Férfi kosár NB I: könnyedén nyert, söprésközelben a Falco

FAZEKAS ZOLTÁN, BORBÉLY KÁROLYFAZEKAS ZOLTÁN, BORBÉLY KÁROLY
2019.05.21. 20:13
A kecskemétiek nem tudták tartani a vendégeket (Fotó: Dömötör Csaba)
Könnyedén nyert Kecskeméten is a Falco, amely ezzel egy sikerre került a férfi kosárlabda NB I rájátszásának elődöntőjétől, egyszersmind a bajnokságban már negyedszer győzte le ellenfelét.

Három nulla.

A kecskemétiek számára aligha szemet gyönyörködtető ez a számadat, ami történetesen a Falco–KTE szezonbeli párharcainak eredményét mutatta a két gárda negyedik csatája előtt. Hogy a lila-fehérek szurkolói esetleges pesszimizmusát tápláló tűzre még olajat öntsünk, elég felidézni, mi történt szombaton: a bajnoki negyeddöntő első felvonásán a szombathelyiek 42 ponttal verték meg riválisukat, elhódítva ezzel a playoff első körének legnagyobb sikeréért járó képzeletbeli babérkoszorút.

MÁRIS ELDŐLTEK?

Az alapszakaszgyőztes Körmend, valamint a Pécs is idegenben győzött kedden a férfi kosárlabda NB I-ben, így mindkét csapat növelte előnyét a negyeddöntő második mérkőzésén.

A vasi csapat óriási izgalmak végén, Desonta Bradford hat másodperccel a vége előtt dobott duplájával nyert Sopronban.

A Pécs nyolc ponttal győzött Jászberényben, így szintén 2–0-ra vezet az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharcban.

A Szolnoki Olaj a Falcóhoz hasonlóan idegenben győzött, a címvédő főként a válogatott Vojvoda Dávid 36 pontjának köszönhette paksi sikerét – a találkozón 200 pont született –, és pénteken odahaza ismét bejuthat a négy közé.

A harmadik mérkőzéseket pénteken játsszák.

A kecskemétiek számára azért akadt egy olyan apróság, amibe belekapaszkodhattak a keddi mérkőzés előtt, jelesül az, hogy az alapszakaszban odahaza le tudták győzni a Körmendet és a Pécset is, igaz, azoknak a meccseknek nem volt akkora tétje, mint a rájátszásbelieknek.

A találkozó elején 7–4-re a hazaiak vezettek, igaz, szombaton is csak a negyed második felében kezdődtek a kecskemétiek gondjai, Akiket, vagyis a játékosokat, láthatóan nem érdekelte különösebben a papírforma, őszinte, bátor és harcos kosárlabdát játszottak, amit például az is bizonyított, hogy a 120 kilogrammos, 210 centis honosított válogatott szerb center, Karahodzsics Kemal egy látszólag elveszett labdáért métereket vetődött a Falco palánkja alatt.

Az igyekezethez elég jó játék is párosult a fehér mezeseknél, de így is döntetlennel zárult az első tíz perc, amely után az agilisan játszó Ron Curry csuklott össze egy vendégtámadásnál. A bal térdét fájlaló amerikai bedobó ezután már nem is játszott többet. De ezen a meccsen ez is belefért a vendégeknek. Akik egyre jobban felpörögtek és a 15. percben hat ponttal elhúztak, a vasi együttest remekül mozgatott a csak a kispadról beszálló, végül 16 ponttal záró Perl Zoltán. Pocsékul dobtak távolról a hazaiak, akik egyre távolabb kerültek a szombathelyiektől, s már a nagyszünettel járó pihenőre 19 pontos hátránnyal vonulhattak.

A hazai drukkerek egykedvűen figyelték kedvenceiket, tulajdonképpen nem is várták a csodát, amelyhez leginkább a Falco összezuhanása kellett volna.

A szerb Rastko Dramicsanin triplájával kezdte meg lehetetlen küldetését a Kecskemét a nagyszünet után – mindössze ez volt a vendéglátó második hárompontosa 11 kísérletből –, csakhogy az immár bővebb rotációval dolgozó szombathelyiek nem követték el azt a hibát, hogy túlságosan kiengedjenek. Egyre hitehagyottabbak lettek Wittmann Krisztiánék, s amikor Govens Darrin triplája után már 27 pontnyi távolság lett a csapatok közti távolság, akkor alighanem lélekben fel is adták a meccset.

Fújd le, jobban járunk!” – szólította meg a bírókat egy hazai drukker az utolsó negyed előtti szünetben, s bizony ezzel summázta is a látottakat: a kecskemétieknek nem volt esélye a szoros végjáték kiharcolására, hiszen Marko Djeraszimovicson kívül senki nem volt képes még csak egy erősen közepes teljesítményre sem.

Jelentjük, a sporik nem fújták le a meccset, amelynek hátralévő részében a Falco még tovább is növelte előnyét, annak ellenére, hogy ezúttal botrányosan gyengén dobott a triplavonalon túlról. Pénteken még találkoznak a felek – de utána valószínűleg a Falco már az elődöntőre készülhet.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
NEGYEDDÖNTŐ, 2. MÉRKŐZÉS
KTE-DUNA ASZFALT
FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 5685 (20–20, 8–27, 15–18, 13–20)
Kecskemét, 600
néző. V: Földházi, Papp P., Győrfy
KECSKEMÉT: J. Green 2, Wittmann 7/3, DJERASZIMOVICS 16/3, Dramicsanin 10/6, Karahodzsics 8. Csere: Molnár Márton 7, Dimics 6, Mészáros M., Molnár D., Lukács D., Fülöp, Plézer. Edző: Forray Gábor
SZOMBATHELY: Govens 3/3, Curry 8, VÁRADI 11/3, Balmazovics 8/3, Reddic 6. Csere: BRUINSMA 19, PERL 16, TÓTH N. 8, Bíró O. 4, Hódi, Verasztó, Körmendi 2. Edző: Gasper Okorn
Az eredmény alakulása. 3. perc: 7–4. 7. p.: 16–14. 13. p.: 22–26. 17. p.: 26–34. 23. p.: 31–49. 27. p.: 34–58. 34. p.: 48–69. 37. p.: 56–77
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–0 a Falco javára
Forray Gábor:
– Az első negyedben jól védekeztünk és támadtunk, de a másodikban nagyon gyenge volt a támadójátékunk. A Falco jól védekezett, és átrohant rajtunk, majd magabiztosan őrizte a megszerzett előnyét.
Gasper Okorn: – Álmosan kezdtünk, de azt követően helyreállt a rend, és a második negyed után kontrolláltuk a játékot. Még nem dőlhetünk hátra, nincs vége a párharcnak.

ATOMERŐMŰ SE–SZOLNOKI OLAJ KK 97–103 (16–21, 28–19, 27–29, 26–34)
Paks, 1000
néző. V: Kapitány, Praksch, Nagy V.
PAKS: Kovács Á. 9, HENTON 15/6, Nortfeet 10/6, EILINGSFELD 14/3, Jevtovics 8. Csere: FAUST 22/3, RUJÁK A. 15/12, Horváth K., Medve 4. Edző: Dzunics Braniszlav
SZOLNOK: Airington 9, VOJVODA 36/12, Rudner 7/3, N. MILOSEVICS 13, TÓTH Á. 14. Csere: MALESEVICS 17/6, Kovács P. 3, Andric 4, Frank. Edző: Dragan Alekszics
Az eredmény alakulása. 3. perc: 3–6. 7. p.: 9–14. 9. p.: 14–21. 12. p.: 18–23. 16. p.: 30–32. 19. p.: 40–37. 23. p.: 53–43. 27. p.: 65–57. 32. p.: 73–72
Kipontozódott: Rudner (36. p.), N. Milosevics (40. p.), Malesevics (40. p.)
Kiállítva: Andric (23. p.)
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc állása: 2–0 a Szolnok javára
Dzunics Braniszlav:
– A szolnokiak bizonyították, hogy jó kosárlabdát játszanak. Vojvoda Dávid ezúttal is kimagaslót nyújtott, ez döntött. Nem vagyunk elégedettek az eredménnyel, de nem kell szégyenkeznünk. A védekezésbeli hibáinkat könyörtelenül kihasználta a Szolnok.
Dragan Alekszics: – Jó mérkőzés volt, a szurkolók is élvezték, remek hangulatot varázsoltak a csarnokba. A második félidőben jobban védekeztünk, és Vojvoda Dávid is remekelt. A hajrában pedig Nikola Malesevics és Nemanja Milosevics is besegített neki.

SOPRON KCEGIS KÖRMEND 8990 (31–14, 11–23, 16–30, 31–23)
Sopron, 1600
néző. V: Benczur, Győrffy, Balogh Gy.
SOPRON: WARNER 33/21, Lemar 19/6, Supola 7/3, Wiggins 6/3, GORDON 18. Csere: Dénes 2, Molnár Marcell 4, Werner. Edző: Sabáli Balázs
KÖRMEND: BRADFORD 18, Price 9/3, FERENCZ 19/15, Delas 6, HAMMONDS 21/9. Csere: Thames 5, Csorvási 12, Kiss Mátyás, Takács K. Edző: Matthias Zollner
Az eredmény alakulása. 2. perc: 7–3. 7. p.: 17–10. 10. p.: 31–14. 12. p.: 35–16. 16. p.: 38–30. 18. p.: 40–31. 20. p.: 42–37. 23. p.: 46–40. 25. p.: 48–48. 28. p.: 50–56. 30. p.: 58–67. 32. p.: 62–73. 35. p.: 73–77. 38. p.: 81–81
Kipontozódott: Hammonds (40. p.), Delas (40. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2–0 a Körmend javára
Sabáli Balázs:
– Remekül kezdtük a mérkőzést, a körmendivel össze sem lehet hasonlítani a teljesítményünket. A két középső negyedben a Körmend megfordította a találkozót, mert nem tudtuk azt a teljesítményt hozni, amit a mérkőzés elején. Az utolsó negyedben még egy hajrát indítottunk, amelyből nem mi jöttünk ki jól. Nulla kettő után nehéz bármit is mondani, de bízom benne, hogy senki sem úgy megy Körmendre, hogy már előre feladja a mérkőzést. Megpróbálunk úgy játszani, mint most, meglátjuk, mire lesz elég.
Matthias Zollner: – Tudtuk, hogy nem lesz egyszerű nyernünk, főleg a körmendi mérkőzés eredménye után. Elismeréssel tartozunk a Sopronnak, hiszen ennyi sérüléssel is végig küzdött, és megnehezítette a dolgunkat. A győzelemhez szerencse is kellett, és végül mi tudtuk megcsinálni a döntő játékot.

JP AUTO-JKSEPVSK-VEOLIA 6876 (17–18, 14–22, 23–14, 14–22)
Jászberény, 500
néző. V: Cziffra, Frányó, Mészáros
JÁSZBERÉNY: PITTS 29/6, RAKICS 7/3, Brbaklics 7, Alekszandrov 8/3, Pantelics 8/6. Csere: Kerpel-Fronius B. 3, Ruják B. 2, Czirbus 4. Edző: Nikola Lazics
PÉCS: Pongó Máté 7/3, Taylor 18, CSIRICS 4, BUDIMIR 27/9, Horti 13/3. Csere: Wright 2, Demeter 5/3, Bíró L. Edző: Csirke Ferenc
Az eredmény alakulása: 3. perc: 3–7. 5. p.: 5–10. 8. p.: 14–16. 13. p.: 21–24, 15. p.: 21–27. 18. p.: 26–36. 23. p.: 38–44. 25. p.: 43–46. 28. p.: 46–51. 33. p.: 59–61. 35. p.: 59–63. 38. p.: 66–69
Kipontozódott: Pantelics (25. p.), Csirics (40. p.)
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc állása: 2–0 a Pécs javára
Nikola Lazics:
– A Pécs tulajdonképpen végigvezetve kontrollálta a mérkőzést, ezért megérdemelten nyerte meg a találkozót. Így sem lehet azonban egyetlen rossz szavam sem a játékosaimra, mert az idény végére már igazán edzeni sem tudunk úgy, mint egy csapat. Sok sérülés sújt bennünket, de nem adjuk fel, megpróbálunk Pécsen javítani.
Csirke Ferenc: – Ezúttal Budimir lépett elő főszereplővé nálunk, de Csirics védőjátékát is ki kell emelnem. Nagyszerűen védekeztek a fiúk Pittsen is, aki – ha hagyják – akár negyven pontra is képes egy mérkőzésen. Természetesen fontos tényező volt Pantelics korai kipontozódása is, hiszen ő a vezére a jászberényi csapatnak. Senki se gondolja, hogy könnyű lesz a pénteki mérkőzés, de nagyon szeretnénk megszerezni a továbbjutást jelentő harmadik győzelmet.