A szlovákok elleni sikerrel zártuk az Európa-bajnokságot

2015.06.15. 18:53
A néhány kemény pofon után sikerült győzelemmel búcsúznia az Eb-től a magyar válogatottnak (Fotó: Veres Viktor)
A magyar válogatott biztos kiesőként utolsó csoportmérkőzésén 86–74-re nyert Szlovákia ellen a női kosárlabda Európa-bajnokságon Sopronban. A magyar csapat legeredményesebbje a 26 pontot szóró Quigley Alexandria lett, de Vajda Anna és Krivacsevics Tijana is eljutott húszig, míg Honti Katalin a gólpasszokat osztotta üzemi szinten (13-ig jutott).

A magyar válogatott álmosan kezdte az utolsó összecsapását, Stefan Sviteknek pedig villámgyorsan időt is kellett kérnie (2–9). Innentől azonban alaposan belelendültek a mieink, Vajda futószalagon szállította a triplákat, Quigley indulása pedig egy 29–4-es magyar sorozatot zárt le (31–13).

Bár a vendégek próbáltak kapaszkodni (36–25), a szünetre már húszpontos magyar vezetéssel vonulhattak a felek (47–27). Krivacsevics szebbnél szebb akciókat mutatott be a palánk alatt, a triplák is jöttek szépen, Honti pedig 27 perc után tíz asszisztnál járt már. A harmadik negyed véghajrájában már 23 ponttal is vezettek mieink (68–45), semmi nem utalt nagy fordulatra.

Aztán a negyedik negyed elején ismét jött a spanyolok ellen tapasztalt záró felvonásbeli leolvadás, Toliver pedig elképesztően belelendült, így 4:39-cel a vége előtt már csak tízzel vezettünk (72–62). Az eksztázisba kerülő szlovákok az utolsó két percben már csak öttel voltak lemaradva (75–70), ennél közelebb azonban már nem tudtak jönni, a maratoni hosszúságú utolsó percet követően pedig 12-vel nyert a magyar csapat (86–74).

NŐI KOSÁRLABDA EB, 2015, MAGYARORSZÁG ÉS ROMÁNIA
D-CSOPORT, 5. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–SZLOVÁKIA 86–74 (24–13, 23–14, 23–22, 16–25)
Sopron, Novomatic Aréna 1500
néző. V: Bissang (francia), Manosz (görög), Tyislenko (ukrán)
MAGYARORSZÁG: Czank, HONTI 8, QUIGLEY 26/12, VAJDA 20/9, KRIVACSEVICS 20. Cs: Fegyverneky 4, Zsovár, Zele 8, Határ, Raksányi. Szövetségi kapitány: Stefan Svitek
SZLOVÁKIA: TOLIVER 22/6, BÁLINTOVÁ 13/3, KISSOVÁ 17/6, Krc-Turbová 2, Jurcenková 3. Cs: Zirková 5/3, Páleniková 3/3, Baburová 2, Janosciková 2, Tetemondová 5/3, Vynuchalová. Szövetségi kapitány: Maros Kovacik
Az eredmény alakulása. 2. perc: 2–9. 5. p.: 11–9. 8. p.: 22–11. 12. p.: 31–13. 15. p.: 34–23. 20. p.: 47–25. 24. p.: 54–36. 27. p.: 60–45. 28. p.: 68–45. 33. p.: 72–51. 36. p.: 72–62. 39. p.: 75–70.
Kipontozódott: Krivacsevics (37. p.), Vajda (40. p.), Bálintová (40. p.), Vynuchalová (40. p.)
STEFAN SVITEK, a magyar válogatott szövetségi kapitánya
– Mennyit jelent a lányoknak, hogy győzelemmel sikerült befejezniük az Európa-bajnokságot?
– Győzelemmel akartuk lezárni a tornát a szurkolóink, a barátaink előtt, meg akartuk mutatni nekik és magunknak is, hogy tudunk magas, európai színvonalú kosárlabdát játszani.

– Mennyit érhet ez a siker?
– Az egyik szemünk sír, mert az első két meccsen is közel álltunk a győzelemhez, a svédek ellen tizenhat ponttal vezettünk, a litvánokkal szemben erőnk volt huszonegy pontos hátrányból visszakapaszkodni, mégis elbuktunk. A másik szemünk nevet, mert ezúttal megmutattuk, hogy tudjuk azt, ami azon a két összecsapáson hiányzott: kreatívan, huszonöt assziszttal, csapatként játszani, triplákat dobni, megnyerni a lepattanókért vívott harcot. Ez a jövőre nézve nagyon fontos, amikor elkezdjük novemberben a következő Eb selejtezőit, még sokat érhet.

– Pszichológus segítségével álltak fel, vagy a tét nélküli szituáció lendített a csapaton?
– Nem volt pszichológus a csapat mellett, erről is kell a jövőben beszélnünk. De mindig bíztunk magunkban, készen álltunk a harcra, hogy ne mondhassa senki, nem tettünk meg mindent a hazai Eb-n. Nem volt olyan pillanata a tornának, amikor feladtuk volna a továbbjutás reményét.

MAROS KOVACIK, a szlovák válogatott szövetségi kapitánya:
– Mivel tudtuk, hogy már a középdöntőben vagyunk, nem voltunk itt fejben. Az elején erőtlenül, energiabefektetés nélkül védekeztünk, de büszke vagyok rá, hogy huszonhárom pontos hátrányból is visszajöttünk – szívvel, szenvedéllyel játszottunk. A magyar csapat nagyszerű produkciót nyújtott.”

A CSOPORT MÁSIK MÉRKŐZÉSÉN

Spanyolország–Svédország 64–60 (25–16, 14–13, 11–9, 14–22)

4. negyed

Támadó hibákkal indult a negyedik felvonás, majd Határ ziccere maradt ki, mielőtt Toliver büntetőivel megszakadt a pontcsend. A rossz visszapasszunk után a center gyámoltalan triplakísérlete is kimaradt, Zele pedig a mi sorozatunkat is megszakította (72–51).

A lassan csordogáló negyedbe Tetemondová triplája lehet életet, Kissová büntetőivel pedig már csak 16 volt a két csapat között (72–56). Nagyon beragadt a magyar csapat a hajrá kezdetén, az első negyedhez hasonlóan 2–9-cel rajtoltunk, jött is az időkérés (72–58).

Toliver és Tetemondová kettesével pedig már csak tízzel vezettünk, 4:39-cel a vége előtt megint időt kellett kérnie Sviteknek (72–62).

Honti 12. asszisztja után Vajda megtörte a jeget (74–62), majd Krivacsevics kapott technikait, színészkedés miatt. Ezt Toliver egyesével büntették a szlovákok, és bár Bálintová triplája nagyon elkerülte a gyűrűt, eladtuk a bedobásnál, így tízen belülre jöttek a vendégek (74–65). Ettől pedig eksztázisba kerültek, hát még Toliver triplája után (74–68)!

Vajda büntetőiből csak a második ment be, de már csak két perc volt ekkor hátra. A szlovákok kiléptek, de Toliver leszedte Quigley dobása után a pattanót, Zele faultja után pedig két büntetővel kozmetikázott (75–70). Toliver a negyedik negyedben 10 pontnál jár, mi ötnél... Honti is csak egy büntetőt dob de, de a szlovákok elrontják a támadást, még egy perc (76–70). Hosszas gondolkodás végén mi jöhettünk bedobással, Quigley pedig triplájával megnyugtatta a kedélyeket (79–70).

Zirková az utolsó percben csak megvillan (79–73), Vajda csak az első büntetőjét dobja be, kimarad Toliver triplája meg az ismétlés is, de a szlovákoknál marad, és időt kérnek. Még fél perc (80–73). Zirková most nem talál gyűrűt, mi pedig időt kérünk 22 mp-cel a vége előtt. Vajda két büntetőjével a harmadik magyarként elérhet a 20 pontos határt (82–73). Büntető büntető hátán... Quigley bedobja mindkettőt, még 2 tized hátra, de kell a fault még a végén... Zele is dob kettőt, hihetetlen, de véget ért a meccs. Győzelemmel zártunk (86–74).

3. negyed

Ismét a szlovákok kezdik a félidőt, méghozzá Jurcenková kettő plusz egyével, de Krivacsevics újabb gyönyörű kosárral felel (49–30). Toliver duplája után elképesztő méretű ziccerrontás következett, Krivacsevics büntetője törte meg a csendet, a második egyesével pedig már 15-nél járt (51–32).

A zónázás megverésére Zirková vállalkozott triplával, de nagyon nem megy neki, Kissovának viszont sült a keze, két távolijával már 14-nél jár (51–36). Pechjére ugyanis mindkétszer belépett, nem úgy Quigley, aki már triplát dobott (54–39). Honti hetedik gólpasszát is kiosztotta, Quigley pedig 17 pontjával a mezőny legeredményesebbjévé lépett elő, Vajda viszont a negyedik faultja után leülni kényszerült (56–39). A zóna megverésére a hármasok mellett Krivacsevics fantasztikus játékával is feleltünk, 25 perc játék után már 20 pontnál járt. Páleníková és Bálintová triplájával zárkóztatta övéit (60–45), de Fegyverneky és Zele kosarával, valamint Honti büntetőivel gazdagon jött a válasz (66–45). Eddigre már 7 pontnál, 6 lepattanónál és 10(!) gólpassznál járt Honti.

A harmadik negyed hajráján először Raksányi is pályára léphetett, Quigley pedig elhajolva növelte először 23 pontra a differenciát (68–45). Bálintová négy pontjával visszajöttek húszon belülre a vendégek, de Quigley újabb akrobatikus mozdulattal hűtötte le a kedélyeket (70–49).

2. negyed

Ami az első negyed végén dupla lett, a második elején tripla, így Honti is megszerezte első trojkáját, majd Krivacsevics közép távolijával már 16 ponttal vezettünk (29–13). Quigley lefordulásból szerzett pontokat, villámgyorsan jött az újabb vendég időkérés (31–13).

Kissová beszédülő triplája szakította meg a szlovák pontcsendet, sőt, egy személyi miatt jöhettek ismét a vendégek, de hiába (31–16). Toliver duplájára Quigley és Kissová triplája jött (34–21). Kissová alaposan belelendült, Honti távolija viszont borzalmasan sikerült, cserébe Krivacsevics szép centermunkát mutatott be, hogy Janoscíková feleljen (36–25).

A vendégek játéka igencsak kapkodóssá vált, védekezésben teljesen elváltották magukat, Quigley így teljesen üresen állva dobhatta be a hatodik magyar hármast, miközben a túloldalon sorra jöttek le a gyűrűről a labdák. Krivacsevics ziccerbe forgatta magát, majd Vajda indult, villámgyorsan ismét elléptünk (43–25).

Kiszorított helyzetekből rendre rontott az ellenfelünk, Krivacsevics büntetőivel pedig a közönség ütemesen kiálthatta, hogy „húsz, húsz, húsz!” (45–25). Zele duplájával már felülmúltuk a spanyolok elleni ponttermelésünket (akkor 46-ig jutottunk), Kissová pedig kialakította a a 47–27-es félidei állást.

1. negyed

A magyar csapat a Honti, Czank, Quigley, Vajda, Krivacsevics ötössel kezdte meg utolsó mérkőzését. Mindkét fél emberfogásos védekezéssel kezdett, de míg Toliver triplája rövid lett, addig Krivacsevics közép távolijával már megszülettek az első pontok (2–0). Sokáig nem volt nálunk az előny mondjuk, Toliver nagyon belelendült, rövid idő alatt öt pontot is betermelt, és elléptek a szlovákok (2–7). Az újabb kimaradó magyar támadás – Quigley dobása volt pontatlan – után pedig már héttel vezettek a szlovákok, így két és fél perc után jött az első magyar időkérés (2–9).

Úgy tűnik, hatottak Svitek szavai, hiszen a harcosan játszó magyarok Vajda két triplájával közeledtek, majd a harmadikkal fordítottak is! (11–9). Toliver újabb kosara után Vajda már a 11. pontját szerezte meg, Quigley közelije után pedig már a szlovákoknak kellett időt kérniük (15–11).

Védekezésben egy rövid zónázás után visszaváltottunk emberezésre, ezzel elbizonytalanítottuk az ellenfelet, akik villámgyorsan gyűjtögették a személyiket, Krivacsevics dobásai után pedig Quigley blokkja is élményszámba ment (17–11).

Gólpasszok: 0–7, hat perc után.

A támadásban megrekedő szlovákok faultjai után előbb Vajda szerzett újabb pontot, majd Fegyverneky kettőt, a csapatba pedig érkezett Zsovár és Zele is (20–11). Quigley dobásánál rálépett a vonalra (22–11), cserébe Zirková két büntetője is sikeres volt (22–13). Az utolsó percben Krivacsevics megszerezte az ötödik lepattanóját is, majd az ellentámadás végén Honti belépve szerzett újabb kosarat (24–13).

A-CSOPORT, 5. FORDULÓ
Franciaország–Montenegró 79–67 (26–16, 21–20, 20–13, 12–18)
Csehország–Románia 82–71 (20–18, 19–17, 24–18, 19–18)

B-CSOPORT, 5. FORDULÓ
Fehéroroszország–Görögország 82–57 (17–16, 24–7, 25–12, 16–22)
Törökország–Olaszország 50–44 (18–14, 13–5, 13–14, 6–11)

C-CSOPORT, 5. FORDULÓ
Horvátország–Nagy–Britannia 76–70 (25–12, 20–24, 17–22, 14–12)
Szerbia–Oroszország 53–77 (17–18, 7–23, 16–19, 13–17)

2 134 172 2

A NŐI KOSÁRLABDA EB CSOPORTJAINAK ÁLLÁSÁT, A TELJES PROGRAMOT ÉS AZ EDDIGI EREDMÉNYEKET MEGTEKINTHETI ADATBANKUNKBAN!