Idegtépő hajrá, a Falco az utolsó akciójával verte meg az Albát

2012.01.28. 18:05
A Falco szinte végig vezetett Székesfehérváron, és bár a hajrá rendkívüli izgalmakat tartogatott, végül 73–71-re legyőzte a hazai pályán eddig veretlen Albacompot a férfi kosárlabda NB I 17. fordulójának szombati nyitó mérkőzésén.

A két triplát bedobó Szabó Zsolt és a sötét mezes Falco nagy csatában győzött (Fotó: Tumbász Hédi)

A Falco két kosarával kezdődött a székesfehérvári rangadó, majd Daniel Hollis és Wayne Chism vezérletével átvették a kezdeményezést a hazaiak (12–8). A két amerikai elemében volt, rajtuk kívül csupán Keller Ákos tudott pontot szerezni az Albacompban az első negyedben – az ő két büntetője után már 17–12-t mutatott az eredményjelző.

A hazaiak léptek még egyet előre (19–12), csakhogy jött a megtorpanás, és a védekezésén szorító Falco Chad Timberlake sikeres középtávoli dobásával 21–21-nél utolérte ellenfelét. Az első negyed után maradt a döntetlen (25–25), Hollis 16 pontnál tartott!

Ennek tükrében meglepetés, hogy a második tíz perc Hollis-kosár nélkül pergett le – így viszont korántsem meglepő, hogy meglépett a Falco. 31–30-as hazai vezetést követően zsinórban tíz szombathelyi pont következett a palánk alatt rendkívül hatékony, három közelit beverő Harazin Tamás vezérletével (31–40).

Keller megtörte a négyperces hazai kosárcsendet, csakhogy a Falco sem torpant meg, Kálmán László középtávoli dobásával először hízott tízpontosnál nagyobbra a különbség (33–44). Muhammad El-Amin triplájával az Alba tíz pont alá küzdötte magát a nagyszünetre (36–44).

A harmadik negyed az Albacomp elkeseredett felzárkózási kísérleteivel telt. Keller közeli dobásával 42–46-ra feljöttek a hazaiak, s bár a Falco Timberlake zsákolásával megint tíz fölé pumpálta az előnyt (42–53), Simon Balázs negyedzáró öt pontjával belátható távolságon belülre került az Alba (54–58).

Simon Balázs duplájával a 33. percben egyenlítettek a hazaiak (58–58), de a vezetést két próbálkozásra sem sikerült átvenniük, és 62–65 után három szombathelyi kosár következett (62–71). Innen még volt visszaút: Hollis zsákolással és triplával, Keller két duplával visszarángatta az Albát (71–71), idegtépő végjátékot előkészítve.

Jócskán belül jártak már a csapatok az utolsó percben, amikor Kálmán László magához ragadta a kezdeményezést, és balról a gyűrű alá kanyarodva feltette a Falco győztes kosarát. Odaát még egy villámakcióra futotta, Keller triplája azonban lejött a gyűrűről – a szombathelyiek megtörték az Alba hazai veretlenségét!

A Körmend hazai pályán egy negyed alatt eldöntötte az utolsó helyen álló Zalaegerszeg elleni összecsapást, győzelmével pedig visszavette az első helyet az Albacomp otthonában nagy rangadón diadalmaskodó Falcótól. A hazaiak legjobbja a 24 pontig, 8 lepattanóig és 6 gólpasszig jutó Rashad Bell volt.

A pécsiek jól kezdtek a Jászberény otthonában, az első negyedben már 12 ponttal is mentek (10–22), de az összesen 76 pontot szerző Kyle Austin (20 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz), Jibril Hodges (19 pont, 9 lepattanó, 6 gólpassz), Horti Bálint (18 pont), Rastko Dramicanin (19 pont, 7 lepattanó) négyes vezetésével fokozatosan felzárkózott, majd a második félidő elején a vezetést is megszerezte, sőt, a 28. percben már 12 ponttal a hazaiak vezettek (66–54). Sőt, még a 37. percben is volt 8 egység a hazai előnyből (82–74), azonban érkezett Andrija Csirics, és az utolsó négy percben szerzett 10 pontjával eldöntötte a találkozót (87–91).

Szolnokon sem úgy indult a mérkőzés, hogy nagy izgalmak lesznek, Bádor Márton büntetője után a 6. perc elején már 12 (déja vu) ponttal mentek a hazaiak (20–8), igaz, a második negyed elején Tanács Attila duplájával már a szegediek vezettek (24–25). A hazaiak újabb elszakadási kísérlete során Hriszto Nikolov kétpontosával már 45–29-et mutatott az eredményjelző, de még a záró játékrész elején is volt nyolc pont előnye a hazaiaknál (újabb hasonlóság – 68–60). Innen azonban László Róbert és Jonathan Levy vezetésével a 34. percre fordítottak a szegediek egy 10–0-s rohanással (68–70), és a fej-fej mellett haladó csapatok csatáján még a 38. percben is vezettek egy ponttal (81–82). A hajrát azonban itt a házigazdák birták jobban, és végül 90–88-cal behúzták a mérkőzést.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
17. FORDULÓ
ALBACOMP FEHÉRVÁR–FALCO-SZOVA KC SZOMBATHELY
71–73 (25–25, 11–19, 18–14, 17–15)
Székesfehérvár, 2200 néző. V: Cziffra, Kapitány, Király
ALBACOMP: Simon B. 11, El-Amin 8/6, HOLLIS 25/9, Hendlein, Chism 13. Csere: Supola 2, Keller Á. 12, Juhos, Madár, Bódi. Vezetőedző: Dzunics Braniszlav
FALCO: KÁLMÁN 12, TIMBERLAKE 12, Jancsikin 4, Szabó Zs. 10/6, PANTELICS 19/3. Csere: Will, Simon L. 4/3, HARAZIN 12, Szanati. Vezetőedző: Bencze Tamás
Az eredmény alakulása. 4. p.: 7–8. 7. p.: 19–12. 9. p.: 21–21. 12. p.: 27–30. 17. p.: 31–40. 20. p.: 33–44. 23. p.: 42–46. 27. p.: 42–53. 30. p.: 54–56. 34. p.: 60–60. 39. p.: 62–71. 40. p.: 69–71
Dzunics Braniszlav: – Megérdemelten nyert ellenfelünk. Az első két negyedben pontatlanul támadtunk, nem tudtuk megszervezni a védekezésünket, amit a Falco kihasznált. A második félidőben feljöttünk, de a végén egy támadás döntött a javukra.
Bencze Tamás: – Nagyrészt megcsináltuk, amit elterveztünk, jól felépítettük a meccset az utolsó másfél percet kivéve. Szerencsésebbek voltunk, de sokat tettünk érte a találkozó alatt. Kálmán Lacika ilyen, most is bizonyította, hogy tud meccset nyerni.
KAPOSVÁRI KK–MARSO-VAGÉP NYÍREGYHÁZA KK 88–69 (21–18, 13–13, 31–19, 23–19)
Kaposvár, 600 néző. V: Vígh P., Török R., Márton L.
KAPOSVÁR: AHELEGBE 23, RAIVIO 21/3, SZŐKE 10/6, Lekli 8, FEY 21/3. Cs: Kiss K. 2, Kovács S., Koma 3. Edző: Fekete Ádám
NYÍREGYHÁZA: Fekete 7, FIELDS 17/6, Mohácsi 5/3, Kandics 6, MISKOVICS 27. Cs: Sitku 7/3, Polyák, Nagy K. Edző: Ferenczi Tamás
Az eredmény alakulása. 3. p.: 4–6. 7. p.: 14–11. 13. p.: 23–20. 15. p.: 23–29. 23. p.: 41–37. 29. p.: 60–48. 33. p.: 71–52. 37. p.: 80–58
Fekete Ádám: – Az első félidőben ritmustalan volt a játékunk, ezt sikerült szünet után megtalálnunk, bár idő kell az új játékos beépítésére, hogy mindvégig csapatként funkcionáljunk.
Ferenczi Tamás: – Rendkívül bosszús vagyok, ha az első félidőben bedobjuk a ziccereinket, magabiztos előnyre tehettünk volna szert, ehelyett szünet után engedtük felpörögni vendéglátóinkat.
KECSKEMÉT SE–PAKSI ATOMERŐMŰ SE 64–56 (14–15, 25–9, 14–17, 11–15)
Kecskemét, 1200 néző. Vezette: Földházi, Frányó, Szabó G.
KECSKEMÉT: KELLEY 11/3, Wittmann 12/6, DJERASZOMIVICS 13/3, Dénes 6/6, BENCZE 11. Csere: Vukadinov 6, Csorvási, Hegedűs 5/3. Szakmai igazgató: Sztojan Ivkovics.
PAKS: Kovács Á. 9/3, N. WILLIAMS 11/3, Vojvoda 8, Körtélyesi 6/3, Gardener 12. Csere: Morgen 6, Tóth Á. 4, Vezetőedző: Völgyi Péter.
Kipontozódott: Gardener, a 36. percben
EREDMÉNY ALAKULÁSA: 2. perc: 5-5, 5. perc: 12-11, 8. perc: 14-13, 12. perc: 19-15, 15. perc: 28-18, 17. perc: 39-22, 23. perc: 44-28, 25. perc: 48-35, 28.perc: 50-39, 32. perc: 57-41, 35. perc: 62-50.
Sztojan Ivkovics: – Ma megnövekedtek az esélyeink a playoffba kerülésre. A bírálóinknak is el kell fogadnia, hogy ez a mi csapatunk. Köszönöm a szurkolók kitartását és biztatását.
Völgyi Péter: – Tartalékosan csak megnehezíteni tudtuk a Kecskemét dolgát.
FORTRESS LAMI-VÉD KÖRMEND–ZALAKERÁMIA-ZTE KK 78–65 (33–14, 14–15, 16–17, 15–19)
Körmend, 2000 néző. V: Papp, Bognár, Söjtöry
KÖRMEND: Ruják 5/3, Ferencz 10/6, POWELL 11/3, BELL 24/6, Townes 13. Cs: Fodor G. 5/3, Mladenovic 1, Sonyák 6/3, Dávid, Cseh 3/3, Sömenek. Edző: Sabáli Balázs
ZALAEGERSZEG: Perine 11/3, Gáspár 5/3, Witworth 10/6, TÓTH 21/3, Kinter 11. Cs: Baki 2, Bödör 2, Kertész 3/3, Kerkai. Edző: Kis Attila
Sabáli Balázs: – Az első negyed után eldőlni látszott a találkozó, a Zalaegerszeg azonban nem adta fel. Ahelyett, hogy raktunk volna még rá, a második félidőben a játékunk hagyott kívánni valót maga után. A győzelem a legfontosabb, de van miből tanulni.
Kiss Attila: – Az első negyedben a Körmend nagyon extrán támadott, jól dobtak. Ezt követően zónával megfogtuk őket. Mindent megtettünk, de a hazaiaké erősebb csapat, gratulálunk neki.
JÁSZBERÉNYI KSE–PÉCSI VSK-PANNONPOWER 87–91 (14–22, 22–20, 30–21, 21–28)
Jászberény, 600 néző. V: Palla Z., Benczur T., Balog Gy.
JÁSZBERÉNY: Szögi, Hodges 19/15, AUSTIN 20/6, DRAMICSANIN 19/9, HORTI 18. Cs: Sormaz 5/3, Kovács A. 2, Borszéki, Helmeczi, Fülöp 4. Edző: Horváth Balázs
PÉCS: VASZOJEVICS 17/6, Kovács P. 10/6, DOYNE 23/6, CSIRICS 24/12, TÓTH N. 13/3. Cs: Csabay 2, Lepsényi 2, Deák. Edző: Csirke Ferenc
Horváth Balázs: Rossz kezdés után fordítottunk, a harmadik negyedben már vezettünk is, ám a hajrában feltámadt a Pécs és kiénekelte a szánkból a sajtot.
Csirke Ferenc: – Óriási meccset nyertünk meg. Sokadszor bizonyítják a srácok, hogy nagyszerű játékosok és emberek, megérdemeljük a nyolc közé jutást.
Szolnoki Olaj KK–Naturtex-SZTE-Szedeák 90–88 (24–21, 23–15, 17–22, 26–30)
Szolnok, 1164 néző. V: Valovics, Hegedűs T., Pozsonyi.
OLAJ KK: TROTTER 14/3, HORVÁTH Á. 16/9, Soós 3, Nikolov 15/3, BÁDER 27. Csere: Fodor M. 7/6, Gay 3/3, Grebenár 2, Trepák 3/3. Szakmai igazgató: Pór Péter.
SZEGED: Drahos 4, LEVY 29, Kiss Zs. 2, IVOSEV 19, Dukics 4. Csere: TANÁCS 14/6, László R. 12, Nyilas 4. Edző: Fodor Péter.
Az eredmény alakulása. 4. p.: 13-6, 8. p.: 21-12, 14. p.: 31-26, 18. p.: 45-33, 25. p.: 57-44, 28. p.: 59-53, 34. p.: 68-68, 38. p.: 81-82.
Mestermérleg
Pór Péter: – Időnként sikerült meglépnünk a szegediektől, de nem adták fel és egy izgalmas végjátékban hoztuk a kötelező győzelmet.
Fodor Péter: – Kétszer is tizennégy pontos hátrányból zárkóztunk fel, és ez csapatunk tartását mutatja. A végjátékban azonban hibákat vétettünk, de ennek ellenére is győzelmet érdemeltünk volna.