Videó: tátva maradt az NBA-sztárok szája a legendás rituálé alatt

KEZDO5.HU/NSO KEZDO5.HU/NSOKEZDO5.HU/NSO KEZDO5.HU/NSO
2014.09.02. 21:07
Ha Új-Zéland, akkor haka. A rögbiválogatott legendás táncát ezúttal a világbajnokságon szereplő kosárcsapat mutatta be az egyik legnagyobb ellenfél, az Egyesül Államok ellen. Tátva is maradt az NBA-sztárokat felvonultató amerikaiak szája, de csak a bemutató végéig, utána magabiztos játékkal 98–71-re megnyerték a meccset.

C-CSOPORT C-CSOPORT

Egyesült Államok–Új-Zéland 98–71

Meglepően szoros első negyedet produkáltak a felek, az amerikai válogatott támadásban rendkívül pontatlanul dolgozott. Faried atletikusságával nem tudtak mit kezdeni az óceániaiak, de ezt leszámítva gyakorlatilag nem szerzett kidolgozott akcióból pontot a Team USA – Faried többször szépen lefordult emberéről, illetve főleg gyors indításokból operáltak. A negyed közepére azért 12–6-ra megléptek Rose-ék, de valódi félpályás koncepció híján nagyjából ez a különbség ment végig az egész játékrészen – más kérdés, hogy az amerikaiak így is 27 pontot szereztek ebben a periódusban. Egy Curry-tripla után azért volt tíz felett is az előnyük, de Új-Zéland a végén 27–20-ig zárkózott fel.

A második negyedet egy 6-0-s futással kezdték Hardenék, de Bartlett két hármasa továbbra is látótávolságon belül tartotta az új-zélandiakat. Az amerikaiak sebességével viszont nem tudtak mit kezdeni, Irving vezérletével elérte a különbség a húsz pontot, de a gyors, erős és ruganyos magasokat, Davist és Fariedet is képtelenek voltak megtartani. Sok volt a hiba, ziccerek, könnyű dobások is kimaradtak mindkét oldalon, ami természetesen Új-Zélandnak fájt jobban. A nagyszünetre maradt a nagyjából közte húsz (57-35)

A harmadik negyedet az addig elég halk Harden indította gyors öt ponttal, belül pedig Davis és Faried továbbra is kedvükre zsákolgattak. Annak ellenére fejezték be a támadásaikat folyamatosan kosárral, hogy igazából továbbra sem voltak kidolgozott figurák – egyszerűen gyorsabbak, erősebbek voltak annyival, hogy azt semmivel nem lehetett pótolni. A negyed közepén Davis büntetőivel megvolt a közte harminc, itt kicsit kiengedtek az amerikaiak. A negyedik negyedben is hasonló volt a képlet, hol Harden indult meg és tépte le a gyűrűt, hol egy ellopott labdából zsákolt valaki nagyot – iszonyatos reakcióidővel vitték végig a gyors indításokat. Az ismét bebizonyosodott, hogy nem lehet hibázni a Team USA ellen, mert azonnal büntetik...

Davis 21 ponttal és 9 lepattanóval zárta a mérkőzést, mellette 15 pontos, 10 lepattanós dupla-duplát szállított Faried – de Harden, Irving, Curry és Thompson is elérte a tízpontos határt.

Az Egyesült Államok legjobb dobói: Davis 21, Faried 15, Harden 13/3.
Új-Zéland legjobb dobói: Anthony 11/3, Bartlett 9/9, Webster 8/6

Finnország–Dominikai Köztársaság 68–74

A legjobb 16 közé jutás szempontjából kulcsfontosságú derbit vívott egymással, így már az első percektől a tétnek megfelelő elánnal esett egymásnak a két társaság. A színvonal ugyan nem verdeste az egeket, sokat hibáztak mindkét oldalon, ám a harc kárpótolhatta akár a semleges közönséget is, akár a bilbaói rendezvénycsarnokot most is több mint félig megtöltő, és ragyogó hangulatot teremtő több mint 8 ezer finn fanatikust. Az eredménnyel már nem lehettek boldogok, ugyanis a Dominikai Köztársaság nyert, és nagy lépést tett a nyolcaddöntő felé, oda, ahová még a finnek számára sem záródott be a kapu, ám innentől kétségkívül rögösebb lesz az az út.

Finnország legjobb dobói: Koponen 23/9, Koivisto 8/6, Lee 8.
Dominikai Köztársaság legjobb dobói: Vargas 18, Garcia 16/12, Baez 12/6

Ukrajna–Törökország 64–58

Asik hiába hozott őrületes számokat (16 pont, 20 lepattanó), nem akadt társa, így egyedül kevésnek bizonyult a Fratello-legénység ellen, ahol többen is elő tudtak lépni kritikus helyzetekben, mint Zajcev, aki a végjátékban közelről, középtávolról és távolról is eredményes tudott lenni, vagy a padról beszálló, 5 hármast is bevágó Misula, aki 19 ponttal járult hozzá az ukránoknak oly fontos sikerhez.

A török válogatott óriási esélyt szalasztott el, és talán a torna legrapszodikusabb csapata, így megjósolhatatlan, hogy következő mérkőzésükön melyik arcukat fogják mutatni.

Ukrajna legjobb dobói: Misula 19/15, Zajcev 12/6, Jeter 10/3.
Törökország legjobb dobói: Asik 16, Preldzic 14/6, Arslan 9/9.

D-CSOPORT

Dél-Korea–Szlovénia 72–89

Meglepően szorosan alakult a mérkőzés első felvonása, 21–19-re még Dél-Korea vezetett. Nem sok változás volt a második negyedben sem, fej fej mellett haladtak a felek, a szlovének egyáltalán nem tudták érvényesíteni játékosállományban lévő fölényüket. A meccs a harmadik negyedben dőlt el, Lorbek, Balazic és Omic vezetésével a 23. perctől egyre nagyobb előnyre tettek szert a szlovénok, és a záró játékrészre már 14 pontos előnnyel fordultak (56–70).

Dél-Korea legjobb dobói: Li 12, Mun 8/6, O 8
Szlovénia legjobb dobói: G. Dragic 22/6, Lorbek 14/6, Z. Dragic 13/3, Omic 13

Ausztrália–Litvánia 82–75

Az NBA-ben erősödő centerek, Valanciunas és Baynes csatájával kezdődött az összecsapás, amiből jobban jöttek ki az ausztrálok: a Spurs centere szűk négy perc után 10 pontnál tartott, állandósult a 10-12 pontos ausztrál fór.

A második negyed jobban indult Ksistof Lavrinovic-éknak, a veterán magasember vezetésével 33-26-ra felkapaszkodtak – itt viszont 8-0-s futás következett Inglesék részéről, a litvánok több, mint 6 (!) percig képtelenek voltak a gyűrűbe találni. A fordulás után egy más litván csapat jött ki a pályára, Seibutis remeklésével 14-3-as futást rendeztek, és 55-52-re megközelítették ellenfelüket.

Az utolsó negyedre fordulva Maculis hármasa hamar megfelezte a szünet előtti hatpontos különbséget, de ennél közelebb nem tudtak jönni a litvánok, Newley rendre lelohasztotta a kedvüket. Teltek-múltak a percek, és az európaiak egyre többet hibáztak, Broekhoff triplája után pedig 10 pontra is nőtt az előny.

Litvánia elvesztette makulátlanságát, az ausztrálok viszont fontos lépést tettek egy jó kiemelés felé az egyenes kieséses szakaszban.

Ausztrália legjobb dobói: Ingles 18/6, Baynes 14, Dellavedova 13/6.
Litvánia legjobb dobói: Seibutis 21/3, D. Lavrinovic 14/3, Jankunas 9.

Angola–Mexikó 53–79

Az első félidő kiegyenlített játékot hozott, a nagyszünet után aztán bekezdett Mexikó, ültek a tempóik, és azonnal egy 11-4-es futást produkáltak. Ebben a periódusban nem lehetett megállítani a közép-amerikaiakat, a negyed derekán Hernandez hármasával már tíz fölé nőtt az előnyük, gyakorlatilag szétdobták Angolát a triplavonal környékéről. A záró etapot rögtön egy hármassal nyitotta Martinez (negyediket), majd Stoll és Hernandez (hatodikat!) is beköszönt kintről, itt pedig eldőlt a találkozó.

Angola legjobb dobói: Joaquim 13, Moreira 13, Fortes 7/6