A sírból hozták vissza a lányok, magyar győzelem Szlovénia ellen

BOBORY BALÁZS (riport), TÖRÖK DÁNIEL (közvetítés), KONCZ GYÖRGY (fotó)BOBORY BALÁZS (riport), TÖRÖK DÁNIEL (közvetítés), KONCZ GYÖRGY (fotó)
2019.06.27. 15:48
Őrült végjátékban harcolta ki a győzelmet a magyar női kosárlabda-válogatott a Szlovénia elleni mérkőzésen az Európa-bajnokságon. Ellenfelünk csaknem végig uralta a meccset – sokáig szenvedtek, ám a legvégén fordítottak Határ Bernadették.
Studer Ágnes (labdával) is rengeteget tett a sikerért (Fotó: Koncz György) – GALÉRIÁNKAT A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETIK MEG!

Amikor a sokat látott kolléga azt mondta, Nisben nem hogy kosárlabdaláz nincs, hanem hőemelkedés sem, egyáltalán nem túlzott.

A tipikusan balkáni hangulatú, egyébként élő és pörgős városban kevesen vannak tisztában azzal, hogy napokban itt Európa-bajnokságot rendeznek, az utcákon például egyetlen, az eseményt reklámozó plakáttal sem találkoztunk.

Nem meglepetés, hogy a C-csoport nyitómérkőzésére nagyon lassan gyűltek össze mintegy 500-an, s bizony jóval többen voltak a többségében nem éppen szomjas szlovén szurkolók, a szervezők pedig ügyesen átterelték a nézőket arra a lelátóra, amely szemben van a televízió kameráival.

És ezek a szlovén szurkolók bizony nagyon jól érezhették magukat az első félidő nagyobb részében, mert bár nagy lendülettel kezdett a magyar csapat is – az első három–három támadásából mindkét fél betalált –, védekezésben előbb keményített be a rivális, és bizony a mieink részéről eladott labdák azt eredményezték, hogy a szlovénok diktálhatták a tempót, s mi csak rohantunk utánuk. A palánk alatt többször határozottabbnak tűnt az ellenfél, ez akkor változott, amikor Horti Dóra parkettre került, de sajnos a két korábbi szekszárdi légióssal, Teja Oblakkal és Eva Liseccel nem bírtunk.

A második negyed elején egészen gyermeteg hibákból kapott a magyar csapat pontokat, előfordult olyan is, hogy Turner Yvonne az ellenfél alapvonaláról dobta be a labdát, Határ Bernadett nem figyelt és vissza sem futott, Lisec viszont igen, és értékesítette a ziccert. Az elszórt labdák után (12 volt ilyenből egy félidő alatt) tizenegy pontos előnyt dolgozott ki magának Szlovénia és ekkor nagyon nem nézett ki jól az összecsapás számunkra.

Aztán varázsütésre összeállt a mieink védekezése, sikerült megbecsülni támadásban a labdát és Határ pontjaival elkezdtünk felzárkózni. Aztán egyszer csak a 208 centiméter magas center lerohant a pályáról, meg sem állt az öltözőfolyosóig, rosszul lett, gyomorpanaszai voltak és nem maradhatott a parketten.

Szerencsére a lendület nem veszett el, egy 8–0-s rohammal visszajött a mérkőzésbe a magyar csapat és egyenlíthetett is volna, ha a padról egyénként hasznosan beszálló Zele Dorina nem hagyja ki mindkét büntetőjét. Így is minden nyílt maradt a nagyszünet utánra.

Aztán alig kezdődött el a harmadik tíz perc, a lendületet kapó, óriási elánnal kezdő szlovénok villámgyorsan elhúztak 13 ponttal, és ha ebben az időszakban a szerencsére visszatérő Határ és Studer Ágnes nem kapja el a fonalat, akkor bizony eldőlhetett volna a meccs.

A fordulópont igazán akkor következett el, amikor a harmadik negyed végén Lisec egy tempódobás után a vádlijához kapva összerogyott és kiszállt a játékból. Az utolsó játékrész közepéig Shante Evans még tartotta a frontot a palánkok alatt, ám amikor kipontozódott, nagyon nehéz helyzetbe került a rövid kispaddal rendelkező szlovén társaság.

Ami még nehezítette a dolgukat, az Zele hat sorozatban szerzett pontja, illetve az addig szürke Turner Yvonne parádéja volt, aki egészen egyszerűen megállíthatatlannak bizonyult, 17 pontot szerzett a negyedik negyedben, vezérletével az utolsó perc előtt már a mieink vezettek.

És ezt a vezetést izgalmas végjátékban sikerült megtartani, a magyar csapat heroikus küzdelem után állt fel hátrányból és nyert, ezzel pedig tett egy lépést a továbbjutás felé.

37. NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, SZERBIA ÉS LETTORSZÁG
CSOPORTKÖR, C-CSOPORT
Magyarország–Szlovénia
88–84 (22–25, 14–14, 23–30, 29–15)
Nis, 500 néző. V: Ciulin, Csender (mindkettő román), Mendoza Holgado (spanyol)
MAGYARORSZÁG: STUDER Á. 17/9, TURNER 23/6, Raksányi 2, Varga Zs. 4, HATÁR
21. Csere: Dubei 7, Horti 4, Lelik 2, ZELE 8
Szövetségi kapitány: Székely Norbert
SZLOVÉNIA: Baric 7/3, OBLAK 21/9, PREZELJ 13/3, EVANS 18, LISEC 13. Csere: Friskovec 7/3, Kroselj, Jakovina 5/3, Gorsic, Rupnik
Szövetségi kapitány: Damir Grgic
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–7. 5. p.: 7–11. 7. p.: 11–18. 9. p.: 19–22. 14. p.:
22–29. 15. p.: 24–35. 17. p.: 32–35. 19. p.: 36–38. 23. p.: 38–51. 25. p.: 50–58. 29. p.:
55–65. 32. p.: 65–69. 34. p.: 67–76. 35. p.: 74–78. 39. p.: 85–83.
Kipontozódott: Evans (35. p.)

A csoport másik mérkőzésén
Olaszország–Törökország 57–54 (10–17, 16–8, 10–12, 21–17)

ESEMÉNYEK

40. perc: Határ büntetőket dobhat, az első kimarad, a második bent van. Oblak felhozza a labdát, eldobja, lepattan a palánkról – szinte hihetetlen, de MEGNYERTE A MECCSET A MAGYAR VÁLOGATOTT! 88–84, VÉGE!

40. perc:
Határ szabálytalan, két Oblak-dobás jöhet. Az első kimarad, a második bent van. 87–84.

40. perc: Turner majdnem elhagyja a labdát, végül kiharcol egy dobást, Határ leszedi a lepattanót, Turner két büntetőt dobhat, és mindkettőt be is dobja! Hihetetlen, honnan hozta vissza ezt a válogatott, de 87–83 ide, 8 másodperc maradt az órán!

40. perc: Határ kezében a labda, leszedte a lepattanót, miénk a labda! Rossz magyar dobás után Prezelj lábáról kigurul a labda a pályáról, megint mi jöhetünk, 28 másodperc van hátra!

39. perc: és miénk a labda a rossz szlovén kísérlet után, Turner bedobja a triplát! 85–83-ra VEZETÜNK! 1 perc 19 másodperc van hátra!

39. perc:
Prezelj dob kettest, Turner azonnal válaszol egy triplával! 82–83

38. perc:
megint Határ büntetőzhet, ezúttal egy megy be, 79–81.

38. perc:
Határ Bernadett dobhat két büntetőt, mindkettő a helyén, 78–81.

37. perc: újabb szlovén lepattanó a palánkunk alatt, Friskovec triplát dob belőle. Turner dob válaszul két pontot. 76–81. Studer jön Dubei helyére.

36. perc: Turner szeretne betörni, ám a dobás pontatlan, a túloldalon pedig hiába szedi le a lepattanót Határ, Gorsic kiszedi a kezéből a labdát.

35. perc: Turner megint! Ezúttal egy remek betörés után felteszi a ziccert, majd bedobja a megítélt büntetőt, 74–78!

35. perc: Turner dob be két büntetőt, 71–78.

35. perc: Oblak sajnos tarthatatlan, újabb két pontot tesz fel az eredményjelzőre. 69–78.

34. perc: mienk a labda, Evans szabálytalan, ki is pontozódik! Turner szerez is gyorsan két pontot, 69–76.

34. perc:
sajnos Raksányi eladja a labdát, Evans megszerzi, Dubei szabálytalan.

33. perc:
Zele egyedül lóghat meg, ám utolérik és sajnos szerelik. Válaszul egy Jakovina-triplát és egy Evans-kettest kapunk, megint elmennek a szlovénok. De nem hiányzott… 67–76.

33. perc: Dubei távoli dobása is beakad, 67–71.

33. perc: Studer szabálytalan, Prezelj pedig egy szélvészgyors betöréssel növeli az előnyt. 65–71.

32. perc: és megint Zele! Leszedi a támadó lepattanót és elhelyezi a gyűrűben, 65–69! Időt kell kérnie a szlovénoknak!

32. perc: megint Zele talál be, ezúttal közelről, egyedül! 63–69!

31. perc: szabálytalan szlovén zárás miatt megkapjuk a labdát, Zele be is dobja a kettest, 61–69.

30. perc: Studer és Határ próbálta begyötörni a negyed utolsó kosarát, sajnos nem sikerült, tízpontos hátránnyal fordulunk a záró játékrészre.

30. perc: Hortira sportszerűtlen szabálytalanságot fújnak, miután odaüt ellenfelének. Szerencsére a videózás után „egyszerű” faultnak ítélik a bírók, büntető nincs, szlovén labda van. Evans pontokat is szerez a betörés után, 59–69.

30. perc: Dubei harcol ki két büntetőt, az egyik bent van, 59–67.

30. perc: Studer dob egy triplát, sajnos Evans a magyar védők gyűrűjében is válaszolni tud a túloldalon. 58–67.

29. perc:
Lisec érkezik rosszul egy dobás után, a vádliját fájlalja. Ápolásra van szükség, egyelőre úgy tűnik, nem tudja folytatni.

29. perc: Evans felteszi Határ mellett a labdát két pontért cserébe, a túloldalon Dubei dob egy távoli kettest. 55–65.

28. perc: gyönyörű összjáték végén Dubei talál be, a túloldalon sajnos Prezelj is bedobja. 53–63.

27. perc: Határ dobhat kettőt a vonalról, az első bent van, 51–61.

27. perc: Oblak belejött, újabb triplát dob. 50–61.

26. perc: Studerrel szemben Jakovina szabálytalankodik, három magyar büntető jöhet. Studer mindhármat bedobja, 50–58.

26. perc: Lisec dob egy kettest, majd a rossz magyar dobás után a gyors indítást elrontja Jakovina. 47–58.

25. perc: Határ megrázta magát a második félidőben, 47–56.

25. perc: Jakovina kettest dob, a túloldalon Studer hármast, 45–56.

24. perc: Zele bejátszása után Határ dob egy kettest, 42–54.

24. perc: Raksányi szabálytalankodik, kis híján megszerezzük a lepattanót, ám Oblakhoz kerül, aki triplát dob. 40–54.

24. perc: Határ szerez két pontot, 40–51.

23. perc: Oblak dob egy duplát, majd Prezelj egy triplát, 38–51. Székely Norbertnek időt kell kérnie.

22. perc: Határ dob egy kettest, Evans válaszol a túloldalon. 38–46.

21. perc: Zelével szemben szabálytalankodnak, majd Lelik hagyja ki a dobást, Baricé a lepattanó, Raksányi szabálytalankodik a túloldalon – megnézik, hogy sportszerűtlen-e. A válasz igen, Prezelj értékesíti mindkét büntetőt, majd Baric dob egy triplát. 36–44.

Az M4 Sport helyszíni információi szerint Határ Bernadett gyomorbántalmakkal küzdött a szünetben, ám a magyar játékos újra ott a pályán. Reméljük, valamivel jobban van!

20. perc: az utolsó támadás a miénk, ám Turner nem tud pontot szerezni, a síp sem szólal meg, csak a félidő végét jelző duda. Három pont a különbség, így fordulunk a harmadik negyedre!

20. perc: Baric támad megint, Lelik Rékát látják szabálytalannak a játékvezetők. Szlovén dobás, az elsőt kihagyja Baric, a másodikat bedobja. 36–39.

20. perc: Baric cselezgetését megállítjuk, ám Turner triplája pontatlan. A túloldalon Zelét tünteti el Evans a szlovénok a lepattanóért való harc során, büntetőt dobhatunk! Az első kimarad, sajnos a második is.

19. perc: Turner passzába Evans üt bele a szlovén palánk alatt, nálunk marad a labda, Turner passzából Zele talál be közelről. Közelítünk, 36–38! Jön is a szlovén időkérés.

18. perc: csere után Lelik érkezik, és ha már ott van, szerez is két pontot. 34–38.

18. perc: lépéshiba Raksányinál, Szlovénia jöhet. Zele szabálytalankodik Oblakkal szemben, dobás még nincs. Prezelj addig cselez, amíg kell, két dobást harcol ki Studerrel szemben. Az egyik bent van, 32–38.

18. perc: sajnos hiába ütjük el a labdát, éppen Evanshez pattan, aki köszöni szépen, bedobja. 32–37.

17. perc: ott az első magyar tripla, Studer talált be! 32–35, újra közelítünk!

17. perc: Lisec tiszta dobóhelyzetből inkább cselezni indul, kicsúszik a pályáról a labdával együtt, a magyaroké a labda!

17. perc: Evans üt oda egyet Studernek, miután két dobást is kihagy, a magyar játékos dobhat büntetőt. Bent is van mindkettő, 29–35.

16. perc: Határ küzd a lepattanóért, de kilép közben, Szlovénia jöhet, ám nem tudnak újabb pontokat szerezni ebből a támadásból. Közben Zele és Horti a mieinknél Varga és Határ helyett.

16. perc: Lisec hiába szedi össze saját lepattanóját, miénk a labda, a túloldalon Határ szerez két pontot, majd védekezésben blokkol is egyet. 27–35.

15. perc:
Határ a túloldalon javít, összeszedi a támadó lepattanót Raksányi betörése után, két büntetőjéből az elsőt bedobja. 25–35.

15. perc: Eva Lisecről késik le Határ, bent az újabb kettes. 24–35.

15. perc: figyelmetlenek vagyunk: Határ megáll a pontatlan passz után, Lisec rohan, összeszedi a labdát és bedobja. Utána eladjuk a labdát, Székely Norbert időt is kér. 24–33.

14. perc: sajnos jön is a válasz, Oblak talál a kosárba. 24–31.

14. perc: több ilyen kell! Raksányi dobja be a palánkról a középtávolit. 24–29.

13. perc: rossz magyar dobás után Lisec kap labdát kényelmes helyzetben, 22–29.

13. perc: ezúttal Studer passza pontatlan Horti felé, ez már a hetedik eladott labdánk. Friskovec ki is használja, 22–27.

12. perc: Hortira sajnos támadó szabálytalanságot fújnak a bírók, Szlovénia támadhat. Határ helyére közben Varga Zsófia jön.

12. perc: ismét Dubei adja el a labdát, ám Határ leszedi a lepattanót a magyar palánk alatt. Kroselj faultol egyet.

11. perc: a szlovénok kezdik a második negyedet egy pontatlan triplával, Határé a lepattanó, ám Dubei eladja a labdát a túloldalon. Magyar részről már az ötödik…

10. perc: az utolsó támadás a miénk, Dubei dobása sajnos pontatlan, majd faultol is egyet, emiatt dobhatnak a szlovénok. Friskovec bedobja mindkettőt, Dubei félpályás dobása rövid, 22–25-vel vége az első negyednek!

10. perc: Határ Bernadett remek pillanata: emberéről lefordulva faulttal együtt bedobja a mezőnykosarat, majd a kiharcolt büntetőt is, 22–23.

9. perc: Hortié a személyi hiba, két szlovén büntető jön. Baric a másodikat dobja csak be, 19–23.

9. perc: eladjuk a labdát, de szerencsére gyorsan vissza is szerezzük a labdát, Lelik triplája kimarad, Jakovina faultja miatt viszont büntetővel jöhetünk! Horti értékesíti mindkettőt, 19–22.

8. perc: Evans helyett Jakovina a szlovénoknál, nálunk Lelik Réka jön Raksányi helyére. Közben miénk a lepattanó saját palánkunk alatt.

8. perc: Oblak tör be, majd közelről szerez két pontot, Turner a túloldalon betöréssel szépít. 17–22.

7. perc: Turner törne be, kiharcol egy faultot, dobás viszont nincs. Nem sokkal később ismét Turner keresi a helyet ott, ahol másnak nem lenne keresnivalója – 2 dobás a jutalma. Mindkettő bent van, 15–20.

7. perc: Baric szerez újabb két pontot, majd nem sokkal később eladja a labdát. 13–20, Székely Norbert időt kér. Eddig nem a védekezés szépségei domborodnak ki ezen a mérkőzésen…

7. perc: Horti mindent megtesz Határ Bernadett hiányában, 13–18.

6. perc: Határ szabálytalankodik másodszor, le is ül, érkezik Hortival együtt Dubei is. Csak az egyik büntető megy be szlovén részről, de náluk marad a labda, és jöhet újabb két büntető. Prezelj a másodikat kihagyja, 11–18.

6. perc: Evanst nehezen tartjuk, 11–16.

5. perc: Határ gyorsan válaszol egy középtávolival, 11–14.

5. perc: Teja Oblak beszór egy triplát, 9–14.

5. perc: Raksányi harcol ki faultot, majd kihagyja a mezőnykísérletet, de vissza is szerzi a labdát egyből. Néhány másodperccel később Varga harcol ki két büntetőt, mindkettőt értékesíti – 9–11.

4. perc: Studer veszíti el a labdát, Határ védekezik jól hátul – legalábbis ezt reméljük, de a játékvezetők faultot fújnak. Evans mindkét büntetőt bedobja, 7–11.

4. perc: Határ dobása kimarad, ám védekezésben ugyanő szedi le a lepattanót, így mi jöhetünk.

4. perc: 2+1 a szlovénoknál, Lisec viszont kihagyja a büntetőt, 7–9.

3. perc: Studer passza elpattan Határtól, majd Studer faultol egyet a lerohanást indító szlovénokkal szemben.

3. perc: magyar tripla is jön Vargától, ismét vezetünk, majd Evans egyenlít – 7–7.

2.perc: Teja Oblak triplájával egyenlő.

1. perc: Turner teszi fel a ziccert, 5–2.

1. perc: ott a szlovén szépítés, 3–2.

1. perc: a feldobást megnyerjük, mi támadhatunk, Studer egyből szerez két pontot betörésből, plusz egyet büntetőből.

ELŐZMÉNYEK

A szlovén válogatott ugyan mögöttünk áll a legújabb világranglistán, ám nem szabad erre támaszkodnunk, hiszen a keretük tele van rutinos kosarasokkal. Ismerősök is akadnak: a center Eva Lisec a 2016–2017-es idényben pattogatott Szekszárdon, Teja Oblak a 2017–2018-asban – amiben reménykedhetünk, az az ellenfél nem túlságosan mély kerete. Nehéz dolguk lesz a mieinknek, de a hangulat a játékosok elmondása alapján rendben van, a WNBA-ben szereplő Turner Yvonne is ott van a csapatban, fontos lenne győzelemmel kezdeni a kontinenstornát.