Meglepetés: a Győr bevette a Sopron várát!

2012.04.22. 15:39
Öröm a tetőfokon: a zöld mezes győriek nagyszerű győzelmet arattak (Fotó: Tumbász Hédi)
A Győr 66–62-re legyőzte idegenben a Sopront a női kosárlabda NB I döntőjének vasárnapi, harmadik mérkőzésén, ezzel összesítésben 2–1-re vezet. A vendégek 17 ponttal is elhúztak a harmadik negyedben, a győzelmet végül rendkívül izgalmas hajrában harcolta ki.

A döntő második mérkőzésén a győriek véget vetettek a Sopron 27 találkozón át tartó idénybeli bajnoki veretlenségének, a címvédőnél azonban nem kívántak ezen rágódni, céljuk a gyors vasárnapi javítás volt.

1. NEGYED

Az első akciót a Sopron vezette, de pont nélkül ért véget, akárcsak a vendégek első támadása. Horti Dóra horogdobása már beakadt, majd – Horti védőlepattanójából indulva – Fegyverneky Zsófia közeli dobása is. Sopronban valahogy így képzelték a kezdést. 4–0

Hiába Ciglar harcos labdaszerzése, az induló támadásból Hollingsworth közelről hibázott, és a vége Nagy-Bujdosó Nóra szabálytalansága után a harmadik győri csapatszemélyi. Nem csökkent azonban a vendégek harci kedve, Simon Zsófia támadólepattanót szedett, majd ő szerezte meg a Győr első kosarát. 4–2

Horti elemében volt, labdát szerzett a támadópalánk alatt, majd középtávoliból betalált, nem sokkal később – Fűrész elrontott büntetői után – érkezett a nap első triplája is: a győri Őri Györgyi zúzta be. Szara Krnjics azonban két büntetővel újra eltávolította a Győrt. 8–5

Iva Ciglar első eredményes befutása következett, majd labdaszerzés után Nagy-Bujdosó Nóra könyörtelenül kihasználta két büntetőjét. Labdaeladásból újra az immár vezető Győr indult, Őri be is verte. 8–11

Horti válaszolt, de a következő soproni akció elhalt a tüskés győri védelmen. Ciglar büntetővel súlyosbított befutása után elhúzott a Győr, Fegyverneky és Semsei kosárváltása után maradt a négypontos vendégelőny. Sőt a dudaszó pillanatában behullott egy Ciglar-közeli is! 13–18

2. NEGYED

Fűrész Diána középtávolijával kezdődött a játékrész, majd veszendőbe ment egy-egy támadólepattanó. Laklóth Anna megtörte az átmeneti győri kosárcsendet, majd miután Fegyverneky támadófaultot követett el, Székely Norbert elérkezettnek látta az időt az első soproni időkérésre. A tréner támadólepattanókat kért. 15–20

Első lépésként sikerült elhárítani egy győri bejátszást, majd odaát Horti Dóra középtávolról betalált. Fűrész labdavesztésbe és sportszerűtlen hibába kergette Semseit: az eredmény egy jó büntetőt – és egy elrontott támadás... A hazai támadólepattanók – legalábbis az edző által elvárt számban – továbbra is várattak magukra, így indult a Győr, és Hollingsworth egy lábról megszerezte első kosarát. 18–22

Krnjics faragott a hátrányon, de a Sopron nem tudott lendületbe jönni, a vendégek nagyon szervezetten védekeztek, és továbbra sem hagyták támadólepattanókhoz jutni ellenfelüket. A tetejébe Laklóth újra növelte az előnyt. 20–24

Kurasova két büntetője hibátlanul hullott be, csakhogy a földre kerülő Krnjics utána rúgott ellenfelének, aminek következménye sportszerűtlen hiba – számszerűsítve: két jó büntető Hollingsworthtől, majd a felezővonalról indított akció végén Ciglar feltartóztathatatlan betörése. 22–28

A reklamáló Székely Norbertre technikait fújtak a bírók, amiből Rasheed Rita újabb két győri pontot szerzett. A félpályás győri „büntetőakció” nem hozott pontot, de a rendkívül hasznosan játszó Rasheed labdát csent, Hollingsworth duplával fejezte be az újabb támadást, és bár a soproni időkérés utáni büntető kimaradt, a különbség tetemesre hízott! 24–34

Krnjics megküzdött egy fontos dupláért, ám elmaradt a további hazai felzárkózás, mivel az ellenfél sokadszor is támadólepattanót szedett, ennek köszönhetően hosszan támadott, és Rasheed egy hajszálpontos triplával tovább ízesítette a győri édest – a nagyszünetben óriási meglepetésre jelentős előnnyel vezetett a Győr! 26–38

A szünetben minden fontosabb statisztikai mutatóban egy kicsivel a Győr volt a jobb (dupla: 9/21, ill. 12/21; tripla: 0/5, ill. 2/5; büntető: 8/12, ill. 8/10; lepattanó: 13, ill. 14), és úgy tűnt, a sok kicsi ezúttal sokra megy.

3. NEGYED

Simon Zsófia biztos kézzel fejezte be az első győri akciót, a vendégek kivédekezték az első rájuk vezetett támadást, odaát Simon értékesített két büntetőt – folytatódott a győri henger! 26–42

Gyors indításból Fegyverneky megszerezte a játékrész első hazai kosarát, sikerült kivédekezni két győri akciót, de nem született újabb soproni pont, másodjára Horti eladta a labdát... Továbbra is nagy bajban volt a Sopron, ezt Ciglar egy jó büntetővel, majd a Rasheednak kiosztott assziszttal nyomatékosította. 28–45

Székely edző időkéréssel próbálta a szelet átirányítani a győriből a soproni vitorlába. Visszatérve Kurasova gyorsan értékesített két büntetőt, majd gólpasszt adott Krnjicsnek, de a labdaszerzési kísérletek közben vészesen gyűltek a hazai faultok. És Ciglar megint úgy tört be, hogy nem volt ellenszer. 32–47

Fegyverneky középtávoli dobása hajszálpontos volt, majd a kemény párharcokba bonyolódó Horti a helyére küldött két büntetőt. Fegyverneky védőlepattanóból harcolt ki faultot, a két büntetőt ő is bedobta – megindult a felzárkózás. Fűzy Ákos bajt sejtett, időt kért, zónavédekezésre és nyugalomra intette lányait. 38–47

Simon könnyelmű dobása után újra soproni kezeken járt a labda, támadólepattanóból faultot harcolt ki Zavecz Hanna – és újra csökkent két ponttal a hátrány. Odaát Laklóth két büntetővel fékezte a hazaiakat, de nem volt stop, Fűrész-tripla, labdaeladást követően Zavecz-dupla következett, érett a fordulat! 45–49

Ezekben a percekben egyértelműen a Sopron uralta a palánkok alatti területet, a hazai gyűrűt pedig mintha bedeszkázták volna! Fegyverneky kétszer is a büntetővonalra állhatott, a négy lehetőségből csak kettőt használt ki – így tolódott az egyenlítés. Egyelőre. 47–49

4. NEGYED

És igen: a Sopron az első adandó alkalommal egyenlített Kurasova révén (49–49). A kétségbeejtő lejtmenetben lévő győriek részéről Simon betalált, így a hazaiak nem tudták átvenni a vezetést. Sőt Rasheed hosszú idő után kosárig vitt egy betörést, igaz, a faultért kapott dobást elrontotta. 49–53

A soproniak nem tudtak tovább profitálni a felzárkózás jelentette lélektani előnyből, a kulcsemberi stafétát a győrieknél átvevő Rasheed elzárást kapott, és bedobta – ilyenkor jól jön az időkérés: Székely Norbert át is vette a szót. 49–55

Fegyverneky nélkül jöttek vissza a soproniak, Fűrészre tapadt a világ szeme, és ő a támadóidő lejártának pillanatában nagyszerű triplával újabb lökést adott csapatának. Hárompontos lehetett volna a győri válasz is, csakhogy Simon amilyen szépen vezette végig dobását a betöréskor, olyan remegő kézzel dobta a kiharcolt büntetőt. 52–57

Négy perccel a vége előtt Krnjics bejátszásából Horti faragott a hátrányon, a soproni center régen találta magát ilyen üresen. Hasonló magányban fejezte be a szépen megálmodott győri akciót Nagy-Bujdosó. 54–59

Horti Dóra ezekben a percekben jól használta ki a győri védőjáték megingásait: egymás után két közeli dobást fejezett be sikeresen, minimálisra csökkent a hazai hátrány. 58–59

Fűzy mester időkérése után Rasheed lélekromboló triplával jelezte, hogy a Győr nem kívánja elszalasztani a nagy lehetőséget, amiért a megelőző 38 és fél percben igen keményen megdolgozott. Most Székely Norberten volt a sor, hogy eligazítást tartson övéinek. 58–62

És akkor kezdődött a hajrábeli faultháború: Fegyverneky kettőből egyet bevert. Odaát akciókosár: Ciglar bejátszását Hollingsworth a palánk alól nagy csatában értékesíti. Fűrész csak egy büntetőt küldött a helyére, viszont a Sopronnál maradt a labda – Horti azonban szabálytalanul csinált helyet társának, jöhet a Győr! 60–64

A győri akció kapkodásba fúlt, Ciglar az oldalvonalon túlra lépett kezében a labdával, azonban a soproniak hiába reklamáltak, ebben az esetben nem kaphattak lehetőséget videobírós döntésre, így a továbbgördülő akció végén befújt szabálytalanság a mérvadó. A győri büntető azonban kimaradt, nem úgy Fegyverneky ziccere az ellentámadás végén! 62–64

Tizennégy másodperccel a vége előtt Rasheed két büntetőhöz jutott, bedobta, és a Sopronnak erre már nem volt válasza: 66–62-re nyert a Győr, és összesítésben 2–1-re vezet. 62–66

NŐI KOSÁRLABDA NB I
DÖNTŐ, 3. MÉRKŐZÉS
UNIQA EUROLEASING SOPRON–UNI SEAT GYŐR
62–66 (13–18, 13–20, 21–11, 15–17)
Sopron, 700 néző. V: Papp, Kapitány, Szabó G.
SOPRON: Fűrész 10/6, Fegyverneky 16, Zavecz 4, Kurasova 6, HORTI 14. Cs: KRNJICS 12, Szabó Fanni, Czank. Edző: Székely Norbert
GYŐR: CIGLAR 12, Simon 10, Laklóth 6, Nagy-Bujdosó 4, HOLLINGSWORTH 9. Cs: Őri 5/3, RASHEED 18/6, Semsei 2, Vincze V. Edző: Fűzy Ákos
Kipontozódott: Kurasova (32. p.), Fűrész (40. p.)
Az eredmény alakulása. 5. p.: 4–2. 7. p.: 8–9. 10. p.: 13–18. 13. p.: 15–20. 17. p.: 22–28. 20. p.: 24–35. 22. p.: 26–42. 24. p.: 28–45. 31. p.: 49–49. 35. p.: 49–55. 39. p.: 58–62
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–1 a Győr javára
SZÉKELY NORBERT: – Végtelenül kiélezett mérkőzésen nyert a Győr, gratulálok neki!
FŰZY ÁKOS: – Motiváltan játszott a csapatom, és ennek jobban örülök, mint a győzelemnek, bár az sem elhanyagolható tény. Ez még nem jelenti azt, hogy miénk a bajnoki arany, van még célunk, még egy találkozót meg kell nyernünk.