Férfi kosár Ek: az Albáé a magyar rangadó, még bizakodhat a Körmend

2018.02.06. 19:46
Nem lehetett feltartóztatni az Albát (Fotó: Tumbász Hédi)
Az Alba Fehérvár tükörsima 88–68-as győzelmet aratott az Egis Körmend felett a FIBA kosárlabda Európa-kupa 2. csoportkörének utolsó fordulójában. A székesfehérvári együttes csoportelsőként jutott a legjobb 16 közé, míg a vasiak más meccsek kedvező alakulásában bízhatnak.

A két csapat ebben a szezonban már kétszer találkozott egymással, a fontosabb közülük a három héttel ezelőtti körmendi találkozó volt, amelyet a Fehérvár nyert meg 85–77-re. Az Alba egyébként már az előző fordulóban kvalifikálta magát a legjobb 16 közé, míg a vasiak egy győzelemmel biztosíthatták volna be a továbbjutást.

Gasper Potocnik együttese 8–0-s hazai vezetés után szerezte meg az első pontjait, és a nyolcadik percre fordulva is 13–2-es Alba-előnyt mutatott eredményjelző. Ekkor Csorvási Milán vezérletével egy perc alatt 13–12-re jöttek vissza a vendégek.

A dobott pontok száma is mutatja, az első negyed nem a káprázatos támadójátékról szólt (19–16). A második tíz percet egy 9–3-as futással nyitotta a Körmend, ekkor a mérkőzésen először vezetett (22–25), de az Alba gyorsan összekapta magát és a magyar játékosai remeklésével újra magához ragadta az előnyt. Bár egy-két kosáron belül mozgott a különbség, inkább Dzunics Braniszlav legénységéről szólt a játékrész – a félidő végére látványos megoldások is jutottak, 45–39-cel vonultak pihenni a csapatok.

A fordulást követően aztán fokozatosan felőrölte ellenfelét a Fehérvár: remekül védekezett, elöl a Lóránt Péter, Kovács Ákos, Trevis Simpson és Sir'Dominic Pointer vezette támadósor termelte a pontokat. A Fehérvár 88–68-ra nyert és csoportelsőként jutott tovább.

A vasiak elsődlegesen abban bízhatnak, hogy a csoport másik meccsén szerdán a Nevezis legyőzi a Büyükcekmecét – ebben az esetben második a piros-fekete együttes.

A Körmend számára lehet még egy lehetőség. Ugyan a hivatalos versenykiírás szerint a torna legjobb tizenhat csapatát az Európa-kupa nyolc továbbjutó és a Bajnokok Ligája nyolc kieső csapata alkotja, ez nem biztos, hogy így is történik. A BL-ben szereplő Elan Chalon, az Estudiantes, az AEK Athén és a Strasbourg már az idény elején jelezte, hogy amennyiben kiesik, akkor nem szeretne elindulni az alsóbb ligában. Ha a csapatok ilyen helyzetbe kerülnek, és tartják is magukat az „ígéretükhöz”, akkor az Ek csoportharmadikjai is továbbjuthatnak (adott esetben ebben bízhat a Szolnoki Olaj is). Minderre szerda este kapunk választ.

Férfi FIBA Európa-kupa
2. csoportkör, 6. (utolsó) forduló
J-csoport
ALBA FEHÉRVÁR–EGIS KÖRMEND 88–68 (19–16, 26–23, 27–18, 16–11)
Székesfehérvár, 1500
néző. Vezette: Szirica (fehérorosz), Rohacky (osztrák), Jurcevic (horvát)
ALBA: KOVÁCS ÁKOS 10, SIMPSON 12/6, Harris 5/3, Lóránt 9, KELLER Á. 7/3. Csere: Filipovity 7/3, Horton 8, Mohammed 6, POINTER 18/3, Keller I. 6/6, Varga M. Edző: Dzunics Braniszlav
KÖRMEND: Dillard 5/3, HOLLINS 10/6, Fanning 11/3, Davis-Smith 4, Horti 4. Csere: CSORVÁSI 16, Ferencz 8/6, Wright 7/3, Halász, Németh Á. 3/3. Edző: Gasper Potocnik
Az eredmény alakulása. 3. perc: 0–0. 4. p.: 8–0. 9. p.: 13–12. 13. p.: 22–25. 15. p.: 31–25. 22. p.: 50–41. 27. p.: 62–47. 36. p.: 84–64
Dzunics Braniszlav:
– Megérdemelten nyertünk. A csapat magabiztosan játszott, mindenki kellő önbizalommal lépett a pályára. Megmutattuk az elején, milyen irányba megy majd a meccs, elsősorban védekezésben csináltuk azt, amit szerettünk volna, és ezt nagyjából az egész mérkőzésen tartani tudtuk.
Gasper Potocnik: – Elismerésem az Albának a győzelemhez és az egész európai kupaszerepléséért. Megérdemelten nyerte meg a csoportot, remélem, minél tovább eljut a sorozatban. Nagyon jó csapattól kaptunk ki, ami rendben van, de nem úgy játszottunk, ahogy az edzéseken gyakoroltuk. Problémákkal küszködtünk, ám ez nem magyarázza, hogy a végén elkezdtünk egyénieskedni, továbbá védekezésben és támadásban is kevés energiát mozgósítottunk. Ez a produkció elfogadhatatlan számomra.