegét a játékunkra. Fontos volt számunkra a győzelem egy erős csapat ellen. Győzelmünkkel lehetőség nyílt a négy közé kerülésre, hisz ez is a célunk.
Földi Sándor: – Sorrendben a harmadik idegenbeli mérkőzésünket vesztettük el hasonló körülmények között, nevezetesen úgy, hogy mindvégig partiban voltunk ellenfelünkkel. Úgy érzem, hogy a végjáték utolsó perceiben érvényesült a hazai pálya előnye.

ALSÓHÁZ
SOPRONI KC–ZALAKERÁMIA-ZTE KK 71–68
(18–14, 20–24, 19–16, 14–14)
Sopron, 800
néző. V: Benczúr, Bognár, Fodor
SOPRON: THOMAS 14/6, Hinkle 2, Takács 10/6, Tóth G. 3, BAROVICS 31. Cs: MOLNÁR A. 11, Gombás, Keresztes, Bús, Vesztergom. Edző: Meszlényi Róbert
ZALAEGERSZEG: Vertetics 10, HUDSON 16/3, Gáspár 5/3, Baki 12/3, Koma 6. Cs: Kovács Á. 2, Borszéki 3/3, KERTÉSZ D. 12/3, Kerkai 2. Edző: Völgyi Péter
Az eredmény alakulása. 4. perc: 6–5. 7. p.: 15–10. 13. p.: 23–21. 17. p.: 29–30. 19. p.: 36–33. 24. p.: 42–46. 26. p.: 48–48. 29. p.: 55–52. 34. p.: 61–58. 36. p.: 65–60. 38. p.: 67–62
Kipontozódott: Koma (31. p.), Baki (33. p.)
Meszlényi Róbert: – Nehéz mérkőzés volt, zóna ellen nem találtuk a ritmust. Szenvedtünk, de legalább megvan a győzelem.
Völgyi Péter: – Jól küzdöttünk, a végjátékban a Sopron jobb megoldásokat választott. Az újabb sérülések nem segítettek rajtunk.