Vajda Anna kosarával kupagyőztes a Pécs

2010.03.28. 20:14
Hatalmas csatában nyert a Pécs (Fotó: Czagány Balázs)
A négyes döntő házigazdája, a MiZo Pécs nyerte a női kosárlabda Magyar Kupát, miután a fináléban Vajda Anna utolsó pillanatban szerzett duplájával 72–70-re megverte a Sopront, ezzel története során 11. alkalommal lett kupagyőztes.

A baranyai megyeszékhelyen megrendezett MiZo Pécs 2010–MKB Euroleasing Sopron MK-döntőn mindkét csapatnak volt törleszteni valója a másikkal szemben: a pécsiek a 16 nappal ezelőtt a bajnokságban elszenvedett 15 pontos vereségért (a hazai fisakó Iványi Dalmáék alapszakaszelsőségébe került), a soproniak a tavalyi, otthon elbukott MK-döntőért kívántak visszavágni.

A mérkőzést a házigazdák kezdték jobban, az első negyed végére Vajda Anna vezetésével kilencpontos vezetésre tettek szert. A pécsiek a magabiztos előny ellenére is sokat hibáztak az első játékrészben, de nem annyit mint a vendégek, akik mindössze 12 pontot dobtak 10 perc alatt. Fűzy Ákos, a MiZo Pécs edzője számára a legnagyobb problémát Kelly Mazzante sérülése okozta az első negyedben: az amerikai bedobó Eördögh Edittel harcolt a labdáért, miután lent maradt a parketten, és úgy kellett letámogatni a pályáról.

A folytatásban is az volt a jellemző, hogy egymás hibájából élnek a csapatok, csak éppen a második negyedben a soproniak dobtak hatékonyabban mezőnyből (a duplákat 47 százalékos hatékonysággal értékesítették, szemben a hazaiak 23 százalékával). A vendégek felzárkózásában kulcsszerepet játszott a néhány hete szerződtetett amerikai Kriszti Toliver, míg a hazaiak annak köszönhetően tartottak meg a nagyszünetre egy pontot (33–32) korábbi tetemes előnyükből, hogy öt triplát szereztek a második negyedben.

A harmadik játékrészben Toliver mellett Amber Holt és Eördögh Edit is elkapta a fonalat, és az ő ponterős játékuknak, no meg a jó védekezésnek köszönhetően fordított a Sopron: az utolsó játékrész 48–45-ös vendégvezetésnél kezdődött.

A Pécs azonban nem esett össze a soproni egyenlítést követően, elsősorban a palánk alatt javultak fel a házigazdák: Vajda Anna és Nicole Ohlde pontjainak köszönhetően fordítottak, a meccs 37. percében utóbbi két büntetője után már négy ponttal is megléptek.

Ezután Eördögh dobott egy triplát, amivel egy pontra visszajött a Sopron, de fordtíani már nem tudott.

A hajrában ugyan a szerb Jelena Milovanovics, majd Eördögh is dobott egy újabb hármast, de a másik oldalon az Ohlde, Vajda kettős még összeszorgoskodott nyolc pontot (az említettek mellett Holt és Iványi is dobott két-két pontot büntetőből az utolsó két percben), a győztes kosarat a magyar válogatott klasszis szerezte nem sokkal a végső dudaszó előtt. A Pécs így 72–70-re győzött, és története során 11. alkalommal hódította el a Magyar Kupát.

A 3. helyért vívott mérkőzésen korábban a Szeged könnyedén, 91–69-re győzött a ZTE ellen.

NŐI MK, DÖNTŐ
MIZO PÉCS 2010MKB-EUROLEASING SOPRON 72–70 (21–12, 12–20, 12–16, 27–22)
Pécs, 2800 néző. V: Bodnár, Cziffra, Győrffy
PÉCS: IVÁNYI 9/3, FEGYVERNEKY 10/3, Mazzante 3/3, VAJDA 14/3, OHLDE 16. Csere: Raksányi 2, Nagy-Bujdosó 2, QUIGLEY 12/6, Turóczi, Sarok 4/3.
SOPRON: TOLIVER 14/6, HONTI 4, HOLT 13, Krivacsevics 5, HORTI 11. Csere: Milovanovics 8/3, EÖRDÖGH 15/6, Semsei .
Az eredmény alakulása. 8. p.: 15–7. 20. p.: 32–32. 22. p.: 37–32. 29. p.: 42–46. 33. p.: 49–48. 38. p.: 58–59.
Kipontozódott: Horti (38. p.)
 A Magyar Kupa-döntő  végeredménye: 1. MiZo Pécs 2010, 2. MKB-Euroleasing Sopron, 3. Szeviép-Szeged, 4. ZTE NKK
Quigley és Ohlde 3-3, ill. Honti 4
Fűzy Ákos(MiZo-Pécs 2010): – „Tavaly a soproni oroszlánbarlangban nyertünk, de a címvédés is nagyon értékes, ráadásul ma vesztett helyzetből fordítottunk. Sokszor leírták már ezt a csapatot, és engem is, de most megint megmutattuk, hogy helyén van a szívünk."
Székely Norbert (MKB Eurolesaing Sopron): – „Két jó csapat remek kupadöntőt vívott, ilyenkor lehet vesztesnek is lenni. Apróságok döntöttek, az utolsó másodpercekben a videobíró jól működött. Ezzel együtt úgy érzem, rossz felé halad a kosárlabda, de ezt nem indokolnám meg." (MTI)
NŐI MK, A 3. HELYÉRT
SZEVIÉP SZEGED–ZTE NKK 91–69 (23–12, 21–11, 24–23, 23–23)
Pécs, 800 néző. Vezette: Kapitány, dr. Páli, Márton
SZEGED: CIGLAR 11/3, NÉMETH B. 11/9, Fűrész E. 2, SIPAVICIUTE 14, Zserzserunova 12/6. Csere: Kajdacsi 10, HORVÁTH ZSU. 14/6, LACZI 13, Russai, Lengyel 4, Tóth C., Kmézics. Edző: Bencze Tamás
ZALAEGERSZEG: Bukovszki 10/3, Szélesy 2, RASHEED 17/6, CZUKOR 18/3, Crasnoscioc 5/3. Csere: Ambrus Sz. 9, Szász, Hersics, Szalay 8, Fekete, Góth. Edző: Gáll Tamás
Az eredmény alakulása: 3. p.: 0–6. 6. p.: 10-8.  13. p.: 26–15. 17. p.: 38–19. 23. p.: 53–23. 26. p.: 61–34. 33. p.: 70–50. 37. p.: 76–57
Kipontozódott: Zserzserunova (28. p.), Horváth Zsu. (37. p.), Ciglar (39. p.), Czukor (39. p.)
Bencze Tamás: – Éremért jöttünk, éremmel megyünk, de ez nem az a szín, amire vágytunk.
Gáll Tamás: – Sajnos az első félidőben már eldőlt a mérkőzés, mert csak öt percet kosárlabdáztunk azon a szinten, amelyen kellene.
DÍJAK
A négyes döntő  legértékesebb játékosa: Nicole Ohlde (Pécs)
A négyes döntő  All Star-csapata: Iványi Dalma (Pécs), Alexandria Quigley (Pécs), Amber Holt (Sopron), Vajda Anna (Pécs), Nicole Ohlde (Pécs)