Legyőztük a házigazdát! Továbbjutottak a mieink!

FAZEKAS ZOLTÁN (HRADEC KRÁLOVÉ)FAZEKAS ZOLTÁN (HRADEC KRÁLOVÉ)
2017.06.17. 17:49
Magyar öröm a végső dudaszó után (Fotó: Földi Imre)
Második mérkőzésén remek és koncentrált játékkal, négy ponttal (74–70) nyert a házigazda ellen a magyar női kosárlabda-válogatott a csehországi Európa-bajnokság szombati játéknapján, így már biztos, hogy a csoportkörrel nem ér véget a torna a mieinknek.

Női kosárlabda Európa-bajnokság, Csehország
A-csoport, 2. forduló
MAGYARORSZÁG–CSEHORSZÁG 74–70
(24–20, 14–18, 17–12, 19–20)
Hradec Králové, 3200
néző. V: Rutesic (montenegrói), Beljakov (orosz), Racys (svéd)
MAGYARORSZÁG: VANDERSLOOT 10, FEGYVERNEKY 20/3, Simon 7/3, NAGY-BUJDOSÓ 21/15, Krivacsevics 1. Csere: Raksányi 3, Medgyessy, Határ 6, Zele 6/3. Szövetségi kapitány: Stefan Svitek
CSEHORSZÁG:
Vyoralová 9/3, Stejskalová, KAT. ELHOTOVÁ 14/6, HANUSOVÁ 17/3, Vaughn 14. Csere: Burgrová 9, Kar. Elhotová 2, Kulichová 1, Zaplatová 4. Szövetségi kapitány: Ivan Benes
Az eredmény alakulása. 2. perc: 5–2. 4. p.: 5–6. 5. p.: 11–6. 9. p.: 21–20. 15. p.: 26–29. 17. p.: 30–29. 20. p.: 36–35. 24. p.: 38–44. 28. p.: 44–46. 30. p.: 55–50. 33. p.: 62–55. 36. p.: 62–61. 39. p.: 72–65. 40. p.: 72–70
Kipontozódott:
Határ (40. p.)
Ivan Benes:
– Elégedettek lehetünk a játékunkkal, de az eredménnyel nem. Mert a vereséggel elbúcsúztunk a folytatástól, ami azért nagy csalódás számunkra. Szerettünk volna Prágába jutni, ez már nem sikerülhet.
(Stefan Svitek magyar kapitány nyilatkozatát lásd alább keretes írásunkban!)

Pacsi a szurkolókkal (Fotó: Földi Imre)

Bill Shankly egyszer azt nyilatkozta, hogy egyesek szerint a futball élet és halál kérdése, de ő ezzel nem ért egyet, szerinte sokkal, de sokkal fontosabb. A Liverpool futballcsapatának legendás menedzsere úgy jön a képbe a 36. női Európa-bajnokságon, hogy Határ Bernadett, a magyar válogatott centere a spanyolok elleni első meccs után azt mondta: a nyitányon elszenvedett 14 pontos vereség jó felvezetés volt a csehek elleni élet-halál csatához, amelyen eldőlhet a továbbjutás.

A Sopron pénteken kiválóan játszó centeréhez hasonlóan vélekedtek az újságírók is Hradec Královéban, az A-csoport első fordulójában látottak alapján: a spanyolok kilógnak a kvartettből – felfelé –, a cseheket magabiztosan megverő ukránok is nagyon erősnek tűnnek, de a házigazda több ponton is sebezhető.

„Ideje ragyogni” – ez már az Eb szlogenje, s ezt jobban magunkra vonatkoztathattuk, hiszen úgy tűnt, a csoport harmadik helye és a folytatás azon múlik, a cseh–magyar meccset ki nyeri meg. De még a csillogás elmaradását is elnéztük volna a lányoknak, tökéletesen megelégedtünk volna egy csúnyácska, de sokat érő sikerrel.

A cseh sajtó elsiratta csapatát, és azon kesergett, milyen kiábrándítóan kosarazott a rendező az ukránok ellen. A magyarok ellen feljavultak, ezt rögtön a meccs elején láthattuk, de a mieink is jól, koncentráltan kezdtek. Változatos, lüktető volt a meccs, míg az első negyed végét fejetlenség és kapkodás jellemezte, de mintha picivel mégis inkább a mieink akarata érvényesült volna jobban.

Azért akadtak nehezebb periódusok is (Fotó: Földi Imre)

Egyik pillanatban elemi hibákat láttunk, a másikban ragyogó megoldásokat a magyar játékosoktól. A második negyedben kisebb hullámvölgybe kerültünk, de lábon kihordtuk az ütést, mert Zele Dorina pompás triplával szállt be a cserepadról.

Rosszul indult a második félidő Fegyverneky Zsófiáéknak: majdnem öt percig képtelen volt pontot szerezni a magyar csapat – ebből adódóan hat ponttal elhúztak a csehek. Stefan Svitek szövetségi kapitány időkéréssel próbált változtatni a játék menetén, sikerrel.

Határ Bernadett két kosara kirántotta a mélyülő gödörből az együttest, amely óriási hajrát vágott ki, és Nagy-Bujdosó Nóra két, Simon Zsófia egy triplájával ötpontos vezetésről kezdte az utolsó negyedet.

Amely elképesztő izgalmakat hozott. Többször is úgy tűnt, megvan a meccs – végül meg is lett, mert a hajrában Nagy-Bujdosó Nóra, Fegyverneky Zsófia és Courtney Vandersloot tényleg ragyogott, és ragyogó döntéseket hozott.

A győzelem (74–70) azt jelenti, hogy megvan a továbbjutás – függetlenül attól, hogy az ukránok ellen hétfőn mi lesz az eredmény (győzelem esetén a csoport második helyén végeznek a magyarok, vereségnél a harmadikon). A hétfői meccs 12.30-kor kezdődik.

A lefújás utáni öröm pillanatai

STEFAN SVITEK: IGAZI CSAPATMUNKA VOLT!

– Láthatóan nagyon boldog… Eggyel már biztosan előrébb lépett a válogatott a két évvel ezelőtti, magyar-román közös rendezésű tornához képest.
– Igen, és köszönöm a lányoknak és a stábnak, mert ez a győzelem és a lehetőség, hogy folytassuk a szereplést, igazi csapatmunka eredménye.

– Nemcsak jól játszottak, kitűnően harcoltak is. Erre számított?
– Igen, tudtuk, keményem meg kell küzdenünk a győzelemért a házigazda ellen. Nehezítette a helyzetünket, hogy öt percig nem dobtunk kosarat. Szoros volt a meccs, nagy volt a tét, tudtuk, a győztes még egy esélyt kap a negyeddöntőbeli szereplésért. A végén sok dobást elrontottak a csehek, mi pedig türelmesek voltunk, megtaláltuk az üres játékosokat, és a kulcsdobásaink bementek a kritikus pillanatokban.

– Három játékosa, Vandersloot, Fegyverneky és Nagy-Bujdosó is extrát nyújtott támadásban. Ez minek köszönhető?
– Fontos volt, hogy nyerjünk, ez volt a célunk. Igen, ők hárman remekeltek, de összességében a védekezéssel tudtuk legyőzni a cseheket, és összességében tényleg a CSAPAT nyert.
Stefan Svitek pacsizik játékosaival (Fotó: Földi Imre)

kiharcolnia a továbbjutást!
A csehek elrontottak egy triplát, majd eladták a labdát. 1.6 másodperc.
Fegyverneky nem hibázott. 74–70
Csak most jött össze az 5. cseh fault a negyedben. Fegyverneky dobhat két büntetőt.
Majdnem eladtuk a labdát, Vaughn faultja életmentő volt számunkra.
Az időkérés után mi jövünk, 19 másodperc van hátra.
40. perc:
nem dobtunk kosarat, a csehek triplát szereztek. 72–70
54 másodperccel a vége előtt mi jöhetünk, de előtte egy Svitek-időkérés.
40. perc:
Határ kipontozódott, a négy faultos Krivacsevics érkezett helyette. Vaughn bedobta mindkét büntetőjét. 72–67
Türelmesen játszottunk, szépen járt a labda, majd az üresen álló Fegyvernekynél kötött ki, aki ezúttal sem izgulta túl a helyzetet.
39. perc: TRIPLAAAA! Fegyverneky! 72–65
38. perc:
Vyoralová-ziccer, majd megint Nagy-Bujdosó. 69–65
37. perc: Fegyverneky
ugrasztott meg egy védőt, majd hideg vérrel beemelt egy tempót. 67–63
36. perc: Nagy-Bujdosó hármassal vetett véget a 6–0-s cseh futásnak. 65–61
34. perc: közben sorra születnek a cseh kosarak. 62–59
Vandersloot most parádésan osztogat, de Simon és Krivacsevics sem tudott élni az amerikaitól kapott labdával.
33. perc: Nagy-Bujdosó ezúttal a palánk alatt, pozícióból szerzett kosarat. A másik oldalon kimaradt egy könnyű ziccer. Cseh időkérés. 62–55
32. perc: egy perc alatt behullott 5-5 pont. Közben Határ begyűjtötte a negyedik hibáját. 60–55
31. perc: cseh hárompontossal kezdődött a negyedik negyed, erre mi is triplával válaszoltunk. Ki más, mint Nagy-Bujdosó. 58–52

Nagy-Bujdosó Nóra (balról a második) igazi vezéregyéniség volt (Fotó: Földi Imre)

3. NEGYED

Nem kezdődött jól a második félidő, de a végére csak összeszedtünk 17 pontot, míg a csehek csak 12-ig jutottak. Simon és Nagy-Bujdosó negyed végi triplája sorsfordító is lehet...de ne kiabáljuk el! Jöjjön a záró etap!

Vége a harmadik negyednek.
30. perc: Nagy-Bujdosó is távolról! 55
–50
30. perc: VEZETÜNK! Simon
óriási triplát dobott emberről. 52–50
29. perc: Fegyverneky mesteri passzal találta meg Határt. 49–50
28. perc: lélekromboló kosarakat szereznek a csehek, de végre Nagy-Bujdosónak is célt ért egy távoli dobása. 47–48
26. perc:
megint Határ! Most a védekezésünk is jobbnak tűnik! 42–44
Eddig egészen egyszerűen nem kerültünk tiszta dobóhelyzetbe.
25. perc: Végre magyar kosár! Határ használta ki a magassági fölényét. 40–44
24. perc: 4 perc elteltével 7 dobásunkból egy sem ért célba. Svitek 44–38-as cseh előnynél kért időt.
23. perc: rosszul kezdünk, nem úgy a csehek. 38–42
21. perc: a pályán: Vandersloot, Fegyverneky, Raksányi, Zele és Krivacsevics.

Elkezdődött a második félidő.

Ugyan a második negyedben hamar összeszedtük az 5 faultot, személyi hibák terén annyira nem áll vészesen a válogatottunk: Nagy-Bujdosónak 3, Krivacsevicsnek és Simonnak 2-2, a cseheknél viszont a remekül játszó Karolina Elhotovának és Vaughnnak is 3 hibája van.

A lepattanócsatát 19–14-re nyertük, remekül dobjuk a büntetőket (10/11), viszont már 9 eladott labdánál járunk.

A hazaiak legeredményesebb játékosa a 10 pontos Alena Hanusova.

Védekezésben viszont, mintha nem tudnánk hozni azt a szintet, amit tegnap. Többször is könnyű kosarakat szerzett ellenfelünk, 21-ből 14 kétpontos kísérletük a kosárban kötött ki.

Támadásban sokkal jobban játszunk, mint a spanyolok ellen, különösen Fegyvernekyre nincsen ellenszere a cseheknek – a magyar válogatott klasszisa 13 pontnál és 3 gólpassznál jár.

Krivacsevics Tijana lepattanót szed (Fotó: Földi Imre)

2. NEGYED

Ez a félidő vége. 38–38
20. perc:
Elhotová dobott egy számunkra igen fájó triplát, majd az utolsó másodpercekben Fegyverneky értékesített két büntetőt. 38–38
20. perc: Simon csapott le egy elszórt cseh labdára, majd kiszolgálta Zelét. 2+1. Vezetünk! 36–35
19. perc: nem támadunk jól, Stefan Svitek időt kért.
18. perc: közben Vaughn begyűjtötte a harmadik személyijét.
18. perc: Zele üresen maradt a triplavonalon kívül – büntetett. 33–33
17. perc: ahogy átvettük Fegyverneky kosarával a vezetést, egyből kaptunk is egyet, ráadásul a labdától távol láttak egy szabálytalanságot a játékvezetők. A büntetők szerencsére kimaradtak. 30–31
14. perc: nem nagyon tudunk dobóhelyzetbe kerülni az utóbbi időben. Az állás: 26–27
12. perc: Sőt! 1:51 alatt megvan az 5 fault. Jöhetnek a cseh büntetők.
12. perc:
időt kért Stefan Svitek. 80 másodperc alatt három faultot gyűjtöttünk be a negyedben...
Pályán a Medgyessy, Vandersloot, Raksányi, Krivacsevics, Határ ötös.

Kezdődik a második negyed.

Fegyverneky Zsófiára nem volt ellenszerük (Fotó: Földi Imre)

1. NEGYED

Az első tíz percben világosan látszott, hogy ez a meccs más, mint a spanyolok elleni – sokkal könnyebben helyzetbe kerülünk, női mezőnyben ritkán látható módon 24 pontot termeltünk az első negyedben, annak ellenére, hogy több könnyű ziccert is elhibáztunk. Védekezésben viszont okosabbnak kell lenni.

10. perc: Raksányi faulttal együtt dobott be egy ziccert, majd a büntetőt is értékesítette. 24–20 a negyed vége!
9. perc: Vandersloot passzából Nagy-Bujdosó dobott triplát. 19–19
8. perc: elképesztő kosarakat szereznek a hazaiak, átvették a vezetést. 15–17
7. perc: Vyoralová triplájával már annyi hármast dobtak a csehek, mint tegnap (egyet). 13
–13
5. perc:
a Sopron kiválósága és Vandersloot is szépen szervezte a játékot, majd a csehek is a palánk alól dobtak két könnyű ziccert. 11–10
4. perc: kezd kialakulni egy Fegyverneky, Hanusová dobópárbaj? 7–6
2. perc: Fegyverneky 2+1, majd Vaugh is megszerezte az első pontjait. 5–4
1. perc:
Hanusová egylábas, hátradőlős tempója után Simon emelt be egy távoli kettest. 2–2

Elkezdődött a mérkőzés!

A magyar kezdőcsapat: Vandersloot – Fegyverneky – Simon – Nagy-Bujdosó – Krivacsevics

Megvolt a bemutatás, felcsendültek a himnuszok. Hamarosan kezdődik a magyar válogatott talán legfontosabb mérkőzése!

Courtney Vandersloot dobóhelyzetet keres (Fotó: Földi Imre)

ELŐZMÉNYEK

Köszöntjük kedves olvasóinkat a Magyarország–Csehország női kosárlabda Európa-bajnoki mérkőzés online tudósításában. Hamarosan kezdünk!

A mieink az előző, hazai rendezésű Európa-bajnokságon a 17. helyen végeztek, ezt követően pedig kisebb fiatalításba kezdett Stefan Svitek szövetségi kapitány. Az új keret remekül kezdte az Eb-selejtezőket, hiszen Izlandot, Portugáliát és Szlovákiát is legyőzte. A visszavágókat nagy meglepetésre izlandi vereséggel kezdtük, később azonban ismét begyűjtöttünk két győzelmet, így Fegyverneky Zsófiáék csoportelsőként kvalifikálták magukat az kontinensviadalra.

A felkészülést Szlovénia elleni oda-vissza vereségekkel kezdte válogatottunk, majd Olaszországban sem termett babér számára (a házigazdától, Oroszországtól és Belgiumtól is kikapott). Hazatérve aztán Horvátországot előbb 11 ponttal, majd 60 (!) ponttal megverte, később pedig Szlovákia ellen magabiztosan játszott (előbb 98–64, majd 84–58 a mieink javára).

A LEBONYOLÍTÁS
A 36. Európa-bajnokságon 16 ország vesz részt, a válogatottak négy csoportba kaptak besorolást. A csoportmeccsek során a kvartettek tagjai egyszer-egyszer játszanak egymással. A csoportgyőztesek automatikusan a negyeddöntőbe kerülnek, de a 2. és 3. helyen végző csapatok is továbbjutnak, és megküzdhetnek a legjobb nyolc közé jutásért.

Pénteken este aztán már élesben bizonyíthatott a nemzeti együttes, ám vérmes reményeink nem lehettek a spanyol válogatottal szemben – papírforma, ám koránt sem megsemmisítő 62–48-as vereséget szenvedtünk az olimpiai másodiktól.

A soron következő mérkőzésen Csehországgal találkozunk. Az Eb-házigazdája az ukránok elleni 12 pontos vereséggel kezdte a tornát. Azon a mérkőzésen a hazaiaknál a honosított Kia Niema Vaughn játszott a legjobban (16 pont, 6 lepattanó). Érdemes kiemelni, hogy a csehek 38–50 arányban elveszítették a lepattanócsatát, és a tripladobások terén is akadtak gondjaik – 21 távoli kísérletből csupán egy ért célba.

Lelkesedésben nem volt hiány (Fotó: Földi Imre)

Visszatérve a mi meccsünkre (és kicsit előre tekintve, hogy mi lehet a győzelem kulcsa):

• Nagyon lassan vettük fel a mérkőzés ritmusát, a csehek ellen jó lenne már az első perctől a legjobbunkat nyújtani, már csak azért is, mert Elhotováék is borzasztóan kezdtek az ukránok ellen – a félidőben már 19 pontos hátrányban voltak.

• A személyi hibákra oda kell figyelni, nem engedhetjük meg magunknak, hogy a magasembereink faultgondokkal küzdjenek – különösen igaz ez Krivacsevics Tijanára, akinek többször is a hibái miatt kellett leülnie.

• A támadójátékunk valószínűleg gördülékenyebb lesz a csehek ellen, Vandersloot Courtney játékba lendülése sokat segíthet ezen – az amerikai lány elöl nem tudott olyan domináns lenni, mint amire képes. Fegyverneky Zsófia többször is megtalálta a palánk alatt Határ Bernadettet. A 208 centis lány, ha megkapja a palánkhoz közel a labdát, azt általában meg is oldja.

• Az 5-5 elleni védekezésünk a spanyolok ellen is rendben volt.

• Mindenképpen pontosabban kell dobni, mint az első meccsen.