Remek kezdés után kipukkadt a női kosárválogatott Svédország ellen

2015.06.12. 18:54
Vajda Annáék 16 ponttal is vezettek, kilenccel kikaptak első Eb-meccsükön Sopronban (Fotó: Veres Viktor)
A magyar női kosárlabda-válogatott Svédország ellen kezdte meg szereplését a magyar-román közös rendezésű Európa-bajnokságon Sopronban. Nagyszerű első félidő után a svédek fokozatosan felőrölték a magyar csapat erejét, és bár már 16 ponttal is vezettünk a második negyedben, végül kipukkadt a válogatott, a svédek pedig biztosan nyertek.

NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
D-CSOPORT, 2. FORDULÓ, SOPRON

SVÉDORSZÁG–MAGYARORSZÁG 72–63 (12–20, 15–19, 19–12, 26–11)
Sopron, Novomatic Aréna 1700 néző. V: Bissang (francia), Lasuik (kanadai), Szarapa (fehérorosz)
SVÉDORSZÁG: E. Eldebrink 6, F. ELDEBRINK 28/15, Egnell 4, Barthold 6, Halvarsson 7/3. Cs: Staalvant, Hamilton 4, Andersson, KEY 9, VESTERBERG 4, Drammeh 4/3. Szövetségi kapitány: Lars Johansson
MAGYARORSZÁG: HONTI 11, Raksányi 2, Simon Zsó., Vajda 10/6, KRIVACSEVICS 12. Cs: Horti 14, Quigley 14, Fegyverneky, Czank. Szövetségi kapitány: Stefan Svitek
Az eredmény alakulása. 2. perc: 0–4. 5. p.: 8–8. 6. p.: 8–13. 10. p.: 10–18. 12. p.: 12–25. 17. p.: 20–36. 25. p.: 35–43. 28. p.: 42–47. 32. p.: 48–51. 34. p.: 53–51. 36. p.: 60–53. 38. p.: 62–60
Kipontozódott: Hamilton (27. p.), Halvarsson (37. p.), Simon Zsó. (39. p.)

Az első versenynapon szabadnapos volt a magyar csapat, és ahogy azt Stefan Svitek elmondta a meccs előtt, a lányok már nagyon várták, hogy végre pályára léphessenek. Veszélyes ellenféllel találtuk szembe magunkat, hiszen a svédekről az volt az általános közvélekedés, hogy kellemetlen, agresszív stílusukkal nagyon megnehezítik mindenkinek a dolgát. Ehhez képest az első meccsükön némi meglepetésre kikaptak Szlovákiától.

A magyar csapat remekül kezdett. Nagyon koncentráltan, fegyelmezetten és jól játszottunk. Nem egy ember vitte a hátán a többieket, hanem eloszlott a teher, amihez hozzájárult az is, hogy Svitek igen gyakran cserélt. A svédek nem találták a helyüket, sematikus játékot mutattak be, és nyolc ponttal vezettünk az első negyed után 20–12

A második negyedben folytatódott a magyar varázslat, mert tovább sikerült hizlalni az előnyt, jók voltak a tempók, bementek a büntetők, és már 16 ponttal is vezettünk, a végére 14 maradt. A svédek nem találtak rajtunk fogást, kiválóan működött az összjáték, ekkor jött a szünet. 36–22

A második félidőben már nem ment olyan jól a játék, egyre jobban fáradt a csapat, a dobások egyre többször jöttek ki a gyűrűről, de a védekezéssel ezt még ellensúlyozni tudtuk. Óriási küzdelem alakult ki a pályán, de már látszott, hogy Frida Eldebrinkkel nem tudunk mit kezdeni. Ehhez képest szép volt, hogy ötpontos előnnyel fordultunk a negyedik játékrészre. 51–46

Az utolsó negyedben teljesen kipukkadt a magyar csapat, szinte minden dobás kimaradt, jellemző, hogy volt majdnem hét perc, amikor egyáltalán nem tudtunk betalálni. Közben a svédek szórták a hárompontosokat, egyenlítettek, majd el is húztak a húsz pont fölé jutó Frida Eldebrink vezérletével. Ekkor már semmi sem jött be a magyar válogatottnak, Stefan Svitek hiába volt dühös az időkéréseknél, semmi sem segített.

A kamikázetaktika végül csődöt mondott, az előzetesen jóval esélyesebbnek tartott svédek végül simán nyertek. 63–72

VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK. A SVÉDEK FELŐRÖLTÉK A MAGYAR CSAPATOT, ÉS BIZTOSAN NYERTEK. 63–72

4. NEGYED

8–10. perc: Labdát szereztünk, majd Honti dobott egy duplát. Frida Eldebrink elszórta a labdát, majd Vajda a legjobbkor dobott triplát! 60–62
Időt kértek a svédek.
Simon nem tudta lábbal felvenni Frida Eldebrinket, aki be is dobta a büntetőket. 60–64 Quigley hibázott, Barthold pedig bedobta. 60–66
Magyar időkérés. Svitek nagyon idegesen magyarázott.
Quigley elvállalta a hármast, de ez sem ment be. Simon odacsapott, kipontozódott, Vesterberg pedig mindkettőt bedobta. 60–68 Sikerült szépíteni, de Barthold újabb duplát szerzett. 62–70 Honti dobhatott büntetőket sportszerűtlen hiba miatt. Az egyik kimaradt. Frida Eldebrink viszont mindkét büntetőjét bedobta. 63–72 Belefért még egy svéd időkérés, és nyertek a svédek. 63–72

4–7. perc: A legutóbbi 16 percben csak 15 pontot dobtunk. Key ziccerével már csak egy pontra olvadt az előnyünk. Czank is hibázott, jöhettek a svédek támadásban, de lépéshibát követtek el. Továbbra sem ment be semmi, Key pedig hármat dobhatott büntetőből, és mindhármat bedobta. 51–53. F. Eldebrink duplájával már négy pont volt az előnyük. Úgy tűnik, teljesen kipukkadt a magyar csapat... Időt kértünk, de Krivacsevics nem tudott betalálni. Ráadásul Keynek még szerencséje is volt, úgy dobott egy duplát. 51–57 Honti dobhatott kettőt, de az első büntető kimaradt, akárcsak a második... Elképesztő. Drammeh legalább egy büntetőt kihagyott. 51–58 Quigley is büntetőt dobott, végre mindkettő bement. 6 perc 50 másodpercen át nem dobtunk kosarat ez előtt. Frida Eldebrink ziccert dobhatott, majd Horti szerzett mezőnykosarat. 55–60 Halvarsson kipontozódott, támadásban pedig Quigleyt szerelték, utána odaütött, kettőt dobhattak a svédek. A rendkívül jó formában játszó Frida Eldebrink mindkettőt bedobta. 24 pontos. 55–62

1–3. perc:
Nagyon feléledtek a svédek, de egy támadásban négy személyit is kaptak, ebből Drammeh egymaga kettőt. Ennek ellenére nem tudtunk pontot dobni. Simon labdát szerzett, majd Vajda nem tudta bedobni a hármast. Hortit viszont akadályozták a palánk alatt, kettőt dobhatott.
Közben a svédek időt kértek.
Horti Dóra első büntetője rövid volt, és a második is kimaradt. Utána éppen Horti ellen fújtak, Key dobhatott kettőt, és be is dobta. 51–48 Szépen csendben feljöttek a svédek, pedig volt már tizenhat pont is az előnyünk. A dobásaink sorra kimaradtak, Raksányi is hibázott.

3. NEGYED

8–10. perc: Az időkérés után rögtön Horti szerzett két pontot. 49–42 Quigley triplakísérete rövid volt, de szerencsére Drammehé is. Megint jöhettünk, Quigley szép duplával növelte az előnyt, amelyet Barthold csökkentett. 51–44 Vesterberg lopott labdát, majd közelről szép kosarat szerzett. Quigley kihagyta a helyzetet, így ért véget a negyed. Jönnek föl a svédek, nagyon nehéz lesz... 51–46

4–7. perc: Quigleynek nem nagyon megy, ezúttal ellene fújtak támadásban. F. Eldebrink triplájával jönnek egyre közelebb a svédek. 41–32 Most tanácstalanok vagyunk támadásban, el is adtuk a labdát. Egnell „homálya” után Fegyverneki dobása jött le a gyűrűről. Hamilton is hibázott, majd Horti betörésből dobott ziccert. Frida Eldebrink viszont nagyon belőtte magát, hármassal jelentkezett. Szerencsére Quigley megtalálta az irányzékot, és egy duplával válaszolt. 45–35 Czank bántotta Frida Eldebrinket, jöhetett a két büntető. Az első kimaradt, de a másodikat bedobta. Kilenc büntetőből csak egyet dobtak be! 45–36 Hamilton a svéd támadás közben szabálytalankodott, és ezzel ki is pontozódott! Quigley nagyon belőtte magát, szép duplával jelentkezett. Az ellentámadásból Drammeh ért el triplát, majd Frida Eldebrink is hármast szerzett. 47–42

Magyar időkérés.

1–3. perc: Vajda szerzett labdát, majd Krivacsevics közelről hibázott. Eldebrink elvesztette a labdát, Honti betörését viszont Hamilton szabálytalanul állította meg. Ez volt a negyedik neki. Egnel tört be lépéshibával, de a bíró inkább a szabálytalanságot fújta be, és megadta a kosarat. A ráadásbüntető viszont kimaradt. Honti csodás meglátással hozta kihagyhatatlan helyzetbe Krivacsevicset. 41–29 Eldebrink triplakísérlete kimaradt, a lepattanó pedig a miénk lett, Quigley azonban nem tudta bedobni a hármast.

SZÜNET

2. NEGYED

8–10. perc: Hamiltonról megfeledkeztünk a palánk alatt, de ő megtette a szívességet, hogy kihagyja, aztán eladtuk a labdát, Eldebrink pedig ziccerben nem hibázott. 36–22
Mielőtt nagyobb lett volna a baj, Svitek időt kért.
Horti harcolt ki két büntetőt, de csak az egyiket dobta be. 37–22 Labdát szereztünk a svédektől, majd Vajda triplája jött le a gyűrűről. Eldebrink messziről betalált, de már támadóhiba volt, ezért nem adták meg a bírók a hármast. Eladtuk a labdát, Hamilton pedig lepattanót szerzett, majd bedobta a ziccert. 37–24 Quigly óriási átadását Horti azért nem tudta bedobni, mert Hamilton meglökte. Centerünk mindkét büntetője jó volt. 39–24 Eldebrinkkel nem bírtunk, a félidő előtt nem sokkal bedobott egy hárompontost. 39–27

4–7. perc: Halvardsson
dobott szép ziccert, ezzel feljöttek a svédek 27–18-ra.
Stefan Svitek időt kért.
Az időkérés után Krivacsevics duplájával kilenc volt közte. 29–18. Hamilton tovább rongálta a büntetőivel az edző idegeit, mert egyet sem dobott be. Quigley gyönyörű befutása után megvolt az újabb két pont. Eldebrink betöréssel dobott duplát. Ezután azonban megint a mi pillanataink következtek, Vajda pedig a sarokból bevágta. 34–20
Erre megint időt kellett kérnie a svéd edzőnek.
A szavai azonban hatástalannak bizonyultak, mert a svédek hibáztak, Raksányi pedig erőszakosan betört, és kosarat szerzett a palánk alól. Eldebrink tanácstalan hárompontosa perdült ki a gyűrűből, Quigley ellen pedig támadószabálytalanságot fújtak. 36–20 A távoli svéd tempók rosszak voltak, a mozgékony magyar csapat pedig nagyon veszélyesen játszott.

1–3. perc: Labdát szereztünk, majd Krivacsevicset szerelték szabálytalanul. A két büntető közül egy kimaradt. 21–12 A svédek idegesek, mert elrontották a támadásukat, Vajda pedig gyönyörűen szerzett kosarat a palánk segítségével. 23–12 Simon személyi hiba árán állította meg a svédeket, és jól tette, mert Key elhibázta a tempót. Nem úgy Quigley, aki gyönyörűen elsüllyesztett egy újabb duplát a svéd kosárban! 25–12
A svéd edző időt is kért, ezt már nem bírta cérnával.
Quigley személyi hibája után Eldebrink tört be, és nem elég, hogy jó volt a kosara, még egyet dobhatott is Honti szabálytalansága miatt. Ezt viszont kihagyta! 25–14 Quigley bevitte a húsdarálóba, így jöhettek a svédek. Hamilton betört, és Krivacsevics tiszta szerelését szabálytalannak minősítették a bírók. A két büntetőből egyet sem dobott be, a lepattanót pedig megszereztük! Simon csodás passzát Vajda válgotta gólra, de erre Halvardsson azonnal válaszolt. 27–16

1. NEGYED

8–10. perc: Hamilton szedte össze a második személyijét, ez két büntetőt jelentett Hortinak. Az első kimaradt, de a második már bement. 14–10 Egész pályás letámadással zavartuk meg a svédeket, és rontottak is. Horti szép próbálkozása szédült ki a gyűrűből, majd labdát szereztünk a svédektől, Horti pedig úr volt a palánk alatt. 16–10 Honti hozta játékba Quigleyt, aki elrontotta a tempót. Szerencsére a svédek is így tettek, Quigley pedig két büntetőt harcolt ki, amelyek közül mindkettőt bedobta. 18–10 Egnel gyors volt, és könnyű kosarat szerzett, de maradt még 10 másodpercünk a támadásra. Honti elvállalta, be is dobta, és ezzel zárult az első negyed. 20–12

4–7. perc: Eldebrink rontotta el a hármast, Vajda kierőszakolta a dobást, de rossz volt a próbálkozás. Erre Halvarsson hárompontossal felelt. 6–5 Cseréltünk, jött Quigley és Horti. Honti két büntetőt dobhatott, és nem remegett meg a keze. 8–5 Horti lepattanót szerzett, de a támadásunk nem volt jó, eladtuk a labdát. Sajnos Eldebrink triplával szomorított bennünket. 8–8 Krivacsevics a két büntetőjéből egyet dobott be. Sokat szabálytalankodtak a svédek, össze is szedtek már 7 hibát. Krivacsevics megint büntetőt dobhatott, de ezúttal mindkettőt bedobta! 11–8 Horti palánk alóli, szép tempójával már 13–8 az állás. Hamilton szépen fordult le Horti mellett, és könnyű ziccert dobott. Fegyverneki vitte be a labdát a palánk alá, látszólag faultolták, de a bírók nem fújtak semmit.Szerencsére a gyors ellentámadásnál kicsúszott a svéd kezéből a labda. 13–10

1–3. perc: Elkezdődött a mérkőzés, és Krivacsevics mindjárt meg is szerezte a vezetést. A svédek elrontották a támadásukat, Honti pedig gyönyörű betöréssel növelte az előnyt. Halvarsson támadóhibája miatt megint támadhattunk, de Raksányi triplakísérlete nem sikerült. Ezt büntette Eldebrink. 4–2 Vajda ziccert hibázott, de a svéd támadás sem volt jó. Vajda ezúttal a hárompontos vonalon túlról hibázott, a lepattanót viszont Krivacsevics bedobta! 6–2

Óriási a hangulat Sopronban. A svédek vereséggel kezdtek Szlovákia ellen, ezért nagyon jó lenne nyerni ellenük.