Kevés pont, alacsony színvonal, de soproni siker

2012.10.24. 19:41
Shenise Johnson (jobbra) 16 pontjával a Sopron legeredményesebb dobója volt (Fotó: Tumbász Hédi)
A női kosárlabda Euroliga B-csoportjában az 1. fordulóban a hazai pályán játszó Sopron sokáig futott az eredmény után a francia Arras ellen, de a harmadik negyedben fordítani tudott, és végül nagy csatában, szoros végjáték után 56–52-re győzött.

„A francia Arras alkalmas arra, hogy mögénk soroltasson” – nyilatkozta a Sopron edzője, Székely Norbert a Digi Sportnak csapata szezonbeli első Euroliga-meccse kapcsán. Mivel a soproniak célja, hogy megszerezzék a hatos csoport négy továbbjutó helyének egyikét, nem is lehetett kérdés, hogy hazai pályán, a Francia Kupa-győztes, Euroliga-újonc Arras ellen a kötelező győzelem reményében léptek pályára Fegyverneky Zsófiáék.

Nehezen rázódtak bele a játékba a soproniak, hiszen három perc elteltével még csak 2–0-ra vezettek. Az első negyedben nem is tudtak jelentős előnyre szert tenni, de Shenise Johnson, Zavecz Hanna és Fegyverneky pontjainak köszönhetően 12–11-re azért megnyerték a játékrészt.

A folytatás még döcögősebbre sikerült. A franciák elsősorban labdaszerzések után gyorsan végigvitt támadásokkal ugyanis fordítani tudtak (18–20), majd Dawn Evans büntetői után négy ponttal, 22–18-ra megléptek. Később, Inesz Ajanovics tempója után hat pont is volt a két csapat közötti különbség.

Összességében azonban mindkét csapat sok hibával játszott az első két negyedben, és sem a vendégek (35.7 %) , sem a hazaiak (34.5%) nem dobtak jól. Elképesztő ziccerek maradtak ki. Erről árulkodik az is, hogy húsz perc alatt mindössze 53 pontot dobtak a csapatok. Ráadásul a ebből a Sopron csak 24-et, így ötpontos hátrányban (24–29) vonulhattak a nagyszünetre a hazaiak.

A harmadik negyed elején még nem sokat változott a játék képe, ugyanis 28–33-nál is még a vendégek vezettek öt ponttal. Ezt követően viszont a soproni kulcsemberek közül az első negyedhez hasonlóan produkált egy remek sorozatot a Johnson, Zavecz, Fegyverneky hármas, illetve Zsovár Orsolyának is volt két jó dobása és pontjaiknak köszönhetően 36–36-nál előbb egyenlített, majd 40–36-ra meg is lépett a Sopron, amely az utolsó játékrész előtt 40–37-re vezetett.

A hazaiak pontszegény játékára némi magyarázatot adhat, hogy a soproniak két meghatározó játékosa, Krinjics Sara és Jelena Milovanovics harminc perc alatt együtt jutott tíz pontig. Utóbbi azonban a lehető legjobb pillanatban, öt és fél perccel a meccs vége előtt magára talált: előbb beszórta a meccs első hazai tripláját, majd egy duplát is hozzátett, ami után már 47–39-re vezetett a Sopron. A meccs ezen szakaszában Johnson előbb asszisztokkal jeleskedett – Milovanovics mellett Zaveczet is ellátta labdával –, majd egy remek középtávolival ő is beszállt a pontgyártásba.

A franciák azonban ezt követően produkáltak egy 7–0-s sorozatot, miközben Zavecz kihagyott két ziccert, ám ennek ellenére szerencsére nem volt több fordulópont a találkozón. Johnson az utolsó pillanatban dobott egy triplát, aminek köszönhetően a Sopron 56–52-re győzött, vagyis a vártnál talán nehezebben, de hozta a kötelezőt az Euroliga 1. fordulójában.

A sorozatban induló másik magyar csapat, a Győr holnap szintén hazai pályán a Brno ellen kezdi meg szereplését.

NŐI KOSÁRLABDA
B-CSOPORT, 1. FORDULÓ
UNIQA EUROLEASING SOPRON –ARRAS PAYS D'ARTOIS (francia) 56–52 (12–11, 12–18, 16–8, 16–15)
Sopron, MKB Aréna, 700 néző. Vezette: Schmidt (német), Gurion (izraeli), Johansson (svéd)
SOPRON: Fegyverneky 8, Zavecz 9, JOHNSON 16/3, MILOVANOVICS 11/3, Krnjics 6. Csere: Teilane 2, ZSOVÁR 4, Pál, Licskai.
ARRAS: EVANS 14/9, Bachvarova, Bade 3/3, Ajanovics 8, Dijon 6. Csere: GOMIS-HALILOVIC 12/3, Carmona 9/3, Toure.
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–2. 8. p.: 9–9. 13. p.: 18–20. 18. p.: 20–26. 20. p.: 24–29. 22. p.: 24–31. 28. p.: 36–36. 29. p.: 38–36. 35. p.: 47–39. 38. p.: 53–50. 39. p.: 53–52.
Johnson 3, ill. Evans 3
SZÉKELY NORBERT (a Sopron edzője): – Rossz mérkőzés volt, de az volt benne a szép, hogy így is tudtunk nyerni. Nem tudtunk úgy felgyorsulni, ahogy a magyar bajnokikon szoktunk. Váratlan lépést húztunk meg, alacsony szerkezetre váltottunk, így felgyorsultunk és előnyt tudtunk szerezni, ami kitartott a végéig.
THIBAUT PETIT (az Arras edzője):Keményen és jól védekeztünk, de támadásban sokat hibáztunk. Agresszíven játszott mindkét csapat, a különbség a dobószázalékban volt a soproniak javára, s ez okozta a mi vereségünket. Sok fiatal játszik a csapatunkban, és ők rövid időn belül eredményesek lesznek majd az Euroligában is.