Előny az Olajnál - a Paks kikapott Szolnokon

2014.06.01. 15:26
A Szolnonál az előny az első meccs után (Fotó: MTI)
A Szolnok nyerte meg a férfi kosárlabda NB I döntőjének első mérkőzését. Az Olaj hazai pályán gyakorlatilag végig vezetett a jól küzdő Paks ellen, amely csak megnehezíteni tudta a szolnokiak dolgát.

A MÉRKŐZÉS

Hamarosan kezdődik a találkozó, a közönség már elénekelte a Himnuszt. A negyeddöntőben és az elődöntőben sem szenvedett vereséget egyik csapat sem, így nyugodtan kijelenthetjük, hogy a két legjobb együttes játssza a döntőt.

Vojvoda szerezte a 2014-es bajnoki finálé első pontját, méghozzá büntetődobásból, de a második kísérlete már sikertelen volt. A következő Olaj-támadásnál azonban javított a szolnoki játékos – egy triplával. Három perc elteltével viszont már 4–4 volt az állás.

Ezután egy kicsit megtorpant a vendéggárda, a Szolnok a negyed közepén Báder két büntetőjével és Milosevics duplájával 13–6-ra meglépett. Ebben az időszakban védekezésben nagyon jól teljesített a Szolnok, az Atom játékosai rendre nehéz helyzetből tudtak csak kosárra dobni.

Három perccel az első negyed vége előtt időt is kellett kérniük a Tolna megyeieknek, a 17–10-es hátrány ugyanis kezdett soknak tűnni. Az időkérés pedig bejött, a szünetig 20–17-re jött föl a Paks.

2. NEGYED

A lendület nem hagyott alább a vendégoldalon, a második percben Vaughn szép tempódobásával a mérkőzésen először a Paks vezetett. (20–21) A Szolnok azonban rendezte a sorait, Keller, Báder és Ivosev duplájával két perc alatt meglépett öt ponttal.

„A Szolnok az esélyes, ez nem kérdés, ugyanakkor mi egész évben azért dolgoztunk, hogy döntőt játszhassunk, és most is küzdeni fogunk. Kétszer kikaptunk tőlük az idényben, nagyon erős a keretük, de nem feltartott kézzel megyünk Szolnokra. Győzzön a jobbik!” – mondta Körtélyesi Gergely, a Paks csapatkapitánya még a mérkőzés előtt a Nemzeti Sportnak.

És valóban, a Paks Szabó közeli és Baki hárompontos dobásával egy szempillantás alatt egyenlített. Nem csoda, hogy a Szolnok időt is kért.

Fizikailag nagyon kemény volt a mérkőzés, óriási csatákat vívtak egymással a játékosok, ez is az oka volt annak, hogy viszonylag kevés pont született az első félidőben. Ehhez a játékhoz pedig megint a Szolnok alkalmazkodott jobban: Lóránt kettesével, majd Milosevics és Pilcsevics pontjaival 40–32-re meglépett a hazai csapat. Az utolsó két-három percet szúrta el az első félidőben a Paks, amely a végén Jones duplájával közelebb került ellenfeléhez – hatpontos hátrányban kezdhette a második félidőt. 40–34

3. NEGYED

A szünetben némileg „az öltözőben maradtak” a játékosok, a pont nélküli másfél percet végül Baki triplája szakította meg. Aztán megérkezett a parkettre a Szolnok is. Milosevics és Vojvoda pontjaival léptek el a hazaiak, majd Vojvoda két hármasa már demoralizáló volt. 51–40

Nem is csoda, hogy a Paks időkéréssel próbált megállni a lejtőn a negyed közepén.

McGruder pedig gondoskodott arról, hogy legyen értelme a hátralévő időszaknak. Az Atomerőmű kosarasa előbb egy szép triplát dobott, majd miután labdát szerzett, egy kettessel már négy pontra zárkóztatta fel az övéit. Az amerikai játékos a korábbi időkérés után közvetlenül is kézbesített egy duplát, azaz sorozatban hét pontot szerezve hozta vissza csapatát a mérkőzésbe. A Szolnok ezután újra meglépett kilenccel, de ki más, mint McGruder triplája zárta le a negyedet. 56–50

4. NEGYED

Holiday és Báder aztán a negyedik játékrész elején tízpontosra duzzasztotta a Szolnok előnyét, ekkor érezhető volt, hogy nem biztos, hogy ismét fel tud zárkózni a Paks. Főleg Pilcsevics triplája után. 63–50

McGruder és Jones azonban még egy utolsó rohamot indított, de hiába jött föl az Atom nyolc pontra, egy vendég technikai végleg eldöntötte a meccset. Ekkor ugyanis hat pontot kapott egy támadáson belül a Paks. Innen pedig már nem volt visszaút. 71–60

A 38. percben Milosevics sikeres közelijével már 15 ponttal, 77–62-re vezetett a Szolnok, és már csak a pontos végeredmény volt a kérdés.

Végül 13 ponttal nyert a Szolnok, annak ellenére, hogy a Paks sokáig remekül tartotta magát. Elsősorban a gyenge lepattanózás miatt maradt el a vendégbravúr. A második mérkőzést szerdán rendezik, de már az Atomerőmű otthonában. 77–64

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
DÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS

SZOLNOKI OLAJ KK (1.)–ATOMERŐMŰ SE (2.) 77–64
(20–17, 20–17, 16–16, 21–14)
Szolnok, 2000 néző. Vezette: Cziffra, Papp P., Ádám
SZOLNOK: PILCSEVICS 11/9, VOJVODA 22/15, Holiday 7, Lóránt 8, Báder 6. Csere: MILOSEVICS 15, Keller Á. 5, Simon B., Rakics 1, Ivosev 2, Tóth Z. Vezetőedző: Dragan Alekszics
ATOMERŐMŰ: Vaughn 10, MCGRUDER 13/3, Körtélyesi, Szabó Zs. 2, JONES 15. Csere: Medve 5/3, Eilingsfeld 2, Baki 6/6, Tóth Á. 1, Kovács Á. 3/3. Vezetőedző: Dzunics Braniszlav
Az eredmény alakulása. 2. perc: 4–0. 6. p.: 13–6. 8. p.: 19–10. 10. p.: 19–15. 12. p.: 20–21. 14. p.: 26–21. 15. p.: 26–26. 18. p.: 33–30. 20. p.: 40–32. 23. p.: 45–34. 26. p.: 51–40. 29. p.: 51–47. 32. p.: 63–50. 34. p.: 63–57. 37. p.: 77–62
Kipontozódott: Szabó Zs. (36.p.)
Az egyik csapat harmadik győzelméig tartó párharc állás: 1–0 a Szolnok javára.

BRONZMÉRKŐZÉS

A Sopron hosszabbításban a második, idegenbeli meccsen is legyőzte a Kaposvárt a férfi kosárlabda NB I harmadik helyért folytatott párharcában, így megszerezte a bronzérmet.

FÉRFI KOSÁR NB I
A 3. HELYÉRT, 2. MÉRKŐZÉS

Kaposvári KK–Sopron KC 91–104 (23–23, 20–29, 22–12, 22–23, 4–17) – hosszabbítás után
Legjobb pontdobók: Davis 23, illetve Dontay 34
A párharc végeredménye: 2–0 a Sopron javára

ELŐZMÉNYEK

Az már a nyári átigazolásoknál kirajzolódott, hogy a tavalyi döntős Szolnoki Olaj KK felfelé lóg majd ki a mezőnyből, s bár decemberben döccent egyet a csapat szekere, aminek következtében a tréner, Nedeljko Asceric kiesett a járműből, a helyére kerülő korábbi másodedző, a szerb Dragan Alekszics (litván másodedzőjével, Andrius Jurkunasszal) visszaterelte a helyes útra a szolnokiakat.

A csapat az Adria-ligában ugyan nem tudott javítani a korábbi szezonhoz képest, viszont 2012 után ismét bejutott az EuroChallenge négyes döntőjébe, megnyerte a Magyar Kupát Pécsen, és egyetlen vereséggel zárta a magyar bajnokság középszakaszát. A rájátszásban sem volt gond, két söpréssel sétált a gárda a fináléba, azaz a Magyarországon lejátszott 19 meccséből (három a kupában, tíz a középszakaszban, hat a playoffban) egyetlenegyet veszített el (a középszakaszban Kaposváron).